Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 13 led 2019 15:45

Nové vlákno pro diskusi o výsledcích našich investičních portfolií.

Tak já začnu:
Obdržené dividendy za prosinec 2017 vs. 2018: +24%
Obdržené dividendy 2017 vs. 2018: +110%
Stanoveny cíl obdržených dividend překročen o 8%
Čistý DY k nákupní ceně: 4%

Pro rok 2019 již neočekávám takový růst, protože příkupů již nebude tolik.
I když slušný růst by měl být stále zachován, protože jsem v prosinci vyměnil telco dvojku (VZ), za utržené $$$ jsem navýšil telco jedničku (T) a BDC jedničku MAIN.

VZ jsem se zbavil především z důvodu nízkého zvýšení dividendy, nic moc výhledu do budoucnosti a tý jejich rošádě s OATH moc nevěřím.

Takže vyměnit dvojku v sektoru za jedničky v sektoru považuji za rozumný krok. :idea:

I když DGI investor by neměl prodavat ... jenže peníze jsou přeci až na prvním místě :lol:

Taaaak a teď je řada na Vás ...
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 13 led 2019 16:31

Moje zhodnocení roku 2018 je asi následující:

Rok 2018 byl rokem mnoha nákupů, učení se a také chyb.

Obdržel jsem 318 USD na dividendách (U českých společností přepočítávám na USD, jelikož v USA je naprostá většina společností). Předpoklad byl 315, což se podařilo splnit.

Portfolio se rozšířil na 14 titulů tzn plus 8 titulů. Nicméně zpětně vidím, že ne všechny nákupy byly ok, ať už z loňska či z předchozích let. Tudíž minimálně 4 tituly chci prodat po dosažení nákupní ceny. Je to např. VALE SA které mám od roku 2013 a až teď se cena+plus čisté dividendy pohybuje okolo nákupní ceny.

Tituly co mě těší jsou např. GAIN kde po roce mam 25% zisk.

Zároveň jsem ukončil přidávaní peněz do P2P, v mém případě Zonky. Zisk je dostatečný, ale už to není ta platforma, která by se mi libila na investici. Plno věcí tam vylepšili ale stále mi zde chybí kompletní seznam kdy kolik jednotlivý dlužník zaplatil, a několik dalších věci. Poslední kapkou bylo zavedení rezervací a nutnost jejich aplikace pro pro některé půjčky.

Výhled na 2019

Pro rok 2019 chci snížit počet nákupů na 4. Chci jeden nákup udělat tady v Česku. V současnosti mám jen jednu českou společnost, a minimálně další jedna mě zaujala natolik abych o ni uvažoval.

Také přemýšlím o některých ETF vybírajících si do portfolia vysoko dividendové tituly.

Zonky chci jen vybírat a již nereinvestovat. Další P2P zkoušet již nechci.

Ve stavebním spoření budu nadále pokračovat v minimální výši pro maximální státní podporu.

Přechod k jinému brokerovi zatím odkládám do doby než nebudu student, a nebudu mít větší množství peněz na jednotlivé nákupy.

Přeji ať se všem daří v další roce. Snowballs rather than snowflakes :)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 13 led 2019 20:16

V roce 2018 jsem přidal více kapitálu, než jsem očekával a tak jsem se sebou spokojen.

Vše počítám v USD, mám USD na Lynx nastavený jako základní měnu.

V roce 2018 jsem přijal o 69% více dividend, než v roce 2017, což je právě díky novému kapitálu. Toto číslo je tedy nic moc říkající.
Proto jsem spočítal i růst dividend bez nového kapitálu a tam to vychází na 16,85% - způsobeno nejspíš i tím, že evropské dividendy jsou přepočítány na USD.
Kapitálová hodnota narostla o 25,5% ovšem s novými penězi. Bez nich hodnota mého portfolia poklesla o 3,9%.
Jelikož investuji na dlouho nemám žádnou pojistku proti měnovému riziku a tak jsem ze zvědavosti hodnotu portfolia přepočítal na koruny a v těch hodnota portfólia narostla o 2,23%

Jako mladého DGI investora mě ovšem více zajímá vývoj dividendového příjmu a ten mě v tomto roce velice potěšil.
Rád si představuji na co mi mé peníze vlastně vydělávají a tak pro představu, kdybych dividendy nereinvestoval pokryly by mi úroky z hypotéky. :twisted: A cíl je jasný pokrýt celou hypo splátku, následně náklady na bydlení no a nakonec na život :lol: Tož vypadá to slibně no ni.

Mimo akcie pravidelně cpu pár korun do Top Stocks fondu spíš pro porovnání. Spořící účet je samozřejmě základ pro rychle dostupnou rezervu, nikdy člověk neví kdy bude potřeba, což mě přivádí k tomu, že rezerva dostala tvrdý zásah a tak prioritou v roce 2019 je doplnění rezervy na stanovenou mez, dovolená u moře a sedm závodů Run Czech.
Také vlastním penzijko kde cpu minimum a inkasuji státní podporu, zakládal jsem z důvodu, že přispíval zaměstnavatel. Teď peníze z benefitů využívám na to abych ušetřil cash a ten cpu do akcií.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 13 led 2019 20:20

Z ajk dlouho předpokládáš že pokryješ náklady na hypo či bydlení?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 13 led 2019 20:26

Já když vezmu obě rodinná portfólia, tak nám to už hypo platí :)
Jen divi zatím nevybírám a ještě tak 10 let snad nebudu a hned zas reinvestuji :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 14 led 2019 07:56

Dobré ráno,
nejsem až tak zdatný jako týpek v Básnících ( pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty ), a navíc člověk nikdy neví co život přinese. Můžu ale říct, že bych byl rád kdyby tomu tak bylo do patnácti let lépe 10 :lol: . Nedá se to lehce odhadnout. Je tu mnoho proměnných.

Vývoj mezd, co děti jak vyrostou a kdy vyletí z hnízda. Kolik spolknou dovolené, vybavení domácnosti ( lednička,pračka, TV a jiné), jak dlouho bude žít auto no a pak také třeba počítat s tím složeným úročením neboli reinvestovanými dividendami. Ale pokud budu předpokládat 4% výnos a přidávání stejné částky každý rok tak to vyjde cca na 15 let. Což je dle mě maximum, protože tam právě nepočítám reinvestované dividendy a to, že zvyšující se dividendy způsobí, že výnos bude více než 4%. Takže je to jen takový nástřel a věřím, že do těch 10ti let by se to mohlo podařit.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 19 led 2019 22:01

Tak celkové shrnutí mého DGI portfólia je zde:
https://www.investicnigramotnost.cz/hod ... roku-2018/
:idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 20 led 2019 14:15

za jak dlouho čekáš ze se dostaneš na 1000 usd mesičně?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 20 led 2019 19:29

Když to budu počítát vlastním navyšováním kapitálu, tak je to nic moc 30 let :?
Ale když do toho započítám složené úročení, tedy reinvestice obdržených dividend, tak je to cca 15 let :idea:
A když k tomu ještě přidám navyšování dividend, tak v nejlepším scénáři bych to mohl stihnout do 10ti let ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 20 led 2019 21:15

ja mam cil cca 1500 USD měsíčně a mam to spočítané zhruba na 22 let

Odpovědět