Obchodní deník

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Obchodní deník

Příspěvek od StanikKolarik » 17 říj 2019 15:11

Třeba u těch sektorů je to fakt o tom, odkud se to cucá...
Já mám třeba z tohoto důvodu v grafu výseky Financial, Financials a Financial Services
Nebo tam mám 2x Consumer Goods a k nim ještě ConDefensive a ConCyclical
problém je i v překryvu mezi právě financial(s) a REIT
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 17 říj 2019 15:33

@StanikKolarik: Sektory se pokouším řešit externí databází pro nejpoužívanější a z webu to tahat až když hodnota nebude nalezena. Ulehčí to tabulce a sjednotí sektory, ale teď jich mám 1000 ale kolem 20 sektorů a který web má být ten prioritní, ze kterého to mám stáhnout do databáze? Finviz? Yahoo či jiný?

@Peterle : % přidám a nad opuštěnou pozicí popřemejšlím

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Obchodní deník

Příspěvek od StanikKolarik » 17 říj 2019 16:54

Sumo.cz píše:
17 říj 2019 15:33
@StanikKolarik: Sektory se pokouším řešit externí databází pro nejpoužívanější a z webu to tahat až když hodnota nebude nalezena. Ulehčí to tabulce a sjednotí sektory, ale teď jich mám 1000 ale kolem 20 sektorů a který web má být ten prioritní, ze kterého to mám stáhnout do databáze? Finviz? Yahoo či jiný?

@Peterle : % přidám a nad opuštěnou pozicí popřemejšlím
jestli ti to pomůže, tak s touhle otročinou ti můžu pomoct...
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 18 říj 2019 09:18

Přidal jsem:
1) zhodnocení akcie s DIV v %

2) Možnost vypisovat si zhodnocení portfólia z proinvestované částky či z vkladu. Vybírá se podle zaškrtávátka v Nastavení. Pro vklad je možnost i pro Lynx a ruční zápis dopsat výši zůstatku na účtu pro přesnější výpočet, pozor ať vyberete správně měnu co je v rolovátku vedle. Výpočet z vkladu je přesnější, jelikož bere v úvahu ztrátu či zisk z opuštěných pozic(i když ty samotné vidět nejsou).

3) Pro sektory jsem dal prvně dotahovat z listu ISIN a až pak z Webu, to by mělo zpracování urychlit. Databázi ještě konsoliduji podle hodnot na finviz.

jimmy052
Začátečník
Příspěvky: 7
Registrován: 03 zář 2019 18:01

Re: Obchodní deník

Příspěvek od jimmy052 » 18 říj 2019 10:47

Skvělá práce :shock: ;)

Peterle
Začátečník
Příspěvky: 7
Registrován: 17 zář 2019 12:49

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Peterle » 18 říj 2019 11:57

Super zas o nieco lepsie.

Taky detail:
Pri zaskrnutom vypocte zhodnotenia portfolia z vkladu sa vypocitava riadok (D7,E7) ako sučet hodnoty portfolia + zostatku na ucte + dividendy. Tie dividendy (E5) by sa tam uz zapocitavat nemali kedze by mali byt obsiahnute uz v zostatku na ucte, takto su zapocitane 2x.

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 18 říj 2019 12:45

Máš recht, buď ji znova reinvestuješa nebo ji máš v zůstatku. Už jsem to upravil

MilanV
Začátečník
Příspěvky: 89
Registrován: 26 kvě 2019 19:16
Been thanked: 3 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od MilanV » 19 říj 2019 09:38

Prvně poděkování za uchopení nelehkého úkolu a vypadá to moc dobře. Nicméně čeká ještě kus cesty ve vývoji a tak připojuji své postřehy.

Problém jsou české tituly. Ve zkušební verzi sice umí Avast a najde Avast.pcl, ale Yahoo umí AVST.PR či Tabak.PR. Nebyla by toto cesta, jak natáhnout dat? Jak mohu vytvořit případnou převodní tabulku?

Avast je typickým příkladem titulu na CZ burze, kde kupujeme za CZK, je GB a vyplácí se v USD. Dá se nějak zadat, za co kupuji, v čem jsou nákupní poplatky (stačí mi ujištění že v měně nákupu) a kde zadám preferovanou měnu výplaty?

Dále jsem nenašel poplatek za držení titulu resp celého PTF. Stačilo by dát procentní výpočet. My Margináři či kolegové s půjčkou by asi uvítali náklady = úrok z půjčky, který by se rozprostíral na PTF (stejně jako poplatek za držení ptf a stačilo by jej zadávat v v 12 měsíčních hodnotách)

Nešlo by zadávat primárně v ISIN či udělat funkci, kdy zdrojová data jsou s ISIN a pak je překlápět do Tickerů? Je tam sice převodník z FIO, který to patrně řeší, ale i další brokeři preferují jen ISIN

No a drobnost na závěr, zda by nešlo v ručním zadávání rozšířit buy/sell i o nákup/prodej. Dá se to sice jednoduše globálně nahradit ve vstupní tabulce od brokera, ale zase to není takový problém připojit další hodnotu či přidat to do konverzi vstupování dat
ptf dle hodnoty
rustove: vyprodáno
na stalo: RITM,MAIN,WMB,OHI,MPW,RIO,ABR,AM,WMB,MO,VET,TABAK,ABBV,SPG,GAIN,LYB,CEZ,STOR,VICI,DOW

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 19 říj 2019 13:26

1) používáš převod Degito, Lynx a nebo ruční zápis. To je důležité, jelikož každé funguje jinak. Typuji ruční zápis

2) Převod Tickeru a to odkud se berou informace vyřešíš v záložce Převod Tickeru, tak si vybereš starý ticker(ten který máš veden v reportu nebo v ručním zápise) a napíšeš si tickery podle kterých se má na příslušném webu hledat.
Vždy se bere že měna nákupu=měna výplaty DIV. Pokud neodpovídají založí se ti ticker v přehledu s měnou nákupu a obdržená DIV se nedohledá (bude nulová). Vyhledáváno je z listu Transakce právě podle tickeru a měny. Zatím vím o problému jen u českých akcií a to ještě ne u každé. Běžně se vyplácí ve stejné měně v jaké se akcie nakupuje. Pokud se to zadává ručním zápisem bude jednoduší to sjednotit už v zápise.
Princip dohledávání podle měn mám z toho důvodu, že jedna akcie může být například vedena v Degiro za EUR a v Lynx za USD a pokud máš oba reporty vyplněné nesmí se tyto dvě akcie pomíchat. Či koupíš u jednoho brokera za dvě měny (jedna bude třeba ETF atd....). Pokud by se JIná měna DIV a nákupu objevila i u reportu budu to muset chtě nechtě nějak řešit. Zatím se nikdo neozval.

3) Bez způsobu zadní nemohu odpovědět. Na margin nejedu tak aktuálně ani nevím jak to řešit, já mám poplatek uveden v reportu tak u ručního dát ještě nějaký jiný druh poplatku do rolovátka a ten načítat?. Možná to půjde snadno, ale potřeboval bych hodit nějaký příklad a kde by sis představoval ten poplatek zapsán.

4) ISIN nikdy primární nebude, jelikož podle něj nejde nic najít plsu Lynx ho v reportu nákupu a prodeje neuvádí. Degiro zase uvádí jen ISIN a ten se musí převádět na Tickery. Co broker to unikátní řešení. Problém je že pak každý ISIN musí být v převodní tabulce a sehnat všechny ISIN kódy je nemožné a uživatel by musel stále rozšiřovat tabulku převodu ISIN kodů. Pokud v databázi není musí si jej zapsat uživatel sám do záložky ISIN Ticker. Do tohoto listu si můžeš i vypsat své sektory. Modré pole mají přednost před databází co jsem sestavil já.

5) Chtěl bych to mít v jednom formátu a dávat jednou buy, pak nákup by jen zvětšovalo množství vzorců a zase to zpomalovalo deník. Ruční zápis bude vždy více na uživateli a jeho znalostem excelu či tabulek. Buď si to připraví a jen překopíruje a nebo se to musí datlovat ručně(čemuž jsem se chtěl právě deníkem pro Lynx a Degiro vyhnout.

Primárně byl deník k automatickému zpracování Degyro a Lynx, ruční zápis bude vždy o správnosti zapsání. Lidská kreativita je nekonečná a vyřešit všechny možnosti není ani v mé ani v síle Google tabulek.

MilanV
Začátečník
Příspěvky: 89
Registrován: 26 kvě 2019 19:16
Been thanked: 3 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od MilanV » 19 říj 2019 19:01

Děkuji za tvé odpovědi
add 1 - Vše zadávám ručně. Report od mého brokera je xls s ISIN
add 2 Zkusím si s tím pohrát. Zatím mi to moc nefunguje. Využívám beta verzi
add 3 Jsou to obecně náklady. Jednak relativní, které se vážou na cenu ptf. Obvykle 0,2% z hodnoty ptf v Kč. Takže měsíčně se objeví náklad, který´odpovídá 1/12 této položky (ta by se mohla zadat pro daný rok neb broker i s tímto hýbe viz změna u Patrie) Tato položka se rovnoměrně rozprostře mezi náklady na pořízení správněji na držení akcie
Margin či půjčka je to samé. Platím úrok z půjčky například po dobu jednoho roku. Splátka úvěru je splátka anuity a úroku (ten se snižuje). Nejjednodušší je zadat měsíčne náklad v nějaké měně či v Kč (půjčka může být v měně akcie a tak asi ručně přepočítat na Kč.
Příklad. půjčil jsme si 100.000Kč na nákup akcií (vše mám pořízeno jen z půjčky) = platím měsíčně 8333Kč splatku anuity a 416Kč úrok z této půjčky po dobu 12 měsíců při 5% úroku. K tomu platím 0,2% ročního poplatku za držení = 1/12 z 0,2% takže 16,6Kč za správu ptf. Jsou to náklady za to, že nekoupil jsem za své a za to, že broker mi ptf spravuje
Margin je to samé. půjčili mi na to, že jsem koupil víc naž na kolik jsme měl. Takže mi například v poměru 1:4 dali k mým 100kKč dalších 400kKč. Za to pak platím například 4% ročně. t.j 1333Kč měsíčně

Takže při použití obou nástrojů mám náklady na držení 416 úrok z půjčky, 1333Kč za Margin (kontokorent) a 83,3Kč za správu ( ptf je 500kKč a tak měsíčně při 0,2% je to tato suma

add 4 postupně na to přijdu viz bod 2
add 5 Jasně. I tak to pěkně žvýkat dlouho. Není nutné se na to ohlížet. spíš, pokud budeš dělat nástroje na konverzi z různých brokerů, pak toto zohlednit by bylo fajn
ptf dle hodnoty
rustove: vyprodáno
na stalo: RITM,MAIN,WMB,OHI,MPW,RIO,ABR,AM,WMB,MO,VET,TABAK,ABBV,SPG,GAIN,LYB,CEZ,STOR,VICI,DOW

Odpovědět