S čím vůbec začít

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Tula
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 28 zář 2022 15:35

S čím vůbec začít

Příspěvek od Tula » 28 zář 2022 15:41

Dobrý den,

jsem úplný začátečník a současná inflace mě donutila k hlubšímu přemýšlení nad tím, kam uložit volné finance. Když člověk začne vyhledávat termíny spojené se spořením, je internet plný komerčních nabídek.

Pokoušel jsem se prostudovat nějaké základní zdroje (1, 2, 3) a budu rád, když mi doporučíte další internetové čtení.

Můj závěr z toho, že pro lidi jako jsem já je buď nejlepší vybrat nějaké zcela konvenční řešení v podobě spořících produktů u běžných bank (právě ta Moneta třeba aktuálně 5,3 % na spoř. účtu) a nebo vybrat podílové fondy. Postupem času se pak doučit co a jak chodí a začít třeba s náročnějšími investicemi. Je to podle vás dobrý postup?

Díky!

phoenix
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 22 črc 2021 22:37
Has thanked: 1 time

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od phoenix » 28 zář 2022 21:25

Těžko radit, když jste nenapsal základní údaje jako na jak dlouho, jednorázově/pravidelně a kolik, jaká je tolerance k riziku a hlavně jaký je vlastně účel.
Podílové fondy jsou většinou díra na peníze, tam bych to nedával. Mnohem lepší alternativa k podílovým fondům jsou různá ETF. Dluhopisy se také dají sehnat poměrně dobře. Takže nic, co by mohly podílové fondy nabídnout navíc krom poplatků. Mimo kvalifikované fondy, které dokáží nabídnout i nějakou exotiku, ale to pro vás předpokládám nebude to pravé.

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 28 zář 2022 22:37

Doporučím podívat se na Portu.cz, pro začátečníka je to ideální volba. Pak bude záležet na vás jak velká bude ochota se dále vzdělávat. Pokud ale chcete jen někam posílat peníze a dál se nestarat, Portu je to pravé, za malý poplatek za vás vše zařídí.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od JosephusMiller » 29 zář 2022 13:47

Pokud se do toho opravdu chcete pustit - tj načíst si to, porovnávat a hlavně tomu věnovat čas - pro začátek pročíst zdejší fórum. Alespoň mě strašně pomohlo a řekl bych že na českých internetech na tohle téma snad nemá obdoby.
Pokud do toho půjdete, nedávejte teď nic do fondů. Blbě se z nich vystupuje. Nechte si cash na spořáku, studujte a pak pomalu do toho (ne najednou! Pomalu, postupně!)

Pokud ne, nezbývá vám než vybrat komerční produkt (ať už portu nebo fond od vaší banky) posílat jim peníze a věřit.
Nevýhoda je, že nemáte kontrolu, platíte dost podstatné poplatky, ale zas je to "bez práce". Za mě black box.


Střední cesta je řekl bych investovat do českých akcií. Proč? Založíte si účet třeba u FIO, a pak už tam jen pošlete peníze a sem tam si koupíte akcie ČEZu nebo nějaké banky. Neřešíte evidenci, daňová přiznání, angličtinu, měnové kurzy... až do důchodu berete dividendy. A i bez studia tak nějak víte, co čez nebo komerčka dělají a asi nebudete špatně spát. Obvzlášť proto, že do toho NEdáte všechny peníze ale budete diverzifikovat ;-)
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od VSbrok » 30 zář 2022 08:46

Ahoj
Tula píše:
28 zář 2022 15:41
všechny základy máme ... zde ....

Ovšem platí přesně to, co napsali kolegové investoři přede mnou. Pokud se chceš vzdělávat, tak začni tam a postupně do toho pronikni. Navíc nyní je na to vynikající doba, protože Pan Trh zas blázní, takže než se uklidní, tak máš čas se naučit alespoň základy a pak postupně nakupovat.

Pokud na to nemáš čas nebo Tě to nebaví, tak si kup nějaký ETF na SP500 nebo svět nebo krm svou banku poplatky anebo si založ Fio a kup si české akcie, u kterých nemusíš řešit DAP.

Rozhodnutí je čistě a jenom na Tobě, pokud se rozhodneš pro tu složitější cestu, tak jsme tu pro Tebe a rádi Ti zodpovíme jakékoliv Tvé otázky. Neboj se zeptat na cokoliv Ti není/nebude jasné. Od toho zdejší fórum bylo založeno a na začátku není žádná otázka hloupá.

Přeji Ti, aby sis vybral to, co Ti bude nejvíc vyhovovat.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od Ladislav » 16 led 2023 22:28

Vysoký úrok FEDu = 5 % až 6 % dokončí letos velký propad drahých akcií, který může být stejně hluboký jako ten ''Velký krach 2000-2002''. Apple má asi P/B 40, Coca Cola, Microsoft, Visa mají asi P/B 12. Také jejich poměry P/S a P/E jsou 2x až 3x vyšší, než je zdravé. Tyto akcie by se tedy měly propadnout na 1/3 do konce roku 2023. Jenže začátečníci kupují akcie Apple a Coca Cola, protože je má Berkshire Hathaway. A začátečníci kupují akcie Microsoft a Visa, protože silně rostly 2012-2021. Když velký propad akcií 2024 skončí, mnoho lidí ztratí navždy zájem o akcie a jiní se teprve roku 2024 začnou zajímat o výhodné poměry P/B pod 3, P/S pod 3, nebo dokonce i P/E pod 15 a dividendový výnos nad 3 %.

Lidé by v 65. roce měli mít stejný příjem z dividend jako z důchodu, protože ty akcie a dividendy zdědí jejich děti a ten důchod ne.

Co se dá dnes levně koupit s dividendou, to jsou akcie: Allianz, AT&T, Bank of Nova Scotia, BASF, BMW ST, BNP Paribas, British American Tobacco, Enbridge, Mitsubishi Corp., Munich Re, Takeda Pharmaceutical, Walgreens Boots Alliance. U Fortescue Metals počkáme na jaro.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od Kurri17 » 17 led 2023 17:19

Tula píše:
28 zář 2022 15:41
Dobrý den,

jsem úplný začátečník a současná inflace mě donutila k hlubšímu přemýšlení nad tím, kam uložit volné finance. Když člověk začne vyhledávat termíny spojené se spořením, je internet plný komerčních nabídek.

Pokoušel jsem se prostudovat nějaké základní zdroje (1, 2, 3) a budu rád, když mi doporučíte další internetové čtení.

Můj závěr z toho, že pro lidi jako jsem já je buď nejlepší vybrat nějaké zcela konvenční řešení v podobě spořících produktů u běžných bank (právě ta Moneta třeba aktuálně 5,3 % na spoř. účtu) a nebo vybrat podílové fondy. Postupem času se pak doučit co a jak chodí a začít třeba s náročnějšími investicemi. Je to podle vás dobrý postup?

Díky!
Ahoj, jestli ti muzu poradit, tak si najdi prispevky od czhunter tady na foru a precti si, co ti nabizi vsbrok jako spravce fora.

Jako knihy ti muzu doporucit - Peter Lynch (vsechny 3 dily), Warren Buffet Accounting a dalsi tu najdes od ostatnich.

Videa YT - Fast Graphs, Everything Money... Samozrejme propaguji ve videu sve produkty, ale hodne se tam naucis.

Nechci se tu proti nekomu vymezovat, rekl jsem to Ladislavovi pres internet osobne, investice ciste podle pomerovych ukazatelu podle me nefunguji. To by podle me bylo miliardaru jak maku, cela CR. Z tech akcii, co napr. pise je z USA atraktivni Walgreens Boots Aliance. Kazdy se nekdy spali, otazka je jak moc. Doporucuji se stoprocentne ridit vlastnim usudkem a ne to co nekdo radi, ze je "in". Velke zavedene spolecnosti tu budou existovat - Apple, Google, Cola a jim podobne. Jsou to skvele businessy, ale pro tebe je rozhodujici, za kolik je koupis... Aneb kup levne a kdyz nechces drzet dal, tak draze prodej a ne naopak.

Jedna z nejdulezitejsich otazek asi je, jak chces investovat a do ceho... ETFka (posilat mesicne a nestarat se o to) - Portu, Indexove ETF apod. nebo stockpicking (vybirat si akcie sam) a tam jeste je otazka, chces jen rustove akcie, tudiz "sazet" na rust kurzu nebo aby i vyplaceli dividendu.

Pak mas dalsi investice, jako je popularni krypto (ja od toho dal ruce pryc, nedal jsem tam ani korunu) anebo komodity apod.

Moznosti je milion, vyber si, co ti vyhovuje.

Snad jsem ti lehce poradil a pomohl.

Hodne uspechu.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 24
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od RomanS » 18 led 2023 19:32

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli tady někdo nemá skušenosti z Morningstar.com stran určovaní fair value u akcii? Premýšlím jestli si nekoupit roční předplatné a na základě toho investovat. Samozřejmě k vybraní akcii taky koukat na poměrove ukazatele a Financial statements. Ale k tomu taky tu fair value. Děkuji

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od Kurri17 » 18 led 2023 19:36

RomanS píše:
18 led 2023 19:32
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli tady někdo nemá skušenosti z Morningstar.com stran určovaní fair value u akcii? Premýšlím jestli si nekoupit roční předplatné a na základě toho investovat. Samozřejmě k vybraní akcii taky koukat na poměrove ukazatele a Financial statements. Ale k tomu taky tu fair value. Děkuji
Zaplatil bych si Fastgraphs, velká spokojenost a jinak můžeš mrknout i na stránku zdarma - macrotrends.net myslím. O Fastgraphs najdeš videa přímo z jejich kanálu na YT. Máš tam nesčetně videií na value investing. Chuck už jede akcie přes 50 let....
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: S čím vůbec začít

Příspěvek od czhunter » 19 led 2023 12:25

Morningstar vezme EPS, vynásobí to nějakým P/E dle jejich uvážení, často je to P/E kolem 5Y průměru a vyjde jim férová cena. Za to nemusíš nikomu nic platit.

Stačí jít na Seeking Aplha, najít si adjusted EPS a 5 letý průměr P/E a vynásobit to.

Obecné pravidlo pak říká, že pro většinu firem rostoucích do 15% ročně je férové P/E 15 a nad růst 15% se férové P/E rovná rychlosti růstu firmy. Existují i výjimky, proto se musí kouknout i na průměrné P/E v minulosti.

Abys to ještě vyšperkoval, tak můžeš stejně spočítat i férovou cenu na další dva roky podle odhadů EPS od analytiků. To pro případ velkých změn v EPS v dalších letech.

No a jak říká Kurri, když už placený nástroj, tak Fastgraphs. Mornnigstar maximálně jako doplněk na analýzy.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět