Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 19 úno 2019 13:52

Určitě můžu. Z těch co jsou v článku o povinné četbě si vyber Hladiš rád on tam má pokud si dobře pamatuji ukázky výsledovek McDonald's i s překladem. Jsem teď v práci tak se doma mrknu, abych nekecal. No a přímo o finanční analýze toho najdeš určitě hodně. Věřím že jakákoli kniha o této problematice je lepší než nic. Popravdě z hlavy přesně nevím autory, byly to dvě ženy, ale název je jasný Finanční analýza.
Můj problém je, že jsem toho přečetl vcelku dost a mnohdy už tedy nevím co v jaké knize jsem četl.
V té o finanční analýze ale jsou informace co hledáš určitě.
Jak si doma vzpomenu mrknu na přesné info a dám vědět.

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 25 úno 2019 08:54

Ahoj Ondro.Muzes se mrknout na ten nazev.Dekuji

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 25 úno 2019 14:39

Jaj cipísku omlouvám se úplně jsem to zazdil. Co jsem listoval tak určitě si přečti - Naučte se investovat od Daniela Gladiše.
Přímo o finanční analýze mám doma - https://www.knihydobrovsky.cz/financni-analyza-45233383

Mám ale staré vydání tohle už je třetí možná najdeš novější více sem nepátral.

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 19 bře 2020 08:09

Ahoj všem.Prosím co znamená "upravený zisk na akcii".Jak to chápat?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 19 bře 2020 10:05

Upravený zisk na akcii znamená pro jakýkoli fiskální rok: (a) konsolidovaný čistý zisk nebo ztrátu společnosti za takový fiskální rok, snížený o částku Požadovaného požadavku na dividendu z dividend pro daný fiskální rok, plus produkt získaný vynásobením produktu Úprava čistého výdělku vynásobená průměrnou cenou na akcii za takový fiskální rok zlomkem, který je 1 mínus mezní sazba daně, děleno (b) součtem (i) počtu akcií kmenových akcií nesplacených během takového fiskálního roku, vypočteno na základě váženého průměru na základě počtu zbývajících dnů v průběhu tohoto fiskálního roku, (ii) souhrnný počet jednotek CAP připsaných na účty všech účastníků vypočteno na základě váženého průměru na základě počtu zbývajících dnů během takového fiskálního roku Rok, ale nezahrnuje do takového výpočtu den, kdy jsou podílovým jednotkám CAP připsány, zvýšeny nebo sníženy částky podle oddílů 5.1, 5.3 nebo 5.10 plánu, a (iii) celkový počet výdělkových jednotek připsáno na účet výdělkových jednotek všech účastníků plánu PUP vypočítaný na základě váženého průměru na základě počtu zbývajících dnů v daném fiskálním roce, avšak nezahrnující do takového výpočtu den, kdy jsou výdělkovým jednotkám připsány, zvýšeny nebo sníženy podle oddílu 4.2 nebo 4.5 plánu PUP.

Adjusted Earnings Per Share means, for any Fiscal Year, (a) the Company's consolidated net income or loss for such Fiscal Year, less the amount of the Preferred Stock Dividend Requirement for such Fiscal Year, plus the product obtained by multiplying the product of the Net Earnings Adjustment multiplied by the Average Cost Per Share for such Fiscal Year by the fraction which is 1 minus the Marginal Tax Rate, divided by (b) the sum of (i) the number of shares of Common Stock outstanding during such Fiscal Year, computed on a weighted average basis based on the number of days outstanding during such Fiscal Year, (ii) the aggregate number of CAP Units credited to the Accounts of all Participants computed on a weighted average basis based on the number of days outstanding during such Fiscal Year but not including in such computation the day that CAP Units are credited, increased or decreased pursuant to Section 5.1, 5.3 or 5.10 of the Plan, and (iii) the aggregate number of Earnings Units credited to the Earnings Unit Accounts of all participants in the PUP Plan computed on a weighted average basis based on the number of days outstanding during such Fiscal Year but not including in such computation the day that Earnings Units are credited, increased or decreased pursuant to Section 4.2 or 4.5 of the PUP Plan.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 19 bře 2020 10:16

A sakra.No co nějak se tim prokoušu.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 19 bře 2020 11:52

cipisek píše:
19 bře 2020 10:16
A sakra.No co nějak se tim prokoušu.
Ničím se nekousej tohle je lepší. https://roklen24.cz/a/pVupC/kdyz-se-rek ... -v-hospode

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 19 bře 2020 14:14

Ondřej píše:
19 bře 2020 11:52
cipisek píše:
19 bře 2020 10:16
A sakra.No co nějak se tim prokoušu.
Ničím se nekousej tohle je lepší. https://roklen24.cz/a/pVupC/kdyz-se-rek ... -v-hospode
Děkuji Ondro

#Tom#
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 03 led 2021 22:01

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od #Tom# » 03 led 2021 22:12

Dobrý den,

jmenuji se Tomáš a jsem začátečník ve světě investic do akcií. Je mi 35 let a mám nejvyšší čas začít s budováním pasivního příjmu.
Moje první akcie byla CZG na podzim 2020 (IPO Zbrojovka)

Rád bych si vybudoval dividendové portfolio a měl tak pasivní příjem.

Chtěl bych Vás požádat, zda byste mi poradilo v základních věcech.

Mám FIO, asi master účet (jak jsem si vygooglil číslo CDCP - tak to píše, že to je Master - psal jsem i na podporu před týdnem, tak uvidím, co mi napíšou). Zde jsem koupil svoje první akcie CZG - Česká zbrojovka (IPO)

Rád bych koupil další dividendové akcie (uvažuji ČEZ, Phillip Morris, Moneta, O2). ČEZ a Monetu jsem prokoučoval na jaře, kdy jsem se odhodlával, takže počkám na nižší cenu (450 ČEZ; Monetu 55 - ta by se možná dala i nyní kupovat - počkám na leden, co se bude dít).

Uvažoval jsem zda si neotevřít i LYNX na USA akcie. Víc věřím FIO bance, ale z diskuze na netu jsem se dočetl, že poplatek je u LYNX lepší a směna kurzu taktéž. Teď je to asi nějak bloknuté skrze Brexit, tak uvidím, kdy mě to to otevřou. Pokud stále platí vstupní bonus, mohl bych někoho z vás uvést?

Udělal jsem si výpis dividendových akcií (králové a aristokraté + další z diskuze z řad EU akcií).
Nyní bych nakoupil:
AT&T, Inc. (70 tis) - cílová cena 600 Kč za akcii, ale asi bych koupil co nejdříve
Exxon Mobil Corp. (70 tis) - tady by se mi líbilo aspoň 850, ale je to téměř 900. Zde se bojím budoucího vývoje, ale snad si DIV udrží, snad budou chtít dál patřit mezi dividendové aristokraty
Walgreens Boots Alliance Inc (40 tis) - při 850 bych nakoupil (je 870)

Grafy sleduji cenu v Kč, USD nás moc nezajímá s ohledem na kolísající kurz USD/CZK - je to tak?


Dál bych v budoucnu při lepším kurzu a PE, PS, PB chtěl koupit další akcie:
3M Co.
Abbvie Inc
Coca-Cola Co
Consolidated Edison, Inc.
Johnson & Johnson
McDonald`s Corp
Procter & Gamble Co.
Walmart Inc

možná dál se podívám i na
Pfizer
Sanofi
BASF

Moc děkuji za Vaše cenné rady a komentáře!

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michael » 03 led 2021 22:48

1. Výběr brookera sám Lynx mám za mě mohu říci, že je to dobrý brooker s výbornou podporou s českým prostředím. Avšak má oproti např Degiro vyšší poplatky což někoho muže odradit. Každopádně bych doporučil pročíst si fora ohledně jednotlivých brookerů. Fio je nejlepší volba na české akcie to tady myslím si nebude nikdo zpochybňovat.

2. Čekat na propad muže vyjít, ale taky nemusí. Vzhledem k očekávané vyšší dividendě u Cez bych moc. Na pokles nespoléhal. Banky v prvním čtvrtletí určitě dividendy vyplácet nebudou, ale cenu 55 bych už teď neočekával. Každopádně čekání na příležitost připraví člověka o více peněz.
3. Ceny US akcii v Kč tady pravděpodobně nikomu nic neřeknou. Kurz je teď nízko takže takové AT&T se díky kurzu dá koupit i výhodnější než při propadech v březnu. Xom je otázka zda ho hra na diviaristokrsta nebude stát více než by bylo zdrávo shellka divi cutla a myslím si že dobře udělala.
Ty další firmy co sis vybral jsou dobra volba bohužel vzhledem k cenám na trhu se teď prodávají dráž, ale jsou to vesměs kvalitní podniky.
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

Odpovědět