Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 23 led 2019 22:03

Je dokázané, že odmítnutí prognozování nezaručí lepší vysledky, ale přijetí prognozování, dává možnost lepších výsledků :)

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 24 led 2019 11:42

mnam84: uff, takovýhle složitý věty na mě nemůže valit hned takhle po ránu... si to budu muset přečíst znovu až vypiju kafe, aby mi to došlo :lol: :D

Pavle: ano naprostý souhlas s těma dilematama... já si na to zavedl jednoduchou poučku a snažím se to dostat do hlaviček našich dětí... než něco koupíš tak se zeptej: "chceš to nebo potřebuješ to?" :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 24 led 2019 15:36

Pavle: to je přesně co jsem psal výše. Vše hold odkládat do nekonečna nejde a tak loni se sice podařilo dát dost do akcií letos jsem ale slíbil dovolenou u moře ( poprvé ) a snad se podaří dodělat i dva roky rozdělaný dětský pokoj. Skříně z Ikea už přestávají vyhovovat když nám ty dětičky tak rostou.

mnam: ano ale neřekl bych prognózování, ale stanovování si cílů. Tak se to snažím dělat. Ideální je ale stanovovat si i ty krátkodobé abychom se postupně dostali k tomu cíli, který jsme si stanovili za 20 30 let.
Tzn. dlouhodobý cíl? V 55 letech důchod. Krátkodobé? Letos dovolená, pokojíček, zbytek akcie atd.. Příští rok stanovení cílové částky co půjde do akcií. Je to pro mě potom méně stresu než si říkat ty vado letos jen 20 tisíc do akcií to je [cenzura] to do těch 55 let nestíháme. A podobně. Ale stejně to postupem času člověk mění.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 01 úno 2019 11:24

Tak leden uzavřen s 41% růstem (leden 2017 vs 2018) a bohužel k překonání $200 opět nedošlo :(
Na prvním a druhém měsíci kvartálu musím ještě zapracovat :oops:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 10 bře 2019 09:15

Přikládám svou odpověď na komentář z webu i zde. Myslím si, že fórum je pro diskuzi vhodnější než komentáře pod článkem a třeba to k něčemu bude i těm co je na webu nečtou.

Cipisku: Musím to uvést na pravou míru já období růstu vnímám krapet jinak než mé začátky investování. Bude to delší koment:-D

Mé začátky nebyly růžové a nákupy ve špatnou dobu se se mnou táhnou do dnes.

Mé první akcie:

Tesco za 4,31 EURO
Munich Re za 95,50 EURO
Banco Santander za 6,61 EURO
Arcelor Mittal za 13,10 EURO
Royal Dutch Shell za za 29,20 EURO

Jako začátečník jsem samozřejmě udělal další chyby.

Po roce jsem prodal Munich RE se ziskem 31 % hold vidina rychlých peněz a strach, že to už více nahoru nepůjde mě zlomili. Dnes se MunichRe prodává za 208,50 EURO a dividenda vzrostla ze 7 na 8,6 EURO, což je nárůst o 22 % ( prosím o kontrolu výpočtu :-D)

Za další dva roky šlo z domu Tesco za 2,58 EURO – ztráta 41,4 %. Strach mě ovládl a přišla tedy další chyba – od té doby jsem se zařekl, že se ztrátou prostě neprodám koupil jsem to přeci na dlouhodobé držení. Vinu přikládám i Brokerjetu :-D, který tenkrát končil. Levnější varianta pro mě byla všechny akcie prodat a následně koupit u Lynx. Tesco jsem již zpět nekupoval a realizoval tak ztrátu.

Arcelor Mittal jsem v té době přechodu k Lynx prodával se ztrátou 62,77% nevím co mě k tomu vedlo, ale přidal jsem prachy a koupil více kusů u Lynx. Asi to už byla moc velká ztráta, kterou bych byl ochoten akceptovat a kupoval jsem to přeci jako růstovku. Pak proběhl split, dostal jsem práva na nové akcie. Práva jsem prodal a inkasoval cash. Po růstu akcie prodal se ziskem 94,65 % – což samozřejmě není pravda to svítilo u Lynx ve skutečnosti suma sumárum jsem prodával na nule.

Poučen z těchto začátečnických chyb z původní pětice držím Banco Santander a Royal Dutch Shell jak si stojí posuď sám:-D

Zbytek mého portfolia:

T – -18%
OHI – +22,66%
MO – -9,57%
PEP – +12,42%
JNJ – +19,53%
SO- +4,62%
CSCO- +63,78%
O- +29,48%
TGT- -3,75%
D- +2,4%
PFE- +9,78%
CAH- -4,41%

Jak vidno ne vše letí do nebe alespoň vůči mí nákupní ceně. Všechny tituly však mají jedno společné a to, že mi platí dividendu, která mi dělá radost ať je akcie v plusu či mínusu. Pevně věřím, že i ty dvě evropské začnou jednou svou dividendu zase zvyšovat.

Investovat své těžce vydělané a ještě náročněji ušetřené peníze je nápor na psychiku zvlášť v obdobích poklesu. Pokud mám ale před sebou dlouhý horizont a nejsem zrovna chvíli před důchodem nepanikařil bych a čekal co udělá trh. Tím, že si vybíráme velké a snad i stabilní podniky fungující desítky let snižujeme riziko ztráty investice. A hlavně je potřeba nezapomínat na diverzifikaci, což vím je při budování portfólia složité. Sám mám zatím také jen 14 společností ze zamýšlených 20.

Chce to pevnou vůli, odvahu a odhodlání. Snad ti to nějak pomohlo. Věř, že ne jednou jsem měl nutkání se na to vykašlat, ale je to nejen o “tréninku”, ale i o hlavě stejně jako když běžíš maraton.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Marek » 01 črc 2019 10:03

Jako panove cumim na ta vase divi portfolia. Vzdyt moje suma divi se prakticky pohybuje ve vasich mesicnich cislech (pouze neco pres 15 tis totalled, muj celkovy %DYI je porad nizko). Svoji prvni (jablecnou) akcii jsem koupil na konci roku 2016 (a pak na to par let docela sral ci nakupoval rustove tituly). Ale cca 90% mne prislo doposud letos, tedy se mohu radovat alespon z dilciho uspechu v podobe prudkych mnohasetprocentnich narustu divi :) Asi to bude jeste na velmi dlouho, ale to mne vubec nebavi. Mym dosavadnim problemem bylo ze jsem vzdy dosahl svych stanovenych cilu prilis brzy a resil uspokojeni a opad motivace. Tedy budu rad, kdyz na necem nyni zamestnam svuj mozek dlouhodobe, abych nemusel hledat novy challenge (muj goal je, aby pasivni prijem z divi prerostl muj prumerny mesicni naklad - lhostejno zda budu nebo nebudu chtit tou dobou pracovat)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 01 črc 2019 17:02

Tak červen nebyl tak hezký jako jiné měsíce. Dividendový příjem meziročně +14%. Máme za sebou prvního půl roku a toto pololetí dividendový příjem vzrostl oproti předchozímu pololetí o 43,5%

Samozřejmě počítáno s přidáním nového kapitálu. Bez něj to počítám jednou za rok. na to, že jsem nic moc nepřidával a defacto jen reinvestoval dividendy to není zlé. Tak přeji všem aby jim ten dividendový příjem také krásně rostl.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 01 črc 2019 17:13

Tak první polovina roku 2019 za námi, takže je čas bilancovat ...

- uskutečněno 8 nákupů
- H1 2018 vs H2 2019 +26,9%
- $1k hranice pokořena a lehce překročena / $1k měsíčně je však stále ještě dáááálekooo
- díky levným příkupům pozic v mínus se mi nadále daří drže čistý divi výnos nad 5%
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 03 črc 2019 14:55

Tak diskuse o PUT opcích odstřižena do: viewtopic.php?f=14&t=208
Takže k tomuto téma pokračovat prosím tam :idea:
Zde již a pouze diskuse k portóliím :idea:
Děkuji
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 09 črc 2019 15:17

Když tu máme tu vychloubárnu tak jsem se úplně zapomněl pochlubit co přinesl červen:

Růst příjmu z dividend oproti červnu minulého roku o 26,9%, samozřejmě díky přidanému kapitálu. Dividendu mi v červnu vyplatilo celkem 8 společností z 14 které vlastním. Když odečtu O, které vyplácí dividendu každý měsíc, dostal jsem dividendu od poloviny mých společností. Takže vcelku žně. Teď přijdou nejspíš slabé měsíce nevím nemám nastudováno kdy jaká společnost vyplácí, raději se vždy nechám překvapit.

To jen tak aby řeč nestála. :D

Edit: Koukám, že jsem nezapomněl se pochlubit, ale spíše zapomněl, že už jsem se chlubil. No nevadí v předchozím výpočtu jsem nezapočítal dividendy v EURo.

Růst v jednotlivých měsících:

Leden: 86,88%
Únor: 32,11%
Březen: 30,67%
Duben: 66,78%
Květen: 32,11%
Červen: 26,93%

Odpovědět