Důchod a spoření

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Důchod a spoření

Příspěvek od VSbrok » 12 led 2019 13:47

Babiš: "Počítám s tím, že v roce 2021 bude průměrný důchod alespoň 15 tisíc."
https://www.novinky.cz/domaci/494267-ba ... tisic.html
"Seniorům od ledna stouply penze o 900 korun."

Přitom průměrný důchod byl:
2016: 11 400
2017: 11 784
2018: 12 347
https://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace ... esicne.htm

To je růst o:
2017: 3,3%
2018: 4,7%
2019: 7,3%

Na jednu stranu je to hezké a důchodcům to samozřejmě přeju, jenže na druhou stranu je třeba si uvědomit kde se tyto peníze berou... a to už bohužel nikdo neřeší... plíživé zvyšování daní se opět bohužel stává realitou :cry:

A nelžeme si do kapsy, čím vyšší daně budou, tím více budou největší plátci daní ochotni tenhle kocourkov opustit a jít platit daně někam jinam... co to bude znamenat pro státní rozpočet je předpokládám jasné každému :?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Pavel » 12 led 2019 17:07

V ekonomii na to existuje nějaká křivka (její jméno jsem zapomněl), která ukazuje závislost výše vybraných daní na sazbě daní (%). Ta křivka ukazuje, že do nějaké výše daní jejich výběr roste skoro lineárně a od určité výše její růst výrazně zpomalí.

My jako Česká republika jsme stále ještě v oblasti té skoro linearity. Takže další zvýšení daní přinese vyšší výběr, tedy nebude problém to udělat, až rozpočet bude mít slabé příjmy.

Otázka je trochu jiná, máme hybridní daň 15%, ale zakukleně pro zaměstnance je to ze superhrubé mzdy, tedy její výše je 15% krát 1,34 což je 20,1%. Babiš pravděpodobně vycítil (nebo mu poradili), že lidé přivítají zrušení superhrubé mzdy, což je asi pravda. Při tomto zrušení se bude tedy daň 15% zvyšovat (když už nebude ze superhrubé mzdy), asi na 19%. Tedy možná zaměstnanci ušetří, ale jiní a z jiných příjmů (třeba ze zisku z prodeje akcií) naopak zaplatí více.

To je to, co nás čeká nejdříve.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Pavel » 12 led 2019 17:14

Druhý úhel pohledu, který jsem dnes psal k Laďovi na fórum je ten, že se tímto článkem potvrzuje hypotéza, že na důchody bude vždycky a netřeba se nechat strašit tím, že dnešní 30-40 let mladí lidé můžou na důchod zapomenout, neboli že dostanou jen živostní minimu. To tvrdím dlouhodobě.

Důchodců je cca 1/4 národa, z hlediska voličského elektorátu jsou dokonce 1/3. A navíc to jsou disciplinovaní voliči. Takže si je budou chtít politici kupovat, Babiš je názorným příkladem.

Pro nás dlouhodobé investory z toho plyne, že kromě budoucího příjmu z dividend bychom neměli zapomínat i na důchod ze státního rozpočtu. Je dobré se vzdělat v tom, jak se důchod počítá, a v některých situacích se i vyplatí si důchod třeba doplatit, nepodceňovat registraci na pracáku a zajímat se nejen o podmínky předčasného důchodu,ale třeba i o podmínky tzvn. předdůchodu.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od mnam84 » 12 led 2019 17:42

Je to Laffarova křivka a ta rozhodně neni lineární. Bez reformy penzí je současný systém neudržitelný z dlouhodobého hlediska, demografii nikdo neoblbne. Škoda že lidem co se chtějí zajistit sami, systém háže klacky pod nohy.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Ondřej » 12 led 2019 18:53

Pavle přesně v tomhle bych se měl dovzdělat. Ovšem stále si říkám, že v mém věku je ještě čas. Já bych uvítal, kdyby stát hleděl na to, že existuje skupina lidí jako my co se snaží zajistit si vyšší životní úroveň ve stáří vlastním úsilím a zlepšil nám tak proto podmínky. Jenže oni zatím berou v potaz jen fondy a tím živí banky. Proč mi nepřispějí na nákup akcií? :-D ( berte s nadhledem ).

Předdůchod teď řeší jeden člověk ve firmě. Asi si vygooglím co to obnáší, ale podle jeho řečí, kterých se mi dostalo zprostředkovaně, tak ne jen, že musíš mí našetřeno, ale ještě musíš ty peníze uložit někde odkud ti budou postupně vypláceny. Tak nevím.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Pavel » 13 led 2019 00:38

Ondro, čas ještě máš, tohle je zajímavé řešit až ve věku 50+. Jen si dát pozor, aby člověk zbytečně nepromrhal roky způsobem života, který se mu pak nezahrne do odracovaných let do důchodu.

Mám na mysli třeba nebýt líný zajít na pracák, třeba jen na 1-2 měsíce a dobře zvážit práci za peníze do ruky nebo na DPP (do limitu 10.000 se neplatí sociální a zdravotní pojištění). U těch prací je dobré pouvažovat třeba nad vyplácením minimální vzdy a z ní platit odvody a zbytek už může být všelijak vyplácen.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od VSbrok » 13 led 2019 00:45

No vidíš, díky za připomenutí, to budu muset zkontrolovat u manželky. :!:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od VSbrok » 01 úno 2019 13:04

Nooo a už je to tady ... :idea:

Podle statistiků je nutné zvýšit důchodový věk. Dnešní pětadvacátníci by měli jít do důchodu až po 67. roce života.
Ekonomové se shodují, že se zvyšováním důchodového věku je zapotřebí začít co nejdřív. Výdaje na důchody totiž rostou čím dál rychleji.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/c ... omika_chtl

... a když se nááááhodou těch 67. let dožijete, tak dostanete od statu takovou almužnu, že s ní nezaplatíte ani měsíční nájem v 1+0 bytu. :(

Tak tohle si myslím to naprosto věrně vystihuje (diskuse pod článkem na idnesu):
Miroslav Med:
Jeden můj kolega z fabriky (chlápek, který to má do důchodu "za pár") má takovou "vizi", kterou občas prezentuje mladým kolegům a kterou považuji čím dál víc za možný scénář - říká "Hoši, až budete v mém věku, tak už žádné důchody nebudou. Prostě budete hákovat, dokud nepadnete hubou na ponk. Pak nakluše komando, počapnou vás za ruce a za nohy a odtáhnou k vrátnici. Tam bude taková ta bedna, jakou má kafilérka, mrsknou vás přes sajtnu a jednou za týden se to vyveze...".
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Ondřej » 01 úno 2019 16:12

To je pořád dokola. Já jsem rád, že se sám snažím mít prostě lépe. I kdyby ten důchod byl fakt balík je mi to fuk pokud ho nezačnou vyplácet v padesáti. Mě právě vadí spíš to kdy na něj mám mít nárok než kolik by to mělo být. Přeci jen v důchodu už by si měl mít vše a náklady na život daleko nižší než teď.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Pavel » 01 úno 2019 19:06

Chlapi, důchodem se fakt netrapte, dokud vám není aspoň 50 let. Pravidla pro důchod se budou ještě několikrát měnit. A nezapomeňte, že důchodci jsou nejukázněnější voliči, takže na nějaký aspoň trochu slušný důchod jim politici vždycky nějaké peníze seženou.

Další věc je, že se budou čím dál víc objevovat příležitosti částečných úvazků/výdělků (v kombinaci s vyšším věkem) a šikovný člověk se určitě neztratí.

Investujme do kvalitních akcií a radujme se z dividend.

Odpovědět