Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od czhunter » 29 dub 2023 14:33

Fastgraphs je zase o něco lepší. Nový update 4.6.0 je venku a nové funkce tady ve videu:

https://youtu.be/Q4QL-NiQkn0

Vylepšení se týká hlavně screening tool funkce a najít vysoce kvalitní firmy se stabilním růstem bude zase o kus snazší.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Denny
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 31 říj 2020 09:18

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od Denny » 14 kvě 2023 20:16

Díky czhunter za sdílení zkušeností s Fastgraphs.....koupil jsem zatím Basic, ale jsem z nástroje nadšený, i když se zatím seznamuji....vyměnil jsem jednu nemovitost za peníze a chci o tuto částku vylepšit postupně během roku až dvou současné ptf.....skvělé je nakreslení grafu s vlastním nastavením P/E.....předpokládám po seznámení s Basic, půjdu do plné verze....jsem na trhu od 2003....teď už ale jen long, průměrování a trochu obchodu......z poloviny chci vyměnit starosti s klasickým nájmem za Reit.......

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od czhunter » 19 kvě 2023 18:37

Není zač. Já jsem z FG taky nadšený a to už ho používám roky. Premium to zase posune na úplně nový level, protože máš k dispozici kompletní grafy bilanční rozvahy, marží, vývoje dluhu apod. Taky tam jsou předpřipravená portfolia typu S&P 500, aristokrati, S&P 100, Nasdaq 100 apod. Tedy já osobně si rád zobrazím všechny tyto portfolia abecedně a hledám, co vypadá zajímavě. Zobrazím si tedy třeba S&P 100 podle abecedy a pak jedu šipkou na klávesnici všechny firmy od A do Z. Takto mi neunikne nic levného a zajímavého a hned si to ukládám do mého watchlistu. Zrovna tento týden jsem jel všech 500 firem v S&P 500 a většina je pěkně drahá. Taky dost překvapí, že půlka firem v S&P 500 jsou ultra mizerné firmy s roky klesajícími zisky či jinak stagnující a nebo velice cyklické až jsou neinvestovatelné. To nám pak zbývá tak 200 investovatelných firem a z toho 150 je drahých jako prase oproti minulosti. Ale to nejde té sektě, tvrdící, že P/E má klesat za růstu sazeb vůbec vysvětlit, že většina akcií je dnes stejně nebo více drahá, než za dekády nulových sazeb po roce 2010. Fakta ale nelžou.

Jakožto pronajímateli by ti mohlo z REIT vyhovovat právě vyklesané na férovou hodnotu či blízko férové hodnoty multi residential REITs typu Mid-America Apartment Communities, Essex Property, Avalonbay či Realty Income. Vše patří mezi nejkvalitnější REIT vůbec a mají tomu odpovídající špičkové ratingy kolem A a jsou i členy S&P 500. Tyto firmy mají desetitisíce bytů na pronájem a odpadá starost s nájemníky. U REIT samozřejmě nezapomeň přepnout z EPS na FFO a AFFO, které pro ně platí více, s výjimkou jako jsou mortage REIT, které nevlastní žádné nemovitosti a proto nemají amortizace a EPS jde u nich použít.

Něktré REIT třeba single family residental typu Invitation Homes nebo třeba Public Storage by chtělo koupit o něco levněji a snad se tam dostaneme. Většina REIT jsou odpadní firmy zadlužené po uši, ale tyto jsou výjimkou a mají velice silné fundamenty. O kvalitě těchto REIT vypovídá jejich snadné zvládnutí nemovitostní krize v roce 2008 a pandemie roku 2020, kdy většina měla jen minimální propady EPS nebo dokonce stále rostla a zvyšovala dividendu.

Pokud někdo chce zajímavé typy na akcie a nemá FG premium, pak je super věc Finviz heat map zobrazující všechny firmy v S&P 500. Tedy si tam mohu zobrazit všechny REIT v S&P 500 a hned si je analyzovat ve Fastgraphs a takto to jde samozřejmě s každým sektorem.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Cipísek
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 28 kvě 2023 21:04
Has thanked: 3 times

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od Cipísek » 04 čer 2023 08:13

Zdravím.Kde bych sehnal základní info o tom,jak se Fastgraphs používá,jak s ním pracovat?
Za případné odpovědi děkuji.

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od Kurri17 » 04 čer 2023 19:58

Čau, na YouTube mají kanál přímo pod Fastgraphs....

Chuck dělal nedávno video jak hledat akcie, na co se zaměřit a jak učinit rozhodnutí zda držet,prodat nebo nakoupit..

https://youtu.be/Ww8QspXyRgY cast 1

https://youtu.be/mWJiPbDLP30 cast 2

Playlist na výuková videa: https://youtube.com/playlist?list=PLwEg ... xlgK_3lUti

Je to super nástroj!
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od czhunter » 15 čer 2023 11:57

Ano nejlepší je to odkoukat přímo od Chucka Carnevale, zakladatele Fastgraphs a zkouknout hodně jeho videí. Koukám roky a ač je použití FG celkem snadné, vyžaduje to umět správně interpretovat zobrazená data, pracovat s více časovými úseky a umět odfiltrovat anomálie, jako akcie Disney prodávající se za P/E 80 při pandemickém propadu EPS. JE to dynamický nástroj a je tedy taky potřeba s ním pracovat dynamicky, což vyžaduje praxi.

Z jiného soudku, teď se hodně mluví v médiích o Carlu Icahnovi, poté, co byla jeho firma Icahn Enterprises obviněna short sellerem z provádění schématu podobnému ponzi podvodu. Cena akcie se propadla o 60% v reakci na zprávu.

Pojďme se tedy podívat přímo v praxi, jak by Fastgraphs pomohl se takové firmě vyhnout obloukem a jak je snadno použitelný nástroj pro rychlou analýzu, zda daný podnik je hodný investice, či nikoliv.

Prvně máme EPS graf, který je doslova hrozný. Firma prodělává peníze prakticky půlku času. Zisky jsou strašně cyklické a nepředvídatelné. Už tento graf by odradil Chucka Carnevale a mě na 100%.

Obrázek

Jakožto dividendová akcie je druhý nejdůležitější graf free cash flow graf versus dividenda. Jak vidíme, tak firma nikdy nevygenerovala dostatek free cash flow (zeleně) pro pokrytí vyplácené dividendy (fialový sloupec). Většinu času dokonce ani nevygenerovala vůbec žádnou free cash flow.

Obrázek

Z čehož je přesně viní short seller, že negenerují žádnou free cash flow pro výplatu dividendy a financují dividendu penězi od nově příchozích investorů, přes vydávání nových akcií, což by z toho dělalo ponzi-like schéma. Přesunuji se tedy na graf počtu akcií v oběhu a jasně vidíme velké ředění akcionářů.

Obrázek

Tři jednoduché kroky vedli k vyhnutí se této akcii během pár sekund. Hrozná cykličnost EPS, žádná generovaná free cash flow, z které by se vyplácela dividenda a velké ředění akcionářů, které se nepromítá do růstu EPS společnosti, třeba investicemi. A jedno z pravidel Benjamina Grahama pro konzervativní investory, ani jeden rok nesmí být firma ve ztrátě, což tady zjevně nesplňuje.

Short seller je evidentně tady v právu a dobře upozornil na dividendou past. Icahn je taky vyšetřován a hrozí mu i vězení. Pěkné video od Wall Streen Millenial vysvětluje kauzu Icahna podrobněji a jeho závěry ve videu odpovídají tomu, co vidíme na Fastgraphs. https://youtu.be/vHJrHrw0VDU Tohoto Youtubera doporučuji odebírat, dělá fakt pěkná a poučná videa.

Pro porovnání, jak vypadá akcie, na kterou by se měl člověk zaměřovat si ukážeme Amgen, člena DOW indexu.

Jak vidíme, firma roste rok po roku jako hodinky. Každý rok tak přispívá do složeného úročení a cena akcie sleduje tento růst.

Obrázek

Také je to dividendová akcie a tedy z grafu free cash flow versus vyplácená dividenda jasně vidíme, že dividenda byla každá rok kryta free cash flow a firma tak nemá problém dividendu platit a má ještě velkou rezervu po zaplacení dividendy a může tedy splácet dluh, více investovat či kupovat zpět akcie.

Obrázek

Tedy hned vidíme, že firma je hodna dalšího studování a potenciální skvělá akcie k nákupu.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Cipísek
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 28 kvě 2023 21:04
Has thanked: 3 times

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od Cipísek » 18 čer 2023 13:02

Díky za názornou ukázku.

Džura
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 13 bře 2024 22:14

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od Džura » 13 bře 2024 22:21

Zdravím vespolek, fungují Vám dnes na počítači Fastgraphs? Mně se na třech domácích noťasech zobrazí jen prázdná stránka (vyzkoušen Edge, Chrome, anonymní režim pro vyloučení vlivu nějakého pluginu). Přitom na mobilu vše funguje a na služebním noťasu (kde se připojuji přes vpn) také. Na základě toho jsem zkusil nasdílet internet z mobilu, abych vyloučil něco u poskytovatele internetu, ale stále stejný problém. Už mi dochází nápady co zkusit a podpora zatím poradila jen to co už jsem dávno zkoušel.
Edit: Ještě jsem zkusil čistou instalaci Firefoxu a připojit se přes Proton VPN a pořád nic.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od Marek » 14 bře 2024 11:11

Džura píše:
13 bře 2024 22:21
Zdravím vespolek, fungují Vám dnes na počítači Fastgraphs? Mně se na třech domácích noťasech zobrazí jen prázdná stránka (vyzkoušen Edge, Chrome, anonymní režim pro vyloučení vlivu nějakého pluginu). Přitom na mobilu vše funguje a na služebním noťasu (kde se připojuji přes vpn) také. Na základě toho jsem zkusil nasdílet internet z mobilu, abych vyloučil něco u poskytovatele internetu, ale stále stejný problém. Už mi dochází nápady co zkusit a podpora zatím poradila jen to co už jsem dávno zkoušel.
Edit: Ještě jsem zkusil čistou instalaci Firefoxu a připojit se přes Proton VPN a pořád nic.
Dnes rano vse OK, ono to miva vypadky, netreba hned paranoidne silet

Džura
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 13 bře 2024 22:14

Re: Fastgraphs - nejlepší nástroj hodnotového investora.

Příspěvek od Džura » 14 bře 2024 13:30

Právěže to nevypadá na výpadek Fastgraphs, ale na nějaký jiný problém, který se sám nevyřeší. I to, že tobě to funguje to potvrzuje - díky za reakci. Mně se stále načítá prázdná stránka, ale na pracovním to jede v pohodě a kolegyni to na velmi podobném pracovním nejede.
Edit: Vyřešeno. Pokud se to někomu stane hledejte chybu v cookies. Dle rady supportu jsem vymazal cookies, to samo o sobě nepomohlo. Pak jsem si všiml, že mám blokované cookies třetích stran, tak jsem je povolil a dal ctrl+F5 a už to funguje. (poznámka: samotné ctrl+F5 jsem zkoušel několikrát předtím a nefungovalo)

Odpovědět