Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 29 dub 2023 17:00

Ano EU je v perdeli, protože se nemnožíme. Někomu to nemusí být po chuti, ale to realitu nezajímá. A není to poprvé a naposledy. Bohatství se přesouvá z východu na západ a obráceně každých několik století v cyklu. Asi známe každý Západořímskou říši s úbytkem populace a fiat měnou devalvovanou až k hyperinflaci, zatímco Východořímská říše měla zlaté mince a přežila dalších 1000 let v prosperitě, dokud zase nezačala devalvovat peníze kvůli dluhům a padla taky. Impéria se rodí a prosperují za zlatého standardu a umírají za devalvací bezcenných fiat měn a státního dluhu. Tisíce let podle stejného scénáře.

1.) ano ty velké firmy každý zná a mají desetiletí až staletí dlouhou historii. Některé jsou však privátní, třeba ten Palawan a Cebuana. Jiné zase jsou veřejně obchodované, ale mají Ladislavovské stagnující nebo upadající EPS.
2.) s tím průměrným IQ se to stále opakuje dokola, ale pochybuji, že to je nějaký relevantní údaj. Ani nevíme, jak k tomu číslu přišli. Česko má podle toho seznamu průměrné IQ 94 a Filipíny 84. Tedy i Češi jsou podle toho seznamu neobdaření IQ. Zase podle dat o míře gramotnosti jsou na tom Filipíny s 99.23% lépe, než ČR s 99%. A oproti USA, které je až na 127 místě se 79% mírou gramotnosti :?: :lol: Podle Googlu 21% lidí v USA neumí číst a psát. Je to vůbec možné?

3.) každá země je riskantní na investování. Třeba nedávno jsem četl článek, jak lidi v ČR přicházejí o stamiliony v prašivých dluhopisech od firem, které ani nepodnikají a existují jen názvem. Blbce oškubou všude, ať je to USA, ČR nebo Filipíny.

Na druhou stranu všechny mnou uvedené firmy jsou miliardové korporace s desítkami let historie a regulované tamními úřady. Žádné pofidérní "investování" někde do lokálního ojebu. Stejně tak koupit třeba nájemní bydlení na pronajímání není o nic rizikovější, než v ČR. Tak jako je bezpečné investovat do Čezu na pražské burze, tak je bezpečné investovat do ekvivalentu Manila Electric, firmy poskytující elektřinu milionům lidí od roku 1900. A stejnak do toho člověk nedá více, než pár procent portfolia pro diverzifikaci. Bohužel se ale člověk asi nevyhne založit si brokera z Filipín, protože jsem zatím nenašel brokera ze západu, který to umí jinak, než ADR, které mají malou likviditu a často ani nejsou.

4.) Průměrný věk na Filipínách je 24 let a mají tak desetiletí zlatého věku z demografického pohledu před sebou. EU, Japonsko, Čína a ČR má svoje za sebou a je to už jen demografický sešup dolů. Pokud je Japonsko předzvěst, co má přijít, tak ceny nemovitostí na stejno jako v roce 1980, venkov mnohem níže a vymírá, firmy převážně stagnující a celé to drží tiskárna na peníze. A nejenom tam. Na Sicílii kolikrát dávají obce a města domy zadarmo, jen aby v nich někdo žil. Vox udělal na téma stárnoucí populace v Číně super video https://youtu.be/gmehUgOy5ok. Tam to krásně vysvětlují, proč je stárnutí populace takový problém a že Čína jako levná země končí, protože končí věk neomezené a mladé pracovní síly.

https://youtu.be/gmehUgOy5ok

V Cebu jsem zatím nebyl. Spíše ty okolní ostrovy. Ale staví se tam všude velkým tempem. Na ostrově manželky se plánuje nový most z letiště do centra města, hotovo komplet rozšíření hlavních silnic na ostrově na 4 až 6 pruhů. Nové velké obchody tam všude rostou jak houby po dešti. Ať už jsou to ekvivalenty firem jako Home Depot, Obi nebo supermarketů a hypermarketů typu Metro, Billa apod. HDP země roste zhruba 4x rychleji, než USA, tak to musí být někde vidět. O tempu růstu staveb západ vs východ by se dali psát celé knihy. Čína postavila přes deset tisíc kilometrů rychlovlaků za dekádu a USA do dnes nemá ani jeden funkční kilometr. Pouze staví v Kalifornii první úsek v zemi nikoho a bude to desetiletí po plánu dokončeno a za násobky rozpočtu. Tady u nás kde bydlím je zase od roku 1987 plánována dálnice D3 a dodnes není hotová.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 29 dub 2023 17:21

Internet a investiční svět je plný divokých teorií. Často třeba čtu na Seeking Alpha, že u pojišťoven není EPS a P/E relevantní a že se obchodují podle book value neboli účetní hodnoty firmy.

Krátký pohled na Fastgraphs pak tyto divoké teorie snadno vyvrací během pár vteřin. Schválně se podívejte, jak cena akcie Prudential krásně kopíruje EPS firmy krát určitý násobek P/E, v tomto případě 8,4x

Kam jde EPS, tam jde cena akcie. EPS se propadlo v roce 2022 o 35% a cena akcie o 30%, přesně jak Fastgraphs dlouho dopředu signalizoval. Nyní Fastgraphs signalizuje 29% růst EPS a tedy je asi zajímavá doba koupit zpět Prudential. Tedy opět žádné kecy o součtu budoucích cash flow, sazbách a podobné blbosti u Prudentialu nemají šanci. Prostě TTM EPS x 8 plus mínus 10% krom extrémů typu kovidu. Koupit vždy pod modrou čárou v době předpokládaného růstu a těšit se z hezkých zisků z dividendy, růstu EPS a expanze valuací.

Obrázek

Edit: Na CNBS proběhla zpráva, že LVMH (Louis Vuitton) je první firma v Evropě, co dosáhla tržní hodnoty 500 miliard Dolarů. Luxusní hadry slušně nesou. Taky tam říkali, že dvě největší firmy v tomto sektoru a to LVMH a Hermes nyní mají kapitalizaci jako Berkshire. Pandemie ani inflace neuškodila boháčům, naopak na tom těží a tedy luxusní zboží je asi hodně dobrá kategorie, kam investovat. Jen musí být za dobrou cenu. LVMH je nyní oceněno trhem na zisky roku 2026 a spíše se nabízí prodat, než kupovat.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 31 kvě 2023 17:10

czhunter píše:
29 dub 2023 17:21
EPS se propadlo v roce 2022 o 35% a cena akcie o 30%, přesně jak Fastgraphs dlouho dopředu signalizoval.
Tohle me zaujalo, podival jsem se tedy, jestli je to pravda.
Prudential komentuje primo Chuck relativne casto, tedy hodnoty jsou primo z youtube od nej.
Vzdy cena a kam ukazuje graf za 2 roky.

9.1.2020 94->125
18.10.2021 110->120
18.1.2022 117->140
30.4.2021 100->150
20.10.2021 110->120-140
13.6.2022 98->125
08/2022-> 100->115

Aktualni cena 79.

Nebo se primo podivejte na.
https://fastgraphs.com/blog/buy-prudent ... al-return/

A resime akcii, u ktere czhunter rika, ze jeji hodnotu Fastgraphs signalizovalo. Taky muzeme byt zli a podivat, kam se vydalo LNC, NVIDIA apod.

Coz teda neznamena, ze by slo o spatny nastroj. Investor potrebuje data a je fajn si je takto vizualizovat.

Cena akcie dlouhodobe zavisi na EPS. Tedy pokud si prolozite krivku s nejakym historickym PE, tak vam to bude +- sedet. Muzete si zvolit casovy usek, aby to sedelo lepe, OCF misto EPS, nedej boze P/S, jiny nasobek apod. Tedy analyzujete data zpetne, to je snazsi disciplina.

Btw jeste z 19. ledna. Cena akcie se propadla zacatkem brezna. Lol
Obrázek

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 31 kvě 2023 19:23

20 letý graf je k ničemu, protože Prudential se obchoduje od finanční krize s výraznou slevou, jako mnoho finančních akcií.

Pak tady máme graf z tohoto vlákna, který jsem tu dával v srpnu 2022 se sdělením, že výhled pro PRU nevypadá dobře a je na čase prodat. Akcie od té doby nějakých 25% dole. Tedy ano FG signalizoval dlouho dopředu, že nejpravděpodobnější cesta je dolů. Každý definuje dlouho dopředu jinak, pro mě je rok předem dost času a dlouho dopředu. Ono data se aktualizují po každém čtvrtletním výsledku na základě odhadů managementu, tedy každý, kdo sleduje grafy pravidelně, to prostě včas věděl, kam PRU půjde.

Obrázek

Tedy na grafu ze srpna výhled pro rok 2022 EPS $10 a 31% pokles
realita EPS $9,46 a 35% pokles, tedy slušně přesné

akcie byla jasně předražená na forward bázi a FG to dobře ukázal

férová cena pro PRU na základě poslední dekády je 8,9x P/E a tedy loni FG signalizoval $89 za akcii férovou cenu a dnes je cena kolem $81. Tedy rozdíl 8 USD a solidní přesnost, když člověk vezme v potaz, co se všechno od srpna 2022 událo ve finančním sektoru. Stále to jsou jen odhady a z historie PRU víme, že se musí brát v rozmezí +-15%. Není to pevně definované číslo a pevně definováno, že za dva roky bude cena akcie přesně toto číslo.

Graf dnes
Obrázek


Z roku 2020 se analytici sekli o 27%, to je pravda. Jedenkrát za 13 let se sekli díky pandemii o takto relativně větší číslo. Ono ty poslední 3 roky byly extrémně těžké na předvídání a pořád se u jednou za život pandemie se seknout u zdravotní pojištovny o 27% stále dobré.
NVIDIA
Fastgraphs neumí předvídat davové šílenství u Nvidie a 25% růst akcie při ohlášení 20% propadů tržeb a zisků. Trh je iracionální a to FG neumí započíst. Co ale odhadl dobře je 65% pokles u Nvidie v roce 2021 a 80% pokles u Paypalu, či propad u Disney od téhož roku a mohl bych pokračovat hodiny. Taky dobře už skoro rok a půl ukazoval Metu jako nejlevnější FAANG s největším potenciálem v závěsu za Googlem. Obojí je od té doby top performer z FAANG a bez přeplácení za spekulativní hype AI bublinu u Nvidie, kde půjdou ovce na stejnou porážku, jako v roce 2021 po Metaverse bublině.

LNC je unikát a pravděpodobně dopadne stejně, jako Reinsurance group of America, kde byl taky Fastgraphs díky pandemii mimo a měli velký propad, po aktualizování odhadů analytiků z roku 2020 už však byl budoucí vývoj trefen přesně a akcie doručila 25% CAGR. Jak jsem tu taky RGA tuším v dubnu 2020 doporučoval.

Obrázek

Abych to shrnul, Peter Lynch doporučoval 6 a 12 měsíční obhlídku svých pozic, protože situace je dynamická neboli stále se měnící a proto si stojím za svým, že PRU ukázal dobře s dostatečným předstihem pro záchranu 25% kapitálu. No a že to z desítek tisíc akcií, co FG zahrnuje občas nevyjde, to je logické. Stále je to malé procento.
Taky muzeme byt zli a podivat, kam se vydalo LNC, NVIDIA apod.
Fastgraphs nikde neříká, kam se akcie vydá v krátkodobém horizontu. V roce 2015 Fastgraphs neříkal, že se tabáková Altria vydá na P/E 24 s 60% předřazeností v roce 2016. Zato říkal, že v minulosti lidé platili za Altrii v průměru P/E 15 a že taková je férová cena. To, že lidi byli blbci a platili P/E 24 Fastgraphs neovlivní. No a jak víme, tak ti co přeplatili, tak jsou dodnes v mínusu a přišli v nejhorším bodě o 51% kapitálu.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 31 kvě 2023 20:44

czhunter píše:
31 kvě 2023 19:23
20 letý graf je k ničemu, protože Prudential se obchoduje od finanční krize s výraznou slevou, jako mnoho finančních akcií.
Krom obrazku, kde jsem chtel nova cisla jde vse o hodnoty, se ktere vyuzival Chuck na svem YT kanalu. Nekdy daval dokonce all, proste co se hodilo. :)
czhunter píše:
31 kvě 2023 19:23
Pak tady máme graf z tohoto vlákna, který jsem tu dával v srpnu 2022 se sdělením, že výhled pro PRU nevypadá dobře a je na čase prodat.
czhunter píše:
20 srp 2022 16:28
Nyní je ale plně ohodnocená a prakticky žádný růst na příští 2 roky dle analytiků, tedy nevidím moc potenciál pro další výnos. FG ukazuje jen 5% roční výnos na další 2 roky. Moje minimum je 10%.
Psal jsi tu, ze rust je omezen na 5% rocne, tedy na nejakych 114. Nikoliv o poklesu o 30%, jak jsi psal v predchozim prispevku, to si selhala pamet.
czhunter píše:
29 dub 2023 17:21
EPS se propadlo v roce 2022 o 35% a cena akcie o 30%, přesně jak Fastgraphs dlouho dopředu signalizoval.
czhunter píše:
31 kvě 2023 19:23
20 letý graf je k ničemu, protože Prudential se obchoduje od finanční krize s výraznou slevou, jako mnoho finančních akcií.
Ze dojde k poklesu samozrejme nemuzes vedet, to se stava. Naopak dobre, pokud jsi za tech 103 prodal. Jen tedy doufam, ze jsi neprerotoval dle FG.
czhunter píše:
22 srp 2022 15:24
Vyprodávat dobré firmy je v pořádku, pokud koupíš jiné, stejně dobré firmy, které mají lepší potenciál a kor ze stejného sektoru. Lincoln National založeno 1905, A- rating, 97% jejich investic má investiční rating, 16% dividendový výplatní poměr za letošek a firma odkoupila 10% akcií jen za posledních 12m. Zpětný odkup akcií za PE pod 6 dělá zázraky. No a nějak se ten cash na nové investice získat musí a proč ne zrovna realizací 30% výnosů u PRU. Jinak PRU už stagnuje od roku 2013 a to je více, než pár let a už i ten dvouciferný růst divi, co byl moje hlavní motivace investovat do PRU je zdá se minulostí.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 31 kvě 2023 21:06

Pamět mi neselhala, ale děkuji za starost.
Victor Nettoyeur píše:
21 srp 2022 10:13

Mozna to spatne ctu, ale neodhaduje se tam rust EPS 2023 o 18% a 2024 o 7%? Proc tedy vynos jen 5% kdyz jsou aktualne pod prumernym PE?
czhunter píše:
21 srp 2022 10:13
Rok 2022 propad o 31%, tedy musíš porovnat s rokem 2021 a pod průměrným PE nejsou. Jsou přesně za 5 letý průměr jak v divi, tak PE. Ale E má poklesnout za letošek, tedy ve skutečnosti jsou dráže, než za průměr.
A dva roky od roku 2022 jsou 2024 a tedy stále to může být 5% ročně mezi 2022 a 2024, to se nevylučuje a o propadu o 31% pro rok 2022 jsem tam psal.
Ze dojde k poklesu samozrejme nemuzes vedet, to se stava. Naopak dobre, pokud jsi za tech 103 prodal. Jen tedy doufam, ze jsi neprerotoval dle FG.
LNC jsem nakonec nebral, ale to jsem v tom topicu psal. I kdyby, tak co, já si klidně ten rok dva na návrat na původní valuaci počkám a naopak bych 3x pozici pro lepší nákupku.

Vzal jsem třeba Manulife a udělal na ní 20% během půl roku. Taky dobrý a lepší, než PRU při stejné kvalitě firmy.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 31 kvě 2023 23:11

czhunter píše:
31 kvě 2023 21:06
A dva roky od roku 2022 jsou 2024 a tedy stále to může být 5% ročně mezi 2022 a 2024, to se nevylučuje a o propadu o 31% pro rok 2022 jsem tam psal.
Samozrejme, ze muze cena stoupnout.
Ale diskuze je o tom, zda
a) FG dlouho predpovidal aktualni pokles ceny PRU.
b) Ty jsi predpovidal aktualni pokles ceny PRU.

Psal jsi o 31% poklesu EPS pro ten rok a rustu cen akcii o 5% nasledujici dva roky. Tedy cenu jste nepredpovedeli a snazsis se to uhrat na to, ze je rec o ziscich.
czhunter píše:
31 kvě 2023 21:06
LNC jsem nakonec nebral, ale to jsem v tom topicu psal. I kdyby, tak co, já si klidně ten rok dva na návrat na původní valuaci počkám a naopak bych 3x pozici pro lepší nákupku.
Dobre pro tebe. Dejme si tedy dalsi fact checking, zda FG predpovidalo cenu spravne.
Srpen.

Obrázek

Holt dle Chucka zivotni prilezitost. https://www.youtube.com/watch?v=q3JwaL4oNGs

Ale opet, ja nikomu nevycitam, ze tu cenu netrefi. Je to tezke az nemozne.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 04 čer 2023 17:08

Norgen píše:
07 říj 2022 19:21
Norgen píše:
06 zář 2022 21:50
Pro mě je u 3M určitě zajímavá už i cena 110, netto DY 4.6% u Kinga, co zvedl dividendu posledních 64 let... tam bych neváhal přizobnout.
Navíc 110 bylo dno v březnu 2020, kdy trhy padaly jak přezrálý hrušky kvůli covidu.

A jak píšeš, u 95 bych případně udělal další dobrání. Uvidíme, kam až nám to sedne.
Tak dneska to tam padlo, po pár měsících nastaveného příkazu. Přizobnuto a doředěno MMM.
Zůstal mi tam už jen zmíněný příkaz na 95 USD/kus, tak třeba se to po výsledcích dohrabe i tam a další dokup se aktivuje.
Trvalo to déle, než jsem si myslel, ale proražen i tenhle příkaz. Dozobnuto a přiředěno.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 04 čer 2023 19:38

Ja jsem vzal za Cignu za 247.
Jinak koukam, par veci se mi libi za ty ceny, ale musim se nekdy podivat blize. CVS, PYPL, DOO, BATS, CPRI, VNA.. Kdyby na to mel treba nekdo nazor.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 04 čer 2023 20:27

volnicko píše:
04 čer 2023 19:38
Jinak koukam, par veci se mi libi za ty ceny, ale musim se nekdy podivat blize. CVS, PYPL, DOO, BATS, CPRI, VNA.. Kdyby na to mel treba nekdo nazor.
Po BATS taky pokukuji, už ho nějaký rok držím a s aktuální cenou vypadá na vhodného kandidáta k dokoupení.
Dividenda pěkně pokrytá, letos 6% zvýšení, a výhled na business stabilní. Nuda, nuda, šeď, šeď :)

Jestli to sklouzne pod 25 GBP/kus tak to zobnu.

Odpovědět