Investice do alkoholu

Diskuse o P2P a alternativních investicích

Moderátor: VSbrok

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od Drmla » 10 lis 2020 13:05

Já nad tím přemýšlel a raději bych zkusil investovat do rumu. Kvalitní rum mi chutná nesrovnatelně více než whisky a přinášelo by mi větší radost vlastnit nějakou tu kvalitní láhev rumu jako investici. Jen se mi nedaří najít nějaké kloudné informační zdroje ohledně investování do rumu. Natož tipy, kde bezpečně nakoupit.
Kdyby mi někdo dal pár tipů, kde začít, klidně v angličtině, tak budu vděčný.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2020 12:40

hmm o rumu toho fakt moc nevím ... nejznámější je proště Whisky ... bohužel pro Tebe :(
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 12:58

Kvalitní rum mi chutná nesrovnatelně více než whisky a přinášelo by mi větší radost vlastnit nějakou tu kvalitní láhev rumu jako investici
tu pozor nato, ze je to investicia. Ak ti to chuti, zvysuje to len riziko, ze to vypijes :D To bude rychlejsie stracat na hodnote, ako ked kupis nove auto :D

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od slon » 14 lis 2020 13:00

lucas03 píše:
14 lis 2020 12:58
tu pozor nato, ze je to investicia. Ak ti to chuti, zvysuje to len riziko, ze to vypijes :D To bude rychlejsie stracat na hodnote, ako ked kupis nove auto :D
Přesně z toho důvodu tuto investici musím vynechat. Na 100% jsem si jist, že by to v mém případě investice nebyla. :lol:

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2020 13:04

ja lahvinky zahrabal hluboko do skříně a zaskládat věcma, takže než bych je vyhrabal, tak by to zabralo moc času ... říkám tomu dodatečná ochrana investic :D
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od IG_Ronie » 04 pro 2020 14:48

Jojo, v investicích valí whiskey mnohem víc než rum. Což je pro mě taky výhoda, protože rum mám radši a vychlastal bych to :D

Pár let zpátky jsme byli na jedné degustaci rumů a borec říkal, že má i nějaké investiční lahve. A jednou přišel nalitej domu a otevřel si Diplomatico asi za 30 tisíc...
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od Drmla » 04 pro 2020 15:49

Toho se úplně nebojím. Do sklepa by se mi nechtělo v jakémkoliv stavu, když mohu sáhnout po něčem rozpitém doma 🙂 každopádně Diplomatico je asi to nejistější, co jsem našel. Ale co jsem se díval na případné výnosy, tak bohužel, vydělat se na tom v podstatě nedá. Jenže si říkám, že co já vím, třeba se za deset, dvacet let rum dostane do módy.🤔

jfarkas
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 29 črc 2020 08:50

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od jfarkas » 19 úno 2022 16:59

Vydelat se da i na rumu. Je ale blbost investovat do lahvi za litr ci dva. Limitky, starsi lahve, tedy to co samo o sobe uz zveda pocatecni castku, je predpokladem pro budouci rust. Samozrejme svou roli hraje i image a znamost znacky. Takovy Mount Gay ma slusny potencial.
Ale pravdou je, ze ja jedu taky hlavne ve whisky, konkretne te skotske (posilhavam po japonske, ale jeste jsem se nezorientoval).
U te skotske jsou dva scenare. Nektere maji pomerne nizkou cenu, ale vyprodaji se a cena velmi rychle zdvojnasobi. To je treba pripad Macallan Edition (1-6) nebo Classic Cut (2017-2021). Lahve ktere se prodavaly za 100GBP, ted je serie ukoncena a cela sada se prodava treba za 1500GBP (Classic cut) nebo az 3000GBP v pripade Edition. Cena narostla nejen u serie jako celku, ale i jednotlivych kousku, nebot sberatele ty serie sceluji.
Druhy scenar je pozvolny, s cenou pripominajici hokejku. To je pripad treba Macallan Sherry Oak 18Y. Prodava se za 300GBP, par let to na sekundaru neroste, zhodnoceni je nula ci muze kratkodobe i klesnout, ale u techto lahvi je horizont 10 a vice let. Pak to jde nahoru skoro exponencialne. Tento scenar je mozne pozorovat u vetsiny rocnikovych lahvi, ktere jsou vydavany samostatne. Jiz zmineny Macallan, Ardbeg, Bruichladdich Octomore, Laphroaig Cairdeas ( i kdyz i ten je vydavan kazdorocne a pri kompletaci vetsi serie muzete pocitat s jistou cenovou premii).

Takze pri investici promyslet. Rychlici se soustredte na kompletaci serii, ktere po ukonceni zhodnoti skokove. Dlouhodobi investori kupte dobrou lahev s tradici, zavrete do skrine a pockejte si 10Y+

Zajimavosti je, ze ve Skotsku diky boomu vznika docela velky pocet novych destilerek. Tzv. Inaugural release (zpravidla jen trilete, aby se mohly oznacit za scotch single malt) maji slusny potencial. Takhle se docela ujala hebridska Raasay. Inaugural release se prodava po ctyrech letech za 200%+, docela pekne se vyviji i Kilchoman.
Kdo se neboji vyssi vstupni castky, jdete do rocnikovych lahvi znamejsich znacek se starim 25Y a vic. Techto lahvi obecne bude spis ubyvat, destilerky jsou casto kupovany nadnarodnimi giganty a tem staci lahvovat whisky zrajici 10-18Y.
Nektere destilerky uvadeji edice tzv. Single cask nebo Single barrel, Laphroaig nebo Balvenie jsou docela ceneny.

Tot v kostce zaklad. Kazdy necht si najde svoje. Kupovat vse zajimave, na to ma malokdo prostredky a hlavne prostor:))

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od VSbrok » 19 kvě 2022 12:59

Tak jsem mrknul na poslední aukci chlastu a protočily se mi panenky :o :shock:
Flašky, který jsem v roce 2020 nevzal, bo se mi zdály za 300 GBP drahý, tak dneska 600-850 :o :shock:
Jako fakt vůbec nechápu co se to stalo :? :roll:

Lahve co jsem tenkrát bral za 100-200 GBP, tak tam teď začínají na 400-500 GBP :shock:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

jfarkas
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 29 črc 2020 08:50

Re: Investice do alkoholu

Příspěvek od jfarkas » 04 čer 2022 10:58

Nejvetsi rust byl v lednu-breznu. Inflace, nejistota... ona ta whisky, kdyz je rozumne zvolena lahev, je dobrou ochranou:) Mne tahle cast meho penzijniho fondu funguje momentalne nejlip.

Odpovědět