Reality a jiné nemovitostní investice

Diskuse o P2P a alternativních investicích

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Marek » 10 pro 2020 20:31

Denny píše:
10 pro 2020 07:18
Marek píše:
04 pro 2020 11:20
Netvrdim, ze je to skvele, skvele je udelat x2 na nejakem Faangu za rok, ale je to investice do pro mne nove oblasti, v ramci diverzifikace a 100k je akceptovatelne riziko a 2lety interval idealni na otukani se navzajem. Banka je co jsem pochopil oser a posledni moznost
Ahoj, na prvním místě při investici, je ochrana kapitálu a to v tomto případě splněno není, jestli je pro tebe 100k, kapesné, pak ok, ale kolik takových investic v budoucnu uděláš, když tolik riskuješ? Nešel bych do podobných dluhopisů ani za 20% a může být kolem toho známých kolik chce. A jestli do toho někdo známý dal peníze, to neznamená vůbec NIC. Použij fakta, ne pocity.
Ahoj.

100k pro mne neni zasadni balik penez, bral jsem to tak ze na dvoulety otukani dobry.

Znamy je zaroven podilnik a jeden z emitentu :), nevim, jak to tam je pravne postelovany, schuzku jsme jeste nemeli a ja na to ted ani nemel cas. Kazdopadne developer/realizace je jeho firma (s kolegou)

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Vokvok » 15 pro 2020 23:04

Myslis ze mohou prijit za prodavajicim a rict: “dej 5% slevu a nam nech celou provizi”? Museji taky cuknout s provizi, ne? :-)

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od JosephusMiller » 03 čer 2022 12:26

Ahoj,

posunul se tu nekdo s investovanim do memovitosti? Jak to dopadlo, nebo jde?

Ne ze by ted asi byla dobra doba nastupovat.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od VSbrok » 18 čer 2022 10:22

Ja osobně nikam, nemamám ty milijóny na vstup.

V ČR ceny bytů budou dál růst, už to sice nebudou takový skoky jako v posledních 10ti letech, ale vzhledem k daním jaký zde máme, neostatečné výstavbě, tak nebude mít zdražování hypo zas takový vliv.

Navíc co jsem v poslední době viděl rozhovory s RK, tak za poslední rok se byty v převážné většině kupují za keš, nikoliv na hypo.

A pak taky banky si nebudou chtít nechat defaultovat vetší množství hypo, takže bude i v jejich zájmu se domluvit ... takže žadný velký nucený výprodej nečekám.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od czhunter » 18 čer 2022 18:28

JosephusMiller píše:
03 čer 2022 12:26
Ahoj,

posunul se tu nekdo s investovanim do memovitosti? Jak to dopadlo, nebo jde?

Ne ze by ted asi byla dobra doba nastupovat.
Rodiče mají nájemní nemovitosti přes 20 let a dobrý. Už 20 let zpátky výnos 50 tisíc měsíčně jen z jedné nemovitosti, celé pronajaté firmě ubytovávající ukrajinské dělníky v nedaleké továrně. Tedy šek jistý každý měsíc. Do toho cena nemovitosti vzrostla 4x a kdyby uměli lépe využít budovu, tak i 100 tisíc měsíčně bylo snadno dosažitelné. V roce 2000 velké prachy. Vše za investici asi 2 miliony. Na ruku však mnohem méně, díky hypotéce. Tedy 5O tisíc nájem hrubého za třeba 400 tisíc investici, zbytek jsou peníze banky.

Nic nevygenerovalo více milionářů v americké historii, než nemovitosti. Ale stejně jako u akcií nesmí být člověk stádní tvor a investovat do bytů v Praze s výnosem 1% po zaplacení hypotéky, jako to dělá každá ovce.

BTW můj bratranec s manželkou koupili investiční byt v Praze a po jejich rozvodu ho manželka zabrala. Tedy největší riziko pro investici do nemovitosti je mít manželku. Statisticky v 50% případů přijdete o investici :D .
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Aries
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 03 úno 2022 15:11
Bydliště: ČR
Has thanked: 2 times

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Aries » 28 pro 2022 13:13

Byt ve velkoměstě, cena 2 250 000 Kč, 100 000 Kč daň + poplatky (dnes již není, kupováno před covidem), rekonstrukce 150 000 Kč.
Celkem cca za 2 500 000 Kč. Koupě na hypo 80, 20 procent z vlastního.
Ano, jsem podle czhunter ovce - příjem zaplatí hypo a poplatky. ALE mám nemovitost, kterou mi splácí někdo jiný. Takže pro mě je to 100 procentní výnos!

Nyní cena nemovitosti cca 4 000 000 Kč.
Akcie ČR
Stocks USA
Aktien DEU, AUT

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od StanikKolarik » 30 pro 2022 13:28

Aries:
specifikuj velkoměsto... Já sleduju Praha, Brno, Pardubice, H.Králové, Zlín a za 2,25 koupíš max vybydlenou 1kk a to ještě se štěstím.
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Aries
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 03 úno 2022 15:11
Bydliště: ČR
Has thanked: 2 times

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Aries » 05 led 2023 14:48

Byt 3+1 - velkoměsto jsem myslel město s více jak 100 000 obyvateli.
Ano nynější ceny jsou za byt 1+1 2,5.
Akcie ČR
Stocks USA
Aktien DEU, AUT

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od VSbrok » 06 led 2023 05:03

"100 procentní výnos" bych tomu dnes neříkal ... to můžeš až bude hypo splacená.
Do té doby musíš počítat klasicky čistý nájem děleno vložené peníze, což dnes při cenách nemovitostí a výší hypo úroků je a ještě nějaký čas bude velká bída :(
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od czhunter » 10 led 2023 17:57

Aries píše:
28 pro 2022 13:13
Byt ve velkoměstě, cena 2 250 000 Kč, 100 000 Kč daň + poplatky (dnes již není, kupováno před covidem), rekonstrukce 150 000 Kč.
Celkem cca za 2 500 000 Kč. Koupě na hypo 80, 20 procent z vlastního.
Ano, jsem podle czhunter ovce - příjem zaplatí hypo a poplatky. ALE mám nemovitost, kterou mi splácí někdo jiný. Takže pro mě je to 100 procentní výnos!

Nyní cena nemovitosti cca 4 000 000 Kč.
Za 2,2 mega jsme koupili s bratrem vesnickou bytovku se 4 byty. Tedy 4x nájem. Pokud 3 nájemci vypadnou, stále to pokryje hypotéku. Tobě když vypadne nájemce, tak nemáš nic. Navíc byla po rekonstrukci a 15 km od krajského města, kde stojí nájem 3x tolik, než mi nabízíme. K tomu velká zahrada a několik garáží. Bylo to první měsíce pandemie, to byly ještě ceny dobré.

Pročpak jsi podle mě ovce? Kde jsem to napsal? Asi narážíš na ty byty za 8 mega s ROC po zaplacení hypotéky na úrovni 2%. Ano to kupují ovce. Jako můj bratranec, kde v jeho "nájemním" bytě bydlí ex manželka a byt už nemá :lol:

BTW kolik je nájem, veškeré poplatky, hypotéka a úrok? Ať spočítáme čistý roční výnos. Zda to má vůbec šanci překonat kvalitní akcii a jakou to má ROC.

100% výnos je hezký. Realitní bublina ale nemusí trvat navždy a byty v Japonsku často nepřekonaly ještě cenu z roku 1990, kdy jejich bublina splaskla. Česko bude vymírat a zažitý a mylný názor, že nemovitosti vždy půjdou jen nahoru je mylný. Historicky ceny nemovitostí zvyšují cenu pouze o inflaci.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět