Fio (banka / broker)

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od bulinak » 10 pro 2020 07:54

Cyberguy: "Fiktivní výběr CP"

A to je jen tvoje domněnka a nebo to máš vyzkoušené?
Mě to také napadlo (ale nechtěl jsem to do toho jejich "systému" zadávat na blind, abych si to nějak narozes..l) a výsledek je prozatím očekávaný, nic neudělalo...
Stavím zoo.

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 157
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od Cyberguy » 10 pro 2020 08:37

bulinak píše:
10 pro 2020 07:54
Cyberguy: "Fiktivní výběr CP"

A to je jen tvoje domněnka a nebo to máš vyzkoušené?
Vyzkoušené.

majk
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 09 úno 2020 15:45

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od majk » 10 pro 2020 17:06

Fiktivní vklad můžete zrušit v menu Obchody kliknutím na +

Uživatelský avatar
blackwork
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 18 úno 2021 19:11
Has thanked: 1 time

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od blackwork » 18 úno 2021 20:27

Je nějaký rozdíl v tom jestli nakupujete US akcie na Master či na neMaster? :?:

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od minarjo » 18 úno 2021 21:46

NE, není rozdíl pro USA ani DE. Master účet se týká jen českého Centrálního depozitáře (CDCP), tedy jen českých titulů (zda CZ akcie jsou na sběrném účtu Fio, nebo na účtu přímo daného investora, což s sebou kromě výhod nese i úskalí, například české dividendy ČEZ, KB atd. si pak musí investor nechat vyplatit sám v bance která to pro daný titul dělá, Fio to za něj za těch 0,2% poplatek neudělá).
Zahraniční jsou na sběrném účtu brokera vždy, bez ohledu na typu účtu (což je běžné i u mnohé konkurence). Proto i ten poplatek 0,2% za výplatu dividendy se týká také jen těch CZ akcií, kde je možnost té volby (tedy je jen u Master účtu, kde výplatu připíše Fio zcela bez nutnosti kooperace investora), u cizích burz je výplata dividend zdarma vždy.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od minarjo » 10 bře 2021 14:11

Na fóru pana Ladislava jsem si všiml zajímavého fenoménu, že řada investorů neumí ve Fio eBrokeru jednoznačně najít správnou akcii, kterou zvažují pro nákup. Ono dle názvu nebo tickeru se občas moc dobře hledat nedá, protože na každé evropské burze může mít akcie ticker, v Evropě nazývaný spíše jako Symbol, jiný (viz příklad na konci). Proto ho jako identifikátor nelze doporučit (jednotné jsou jen tickery amerických akcií na různých US burzách, tam to má delší historii). No a jméno zase může být různě zkráceno, což hledání komplikuje.
Je ale snadná cesta: i u Fio se dá jednoznačně hledat dle ISIN! Moc lidí to bohužel asi neví, ale stačí ISIN dané akcie zadat k hledání do pole Najdi CP a je to! Samosebou v hlavním horním navigačním pruhu eBrokera musí být aktivní burzy Všechny (nebo jen ta jedna kde hledáme). Je to tak jednoznačné a nemůže dojít k omylu, nebo třeba zakoupení ADR místo kmenové akcie (ADR mají jiný ISIN, vždy americký začínající US). No a ISIN příslušné akcie lze snadno googlit, nebo použít známé finanční weby s přehledem informací o dané akcii, typu Yahoo finance apod. Příkladem může být akcie britského tabáku British American Tobacco plc., tu hledat dle názvu moc ve Fio nelze, protože tam je na německé burze jen pod zkráceným názvem BAT plc. Ale dle ISIN GB0002875804 lze najít hned (k zakoupení na Xetra Německo za eura). Tato akcie je současně ukázkou toho, že evropské akcie se dle tickeru (symbolu) moc hledat napříč burzami nedají a nemají: tato má na Xetra ticker BMT, na domovské burze Londýn zase BATS (tyto obě jsou kmenové, stejný ISIN, burzu Londýn stejně Fio nenabízí), no a na US burze na ní existuje ADR s tickerem BTI (a tedy i s jiným ISIN).
Totéž platí u Degiro, i tam je kvůli různým zkráceninám v názvech akcií lepší hledat dle ISIN zadaným do hledacího pole.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od JosephusMiller » 18 led 2022 09:49

Mel jsem za to, ze jsou investice u FIA bez poplatku za "spravu" nebo "necinnost" ale zjistil jsem ze mi ucet pomalu vysava tato pijavice. Mate s tim take zkusenost?
poplatky.png
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od volnicko » 18 led 2022 10:28

To neni poplatek FIO, ale CDCP. V centralnim depozitari jsou psane akcie na tve jmeno, to je vcelku uzitecne a bezpecne. Aspon tak tomu rozumim ja. :)
https://www.cdcp.cz/kalkulacka-poplatku/

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od IG_Ronie » 18 led 2022 12:34

Ano, je to CDCP. Poplatek bys neplatil s Master uctem. Ale zas bys nemel akcie zapsane primo na jmeno a platil bys poplatek za pripsani dividend.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 157
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Fio (banka / broker)

Příspěvek od Cyberguy » 18 led 2022 12:39

JosephusMiller píše:
18 led 2022 09:49
Mel jsem za to, ze jsou investice u FIA bez poplatku za "spravu" nebo "necinnost" ale zjistil jsem ze mi ucet pomalu vysava tato pijavice. Mate s tim take zkusenost?
poplatky.png
Variantou je nemít zapsané akcie v CDCP (s poplatkem) ale na Master účtu FIO banky. To je potom bezplatné.
https://www.fio.cz/akcie-investice/dals ... aster-ucet

Odpovědět