Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Diskuse o dividendových akciích

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od volnicko » 15 čer 2023 19:39

Ja mel stesti a bral asi za 10,18e ci co. Holt tady je videt, ze clovek nemusi koupit uplnou krasku, staci opravdu dobra cena. Takze jsem spokojeny hlavne s kapitalovym ziskem 170%, ktery bych nemusel danit.
Divi v poho. Myslim, ze ta kapitalova alokace je dobra. Maji dost FCF, splaci dluh a jedou zpetne odkupy + divi. Coz je dobre kvuli tlaku ESG + je to cyklicky byznys, takze fajn byt pripraven.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od Norgen » 15 čer 2023 20:03

Přesně, vstupní cena hraje důležitou roli. Já měl už hrozně dlouho průměrnou cenu kolem těch 27E, a před držkopádem jsem prodával někde kolem 21E a zpětně dobral za utrženou hotovost kolem 9.8E, čímž jsem snížil průměrku na již zmíněných 17E a ještě slušně navýšil počet držených akcií. Takže už teď pobírám výrazně vyšší dividendu než před jejím seknutím, a to se určitě bude časem ještě zvyšovat. Za mě spokojenost.

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od Kurri17 » 15 čer 2023 20:11

Shell nemám, ExxonMobil jsem střelil 148%.... Nějak nechci zažít strmý pád dolů, protože ropa nebude takhle nahoře věčně, tlak na snižování emisí, přechod ze spalovacích motorů k elektro apod...Utržené peníze jsem investoval do kvalitky v podobě CVS Health Corp.... Ve Fastgraphs koneckonců vidíš, kdy prodat a koupit ;)
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od czhunter » 16 čer 2023 11:02

Norgen píše:
15 čer 2023 20:03
Přesně, vstupní cena hraje důležitou roli. Já měl už hrozně dlouho průměrnou cenu kolem těch 27E, a před držkopádem jsem prodával někde kolem 21E a zpětně dobral za utrženou hotovost kolem 9.8E, čímž jsem snížil průměrku na již zmíněných 17E a ještě slušně navýšil počet držených akcií. Takže už teď pobírám výrazně vyšší dividendu než před jejím seknutím, a to se určitě bude časem ještě zvyšovat. Za mě spokojenost.
Vstupní cena hraje roli pouze na krátkodobé a střednědobé držení. Čím déle to držíš, tím více se přibližuješ výnosem k rychlosti růstu, tedy v případě Shellu k nule či mínusu. Verizon, který je 30 let mrtvé peníze ti fakt nepomůže, že jsi to před 30 lety koupil o 10% levněji. Zato u Unitedhealt ti neuškodí, ani kdyby jsi to koupil o 100% dráž.

Pokud se ten boom kolem ropy po pandemii vrátí do před pandemického trendu úpadku, tak zase o všechny papírové zisky přijdeš.

Ať si to kdo chce obhajuje čím chce, ve stejnou dobu si mohl koupit nejkvalitnější firmy světa v jednou za dekádu slevě a ty jsi koupil firmu v sekulárním úpadku a v odvětví, které má odpískanou budoucnost. A nemůžeš navždy kupovat odpadní firmy a doufat, že tě vždy vláda zachrání tištěním peněz.

Podle Volnicka záleží jen na celkovém výnosu. Opravdu si myslíš, že Shell dlouhodobě překoná výnosem firmy jako ADP, Mastercard, General Dynamics, Salesforce nebo si dosaď cokoliv z aristokratů s masivními maržemi a minimálními náklady na CAPEX? Mysli znova. 10 let odteď si povíme.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od volnicko » 16 čer 2023 12:14

Kurri17 píše:
15 čer 2023 20:11
Shell nemám, ExxonMobil jsem střelil 148%.... Nějak nechci zažít strmý pád dolů, protože ropa nebude takhle nahoře věčně, tlak na snižování emisí, přechod ze spalovacích motorů k elektro apod...Utržené peníze jsem investoval do kvalitky v podobě CVS Health Corp.... Ve Fastgraphs koneckonců vidíš, kdy prodat a koupit ;)
Urcite, prodat ve spravnou chvili je fajn. Nejsou to deti, jen akcie. Pokud pomineme, ze Shell neni jen o rope, tak vyvoj na trhu ropy muze byt ruzny. Nektere veci se daji predpovedet, neco je horsi.
Aktualne se ceka vrchol poptavky po rope na 2028, pak spokles. To zni realne.

Na to bude reagovat nabidka. Pokud nebudou investice do produkce dostatecne rentabilni, firmy misto capexu budou umorovat dluhy, vyplacet divi a vykupovat sve akcie. -> Produkce klesne a nebude tlak na zhrouceni cen. Tedy firmy klidne mohou dal fungovat, EPS muze rust, pocet akcii se zmensovat.

Kratkodobe/strednedobe muze cenu ropy ovlivnit kdeco. Spojene staty uvolnovaly sve ropne rezervy, aby snizily cenu. Nekdy je zase musi naplnit. Hospodarsky rust/recese vzdy dost zamavaji s cenou ropy (pac nejsou kapacity na skutecne velke skladovani). Muze se rozpadnout ropny kartel nebo naopak zacit dobre fungovat apod.

Kazdopadne kdyz neni vyhled sektoru ruzovy, tak to trh naceni. Proto maji ropaci nebo tabak nizsi valuaci nez zbytek trhu.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od czhunter » 16 čer 2023 17:08

Pro ukázku nákup Shell na all time high v minulosti vs nákup později o 50% níže, kdyby se vám to podařilo nakoupit prakticky na samém dně.

Rozdíl je 1% výnos vs 5% výnos. Neboli 10 tisíc investovaných by vyrostlo na 12 tisíc a nebo 20 tisíc. I při naprosto dokonalém časování šlo stále o mrtvé prachy, které ani nedrží s inflací v ČR.

Jak vidíme, nákup levněji o 50% nevyváží fakt, že firma neroste, stagnuje a je v úpadku.

Obrázek

Obrázek

Pro srovnání za stejnou dobu Mastercard, rostoucí 23% ročně a vydělal 25% ročně akcionářům. Stejné očekávám 2020 - 2030 výnos Shell vs Mastercard. Třeba se pletu a nedostatek investic do ropy bude držet cenu ropy nahoře a nějak se jim zázračně podaří růst, ale jak říkám, moc šancí tomu nedávám.

Obrázek

Proto jak říkám, čím déle držíme, tím více se výnos přibližuje rychlosti růstu společnosti. A proto jak říkám já a Buffett, Value vs growth neexistuje. Firma bez růstu je value trap.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od czhunter » 24 čer 2023 11:30

Taky pohled na historický graf ceny jasně ukazuje, že firma měla 4 velké rally v posledních 30 letech a vždy akcionáři o všechno zase nakonec přišli. Z krásných dvouciferných zisků to přešlo na podřadné 1-5% výnosy.

Vstupní cena nevyváží podřadný upadající podnik při dlouhodobém držení.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Shell plc. | SHEL | GB00BP6MXD84 | US7802593050

Příspěvek od czhunter » 02 črc 2023 09:17

Našel jsem pěkné citace přesně vystihující Shell a další dlouhodobě stagnující firmy a vysvětlení, proč Shell byly mrtvé peníze bez ohledu na zaplacenou cenu v období mnoha let:
Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět