Opční obchody

Diskuse o opcích

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Opční obchody

Příspěvek od MiHons » 17 srp 2023 08:12

VSbrok píše:
16 srp 2023 21:46
Tak jsem využil minarjovi zkušenosti a vyzkoušel nákup Call opce na minimální strike. O téhle možnosti jsem do teď nevěděl a musím smutně přiznat, že mě to vůbec nenapadlo.

Tedy nákup +C hluboko v penězích a její následné uplatnění.
Což mi na jednu stranu přineslo 100 ks akcií, které jsem chtěl, navíc za super cenu.
Na straně druhé jsem nákup opce vrazil do nákladů oproti výnosům z -P opcí, čímž jsem si efektivně snížil budoucí daně.

Díky minarjo.

P.S. jen jsem to opět uspěchal, cena akcie dál klesá, takže jsem to mohl mít ještě levnější, ale s tím se nedá nic dělat.
Můžeš prosím nám opčním amatérům trošku víc osvětlit tento typ obchodu? Začínám se tomu trošku věnovat a moc nerozumím tomu proč si nakoupil call opce ITM a následně ji uplatnil když si čekal propad trhu? Pokud to je součástí spreadu, nebo nějaké složitější pozice tak tomu rozumím, nicméně má to smysl pokud jde pouze o optimalizaci daní?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Opční obchody

Příspěvek od VSbrok » 18 srp 2023 00:58

bulinak píše:
17 srp 2023 07:24
Zajímavé, nechával jsem se přiřadit jen u výpisů PUTek a strike byla moje nákupní cena (do nákladů jsem přidával poplatek za přiřazení). Když tedy zaplatím za CALL na nejnižším striku, budu tedy úplně stejně přiřazen? Jak bys pak vyřešil prodej těch akcií v daních bez časového testu? Přijde mi, že bys měl náklady z přiřazené PUT/CALL vztahovat k těm obdrženým akciím.
Panové zaprvé: tuhle strategii nákupu chtěné akcie přes nákup CALL opce mi ukázal minarjo, takže to on by to tu spíš měl vysvětlovat, ne já, nechci se chlubit cizím peřím.

Ano, přesně náklad (nákup +C / 666 USD/opce) opce půjde do nákladů oproti výnosům z výpisů (prodej -P) opcí.
Akcii hodlám držet do časového t(r)estu, takže následný "brutální" (nakoupeno 100ks za 100 USD) výnos danit nehodlám. Nakoupil jsem tedy 100ks akcií za 767 USD (včetně poplatku za opci / uplatnění opce je zdarma) = 7,67 USD za kus, přičemž očekávám, že se cena v příštích třech letech vrátí nad 10 USD.
MiHons píše:
17 srp 2023 08:12
Můžeš prosím nám opčním amatérům trošku víc osvětlit tento typ obchodu? Začínám se tomu trošku věnovat a moc nerozumím tomu proč si nakoupil call opce ITM a následně ji uplatnil když si čekal propad trhu? Pokud to je součástí spreadu, nebo nějaké složitější pozice tak tomu rozumím, nicméně má to smysl pokud jde pouze o optimalizaci daní?
Ne, nic složitého. Dělal jsem to především z důvodu daňové optimalizace (fuj to je vošklivý slovo, že mě šilerka nefakckuje :lol: ) a taky jsem si to chtěl vyzkoušet.

Ano očekávám propad, ale akcie na kterou jsem to dělal je už tak nízko, že pokud by měla jít ještě níž, tak by to muselo být jedině ohlášení bankrotu 8-)
Pozitivní zpráva se objevila dnes po závěrečném zvonu a akcie hned šup nahoru, takže jsem pro jednou měl fakt štěstí a udělal jsem to v dobrý čas.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Opční obchody

Příspěvek od minarjo » 18 srp 2023 07:30

@bulinak:
Nákup opce je opačný, tedy žádné automatické přiřazení, koupenou opci musíš uplatnit (exercise) a tím je přiřazena protistrana obchodu (kdo opci proti tobě vypsal), tobě tím exercise opce zmizí a 100ks podkladu přibude (když tedy píšeme o uplatnění nakoupené call opce, u put samosebou naopak) - třeba v Lynx/IB na to máš tlačítko exercise u dané koupené opce, u Degiro by se žádost o uplatnění musela napsat emailem. Já to dělám vše v appce, kde je v hlavním menu přímo položka Options Exercise/Roll s přehledem držených opcí.
Uplatnění je možné zadat v podstatě kdykoliv po nákupu opce, samosebou nejdéle pak burzovní den exdate dané opce, raději dříve. A buď je okamžité (takové uplatnění lze zadat v Lynx appce, když se použije zaškrtnutí Make decision final), nebo přes noc na další burzovní den (takové lze v případě amerických opcí ještě cca do 23:25h odvolat).

Obecně pro všechny:
Důvod nákupu call hluboko ITM je samosebou pouze a jen DAŇOVÝ. Tedy význam má jen u toho, kdo má z opcí (výpisů) daný rok už slušný zisk a rád by ho pro daňové účely legálně snížil. Protože zatímco výpisem opcí se daňová povinnost stále zvětšuje (pokud samosebou není proveden zpětný nákup vypsané opce za cenu vyšší než výpis), tak nákupem se zisk z opcí sníží (výdaj se zvýší o pořizovací cenu nakoupené opce plus poplatek, příjem se zvýší o nula, protože uplatněním opce zmizí bez příjmu). Ale pozor! Současně to znamená, že 100ks podkladové akcie získáte za extra výhodnou strike cenu, třeba 100*1 nebo 100*2,5 USD, dle toho jaký strike vyberete. Tedy pokud byste pak těchto 100ks akcie drželi méně jak 3 roky, daňová výhoda obchodu se vypaří - daň by se jen přesunula z části prodeje finančních derivátů do prodeje cenných papírů :). Takže smysl má jen tehdy, když držení 3+ roky považujete za vysoce pravděpodobné, aby při realizaci toho vysokého zisku z prodeje daných 100ks akcií nebyl daný obchod prodeje CP mezi daněnými.
A vyplatí se to samosebou jen tehdy, pokud cena koupené call opce je přibližně stejná jako rozdíl aktuální a zvolené strike ceny. Pak vlastně 100ks akcie zaplatíte na dvě části: rozdíl aktuální cena mínus strike v opčním obchodu, zbytek (100* strike) v obchodu nákupu CP, který je vytvořen uplatněním opce.
Přibližný příklad (lepší než tisíce slov :) ):
minulý pátek jsem využil poklesu akcie MPW a rozhodl jsem se u Lynx 100ks koupit, cena v té době byla řekněme 7,70 USD.
Mohl jsem:
1) koupit 100ks přímo, zaplatil bych 775 USD (z toho 5 USD je poplatek)
2) využít +C opci na co nejnižší strike, abych snížil daně z výpisu mých opcí, kde jsem momentálně za rok 2023 cca 4000 USD v zisku. Tedy jsem minulý pátek koupil +C opci s exdate tento pátek (nejbližší možný ex, aby časová cena opce byla už skoro nulová, neboli aby se rozdíl akt. ceny mínus strike hodně blížil kupní ceně). To se povedlo, +C na 18.8. se strike 1 jsem koupil za 672 USD plus poplatek 4 USD za opci. Následně jsem v pondělí zadal exercise v appce s okamžitou účinností, tedy jsem zaplatil už jen 100 USD za 100ks MPW po dolaru a opce zmizela (exercise je bezplatný obchod). Tedy mé náklady celkem byly 776 USD, tj. téměř totožné jako při přímém nákupu (většinou je rozdíl o něco více než dolar, ale i tak se to vyplatí). Úspora na daních (snížení zisku z opčního obchodování) bude 15% z 676 USD, tedy slušná částka (původní zisk z opcí těch cca 4000 USD se mi tím nákupem o těch 676 USD snížil, tedy cena opce byla plně využita - když bych měl zisk menší, třeba 500 USD, pak by stačilo koupit opci s vyšším strike).
Jen teď nesmím těch 100ks MPW tři roky prodat, protože v obchodech cenných papírů je mám koupené jen za 100 USD, i když aktuální burzovní cena je cca 750 USD. Když minimálně tři roky vydržím, daňová povinnost pro daný obchod zanikne, jinak by se samosebou těch nyní cca 650 USD danilo v části obchodů s CP (což by nevadilo jen těm, kteří mají ztrátu z jiných daněných prodejů CP v daném roce vyšší než tento zisk).
Naposledy upravil(a) minarjo dne 18 srp 2023 08:12, celkem upraveno 2 x.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Opční obchody

Příspěvek od bulinak » 18 srp 2023 07:43

minarjo díky za info.

Neví někdo, jak by se to dalo udělat v Tastytrade (Tastyworks)?
VSbrok píše:
18 srp 2023 00:58
Ano, přesně náklad (nákup +C / 666 USD/opce) opce půjde do nákladů oproti výnosům z výpisů (prodej -P) opcí.
Akcii hodlám držet do časového t(r)estu, takže následný "brutální" (nakoupeno 100ks za 100 USD) výnos danit nehodlám. Nakoupil jsem tedy 100ks akcií za 767 USD (včetně poplatku za opci / uplatnění opce je zdarma) = 7,67 USD za kus, přičemž očekávám, že se cena v příštích třech letech vrátí nad 10 USD.
Takže když by ses nechal přiřadit na PUTku, tak náklady taky odečteš od zisků s opcemi a podklad budeš držet do časového testu v rámci optimalizace? Já si to právě vedu jako nákupní cenu akcií.

@minarjo, nevadí, že by se v rámci několika let míchali dva postupy uplatnění nákladů (jednou jako akcie a jednou jako opce)?
Stavím zoo.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Opční obchody

Příspěvek od minarjo » 18 srp 2023 08:01

Akcie a opce jsou pro danění přece dvě různé evidence (obojí spadá do paragrafu 10, ale jedno je prodej cenných papírů, kde platí tříletý časový test a hranice 100 tisíc, druhé je prodej finančních derivátů, kde neplatí ani jedno, v Přiznání příloze 2 to budou dvě skupiny, tedy dva řádky pro ten součet Příjmy/Výdaje, ve vlastní evidenci obchodů, kterou doporučuji, jde o dvě samostatné Excel tabulky). Takže tvou poslední větu nechápu, vždy je třeba pro účely daní toto mít evidované jako dvě oddělené skupiny, nejde o žádné dva způsoby danění, ale o povinnost odlišit obchody cenných papírů, kde ta dvě osvobození existují, a obchody derivátů, kde nikoliv.
Naposledy upravil(a) minarjo dne 18 srp 2023 08:29, celkem upraveno 3 x.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Opční obchody

Příspěvek od minarjo » 18 srp 2023 08:22

K tomu "když by ses nechal přiřadit na PUTku" nevím jak to myslíš. Slovo Přiřazení (assign) se používá u vypsaných opcí, kdy aniž bys třeba o to stál, tak protistrana ti dodá v případě vypsané put (resp. odebere v případě vypsané call) 100ks podkladu za strike cenu a opce zaniká. Takto u vypsaných opcí nemáš v rámci opčních obchodů jak daň optimalizovat, protože naopak přiřazení ti zisk z opcí vytvoří (za vypsanou opci jsi něco získal, ale přiřazením zaniká za nula, takže zisk z ní je realizován zavřením daného obchodu). Snížit zisk z opcí lze proto logicky efektivně jen nákupem opcí a následným uplatněním opčního práva (exercise), protože pak za koupenou opci zaplatíš a uplatněním zanikne za nula (ztráta opčního obchodu je provedena). Samosebou i vypsané opce mohou snížit daň, to ale jen pokud se obchod(y) vyvíjí proti tobě a ty provedeš jeho zavření (zpětný nákup) se ztrátou, tedy za cenu vyšší, než jsi získal výpisem (tedy nedojde u vypsané opce k ideálnímu stavu, kterého se snažíme při výpisech dosáhnout, tedy že v exdate expiruje za nulové náklady). Ale to je o daleko menších částkách. (Jinak roll opcí je totéž, to je daňově vlastně zavření jedné a otevření jiné opce, tedy dva obchody v jednom příkazu).
Vše popisované se týká obchodů přímo na opcích. Obchody na cenných papírech, které případně mohou vzniknout, tedy buď přiřazením (u vypsaných opcí), nebo uplatněním opčního práva u koupených opcí, to je samostatná kategorie (evidence), kde se dá dani efektivně vyhnout známým způsobem, tedy držet ty akcie aspoň tři roky, případně nepřekročit roční objem prodejů cenných papírů (příjmů) 100 tisíc Kč. U opčních obchodů tím že nic takového nelze využít (opce, tedy finanční derivát, není cenný papír a nelze tedy ta osvobození použít), lze si zvlášť při větším opčním zisku v daném roce pomoci výše popsaným způsobem.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Opční obchody

Příspěvek od bulinak » 18 srp 2023 12:05

Sorry, jsem lama, nějak mi nedošlo, že po zaplacení opčního prémia budu muset ještě zaplatit za ty akcie samotné (při pohledu na opční řetězec jsou ty nejvzdálenější C striky v ITM docela raketa).
Proto ten zmatek s přiřazením nákladů...
Stavím zoo.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Opční obchody

Příspěvek od minarjo » 18 srp 2023 14:12

Ano, čím větší "raketa" jak píšeš, neboli čím více z nákladů na těch 100ks akcie zaplatíš formou nákupu opce (a zbytek tedy formou nákupu akcií, už jen do výše strike), tím více se ti může povést ty daně za opční zisky z výpisů snížit, pokud takové zisky tedy máš. Ano, je to účelová transakce (jiná forma nákupu), tj. koupit call opci hodně nízkého strike tak, že její cena pokryje dominantní část ceny podkladu, ale daňově možná - když už pro cenné papíry existují jiná daňová pravidla než pro opce (zejména tříletý test pro nedanění), lze si aspoň takto pomoci.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Opční obchody

Příspěvek od VSbrok » 08 zář 2023 14:42

VSbrok píše:
18 srp 2023 00:58
Ano, přesně náklad (nákup +C / 666 USD/opce) opce půjde do nákladů oproti výnosům z výpisů (prodej -P) opcí.
Akcii hodlám držet do časového t(r)estu, takže následný "brutální" (nakoupeno 100ks za 100 USD) výnos danit nehodlám. Nakoupil jsem tedy 100ks akcií za 767 USD (včetně poplatku za opci / uplatnění opce je zdarma) = 7,67 USD za kus, přičemž očekávám, že se cena v příštích třech letech vrátí nad 10 USD.
Takže když by ses nechal přiřadit na PUTku, tak náklady taky odečteš od zisků s opcemi a podklad budeš držet do časového testu v rámci optimalizace? Já si to právě vedu jako nákupní cenu akcií.
[/quote]

Ahoj, omlouvám se, poslední měsíc jsem vůbec nestíhla nic :(
Ale jak vidím tak minarjo to tu už hezky všechno vysvětlil, moc děkuji za záskok ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět