Predaj put opcii pre prijem $$

Diskuse o opcích

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od peter » 18 čer 2023 21:48

Zdar!
Mame tu investorov, ktori predavaju put/call opcie za ucelom generacie prijmu, ci uz (A) ako doplnok k divi na dochodok alebo (B) ako zdroj financovania nakupov akcii na B&H?
Pripadne (C) na znizenie margin loan, kedze nam akcie vystrelili (2Q23) a uz je zlozitejsie hladat dobrych adeptov na nakupy kvalitnych firiem/akcii (to je moja aktualna situacia)?

Ja osobne idem predaj put opcii teraz v akumulacnej faze cisto za ucelom akceleracie procesu dosiahnutia cieloveho portfolia, ktore by plne (alebo idealne na 100%+) krylo zivotny styl moj a mojej rodiny. Neskor vo FIRE faze stale planujem predavat put/call opcie za ucelom suplementacie prijmu z divi a za ucelom dalsieho rastu portfolia.
Pride mi to ako rozumna strategia ako urychlit progres a/alebo malinko zatraktivnit tie "nudne" obdobia, ked sa nam trh len tak plizi pomaly horizontalne/doprava a hore. Samozrejme to cele zavisi na samotnom investorovi a na akej urovni tymto nastrojom rozumie a vie ich vyuzit, vztahu k risku, velkosti portfolia a moznosti vyuzitia marginu a vlastne celkovom nastaveni manazovania risku vo vztahu k individualnym cielom a potrebam.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od VSbrok » 21 čer 2023 02:03

Také to používám, ale jen v omezené míře, má to mnoho úskalí, která musíš řídit a počítat s nimi.
Takže je to třeba víc sledovat než jen klasické dividendové akcie.

Ale máš pravdu, že na boost růstu ptf je to docela dobrý doplněk.
Bohužel teď, když je VIX velmi nízko jsou prémia mizerný a nevyplatí se skoro nic vypisovat ... navíc o prázdninách zas bude vokurková sezóna lidi budou trávit čas u vody, místo u PC, takže akcie budou jako každý rok odsunuty na druhou kolej, takže nyní jsem s výpisy o to víc opatrnější, protože jen malá zpráva může uvést automaty k šílenství a ceny pak budou lítat jak na horský dráze :(
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od peter » 23 čer 2023 09:04

VSbrok píše:
21 čer 2023 02:03
Také to používám, ale jen v omezené míře, má to mnoho úskalí, která musíš řídit a počítat s nimi.
Takže je to třeba víc sledovat než jen klasické dividendové akcie.
100%!! Risk mgmt je prva a hlavna uloha pri opciach, zvlast u kaskaderov ako ja - s margin uctom :)
VSbrok píše:
21 čer 2023 02:03
Bohužel teď, když je VIX velmi nízko jsou prémia mizerný a nevyplatí se skoro nic vypisovat ... navíc o prázdninách zas bude vokurková sezóna lidi budou trávit čas u vody, místo u PC, takže akcie budou jako každý rok odsunuty na druhou kolej, takže nyní jsem s výpisy o to víc opatrnější, protože jen malá zpráva může uvést automaty k šílenství a ceny pak budou lítat jak na horský dráze :(
Nizky VIX + mala aktivita => idealny stav pre short put/call strategie, lebo cas stale bezi a ked bezi cas, tak sa znizuje theta a to je to o co pri short/put/call ide ;)
https://youtu.be/Evif5Y4ypgU
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od minarjo » 23 čer 2023 14:27

Je hezké co píšeš, ale když je taková okurková sezóna a ty jsi v opčních obchodech v roli "pojišťovny" (vypisuješ opce za tvůrci trhu stanovené pojistné=premium), tak prostě hodnota pojistného je extra nízká, neboli skoro nic za ten výpis nedostaneš. To je jako když pojišťovna prodává pojištění staveb mimo jiné s rizikem povodní u domu na kopci (pojistné a tím i zisk nula nula nic) nebo domu u řeky (vysoké pojistné s vyšším rizikem). V této analogii teď při nízkém VIX a letní sezóně půjde o pojišťování domů na kopci, tedy za málo.
A ano, něco o tom vím, výpisu put opcí (+výpisu covered call opcí na držené tituly) se věnuji už přes rok (nákupům akcií už přes 10 let), tedy také jsem pojišťovnou s pojistným dle tržní volatility (ta má určitě výraznější vliv než čas, prostě při nízké volatilitě dostaneš o dost méně). Opce beru jako doplněk zdrojů pro divi portfolio, které z prémií plus mnou vkládané keše navyšuji. Akciové opce jedu skrz Lynx (US opce) + Degiro (EU opce) tak, jak mi to umožňuje maržové krytí těmi divi akciemi u těchto brokerů.

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od Bubububu » 24 čer 2023 02:49

Dostaneš docela dost. Třeba u cukru. Za dva měsíce držení mám z prémie 515 USD na kontrakt 400 USD. Expirace je až 15,9,2023. Kdybych dnes zavřel, mám těch 400 USD. Složil jsem zálohu 16.000,- Kč. Takže když to přepočítám na rok, mám z toho ranec. A těch opcí držím několik /všechny short call, cukr konečně začal padat, na to jsem čekal a na to hrál/. Mám třeba opce na USD bondy /short put/. 10 leté. Prémie 616 USD při dvou konraktech. expirací za 29 dnů. Dnes, po dvou dnech /otevřeno 22 odpoledne/, mám opce v plusu 129 USD a to ještě platím 26 USD za otevření a uzavření. U akcií to je něco jiného. Tam jsou malinké prémie, když není volatilita. Třeba ten Lincoln, teď už mám jednu v plusu a druhou menší minus. Z minus 60.000 už mám minus 20.000,- Kč a ta druhá je plus 4.000,- Kč. Jak plyne čas, budou obě opce ztrácet na hodnotě a pokud akcie nepřeleze mé prémie, tak jsem v plusu. Ale já chci koupit akcie za strike 25. Takže když půjde akcie dolů, bude to ok. Pak dostanu celou prémii shhort call, 500 akcii Lincolnu, celou prémii short put a když vypíši short call opci novou, se strikem 25, tak préme je kolem 3,50 na akcii. Čili 500 x 3,50 a k tomu případně dividendy a maximálně pak přijdu o těch 500 akcii. Mne to připadá jako dobrý nápad.

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od peter » 24 čer 2023 12:35

minarjo píše:
23 čer 2023 14:27
Je hezké co píšeš, ale když je taková okurková sezóna a ty jsi v opčních obchodech v roli "pojišťovny" (vypisuješ opce za tvůrci trhu stanovené pojistné=premium), tak prostě hodnota pojistného je extra nízká, neboli skoro nic za ten výpis nedostaneš.
Ako hovoria Chuck Carnevale a czhunter - "it's market of stocks, not a stock market" ;)
VIX je dnes, resp. cely jun zatial, <15 a napriek tomu UNH, ELV, CI (tam som long, ale tipujem, ze vsetko ostatne co ma nieco spolocne so zdravotnym poistenim v US) maju docela kolotoc tento mesiac.
14.6. UNH CFO mudroval kdesi na konferencii nieco o zvysenych nakladoch zdravotnej starostlivosti a UNH a ELV padli -7% v ten den.
=> predane UNH Dec15'23 420 Put
=> predane ELV Dec15'23 400 Put
=> skasirovanych ~$2,800
=> vybavene na tento mesiac (rocny ciel z opcnych obchodov=$40k).

Okurkova sezona/nesezona, skoro vzdy je "neco k mani" :) a aj ked nie je, tak to nikdy netrva vecne.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od czhunter » 24 čer 2023 13:49

Ano ve Fastgraphs je 63 tisíc tickerů. V každé chvíli v čase jsou tisíce akcií v medvědím i býčím trhu, volatilní i nevolatilní apod. Generalizovat v investování se i proto nevyplácí.

Jinak pojištění domů v záplavových oblastech moc ziskové není, pokud vím a třeba pojištovny odmítají vůbec takové domy pojistit. Nebo nově v Kalifornii prostě pojištovny odmítají pojišťovat domy celkově kvůli riziku požárů. Ono by ta pojistka pak musela být tak vysoká, že už nedává smysl. Osobně si myslím, že kasírovat za pojištění domů na kopci proti povodním je pro pojišťovnu více lukrativní a zajímavé, než pojistit domy v New Orleans a bát se, kdy přijdou i o kalhoty.

A jak píše Peter, třeba Humana -16% během měsíce a -12% za jediný den na základě jednoho zmínění návratu lidí k odkládaným zákrokům po pandemii. Osobně mám UnitedHealth, Humana, Elevance (přejmenovaný Anthem) a Cignu hodně vysoko na listu ke koupi. Patří mezi nejlepší dividendově růstové akcie na světě a třeba porovnání Bershire vs UnitedHealt od roku 1985 vypadá BRK jako nedochůdče. UNH 3040x vs BRK 540x plus dividenda pro UNH. Berkshire zničilo hodně hodnoty svým akcionářům držením nic negenerující hotovosti v posledních dvou dekádách a kdyby Buffett místo hromadění cashe platící 1,5% vyplácel dividendu, nebo prostě něco koupil a investoval to, tak by byl výnos mnohem větší.

U opcí se držím názoru Petera Lynche, kteří říkal, že opcím nerozumí a nikdy žádnou nekoupil a přesto se vypracoval na nejlepšího správce podílového fondu v historii USA. Byť samozřejmě neustále čtu třeba na Seeking Alpha, jak si tím lidi zvyšují yield. Lidi, co začali investovat max dva tři roky zpátky a nemohou o opcích tak moc vědět. Proto si říkám, je to opravdu tak snadné a Wall Street firmy jsou tak blbé, že to nevyužívají sami pro sebe, nebo je v tom nějaký háček a tito lidé mají jen štěstí začátečníka?

Nízkým VIX bych se nebalamutil. Je nejnižší od ledna 2020 a víme, co pak následovalo. Klidné období to fakt nebylo.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od Bubububu » 24 čer 2023 18:59

czhunter - vidíš, ty opcím moc nerozumíš. Ale vím, že rozumíš akciím. Proto je pro mne velmi výhodné, když si přečtu, co napíšeš a podle toho udělám výpis opce na akcie, které ty chceš kupovat či už je případně držíš. Určím si nějakou cenu, za kterou bych je nakoupil a ta cena je svým způsobem nesmyslná, vypíši opci a čekám. Nic mne to nestojí. Protože kdyby padla na ten strike, tak je to velmi výhodná koupě. Držel jsem třeba od prosince BNS, s povinností koupit tuto akcii za 40 USD za kus. K té ceně se to ani nepřiblížilo, tak jsem nekoupil nic, ale zůstalo mne v kapse za ty tři opce cca 290 USD. Opce minulý pátek expirovala jako bezcenná. A teď se podívám na ty tvé pojišťovny. Udělám nesmyslný výpis a budu čekat. Podle mne zase nic nekoupím, ale dostanu prémie. Není to pro mne výhodný byznys? Třeba také k tomu díky mému psaní dojdeš, že vypsat jednu opci na nesmyslnou cenu u akcie, které chválíš je pro tebe výhodný byznys. No nic. Jen úvaha.

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od Bubububu » 24 čer 2023 19:13

Třeba koukám na Elevance. Dnes cena 450 USD, cena 390 USD u opce s expirací v lednu 2024 je prémie cca 10 USD. Čili případný nucený nákup za cenu 390 USD v lednu 2024 znamená, že akcii bych musel koupit za 390 USD a ještě k tomu by mne na nákup přidali 1000 USD /100 akcii/. Celkem bych tedy musel zaplati 38.000 USD ze svého. A při takovém EPS, jakou má ta akcie, by to byl výhodný nákup. Záloha na ten nákup je asi 70.000,- Kč. Při výpisu opcí vždy počítám s nákupem, tedy mám na to peníze. Nikdy nevypisuji opce, abych pak zjistil, že na nákup nemám. To by taky mohlo skončit ohromným průserem. Protože u výpisů je ztráta neomezená jak dolů či nahoru. Short call opce dělám jen kryté. Vyjímka je Lincoln, ten dostal k.o. a pochybuji, že by do 20.10. vylezl někam do závratých výšin. Takže se mne ty peníze hodí k financování jeho nákupu za 25.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Predaj put opcii pre prijem $$

Příspěvek od czhunter » 25 čer 2023 12:37

Opce se kupují po 100 ne? To by při ceně akcie 450 USD vyřadilo 99% drobných investorů. 38 tisíc USD je na Čecha dost velký nákup bych řekl a mít tedy hotovost na případný nákup každé takto vydané opce by šlo do milionů korun.

Průserem to skončit může. Nějaký mladý kluk se zabil, když mu Robinhood ukazoval 750 tisíc USD ztrátu na jeho pár tisíc USD portfoliu. Jednak to ale byla chyba rozhraní, které neukazovalo, že krom toho dluhu měl i zároveň akcie ve zhruba stejné hodnotě nakoupené přes opci, za druhé sklidili kritiku, jak je vůbec možné, že dovolí někomu s pár tisíci obchodovat v milionech v opcích.
https://www.forbes.com/sites/sergeikleb ... e-balance/
Smutný příběh, ale bohužel realita post pandemického investičního světa, kdy naprostí cucáci bez zkušeností s investováním se hned vrhnou na opce pro rychlý prachy a neví absolutně co dělají. Ono se jim to nějaký čas často daří, ale pak chybou prodělají kalhoty.

Tedy opce ano, ale vědět co dělám a mít to nastudované do posledního puntíku, což bohužel si nedělám iluze čtením investičních fór a Seeking Alpha, že lidi si to nastudují, čest výjimkám.

O fenoménu opcí svědčí i fakt, že dnes mají kolikrát větší objemy obchodování, než akcie samotné. Což je dost smutný a začíná to připomínat hypotéky před rokem 2008, kdy na každou hypotéku se udělalo ještě 10 dalších navazujících derivátů, větších, než samotné hypotéky a pak to celé bouchlo.

BTW koukal, jsem, že některé uzavřené fondy (CEF) používají opce k zajištění proti propadům a kdo by chtěl třeba QQQ, ale se zajištěním opcemi a vysokým yieldem, tak i takové fondy jsou a jejich manažeři jsou profíci. Odpadá riziko amatéra a ještě mají lepší podmínky, než retail investor ať už jde o úrok na marginu, tak i další věci.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět