Reality a jiné nemovitostní investice

Diskuse o P2P a alternativních investicích

Moderátor: VSbrok

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 11:41

Pronajímal jsem byty přes 10 let :-) Co tě konkrétně zajímá :-)

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 11:55

ci ten moj plan dava zmysel :D ci mozem ako lajk kupit byt, ktory nebude mat prilis kvalitativne chyby za nie extra prestrelenu cenu. A nasledne aj ta idea, ze o vsetko okolo prenajimania sa mi postara niekto za 15% z najmu :)

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 12:10

Každý začíná jako laik a zkušenosti se dostaví. Ideální na pronájem je 1. parkovací místo. 2. Garáž . 3. Bytový dům (měl by být první, ale to už je jiný level) 4. Byt :-)

Můžeme to probrat postupně. Třeba ti něco poradím.

Mám rád garsonky a 1+1 byty. Proč? Dají se pronajmout vdovci, důchodci, kteří jsou z velikého bytu nebo RD. Další zajímavou skupinou jsou lidí v rozvodovém řízení :-) Studenti. Dáš je tam v pohodě 2. A pak začínající bydlení pro mladé. Byty 3+1 pronajmeš pouze rodině a 6 studentů je dost těžké. Takže za mě dobrý výběr velikosti. Když byt nepronajímáš, má nízké náklady. Když pronajímáš, nemáš o hodně méně, než u 2+1. Je to opět otázka konkrétní situace.

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 12:23

Každý začíná jako laik a zkušenosti se dostaví. Ideální na pronájem je 1. parkovací místo. 2. Garáž . 3. Bytový dům (měl by být první, ale to už je jiný level) 4. Byt
Moja situacia je, ze som momentalne v Brne a tak za rok/dva by som sa rad vratil na Slovensko a zalozit rodinu. Chcel by som dovtedy este kupit na hypoteku byt v Brne, lebo mi to pride super mesto, ktore bude rast a zaroven som tu a mam cas (bez deti :P ) Garaz ma ani nenapadla, vyberam teraz prave 1+1/1+kk, kvoli hypoteke a hodnote mi to pride idealny zaciatok v mojom pripade.
Dají se pronajmout vdovci, důchodci, kteří jsou z velikého bytu nebo RD. Další zajímavou skupinou jsou lidí v rozvodovém řízení :-) Studenti. Dáš je tam v pohodě 2. A pak začínající bydlení pro mladé.
Ako som pisal, starosti s najomcami by som rad delegoval, kedze zaprve opravarov v pracovnej dobe moc zhanat nechcem a za rok chcem ist prec, tak nech to je bez starosti.
Když byt nepronajímáš, má nízké náklady.
tomuto moc nerozumiem, stale tam je hypoteka, ktoru treba platit :)

Snazim sa zacat pozerat si byty 1+kk a 1+1 v Brne a robit si na to odhady, kolko do toho budem musiet vrazat podla najmov v oblasti a hypoteky, ktoru dostanem. Ratam radsej s vyssim percentom hypoteky, lebo pocas 30 rokov mi pride, ze cena hypoteky by mala byt 3-4%.

Takto to vyzera:
Obrázek
Takze na tento konkretny byt 1+kk odhadujem, ze by som pri hypoteke 2.4% musel mesacne doplacat 4935 CZK.
Naposledy upravil(a) lucas03 dne 14 lis 2020 12:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2020 12:38

Ten výpočet máš špatně! 100% hypo Ti dnes nikdo nedá, takže na 3,6M rovnou zapomeň.
Energie má platit nájemní, nikoliv Ty, takže tenhle náklad Ti odpadá.

Jo přesně lokalita, lokalita a zas lokalita. V Praze se dá pronajmout byt v podstatě téměř všude, ale v ostatních částech republiky to už nebude/není pravda. Osobní zkušenost, Praha OK, ale co máme byt jinde, tak je prázdnej a asi ho pod 2 letech zas prodáme, zaplatím pokutu za předčasné splacení hypo a už nikdy více.

Dokud jsme měli byt jen v Praze, tak krom jedné vyjímky, bylo vše OK. Teď jsme zkusili jiné město a totální propadák :( zájemci hrůza, exekuce, insolvece, apod. ...
Zlatý REIT firmy ... koupíš a o nic dalšího se nestaráš, tedy o to přikoupit příště levněji :)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 12:48

VSbrok píše:
14 lis 2020 12:38
Ten výpočet máš špatně! 100% hypo Ti dnes nikdo nedá, takže na 3,6M rovnou zapomeň.
Energie má platit nájemní, nikoliv Ty, takže tenhle náklad Ti odpadá.
Ono to na tom spreadsheete nevidno, ale ja ratam s hypotekou 90% a fixace na 10 rokov (to aby mi dala online kalkulacka defenzivnejsie cisla). Takto vyzera ten sheet, odkial beriem data k hypoteke.
Obrázek
VSbrok píše:
14 lis 2020 12:38
Jo přesně lokalita, lokalita a zas lokalita. V Praze se dá pronajmout byt v podstatě téměř všude, ale v ostatních částech republiky to už nebude/není pravda. Osobní zkušenost, Praha OK, ale co máme byt jinde, tak je prázdnej a asi ho pod 2 letech zas prodáme, zaplatím pokutu za předčasné splacení hypo a už nikdy více.
Toto si neviem predstavit, naivne si myslim, ze ide len o cenu a najomca sa vzdy najde :) Cize sa mi bude hybat, len kolko bude mesacne prispievat k splatke hypoteky.
VSbrok píše:
14 lis 2020 12:38
Dokud jsme měli byt jen v Praze, tak krom jedné vyjímky, bylo vše OK. Teď jsme zkusili jiné město a totální propadák :( zájemci hrůza, exekuce, insolvece, apod. ...
Zlatý REIT firmy ... koupíš a o nic dalšího se nestaráš, tedy o to přikoupit příště levněji :)
No najomnikov by som delegoval na idealninajomce.cz, takze to by som neriesil. Akurat by mi mohi zazmluvnit nizsi najom, aby si boli isti, ze to prenajmu.

A co sa tyka REIT, tak jasne, nejake REIT mam, ale hold tam pracujes s 10% co mozes pracovat s hypotekou.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2020 13:00

většina realiťáků Ti bude tvrdit, že výnos z pronájmu bude 5-6% ... kecaj ... pokud tedy nebudeš mít super byt, vybavený a v nejlepší lokalitě velkého města.

reálně je to spíš někde mezi 3-4% ročně ... a to už jsi pod inflací ...
jediná útěcha je v tom, že Ti nakonec zůstane byt .. i když otázka v jakém stavu, abys pak vše za roky pronájmu vydělal následně nedal za rekonstrukci po nájemnících :(
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 13:12

reálně je to spíš někde mezi 3-4% ročně ... a to už jsi pod inflací ...
Skor je to poistka, ze nieco realne vlastnis. Necakam, ze z najmu zarobim, tam som ochotny byt kludne v strate a dotovat to. Ocakavam ale, ze nehnutelnost za 30 rokov bude mat vyrazne vyssiu hodnotu ako teraz. No a trochu ma aj strasia tie videa, nicim nekryte peniaze co len tak tlacime, banky ako nezodpovedne poziciavaju a podobne. Ale to uz je utopisticky scenar, co by som tu moc nechcel rozoberat, nech sa nedostaneme off-topic :)

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 13:30

VSbrok píše:
14 lis 2020 13:00
většina realiťáků Ti bude tvrdit, že výnos z pronájmu bude 5-6% ... kecaj ... pokud tedy nebudeš mít super byt, vybavený a v nejlepší lokalitě velkého města
Nejvyššího zhodnocení dosáhneš levným koupením holobytu původním stavu mimo bezdoplatkovou zónu a následným pronájmem lidem na sociálních dávkách :-) Tam je pak návratnost i 2 roky:-)

Lucas : Ale pokud to chceš dělat na úrovni, je to vše o číslech. Za kolik a kde nakoupíš, kolik do toho vrazíš a za kolik pronajmeš. A ta čísla jsou od tvé šikovnosti. Čili pokud je tvá představa, že koupíš něco na inzerát, pronajmeš a bude se ti o to starat firma, tak bych to toho ani nešel. Tvůj model počítá pouze s tím, že hodnota bytu poroste. A to je dost vratká jistota. Jak psal Brok. Nevíš kde to bude za 30 let a nevíš kolik za těch 30 let do toho vrazíš.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od StanikKolarik » 14 lis 2020 14:22

lucas03 píše:
14 lis 2020 11:00
Co mi na to poviete? Zatial mi to znie ako no brainer. Pomaly pozeram ponuky v brne nech sa trochu zorientujem v cene a snazim sa na tom pocitat ROI podla vysky hypoteky. Nevadilo by mi dajme tomu na tu nehnutelnost prispievat par tisic mesacne a za 30 rokov je nehnutelnost cela moja.
já jsem o tom přemýšlel podobně, ale s mým platem mi hypo nikdo nedá a kdyžuž by mi dal tak bych bych to neměl z čeho dotovat
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Odpovědět