Registrace plátce daně u finančního úřadu

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Kubees
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 02 říj 2020 23:52

Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Kubees » 12 říj 2020 22:42

Pěkný den,

nejprve bych chtěl poděkovat za skvělé fórum a web, který zde udržujete. Je to parádní studna vědomostí a názorů, děkuju za ni. A teď k věci:

Rozhodl jsem se začít investovat do akcií. Chtěl bych si koupit i nějaké dividendové akcie firem se sídlem v zahraničí. Pročetl jsem si všelijaké články a dokumenty. Rozumím tomu, jak dividendy danit, ale pár věcí mi není jasných. Tak jsem tu a ptám se zkušených:
  • Dejme tomu, že vlastním jedinou akcii Nvidie, která mi za celý rok celkem vyplatí např. 3$. Musím danit, když jsem pod limitem ročního příjmu 15 000 Kč?
  • K čemu potřebuje broker DIČ? Předpokládám, že předává nějaké dokumenty finanční správě?
  • Co když jsem student a do 26 let budu, registruji se u finančního úřadu jako fyzická osoba, je ze mě pak OSVČ? Budu muset platit zdravotní a sociální pojištění?
  • Jak jsme na tom s digitalizací? Lze se registrovat a podat daňové přiznání úplně online přes Daňový portál bez návštěvy finančního úřadu? Zřízení datové schránky nepočítám.
Děkuji Vám za všechny odpovědi a za pomoc!
Jakub

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Vokvok » 13 říj 2020 09:02

Přečti si nejprve paragraf 10 ZDP, podle toho danis cenne papiry, dividendy atp. Registrovat se nikde nemusis a z cennych papiru se soczdrav neplati, kdyz jsi student nebo mas i jiny prijem.

Dividendy obvykle chodi vyplacene uz po srazkove dani, pokud jsi podepsal w8ben, a mas vhodneho brokera, pak by mela byt SD 15%, jinak americkych 30. Nekteri brokeri udajne vyplaceji hrubou divi (t212).

Dič, pokud ho broker požaduje (degiro?) uveď rodne cislo.

DP muzes vyplnit pres ADIS EPO a podat tamtez podepsane datovkou dvema kliknutimi zdarma, pripadne podepsat certifikatem (zbytecne, drahe, slozite). Pokud nemas placeny certifikat, tak si porizovat certifikat od ica, posty a jeste tretiho providera za cca 500,- na rok asi nebudes. Nehlede na slozitost ho pouzit.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Ondřej » 13 říj 2020 09:24

Ještě doplním, že DAP lze podat elektronicky a následně si vytisknout jednu A4 kterou podepíšeš a odevzdáš na podatelně finančáku. Dělám to tak roky, protože datovku nechci.

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Vokvok » 13 říj 2020 11:22

Jj, takže je úplně zbytečný krok to “podávat elektronicky”.

Datovku nechceš proč přesně?

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Ondřej » 13 říj 2020 11:30

Vokvok píše:
13 říj 2020 11:22
Jj, takže je úplně zbytečný krok to “podávat elektronicky”.

Datovku nechceš proč přesně?
No to bych neřekl? Kdybych chtěl podávat kompletní přiznání papírovou formou musel bych vše co mi chodí elektronicky tisknout, navíc elektronická verze sama doplňuje a počítá. Datovka mě odrazuje proto, že jakmile ti to v ní přistane je to považováno za doručené, další věc od které si musím pamatovat heslo:-D. Jaká je jinak přidaná hodnota této věci, že mě upozorní na vypršení platnosti dokladu? Pro mě asi naprosto zbytečná věc kterou nevyužiji krom DAP jednou ročně. Mě osobně nedělá problém vytisknout jednu A4 tu podepsat a při cestě kolem finančáku jim to hodit do okna.

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Vokvok » 13 říj 2020 12:14

Jakoze podavas jen jakysi jeden souhrn osobne a oni berou ty data co jsi poslal elektronicky, ano?

“ Datovka mě odrazuje proto, že jakmile ti to v ní přistane je to považováno za doručené”
Tak to je dobra kravina, fikce doruceni funguje uplne stejne jako u papirove posty s tim, ze ta papirova posta se muze ztratit anebo ji muze prevzit soused. Neboli kdyz je fikce doruceni 10 dnu od odeslani, tak je to uplne stejne v DS anebo v papirove podobe, kdyz je vyzadovano skutecne doruceni, treba navrh na vydani platebniho prikazu, opet to funguje stejne v papiru nebo v datovce. Takze tohle je klasicky omyl, to co te odrazuje. Pripadne doloz jediny rozdil v doruceni a fikci doruceni DS vs papir, ja zadny nezjistil.

Heslo? Jo to mam v klicence, pamatovat si ho nemusim. Tisknout neco? Proc? Mam to ulozene v iOS aplikaci, anebo s tim pracuju jak s jinymi dokumenty (netisknu je pokud to neni nutne).

Neni to jen 1x rocne DAP, ale jakakoliv komunikace z tve strany s urady zdarma anebo i ostatnimi (firmami, za 15,- a v minulem mimoradnem stavu za 0,-).

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od StanikKolarik » 13 říj 2020 12:16

No my jsme s drahou polovičkou řešili něco podobného...
Studentka, pod 26let, bez ŽP, brigády ošetřené "růžovým papírem", tak jestli vůbec musí kvůli 10USD z dividend a 30EUR z Mintosu dělat DAP
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Sumo.cz » 13 říj 2020 12:23

Možná se pletu a v tom případě se rád poučím, ale pokud mi dojde dokument od úřadu je brán jako potvrzený, ale u datové schránky tisk nestačí.

V tomto případě to bude asi jedno, jelikož pokud to podávám elektronicky a pak odešlu podepsanou A4 tak, také nemám papírové potvrzení a jen mi svítí zeleně na webu že je doručeno.

@StanikKolarik Čekal jsem poučení a to nikde:)

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Pavel » 13 říj 2020 12:36

Mně u Datovky vadí dvě věci - když ti do ní něco pošlou, tak to v té datovce můžeš mít zdarma jen nějakou omezenou dobu (3 měsíce?) a pak se ti to vymaže. Ledaže by sis připlatil (a to mě vytáčí! - sakra snad by každému mohli dát třeba aspoň 100MB úložného prostoru zdarma) a pak ti to tam leží jako ve skladu. Zatímco když mi přijde poštou doručený dopis, tak si ho doma uložím a mám ho napořád k dispozici.

Druhá věc je autorizovaná konverze - když nějakou listinu z Datovky potřebuju v listinné podobě - zaplatím na CzechPointu za autorizovanou konverzi (ověřené vytištění).

Tomu fakt neříkám služba 21.století.

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Registrace plátce daně u finančního úřadu

Příspěvek od Vokvok » 13 říj 2020 13:16

3 měsíce od otevření a pak je tam jen log. Jo to je opruz že za trezor chtějí peníze. Ty ale nemáš ipad/iphone? S aplikací v tabletu/telefonu to máš stále x let zpět i po výměně zařízení a pár GB tam mám.

Doporučený dopis že máš stále? No tak to vždy když si ho nenaskenuju na cloud, tak to nemohu najít když potřebuju :-)

A co konkrétně jsi potřeboval autorizovaně konverzovat z datovky a proč? Vždyť i banky pro HÚ to berou elektronicky (podepsané)...

Odpovědět