Portfolio

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Portfolio

Příspěvek od JosephusMiller » 23 bře 2023 13:54

Kurri17 píše:
22 bře 2023 22:53
@VSbrok @Marek @JosephusMiller - jak často checkujete jednotlivé tituly? Earnings cally/reporty a vůbec dění kolem portfolia... Jsem v začátcích a jen by mě to zajímalo, protože člověk nemá neomezeně času.... Díky moc za odpověď a přeji vám hezký den.
Mnohem častěji než bych chtěl :-)
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Portfolio

Příspěvek od VSbrok » 26 bře 2023 10:54

Kurri17 píše:
22 bře 2023 22:53
@VSbrok @Marek @JosephusMiller - jak často checkujete jednotlivé tituly? Earnings cally/reporty a vůbec dění kolem portfolia... Jsem v začátcích a jen by mě to zajímalo, protože člověk nemá neomezeně času.... Díky moc za odpověď a přeji vám hezký den.
Nejvíc času mi zabere si zapsat Reve a EPS/NII/BV při čtvrtletních reportech do mého excelu.
Jinak na přehled ptf používám Yahoo applikaci v mobilu a Digrin.

Do mého offline Excel tabulka 8-) si vždy zapíšu závěrečné ceny v pátek večer nebo přes víkend, abych věděl co mám v nadcházejícím týdnu sledovat = co je pod mojí průměrnou nákupní cenou a tedy mohl by být vhodný čas přikoupit. K tomu se podívám do Fastgraphs pro potvrzení, že cena je vhodná.
Plus si o víkendu do excelu zapíšu došlé dividendy.

No a pokud z víkendového přehledu nic nevypadne, tak hold další týden žádý nákup nebude. A zas jen jednou dvakrát za den kouknu do Yahoo appky co se na trhu děje.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Portfolio

Příspěvek od JosephusMiller » 26 bře 2023 21:52

VSbrok píše:
26 bře 2023 10:54
Kurri17 píše:
22 bře 2023 22:53
@VSbrok @Marek @JosephusMiller - jak často checkujete jednotlivé tituly? Earnings cally/reporty a vůbec dění kolem portfolia... Jsem v začátcích a jen by mě to zajímalo, protože člověk nemá neomezeně času.... Díky moc za odpověď a přeji vám hezký den.
Nejvíc času mi zabere si zapsat Reve a EPS/NII/BV při čtvrtletních reportech do mého excelu.
Jinak na přehled ptf používám Yahoo applikaci v mobilu a Digrin.

Do mého offline Excel tabulka 8-) si vždy zapíšu závěrečné ceny v pátek večer nebo přes víkend, abych věděl co mám v nadcházejícím týdnu sledovat = co je pod mojí průměrnou nákupní cenou a tedy mohl by být vhodný čas přikoupit. K tomu se podívám do Fastgraphs pro potvrzení, že cena je vhodná.
Plus si o víkendu do excelu zapíšu došlé dividendy.

No a pokud z víkendového přehledu nic nevypadne, tak hold další týden žádý nákup nebude. A zas jen jednou dvakrát za den kouknu do Yahoo appky co se na trhu děje.
Týjo, stojí to ale za to? Alespoň moje naivní představa, když jsem s akciemi začínal byla: kup a zapomeň. A stále si myslím, že čím víc času v tom jeden utopí, tím to má celé menší smysl (pokud to nemá fakt jako hobby, ale já mám excelu a čísel v práci dost). Mne baví dozvídat se o firmách jak fungují, co dělají, ale jak se jednou dostanou "na seznam" už řeším jen to, že mám zrovna volný cash a zda je nějaká na seznamu pod nákupkou.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Portfolio

Příspěvek od czhunter » 08 dub 2023 13:28

40% všech akcií v USA mělo nenávratnou ztrátu 75% či více procent. Byla na to studie. Tedy laicky řečeno polovina akcií skončí na nule.

Kup a zapomeň u akcií neexistuje. Na to je kapitalismus příliš nelítostný. Pokud chci kup a zapomeň, pak jedině index koupený za férovou cenu nebo méně.

Peter Lynch doporučoval zkontrolovat držené akcie jednou za 6 měsíců a podle situace případně prodat, přikoupit či držet.

Každopádně VS Brokovo zapisování do Excelu je zbytečná věc. Kdyby radši takto ztracený čas věnoval studiu vlastněných firem, tak by pak nebyl zaskočen snížením divi u Shellu apod.

Čím měně času tomu věnuješ, tím méně máš být stock picker. Jak chceš být lepší než trh, když víš méně, než trh? To prostě nejde.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Portfolio

Příspěvek od Kurri17 » 12 dub 2023 22:23

Diky za odpovedi chlapi.

To je prave to co resim, to co jste tady popsali, jsou vicemene otazky co si kladu....

@VSbrok + @Marek + @Norgen - 30 pozic a vice, jak to stihate chlapci? Pak kdyz k tomu vezmu 4 earnings cally na firmu, tak to je proste mazec...
- Ja mam 16 firem + 1 ETFko a je to dost narocny, cas je omezena komodita a s praci, rodinou...? Clovek neni analytik/manazer fondu, ktery se tim zivi denne.
- Snazim se pochopit firmy, ktere maji a z vyrocnich zprav se dozvedet detailneji charakter byznysu, o reportovanych segmentech, rizika jejich podnikani a diskusi managementu.... Pak samozrejme financni vykazy a komentare k nim.

Odbocka: Mate nekdo zkusenost s daty na www.macrotrends.net myslim financni vykazy a ukazatele, sedi to? Zna nekdo www.roic.ai? Mam Fastgraphs, ale ne premium, takze detaily musim brat z vykazu popr. externich serveru.

Uvazoval jsem taky nad vytvorenim excelu a spocitat si takove ty dulezite ukazatele; jelikoz opet nemam Fastgraphs s plnymi funkcemi....

Nepocitam zadne DCF v tabulkach na 5 - 10 let a spis vyuzivam funkci Fastgraphs a sleduji predpoved EPS, P/E a cenu na burze oproti oceneni podle P/E a oproti oceneni trhem.

Jak k tomu pristupujete vy? Hlavne s takovym poctem firem, kdyz to vezmu kolem a kolem, to investujete napr. vyhradne podle Fastgraphs, ukazatele a predpoved podle analytiku je ok, cena je pod vasi prumernou cenou nebo kolem ni a tak provedete nakup?

Chtel jsem toto tema nakousnout a i treba dalsi zacatecniky / mirne pokrocile investory nechat nahlednout na ruzne pristupy.

Diky moc za odpoved a pokracujici dikusi.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Portfolio

Příspěvek od Ladislav » 13 dub 2023 05:50

'''30 pozic a vice, jak to stihate chlapci?''' ptá se Kyril Sedmnáctý

Zdá se, že musíš každou akcii denně sledovat a při poklesu 15 % na stop loss order rychle prodat,
jako nějaký daytrader.
Podobný názor na neustálé sledování každé akcie má i mladá blondýna ze Zemědělských novin
a mladá blondýna z JZD Suchomasty. :)
Jenže rozumné je koupit levně akcie velkých, zdravých, starých firem, které může člověk držet až do konce života kvůli dividendám a pak je už nesledovat, protože si člověk vymyslel, že bude dostávat jejich dividendy až do věku 85-100 let. Tedy sledování všech 30 podniků nemá význam, když se akcie nikdy neprodají, pokud nehrozí bankrot jak Enron a Wirecard.
Já sleduju na kontě banky DKB několikrát měsíčně, jestli přišly dividendy. A dostávám dividendy 80x ročně od 30 akcií. Kolik procent je každá akcie v plus nebo v mínus, mne moc nezajímá, když nikdy akcie neprodám.
A pochybuju, že budu jednou muset rychle prodat kvůli bankrotu firmy akcie: Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens. :)

AT&T, Bank of America, Cisco Systems, Johnson & Johnson, Kraft Heinz, Pfizer, Procter & Gamble, Raytheon Technologies, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, British American Tobacco, HSBC Holdings, Shell, Tesco, Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens, AB InBev, Iberdrola, BNP Paribas, Sanofi, Bank of Nova Scotia, Enbridge, Mitsubishi Corp., Takeda Pharmaceutical, BHP Group, Fortescue Metals.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Portfolio

Příspěvek od volnicko » 13 dub 2023 09:09

Kurri17 píše:
12 dub 2023 22:23
Odbocka: Mate nekdo zkusenost s daty na www.macrotrends.net myslim financni vykazy a ukazatele, sedi to? Zna nekdo www.roic.ai? Mam Fastgraphs, ale ne premium, takze detaily musim brat z vykazu popr. externich serveru.
Ahoj, macrotrends jsou IMHO v pohode, pokud ti staci data do nejakyho toho roku 2010, coz vlastne proc ne. :) Berou to ze Zacks, coz je renomovana spolecnost. Maji to jako jeden z byznysu, za poplatek se klidne muzes pripojit na jejich API. Tedy pokud resis jen US a vystacis si s tim, tak proc ne.

Z meho pohledy ty screenery maji smysl pro nejaky prvotni scan (nebo udrzovaci), ale nasledne to chce stejne zkoumat dal. Coz mas pravdu, ze je extremne casove narocne. Tedy cokoliv, co usetri drahy cas, tak je super. At uz je to placenne nebo ne.

Ja jako odrazovy mustek pouzivam screenery + co nekdo doporuci (morningstar, fora, twitter). Obcas me neco zaujme, zkoumam dal a treba koupim. Obecne mam tech kousku dost, ale zase o to mene je resim pozdeji. Vetsinou jen kdyz mam nejaky duvod (velkem zmeny), rebalanc portfolia ke konci roku, danova optimalizace. Casto uz jen skrze nejaky screener rychlopohled, zda mam zkoumat dal. Nekdy mam pocit, ze si spis skladam nejake vlastni equal weight ETF. Coz mi vlastne prilis nevadi. Nemyslim, ze je muj postup uplne efektivni. Uz se mi kolikrat stalo, ze jsem neco neprodal, co jsem prodat chtel apod. Pro me je podstatne, ze me to bavi. Kdyby me to nebavilo, tak dost mozna portfolio resim jen skrze ETF.

Popravde (a tim jsem tu v mensine) neverim, ze kdyz to ma clovek jako konicek, ze dokaze systematicky porazet trh na zaklade verejnych informaci. Buffet to za poslednich 15 let taky nezvlada. Ale to je asi na jinou diskuzi. :) Btw skejwin (pro me nejlepsi cesky investicni bloger) nedavno koukal na zname ceske fondy. https://skejwin.cz/ceske-akciove-fondy- ... betes-1-2/ Vysledek neni prekvapivy.

Trochu odlehcene.
Obrázek

Kazdopadne hodne stesti.

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Portfolio

Příspěvek od Kurri17 » 13 dub 2023 17:20

Ladislav píše:
13 dub 2023 05:50
'''30 pozic a vice, jak to stihate chlapci?''' ptá se Kyril Sedmnáctý

Zdá se, že musíš každou akcii denně sledovat a při poklesu 15 % na stop loss order rychle prodat,
jako nějaký daytrader.
Podobný názor na neustálé sledování každé akcie má i mladá blondýna ze Zemědělských novin
a mladá blondýna z JZD Suchomasty. :)
Jenže rozumné je koupit levně akcie velkých, zdravých, starých firem, které může člověk držet až do konce života kvůli dividendám a pak je už nesledovat, protože si člověk vymyslel, že bude dostávat jejich dividendy až do věku 85-100 let. Tedy sledování všech 30 podniků nemá význam, když se akcie nikdy neprodají, pokud nehrozí bankrot jak Enron a Wirecard.
Já sleduju na kontě banky DKB několikrát měsíčně, jestli přišly dividendy. A dostávám dividendy 80x ročně od 30 akcií. Kolik procent je každá akcie v plus nebo v mínus, mne moc nezajímá, když nikdy akcie neprodám.
A pochybuju, že budu jednou muset rychle prodat kvůli bankrotu firmy akcie: Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens. :)

AT&T, Bank of America, Cisco Systems, Johnson & Johnson, Kraft Heinz, Pfizer, Procter & Gamble, Raytheon Technologies, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, British American Tobacco, HSBC Holdings, Shell, Tesco, Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens, AB InBev, Iberdrola, BNP Paribas, Sanofi, Bank of Nova Scotia, Enbridge, Mitsubishi Corp., Takeda Pharmaceutical, BHP Group, Fortescue Metals.
Mily Ladislave, tvuj prispevek bych rozdelil na 2 roviny - urazejici a dalsi alespon trochu k veci.

Nejsem zadnej Intraday trader, shortar a neco jinyho, co te zrovna napadne. A vlasy blondate nemam, protoze jsem nekupoval Enron, Wirecard, Bed & Bath beyond, ale ani treba Teslu a jiny super hype akcie. A pri poklesu neprodavam, ale vetsinou kdyz mam CASH nakupuji.

Tak ted k te lepsi casti tveho prispevku....

Nas uhel pohledu na vec bude odlisny, protoze se tady ohanis dividendami v kazdem druhem prispevku tudiz asi uz budes v duchodu...?
Znama a velka firma neni zarukou niceho Ladislave, videl jsem to sam na svych mensich omylech s Intelem a AT&T.
Par firem z tveho portfolia mame podobnych AT&T, Walgreens Boots Alliance, Pfizer a Cisco. Tady nastava zasadni rozdil mezi nami. Tebe zajimaji jen a pouze dividendy, tudiz jedes strategii dividendoveho investovani, nakoupit objem dividendove akcie a nechat si posilat dividendy pri uplne ignoraci kapitalovych vynosu/ztraty. K tomu jeste pridas svoji sablonu s P/E, P/S a P/B mozna i P/FCF.... Ale nezlob se na me, to nemuze fungovat. Uz jsem ti psal jednou, ze kdyby to fungovalo podle tehle sablony, tak po svete beha trochu vic Buffettu, Lynchu, Burryu a jim podobnych.... Ale o tom, ze by jich byla plna CR, Nemecko a jine zeme nevim... Nikde takove zpravy neprobehly.

Nejlepsi na tom je, ze AT&T snizilo dividendu, to ti nevadi, respektive to ignorujes? Mam ten pocit. U AT&T napr. vidim potencial v 5G, ale je to takova dividendova dojna krava, ale asi mega velky zazrak v podobe zhodnoceni o stovky % necekam. Jinak ano, ted je podhodnocen a ceka se rust EPS tudiz by mohla/mela jit nahoru...

Mno a za dalsi, cil meho prispevku byl zeptat se zkusenejsich, jak pristupuji k analyze spolecnosti, jak se dostanou ke klicovym ukazatelum spolecnosti a napr. kde berou data a jestli ty servery, co jsem uvedl jsou duveryhodne nebo jsou tam odchylky.

Proto jsem se ptal VSbroka a kolegu, jak k tomu pristupuji, protoze me uz teda 16 firem na sledovani dava zabrat.
Zvolil jsem si to sam, ze chci delat stockpicking a bavit se tim, ale prosimte, kdyz uz odpovidas, tak k veci.
Chtel jsem se proste zeptat do plena, jak moc casu tomu venuji, jak na to jdou apod.

Klidne sem hod, jak analyzujes a sledujes spolecnosti ty? Jasne a vystizne, bez jakychkoliv slatanin. Akorat se tim zesmesnujes v ocich ostatnich, protoze ty tvoje prispevky se obsahove a stylove opakuji.

Diky a tesim se na tvoji odpoved s tvym pristupem k analyze a sledovani spolecnosti.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Portfolio

Příspěvek od czhunter » 15 dub 2023 11:53

volnicko píše:
13 dub 2023 09:09
Popravde (a tim jsem tu v mensine) neverim, ze kdyz to ma clovek jako konicek, ze dokaze systematicky porazet trh na zaklade verejnych informaci. Buffet to za poslednich 15 let taky nezvlada. Ale to je asi na jinou diskuzi. :) Btw skejwin (pro me nejlepsi cesky investicni bloger) nedavno koukal na zname ceske fondy. https://skejwin.cz/ceske-akciove-fondy- ... betes-1-2/ Vysledek neni prekvapivy.
Posledních zhruba 15 let měl S&P 500 výrazně nadprůměrný růst EPS kolem 12%, zatímco 100 letý průměr je asi 6%. Porazit index tak bylo složitější, než normálně. 20 letý růst S&P 500 je už jen 7% a to porazí člověk i s prstem v nose s jakoukoliv kvalitní firmou rostoucí nad 6% ročně.

I tak Buffett je za indexem za těch 15 let zhruba jen o 0,8% ročně pozadu a ve 12Y horizontu je zase o stejné vepředu před indexem.

Veřejné informace nemají nic společného s výnosem akcionáře, pouze dosažený růst EPS za těch 15 let. A v něm je Berkshire na tom lépe, než SPY, ale zase neplatí dividendu, takže je to hodně vyrovnané.

Pokud chci porazit trh, pak musím mít portfolio s vyšším součtem růstu EPS a startovní dividendy. A to mohu mít i pokud mám jen veřejné informace a aktivně se tomu nevěnuji. Potřebuji k tomu nekvalitnější firmy světa, co mají dobrý růst a koupené za slušné valuace.

Nepotřebuji mnoho informací a věnovaného času, abych věděl, že 20% rostoucí Mastercard udělá z výnosu indexu pár drobných v porovnání, protože Mastercard poráží kvalitou i růstem index.

Naproti tomu šance na úspěch kup a drž strategie u portfolia složeného z akcií typu Shell, AT&T a dalších oblíbenců tohoto fóra je nulová při jakémkoliv dlouhodobějším horizontu 5+ let.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Portfolio

Příspěvek od Kurri17 » 18 dub 2023 12:50

@Ladislav - Ladislave, stále čekám na tvoji odpověď s tvým přístupem k analýze společností... Děkuji.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Odpovědět