Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Marek » 03 led 2021 23:58

xom a wba vyhod a zaplanuj misto toho 3m, pg nebo jnj

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 04 led 2021 09:18

Marek píše:
03 led 2021 23:58
xom a wba vyhod a zaplanuj misto toho 3m, pg nebo jnj
To ovšem měníš za zcela jinou ligu. Získáváš stabilnější a méně rizikové akcie s podstatně nižším DY. To je potřeba nováčkovi na rovinu říct.

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jack N. » 05 led 2021 14:29

#Tom# píše:
03 led 2021 22:12
Udělal jsem si výpis dividendových akcií (králové a aristokraté + další z diskuze z řad EU akcií).
Nyní bych nakoupil:
AT&T, Inc. (70 tis) - cílová cena 600 Kč za akcii, ale asi bych koupil co nejdříve
Exxon Mobil Corp. (70 tis) - tady by se mi líbilo aspoň 850, ale je to téměř 900. Zde se bojím budoucího vývoje, ale snad si DIV udrží, snad budou chtít dál patřit mezi dividendové aristokraty
Walgreens Boots Alliance Inc (40 tis) - při 850 bych nakoupil (je 870)

Dál bych v budoucnu při lepším kurzu a PE, PS, PB chtěl koupit další akcie:
3M Co.
Abbvie Inc
Coca-Cola Co
Consolidated Edison, Inc.
Johnson & Johnson
McDonald`s Corp
Procter & Gamble Co.
Walmart Inc
Exxon Mobil - možná jo, možná ne, větší stabilita je v infrastruktuře pro přepravu a skladování ropy a hlavně plynu. Slušné ocenění a dividendy nabízí ENB, KMI, PBA, TRP, WMB. Rok 2020 ukázal určitou odolnost těchto společností od cen komodit, takže na rozdíl od řady velkých olejářů dividendu nesnižují, ale naopak mírně zvyšují.

Místo Consolidated Edison bych se podíval třeba na Duke Energy či Fortis, pokud Ti nevadí menší velikost, tak Black Hills, Portland General Electric Company nebo NorthWestern.

#Tom#
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 03 led 2021 22:01

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od #Tom# » 05 led 2021 22:40

Děkuji všem za komentáře a rady!
T.

oncin
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2021 13:31

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od oncin » 15 led 2021 14:38

Zdravim.
Plánuji začít investovat a měl bych pár otázek.
Vybírám brokera a zaujal mě Degiro a Etoro, jsou to dobré volby? narazil sem i na lynx, ale ten má docela vysoký minimální vklad (100 000). U etoro si zas nejsem jistý jestli má W8-BEN formulář.
Teď hlavní dotaz, při ověřování je potřeba zadat DIČ, musím se jako fyzická osoba jít registrovat na finanční úřad, aby mi ho přidělili nebo můžu do kolonky napsat rodné číslo?
A jak by to v případě vyplnění jen rodného čísla probíhalo při placení daní, případně daňového přiznání když bych nebyl registrován?
V dnešní covidové době bych se rád vyhnul putování po úřadech :)

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 15 led 2021 14:46

oncin:
Etoro asi W8-BEN má, ale je k prdu (divi daní 30%).
Na finančák se nemusíš registrovat, v té kolonce má být opravdu RČ.
Mrkni ještě třeba na trading212, to by mohlo být pro začátek dobrá volba, navíc můžeš kupovat frakce.
Stavím zoo.

oncin
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2021 13:31

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od oncin » 16 led 2021 09:26

diky za reakci, určitě se podívám i na trading212.
Ještě když se vrátím k těm proklatým daním , jak se tedy vlastně postupuje když nejsem registrovaný a pak musím odvést daň? co se týče identifikace atd.
Daně pro mě asi budou největší výzva, i když investovat budu až letos a daňová povinnost pro mě bude vyplývat až příští rok (předpokládám), tak jsem rád dopředu připraven, jak to vlastně cele funguje aby všechno proběhlo v pořádku.


Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 21 led 2021 11:27

T212 vypadá dost dobře.
W8BEN formulář se podepisuje hned při registraci, takže daň z divi pro US by měla bejt správných 15%.
Uvidím jak dorazí první divi.

Založil jsem pro syna, dal pár tisíc Kč, se synem jsme si sedli, dal jsem mu na výběr ze 2-3 firem z každého sektoru trhu, ke každý jsem mu řekl co dělá, jak je velká, kolik vydělává a jakou má divi,vybral si 6 firem, vytvořil koláček a zadal první nákup, za měsíc přesně zadáme spolu opět přikup za stejnou částku.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

oncin
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2021 13:31

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od oncin » 21 led 2021 14:58

Já se pořád nemůžu rozhodnout nad brokerem, teď se divam i na XTB, pročetl sem recenze a zkušenosti snad od všech brokeru a problémy v kominikaci podporou jsou docela problém pro někoho kdo neovláda angličtinu na vyšší úrovni . u XTB se mi libi česká podpora, ale zas tam není W8BEN a nejsem si jisty jestli se tam dají kupovat zlomkové akcie , což mě docela vadí u degira.

Odpovědět