Lynx

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
RomanS
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Lynx

Příspěvek od RomanS » 04 dub 2024 10:26

Že či je tam riziko, že keď si protistrana vezme moje akcie na short a nedopadne to dobre, či dostanem tie akcie naspäť? A že keď bude mať protistrana požičané akcie, tak či budem dostavať dividendu v rovnakej sume ako som mal predtým, alebo bude dividenda snížena o počet akcii ktoré som požičal ? Ďakujem

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Cyberguy » 04 dub 2024 10:54

RomanS píše:
04 dub 2024 10:26
Že či je tam riziko, že keď si protistrana vezme moje akcie na short a nedopadne to dobre, či dostanem tie akcie naspäť? A že keď bude mať protistrana požičané akcie, tak či budem dostavať dividendu v rovnakej sume ako som mal predtým, alebo bude dividenda snížena o počet akcii ktoré som požičal ? Ďakujem
Mírné riziko tam je. Podle mne spočívá v tom, že si Tvé akcie někdo půjčí a potom je nebude schopen vrátit. Ale zatím jsem o takovém případu neslyšel a navíc si myslím, že na takovou situaci brokeři mají některé nástroje, jak tomu zabránit.
Dividendy budeš dostávat. Buď jako řádné dividendy (za NEzapůjčené akcie) nebo formou Payment in Lieu of Dividend (za zapůjčené akcie). Obojí řádně zdaněné u zdroje. Tedy o nic nepřijdeš.
Neslibuj si ze zapůjčení akcií nějaké horentní příjmy. Obvykle jsou to spíše centy až jednotky dolarů. Ale znám případ, že se to přehoupne i na 10-15$/měs.

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Lynx

Příspěvek od RomanS » 04 dub 2024 14:13

Super, ďakujem za info

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Lynx

Příspěvek od minarjo » 05 dub 2024 14:29

Opravím, že určitý rozdíl mezi klasickými divi a Payment in lieu může být, a to právě ve zdanění. U amerických titulů to bývá daněno v obou případech stejně, ale u jiných zemí nikoliv. Typicky třeba u kanadských akcií koupených na US burze, tam je ta Payment in lieu část vyplácená typicky bez stržení daně, tedy v hrubém. Tedy nic hrozného, je to pro podobně jako u dividend třeba z Austrálie či Británie, tedy část či celé bez daně a daní se až v ČR v rámci daňového přiznání. A to je i lepší, když celý rok je částka daně k dispozici a daní se až v rámci přiznání. Tedy určité odlišnosti zde jsou, pozor na ně.

Odpovědět