Predaj put opcii pre prijem $$

Diskuse o opcích

Moderátor: VSbrok

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od Bubububu » 25 čer 2023 18:55

Opce se nakupují nikoli po 100, ale po jednotkách. Jedna opce obsahuje 100 akcií. Jsou vyjímky. Třeba Anglie má v jedné opci 1000 akcii. Hong-Kong má někde 100, někde 400. Atd. Kdyby se musely opce nakupovat po 100, pak to normální smrtelník koupit nemůže, protože by byl povinen pak koupit 100 x 100 akcii, čili 100 x 38.000,- USD /u té pojišťovny/.

Opce se nakupují po jedné. Třeba u toho Lincolnu jich mám 5. A můžu je kdykoli koupit zpět. Ale teď bych realizoval ztrátu. U short put opce.

Pokud někdo zajišťuje portfolio opcemi, pak nemůže dělat výpis, ale nákup. Nákup rizikový není. Proč? Nakoupím opci, zaplatím vypisovateli prémii a můžu přijít jen o tu prémii. O nic jiného. Opce pak vyprší jako bezcenná a ten, od koho jsem koupil, má celou prémii. Já jsem v minusu jen o zaplacenou prémii.

Proto píši, že opce umí vydělat, ale pokud to někdo dělá bez rozmyslu, dříve nebo později přijde o účet.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od czhunter » 26 čer 2023 21:30

Jojo myšleno 100ks akcií samozřejmě. Stejnak je to hodně u akcie za 450 USD.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od peter » 27 čer 2023 06:42

Bubububu píše:
24 čer 2023 19:13
Při výpisu opcí vždy počítám s nákupem
Cital som tvoje uvahy vo vedlajsom vlakne, kde rozoberas ako ides short put za ucelom nakupu.
Toto nove vlakno som zalozil s presne opacnou ideou - short put/call cisto na prijem, tzn. idealne nikdy nenakupit.
Bubububu píše:
24 čer 2023 19:13
mám na to peníze
Dalsi rozdiel - nikdy na to nemam peniaze :) Ak mi ide cisto o prijem a mam pocit, ze mi hrozi assignment tak dam roll-over (pre nezasvetenych=spatny nakup predanej opcie + predaj dalsej opcie na neskorsi datum a/alebo inu strike cenu). A ak nahodou pride k prideleniu akcii skor ako sa dostavy moj pocit, tak mi to zatiahne margin (znova - risk a margin mgmt je BRUTALNE dolezita sucast manazovania portfolia), a potom sa len musim rozhodnut, ci si dane akcie ponecham na B&H alebo pojdem pre zmenu short call, zasa cisto pre prijem. Pripadne mozem predat so stratou, ak je to nieco co drzat nechcem. Opcie na take akcie ale ja osobne nikdy neriesim.
Samozrejme, raz za cas sa pritrafi nejaky fakap, napr. short put NEP pridelene za $70, BAM za $35, ked ich ceny boli 10-15% pod tymito strike cenami.. To su presne tie situacie, kedy som si myslel, ze mam este dost casu na roll-over - obidve boli cca 6-8 tyzdnov do expiracie. Lesson learned=ak je aktualna cena viac ako 10% pod strike cenou, tak hrozi pridelenie kedykolvek :)
czhunter píše:
25 čer 2023 12:37
Opce se kupují po 100 ne? To by při ceně akcie 450 USD vyřadilo 99% drobných investorů. 38 tisíc USD je na Čecha dost velký nákup bych řekl a mít tedy hotovost na případný nákup každé takto vydané opce by šlo do milionů korun.
To plati len pre cash ucty.
Pre margin ucty je maintenance margin pre opcie tak trochu raketova veda, ale nikdy to nie je 100*strike.
https://www.interactivebrokers.com/en/t ... ptions.php
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od Bubububu » 27 čer 2023 13:29

Já to ale beru stejně jako ty. Třeba u toho Lincolnu. Tam mne short put opce hodila do minusu 60.000,- Kč. A to už se špatně roluje. Ten nový výpis s lepším - nižším strikem by mne tolik nedal. Takže spíše v uvozovkách počítám raději i tím, že se nechám přiřadit, koupím akcie za cenu short put striku a pak začnu vypisovat kryté opce spotem. Lincoln není špatná pojišťovna, jen má nyní trochu problémy se ziskem. A proto až je koupím, tak budu vypisovat opce short call. Takže čtvrtletní dividenda 0,45 USD a několikaměsíční opce se strikem 27,5 či 30. A když cena akcie se bude plácat do strany, nepůjde k short call striku, tak mne to dělá až 1.000,- USD za 3 až 4 měsíce v prémiích. A když se to prodá, přijdu o akcie, budu mít zisk z opce short call, zisk z rozdílu mezi nákupkou a prodejkou a dividendu. Pak případně zvážím další cyklus na akcii či vypíši něco jiného.

Já mám spíše zisky z opcí na komodity. Teď jedu cukr a ten klesá, já mám short call vysoko, opce jsou v postatě mrtvé a prémie tam jsou kolem 2.500,- USD. Včera jsem vypsal LIve Cattle a Cocoa. Zase short cally, prémie 2 x 1000 USD a čekám. Zejména je zajímavý ten živý skot, kde cena byla na asi 10 letím maximu a teď to padá. Takže by to mělo vyjít. Kdo koukne na graf, tak vidí.

Ale jinak chápu, co ty myslíš. Nafukovat peníze přes výpisy opcí. Já je nafukuji přes komodity.

Třeba mám ještě 10 letý dluhopis, resp. short put opci. Zatím se to plácá tak nějak do strany a čas běží. 600 USD za 29 dnů mne připadá jako dobrý risk. Mne to většinou vyjde.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od VSbrok » 29 čer 2023 22:59

VIX je dole, takže prémia jsou mizivá :(
Vzhledem k poplatku se dnes téměř nevyplatí opce obchodovat. Takže pouze nechávám expirovat co jsem vypisoval před měsícem a dvěma.

Za těch pár dolarů/euro je to navíc teď docela nebezpečné, protože přichází okurková prázdninová sezona, když nějakému automatu hrábne, tak cena spadne > VIX vyletí => prémia tím pádem taky a případné rollování bude příšerně drahé.

A taky prázdniny si chci odpočinou a nesledovat každý týden expirace opcí.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od peter » 30 čer 2023 05:27

Bubububu píše:
27 čer 2023 13:29
Nafukovat peníze přes výpisy opcí. Já je nafukuji přes komodity.
Ja sa venujem len akciam a specificky len tym, ktore aktualne vlastnim, resp. chcem vlastnit.
Pri akciach mam aspon dno pevne dane - $0 vs. pri komoditach. Ako sa hovori: "I'm old enough to remember" ropne futures za -$40 :D to bolo celkovo zaujimave obdobie..
VSbrok píše:
29 čer 2023 22:59
Vzhledem k poplatku se dnes téměř nevyplatí opce obchodovat.
Ja mam poplatky na opcie <$1, vacsinou okolo $0.30 za kontrakt (IBKR). Asi zavisi cez koho obchodujes..
VSbrok píše:
29 čer 2023 22:59
cena spadne > VIX vyletí => prémia tím pádem taky a případné rollování bude příšerně drahé.
Cena spadne = premie vyletia hore.
To ale plati pre vsetky opcie danej akcie, takze ak len rollujem a nakupujem moj short put naspat za vyssiu cenu tak zaroven aj predavam novy short put za vyssiu cenu. Samozrejme ak cena spadne natolko, ze chcem novy short put vypisat nielen na neskorsi datum ale aj na nizsiu cenu, tak tam uz sa moze clovek dostat do minusu.. Riziko podnikania :)
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od VSbrok » 02 črc 2023 23:37

Njn, IBKR to je jiná liga :(
Já mám Lynx a Degiro, tam jsou poplatky za opce o dost vyšší :(
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od Bubububu » 05 srp 2023 23:33

Mám teď opce na kakao. Short call opci se strikem 3900, prémií 550 USD a expirací 3.11.2023. Kakao je podle mne nyní na vrcholu a začíná se plácat do strany. Pak mám ještě jednu opci, strik 2950, expirace 1.2.2024, prémií 700 USD. Ve čtvrtek a pátek kakao trochu padlo a ta listopadová opce se mne už hodila do plusu asi 64 USD. Ta únorová je stále v minusu asi 100 USD, ale asi vypíši ještě jednu na únot, strik kolem 4200, vezmu 500 USD a budu čekat. Pro kakao jsou ceny 3900 a 4200 hrozně vysoké. Už nyní je na asi 15 letých maximech.
Naposledy upravil(a) Bubububu dne 06 srp 2023 18:53, celkem upraveno 1 x.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od bulinak » 06 srp 2023 16:14

Neznám trh s kakaem a do komodit se raději nepouštím (maximálně si koupím nějaké těžaře), ale jak zní staré pořekadlo aby nebyl trh iracionální déle než ty likvidní...
Stavím zoo.

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od Bubububu » 06 srp 2023 18:56

Jsem se podíval, jak si stojím od 1.1.2023. Po těžkém souboji jsem v plusu asi 84 USD. To jsem vypsal opce asi 160 opcí na různá podkladová aktiva. Plyn, měď, kakao, živý skot, dluhopisy, indexy, cukr atd. Teď mne postupně budou končit opce, tak ten zisk snad půjde trochu výš.

Odpovědět