Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 20 led 2019 22:38

Nejpozději do 5 let budete tyhle výpočty výrazně přepočítávat, to vám garantuju. Ale na druhou stranu, je hezké si takhle plánovat a snít, dělat si radost! 8-)

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 21 led 2019 08:40

Ano je to prognostika, která může mít rozptyl na obě strany. Může mi to trvat třicet let stejně tak jen 15 :)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 21 led 2019 08:58

Ano přesně jak jsem psal má to spoustu proměnných a nejsem týpek z Básníků. A jak píše Pavel bude se to stoprocentně měnit proto nemám ani potřebu ztrácet čas s nějakými podrobnými výpočty, protože nakonec bude vše jinak jak že se to říká? Člověk míní časy mění? Samozřejmě všem přeji aby ten čas byl co nejkratší.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od slon » 21 led 2019 09:30

Zřejmě má Pavel již zkušenosti a mohl by se s námi lehce podělit..

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 21 led 2019 09:38

Ano, mám vlastní zkušenost. Nejvíc se ty propočty mění výnosností akcií, resp. pohybem jejich cen, což v uplynulých letech byl velmi silný faktor, stačí se podívat na vývoj cen vlastněných akcií za posledních 5 let. Druhý zásadní parametr je pochopitelně externí cashflow, tedy kolik peněz mohu měsíčně dávat do portfolia anebo kolik si z něj beru.

Kdo z nás ví, kolik vydělá peněz v nejbližších 5 letech a kolik těch peněz bude potřebovat (nebo chtít) na život?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 21 led 2019 11:23

Pavel píše:
20 led 2019 22:38
Nejpozději do 5 let budete tyhle výpočty výrazně přepočítávat, to vám garantuju. Ale na druhou stranu, je hezké si takhle plánovat a snít, dělat si radost! 8-)
To by mě Pavle zajímalo jak si to přesně myslel? :shock:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 21 led 2019 11:47

VSbrok: tak jak jsem dnes dopoledne psal. Na cestě životem je spousta neznámých a přijdou časy, kdy spořit do akcií budeš moct víc a někdy zase míň, anebo naopak budeš z portfolia sosat na život či radosti života. A růst dividend taky nelze predikovat. Můžou to být pouhá 2-3% co akorát tak pokryjí inflaci (někteří aristokrati, ATT nebo PG), ale taky 5-10%.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 21 led 2019 15:18

Přesně tak, prostě spousta proměnných. Já to beru tak, že se snažím to dělat co nejlépe a pokud to vyjde budu rád, ale pokud ne vlasy si rvát nebudu, protože budu vědět, že jsem proto udělal maximum. Loni jsem přidal dost a ochudil tak rodinu. Letos jsem slíbil dodělat dětský pokoj + dovolenou u moře. Pokud tedy něco zbude půjde to do akcií pokud ne bohužel. Mou výhodou je, že jsem mladý a ten čas je stále na mé straně. :twisted:

Leni.Š
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 10 led 2019 23:33

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Leni.Š » 23 led 2019 19:43

Řekla bych, že pokud si to dokážeš dobře naplánovat a udržet sebekázeň, tak by se to snad mělo dát udržet v určitých kolejích ... nebo ne, Pavle?

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 23 led 2019 21:45

Disciplína je samozřejmě základ, ale nejdůležitější jsou možnosti, které člověku dává rozdíl mezi tím, kolik vydělává a kolik spotřebuje, když není z čeho brát, smůla. A to se časem bude dost měnit u většiny z nás.

Vždycky bude člověk řešit dilema mezi spotřebou (hezká věc, dovolená, koníčky, v jistém smyslu i bydlení - hlavně vybavení bytu) a investicí (odkladem financí a jejich zainvestováním). A pro takovéhle dilema je samozřejmě potřeba nejen disciplína a určitý zápal pro věc!

Odpovědět