Opce obecně

Diskuse o opcích

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Opce obecně

Příspěvek od VSbrok » 23 led 2021 04:02

tak jsem to pro zájemce zkusil sepsat nějak srozumitelně ... tak snad to je pochopitelný ...

https://www.investicnigramotnost.cz/opc ... e-zly-pan/
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Opce obecně

Příspěvek od slon » 23 led 2021 13:40

SUPER ČLÁNEK !!!!!

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Opce obecně

Příspěvek od StanikKolarik » 25 led 2021 15:52

Já ty opce furt nějak nechápu...
dám konkrétní příklad a vy mi prosím potvrďte že mám správný myšlenkový pochod:
- mám 100ks NYSE:XYZ nakoupené za 5USD
- momentálně je cena 11USD
- myslím že do půl roku se to vyšplhá na 13USD
- vypíšu tedy Sell Call na 12USD na posledního července
- když to přeleze těch 12USD, tak mu musím prodat svých 100x12 akcií (jsem tímpádem vcelku v zisku)
- když to skončí pod 12 USD, tak mi zůstanou moje akcie i to premium? (to mi přijde jako ideálka)

chápu to správně?

EDIT: jde mi o to:
- věřím že NYSE:XYZ obnoví divi takže bych si ji rád nechal
- prodat kvůli tomu 100% zisku se mi ji nechce protože ještě nemám po časotestu
- jsem ochotný risknout že budu muset prodat za 11-12USD, ale nechci do toho pouštět cash
- je nějaká možnost obejít potřebu těch 100ks? ve skutečnosti jich celou stovku nemám
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Opce obecně

Příspěvek od Pavel » 25 led 2021 21:28

Tomu EDITu nerozumím, nedává mi smysl.

To nad EDITem chápeš správně. Pro lepší pochopení souvislostí se na to podívej i ze strany kupujícího. On ti zaplatí nějakou malou prémii a počká si. Když akcie vyleze třeba na 14USD, tak vydělá 2USD a ty "ztratíš". Za tuhle příležitost výdělku ti zaplatil tu prémii a ty riskuješ, že prodáš (nuceně) za cenu, která se v té budoucí době bude jevit jako nízká (třeba se objeví nové informace o lepší ziskovosti nebo o vyšší dividendě, atd.).

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Opce obecně

Příspěvek od StanikKolarik » 25 led 2021 21:58

Pavel píše:
25 led 2021 21:28
Tomu EDITu nerozumím, nedává mi smysl.
ideální by pro mne bylo, abych shrábl prémii, ale aby to expirovalo bez využití :-)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Opce obecně

Příspěvek od Pavel » 25 led 2021 23:58

StanikKolarik píše:
25 led 2021 21:58
Pavel píše:
25 led 2021 21:28
Tomu EDITu nerozumím, nedává mi smysl.
ideální by pro mne bylo, abych shrábl prémii, ale aby to expirovalo bez využití :-)
Aha, to mě nenapadlo, že jsi to myslel takhle ;)

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Opce obecně

Příspěvek od VSbrok » 26 led 2021 06:45

slon píše:
23 led 2021 13:40
SUPER ČLÁNEK !!!!!
Děkuji 8-)

StanikKolarik píše:
25 led 2021 21:58
ideální by pro mne bylo, abych shrábl prémii, ale aby to expirovalo bez využití :-)
Tož tohle už je trošku vyšší dívčí. Na to už je třeba vzít v potaz víc parametrů, než jen ty co jsem popsal v článku.
Článek je vyloženě jen o základech, tedy máš a chceš prodat (sell Call = -C) nebo nemáš a chceš koupit (sell PUT = -P), popř. si zajist nákup před očekávaným růstm (buy CALL = +C) nebo očekávanou špatnou zprávou a zajistit se proti poklesu (buy PUT = +P).

Když už chceš "hrát o prémium" bez nutnosti koupit/prodat, tak musíš znáš volume a hladiny, kde je největší/nejmenší a dle toho si vybíráš kam vypíšeš, takže pak máš větší šanci, že tu hladinu to přeleze nebo NEpřeleze = bude nebo NEbude opce uplatněna.

Vždy ovšem existuje (ne zrovna malé) riziko, že cena tuto hranice prorazí a máš po ...
Proto je vždy lepší (ne-li nutné) těch 100ks mít nebo na 100ks mít keš.

Snad jsem to napsal polopatě ;)
Když tak odpoledne zavolej a můžeme to probrat z ucha do ucha, psaný to někdy není dostatečný :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Vita78
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 01 úno 2021 23:26

Re: Opce obecně

Příspěvek od Vita78 » 16 bře 2022 23:56

Dobrý den,
mohl by mi prosím někdo polopatě popsat, jak vypsat opci typu SELL PUT v Lynx brokeru, optimálně ve web verzi ? Například pro společnost Intel. Řekněme, že bych chtěl přikoupit 100 ks za cenu 41 USD. Děkuji

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Opce obecně

Příspěvek od VSbrok » 13 dub 2022 20:03

vyhledáš si INTC (vpravo nahoře)
klikneš na: Opční řetězec a uvidíš něco takovýho:
INTC-1.jpg
opce
nyní si musíš vybrat Datum expirace (dole pod "Opční řetězec") - čím dál do budoucnosti půjdeš, tím budou opce dražší, takže je třeba volit jak dlouho jsi ochoten čekat a taky někdy na některá data nejsou všechny strike ceny. Vlevo jsou CALL, vpravo jsou PUT. Takže pokud chceš prodat PUT, tak na pravé straně klikneš na P (prodat) (vedle toho očička).

Vyjede příkazový lístek:
INTC-2.jpg
prikazovy listek
zde může upravit cenu nebo si zvolit vlastní. Já osobně vždy měním na cca střed toho co Lynx nabízí. Takže protože ted (když jsem dělal obrázky) byla Nabídka 0,72 a Poptávka 0,67, tak bych tam vrazil cca 0,7.
Pokud by se neprodalo, tak jít do aktivních příkazů a postupně cenu po centíčku snižovat ... až se to chytne.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Vita78
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 01 úno 2021 23:26

Re: Opce obecně

Příspěvek od Vita78 » 26 dub 2022 00:32

Děkuji za odpověď. Už jsem se tím prokousal. Zatím využívám pouze sell put opce. Můžete mi prosím vysvětlit výpis z brokera ? Proceeds je částka, kterou mi zaplatil kupec opce, fee je poplatek. Co znamená v případě opcí položka basis (nákupní cena)?. Při prodeji put opce přece nemám nákupní cenu ?
Přílohy
undefined.png

Odpovědět