Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od lucas03 » 22 led 2021 16:28

daň z divi pro US by měla bejt správných 15%.
Uvidím jak dorazí první divi.
je to tak, uz rok ho pouzivam a divi su ok. Mensi problem s vykazom k danovemu priznaniu, ale inac broker super.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 23 led 2021 03:31

oncin píše:
21 led 2021 14:58
Já se pořád nemůžu rozhodnout nad brokerem, teď se divam i na XTB, pročetl sem recenze a zkušenosti snad od všech brokeru a problémy v kominikaci podporou jsou docela problém pro někoho kdo neovláda angličtinu na vyšší úrovni . u XTB se mi libi česká podpora, ale zas tam není W8BEN a nejsem si jisty jestli se tam dají kupovat zlomkové akcie , což mě docela vadí u degira.
nemá W8BEN, tak nad tím vůbec nepřemejšlej :idea: :?
vybírej jenom z brokerů, kteří ho mají ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

vojtech
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 05 čer 2023 13:31

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od vojtech » 05 čer 2023 13:50

Dobry den, jake akcie by jste doporucili zacatecnikovi s mesicnim vkladem dohromady cca 1000-2000kc

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 05 čer 2023 22:03

Ahoj Vojto,
vítej na IG fóru.
To je jednoduchá otázka, na kterou je bohužel velmi složitá odpověď.
Záleží jak chceš investovat? Čeho chceš dosáhnout? Jaký máš investiční horizont? Jaké riziko jsi ochoten přijmout? Jak jsi odolný vúči volatilitě ceny? Zajímá Tě jen růst ceny nebo by jsi raději pobíral dividendy? Budeš dividedny vybírat nebo reinvestovat? Atd., atd.

Takže je velmi těžké Ti říct "tuhle nebo támhletu" akcii kup.

Při takto "nízkém" měsíčním vkladu se budeš muset zaměřit na nějakého frakčního brokera nebo si "naspořit" vyšší částku a pak nakoupit.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 06 čer 2023 08:22

Ahoj,
jak pise VSbrok, spousta otazek, neni univerzalni rada pro jednoho investora.

Za me pokud chces investovat 1-2k mesicne, jsi ochotny tolerovat pripadnou ztratu a tvuj investicni horizont je vyssi nez 10 let, tak doporucuji zridit si nizkonakladoveho brokera a nakupovat ETF kopirujici nejaky siroky index.
Zvol akumulacni ETF (tedy zisky se automaticky reinvestuji) a nebudes muset resit danove priznani. Pravidelne mesicne kupuj a drz. Nikdy neporazis trh, ale dosahnes prumerneho zhodnoceni,coz je lepsi nez vetsina profesionalu.

Nikdy neinvestuj do niceho, co neznas jen zaklade doporuceni nekde na foru/youtube. Tedy zacni se vzdelavat, treba casem zjistis, ze je stock picking pro tebe, proc ne. Ale pro vetsinu lidi to je utopeny cas s nejistym vysledkem.

Kdyz jsem zacinal, tak byla dobra volba Degiro a nakupovat IWDA (ja jsem doplnoval nejakym ETF na rozvijecisi trhy). Ale mozna dnes pro tyto objemy sezenes levnejsi alternativu. Myslim, ze treba XTB.

Kazdopadne hodne stesti.

Cipísek
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 28 kvě 2023 21:04
Has thanked: 3 times

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Cipísek » 09 led 2024 17:43

Ahoj.Kde či jak se múže člověk naučit číst finanční výkazy podniku? Existuje na to nějaký kurz? Jak jste se to naučily vy zkušenější? Díky.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od MiHons » 10 led 2024 07:30

Cipísek píše:
09 led 2024 17:43
Ahoj.Kde či jak se múže člověk naučit číst finanční výkazy podniku? Existuje na to nějaký kurz? Jak jste se to naučily vy zkušenější? Díky.
základy účetnictví jsou fajn, pak už jen začít ty výkazy opravdu číst a vždy pokud nebudeš něčemu rozumět tak si to dogooglit/použít ChatGPT pro vysvětlení.


Žádný kurz mi nepomohl tak jako praxe

Ať se daří

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Kurri17 » 17 led 2024 22:49

@Cipísek

Já jsem začal tím, že jsem si vzal pár 10-K reportů a četl jsem je. Business sekci, výkazy apod.

Na YouTube najdeš nejen na Invest kanálech taky návody jak číst 10-k/10-Q. The Swedish Investor udělal 10h video jak analyzuje akcii. Takže tam určitě uvidíš také zajímavé věci.

Pak mám knihu Warren Buffett Accounting a tam jsou taky užitečné věci vysvětlené.

Kromě těch známých ukazatelů, co slyšíš a vidíš skoro všude kde se někdo zabývá akciemi tě zajímá následující - tržby rostou? Náklady (Cost of Goods) klesají? Čistý zisk roste? Zadlužení klesá? Volná hotovost roste a přepočet FCF na akcii je vyšší než vyplacená dividenda? Provozní zisk roste a pokrývá úrokové výdaje? Počet akcií se snižuje nebo zůstal +- stejný? Marže rostou?

Ale hlavně co tě zajímá jestli EPS neboli Earnings per share roste a nejlépe stabilně dlouhodobě roste.... To je velmi důležité.

Pak věci jako investiční rating a potenciál růstu do budoucna (odhad).

Úplně nejlepší investici uděláš, když si předplatíš nebo zkusíš na 14 denní trial Fastgraphs. V prémiovém účtu máš pak všechny funkce a nemusíš všechno hledat po všech čertech, ALE hlavně je to super revoluční tool na analýzu akcií....

Nejlepší investice před investicí do akcií.

Fastgraphs.com

Přeji hodně úspěchů a snad jsem tě trošku navedl.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Cipísek
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 28 kvě 2023 21:04
Has thanked: 3 times

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Cipísek » 19 led 2024 20:42

Děkuji.

Odpovědět