04) Cizina

Život po životě aneb co s portfóliem, které po nás zbude?

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

04) Cizina

Příspěvek od VSbrok » 11 pro 2019 14:30

Omlouvám se za neadventní téma, ale blíží se konec roku a čas bilancování. V rámci něho jsem začal přemýšlet i nad tím, že každého z nás bude týkat téma, co se stane s naším ptf (pokud jej v důchodu nezkonzumujeme) a dát i našim blízkým „kuchařku“ jak postupovat. Proto si myslím, že toto vlákno by zasloužilo být samostatné a postupně doplňované. Je to morbidní, ale zodpovědní lidé uvažují i o tomto neb máme naše blízké rádi a chceme, aby na nás příjemně vzpomínali.
Nadhazuji několik okruhů, které budu číslovat. Zkuste reagovat vždy s číslem a okruhem. Pokud naleznete nový samostatný okruh, jak je v tomto příspěvku doplním. Žel fórum Ladislava neumí více úrovní. V IG to budou doufám samostatné podvlákna (nějak mi to nešlo založit a tak prosím správce, zda toto nepřesunout do hlavního adresáře a pak jednotlivá podtémata nedat jako samostatné diskusní okruhy) .

4. Cizina
4.1. Ověřuje notář existenci majetkových vlastnictví v zahraničí? Znamená to nechat blízkým info ke všem brokerům i v zahraničí? Podle mě to neověřuje, nebo mě nenapadá, jak by mohl. Rozhodně nechat info ohledně všch brokerů!!!
4.2. Co se děje v případě, pokud se v rámci dědického řízení dělí portfolio do více zemí, resp nová vlastnící jsou v různých zemích s rozdílnými daňovými zákony. Velmi častým případem mohou být děti, kdy z jednoho manželství je CZ a z druhého SK. Pokud původní vlastník je držel 2 roky, pak časový test v SK je rok a v CZ jsou 3 roky. Pokud zohledníme nutné placení daně v CZ, pak je reálná hodnota podílu CZ menší o tuto daň. Nicméně problematika nejsou í jen daně, ale jistě i další. Stačilo by jen z mapovat nejčastější problémy CZ SK situací
4.3. Mohu do závěti uvést tyto zahraniční brokery. Jak pak ti budou reagovat na tyto požadavky?
U brokerů se ověřuje totožnost čili předpokládám, že naši brokeři (RB, Fio, Degiro, Lynx, Patria) musí mít nějakou smlouvu (nebo obecně vztah a návaznost) na český FÚ. Tento daňový objekt (český FÚ) by měl být schopen situaci vyřešit)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: 04) Cizina

Příspěvek od VSbrok » 12 pro 2019 22:55

ad 4. Pokud jde o finance v USA, tak jsou povinni všichni čeští brokeři podle FATCA zasílat informace o americkém daňovém neresidentovi do USA, pokud jeho investované částka přesáhne 50.000 USD. Vypisuje se i daňový formulář W8-BEN jednou za 3 roky, takže zdejším úřadům zaručeně nic neujde. Vzhledem k tomu, že i v OR panuje zákon proti praní špinavých peněz a měla by to být povinnost pro všechny subjekty spadající pod OR, i když se tomu zatím tak neděje. Všechno se dělá jen tak napůl a je v tom chaos. I zasílání účetní uzávěrky by mělo být povinné, ale když to nikdo nevyžaduje, tak se prostě na to kašle. Pokuta může v tomto případě dosáhnout až do výše 100.000 Kč. Pokud by k tomu však došlo, tak by museli najmout další lidi, protože se to vkládá elektronicky a také fyzicky v papírové podobě, což je v této počítačové době anachronismus. Obálky se skutečným majitelem jsou zalepeny s razítkem od notáře kvůli obrovskému utajení, ale při jakékoliv změně se stejně do nich leze a zpětně se skenují, což je docela pikantní, protože se dávají zpátky k papírům, místo toho aby se likvidovaly, aby ubylo papíru a méně lidí mohlo do těch dokumentů nahlédnout. Díky těmto paradoxům se nalítám jak nadmutá koza a není síly, která by to změnila ku prospěchu všech. Zjednodušení byrokracie pro všechny by zaručeně ušetřilo finanční náklady na mzdy a hlavně zamezilo buzeraci ze strany státu. ČR je moc benevolentní k občanům, kteří nemají občanství na území EU a dělá servis lidem z nedemokratických států s autokratickými režimy. Myslím si, že by celé EU prospělo, aby těm bolševickým dobytkům zakázala prát peníze na území EU a nedovolila jim zde zakládat firmy, vlastnit podíly firem, kupovat půdu a nemovitosti. Jsem z toho docela nemile rozčarován, když se toto děje v reálném čase a není dlouhodobý výhled na jakousi reciprocitu pro naše občany mimo území EU.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: 04) Cizina

Příspěvek od czhunter » 20 úno 2021 16:18

Teď jsem narazil na zajímavou věc a to US Estate Tax. Co jsem zatím pochopil a nastudoval, tak při smrti nerezidenta USA se platí 40% daň z majetku vlastněného v USA včetně akcií a to nad majetek v hodnotě $60 tisíc dolarů. Tedy pořádná pálka.

Je to tak, nebo jsem něco přehlédnul?

Pokud ano, tak raději za života prodat a přenechat dětem, pokud člověk nezemře náhle ve třiceti. Pak by se děti hodně divily, že jejich otec měl 100% majetku v US akciích a 40% z toho si veme berňák.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: 04) Cizina

Příspěvek od Pavel » 20 úno 2021 20:25

czhunter píše:
20 úno 2021 16:18
Teď jsem narazil na zajímavou věc a to US Estate Tax. Co jsem zatím pochopil a nastudoval, tak při smrti nerezidenta USA se platí 40% daň z majetku vlastněného v USA včetně akcií a to nad majetek v hodnotě $60 tisíc dolarů. Tedy pořádná pálka.

Je to tak, nebo jsem něco přehlédnul?

Pokud ano, tak raději za života prodat a přenechat dětem, pokud člověk nezemře náhle ve třiceti. Pak by se děti hodně divily, že jejich otec měl 100% majetku v US akciích a 40% z toho si veme berňák.
Narazil jsem na podobnou informaci, prý také záleží na konkrétním státu v USA a taky to má být nad určitou částku, zhruba takovou, jakou píšeš. Bohužel jsem to zatím detailněji dál nezkoumal, ale díky za připomenutí.

Odpovědět