Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 02 úno 2023 20:43

Jack N. píše:
14 led 2023 14:39
První letošní nákupy - BMY a LHX.
za kolik jsi bral LHX?
já to stihl pod 200, pak ohlásily výsledky a šlo to sskokem nahoru

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 02 úno 2023 20:53

Glueless píše:
21 lis 2022 22:14
abych nebyl OT nákupy:
TSM na dlouho a divi, předtím, než to prasklo, že zobal i Buffet :-)
META na swing
ZIM for fun ride

Have fun Investing
Glueless
rekapitulace nákupů:
TSM +50 %, zatím nechám běžet dál na ty divi
META +100 %, prodej půlky pozice, další ať si běží dál
ZIM -12 %, Fun Ride se houpe :-)

celkem spokojenost

Kdo se nechal inspirovat a za cca 2 měsíce inkasuje zisk?

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 03 úno 2023 10:18

Jo to není žádné překvapení. Meta a TSM v tu dobu za nejlevnější valuace v desetiletí či historii a vysoce kvalitní firmy. Cena akcie se vždy vrátí k férové hodnotě a to se u Mety včera stalo. TSM na to ještě čeká. Krásná ukázka, jak se cena akcie vždy vrátí na určitý násobek letošní EPS. Žádný budoucí součty cash flow.

Krásně to ukazuje sílu Fastgraphs, sílu EPS a sílu soustředění se na fundamenty a ne cenu akcie a davové šílenství.

ZIM taky žádné překvapení. To je totální odpad a odpady umí pěkně prodělávat. Medtronic +12% od té doby a ZIM ještě 4 dny zpátky -23%. Tedy jen o 35% rozdíl ve prospěch ceny Medtronicu.

Každopádně já investuji pro 10-20 let složeného úročení a ne pro rychlý dvouměsíční zisk a krmení finančáku. Kdyby Buffett prodal Coca-Colu po dvou měsících, přišel by o obrovské peníze a stovky x jeho investice.

Meta a TSM stále obrovský potenciál na 20+% roční zisky na mnoho let dopředu a prodávat je nebudu.
meta.png
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Jack N. » 04 úno 2023 17:05

za kolik jsi bral LHX?
já to stihl pod 200, pak ohlásily výsledky a šlo to sskokem nahoru
Za 195.

Jinak blahopřeji k zisku u fejsbuku, u tak toxické společnosti se to cenní dvojnásob :)

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 07 úno 2023 23:43

O V.F. Corporation (NYSE: VFC) tu už několikrát proběhla diskuze a po dnešku jsem rád, že jsem se této společnosti nakonec vyhnul a nepřibral ji do stáje. Ačkoliv v minulém čtvrtletí zvýšili dividendu po 50té v řadě a dostali se tak do skupiny Dividend Králů, tak dnes, společne s oznámením výsledků za Q3'FY23, došlo k jejímu seknutí o celých 41%.

Král je mrtev, ať žije král!

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 08 úno 2023 21:25

Vidis, pro me je seseknuti dividendy naopak pozitivni krok. Podle me jde ten zisk alokovat efektivneji.
- Spolecnost ma uz tak vysoke dluhy, netreba dal zatezovat rozvahu.
- Akcie jsou nejlevnejsi za dlouhou dobu. -> Chtelo by to vic prostoru pro pripadne buybacky.

Btw buybacky jsou obecne vyhodnejsi nez dividendy. Pro nas v CR obzvlast. Nezmeni to ani Biden, ktery ted vola po 4% zdaneni.

Teda chapu, ze na snizeni divi vetsinou trhy reaguji negativne, pac se za tim casto skryva informace o tom, ze je vyhled horsi, nez firma dosud ocekavala.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 10 úno 2023 10:07

Ano seseknutí nepokryté dividendy, která by musela být placena z dluhu je lepší a taky to spíše vítám a o této možnosti jsem tu opakovaně psal. Kor, když je nový CEO a to je často období čistek. No a kdo koupil se 7,5% yieldem, tak si odečte nějaká 3% z potenciálních ročních zisků a jede se dál. Tedy z 23% CAGR na 20% CAGR. Dělá se s tím moc velká věda.

Já naopak mnohem více řeším, že management potvrdil výhled na rok 2023 a 2024. K čemu je stálá dividenda, kdyby se EPS propadlo o 90% jako u Intelu či Stanley Black and Decker? 100x raději beru 3% snížení divi, než 90% pokles EPS, protože cena akcie sleduje EPS. Každopádně jsem využil, že cena akcie reagovala růstem a prodal. Protože většinou se pak dá koupit levněji, až se prach usadí.

Tedy 2x jsem prodal VFC se 20% ziskem během cca dvou týdnů po koupi a nyní třetí prodej cca jen 5% zisk. Až se prach usadí, nejspíše opět dokoupím, až to vyklesá a yield bude zase vysoký. Normálně takto neprodávám, ale růst akcie o 20% u firmy jako VFC a s tím spojené překoupení těch akcií byla jasná záminka k prodeji a trochu té technické analýzy.

Taky je potřeba říci, že tu vidím mnoho podobností s tabákovou firmou Imperial Brands. Obě firmy rostly dividendu v poslední dekádě výrazně více, než byl růst EPS a cash flow, ze které se taková dividenda platí a tedy se výplatní poměr dostal příliš vysoko a v době této jednou za život události by to vytvořilo velký stres pro bilanční rozvahu daných firem. Obě firmy taky vyměnily CEO, kteří tento bordel zavinili a noví CEO mají dobrý plán v akci a dividendu snížili na hodnoty, kam patří.

Řečí čísel VFC růst EPS 10Y 1,52% a růst dividendy 12% CAGR. To zvedlo výplatní poměr z 35% na 70% roku 2019 a 148% pandemického fiskálního roku 2021, který končil už v březnu 2021. Tedy je to jasná chyba managementu, který zvyšoval příliš agresivně a tak musel z kola ven. Berte to tedy spíše jako návrat k trendu, kde dividenda měla být na základě fundamentů a stále cca 3,5x vyšší yield, než má index.

No a mnohem finančně i kvalitativně horší firma Hanesbrands pak musela dividendu zrušit úplně z 10% na 0%. Opět tady platí, že člověk by měl vlastnit firmy nejvyšší možné kvality, které snáze překonají problémy. A nespekulovat v odpadu s BB- ratingem typu Hanesbrands a Lumen.

Ve finanční krizi padlo 16 aristokratů a kolik padne tentokrát, kdo ví. Tipoval bych si Stanley Black and Decker, protože to je další Intel atomovka. Pokles EPS o 90% za dva roky je celkem nevídaná věc a člověk jen kroutí hlavou, jak je to možné. Obzvláště, když velká část jejich tržeb je vytvořena u Lowe a Home Depot a ti nehlásí žádné snížení prodejů. Stanley se však liší od Intelu jednou zajímavou věcí. Jejich tržby jsou stabilní či rostou a vše padá na vrub růstu nákladů rychleji, než tržeb a z toho plynoucí masivní pokles net income a EPS. Intelu padají tržby, tedy tam je to jasné. SWK je to pouze o nákladech a maržích. Proto tedy, pokud vám někdo jako Ladislav říká, že EPS a marže nesleduje a zajímají ho jen tržby, pak alespoň na příkladu SWK víte, jaké nesmysly tvrdí.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 10 úno 2023 10:26

Jack N. píše:
04 úno 2023 17:05
za kolik jsi bral LHX?
já to stihl pod 200, pak ohlásily výsledky a šlo to sskokem nahoru
Za 195.

Jinak blahopřeji k zisku u fejsbuku, u tak toxické společnosti se to cenní dvojnásob :)
Co je na ní toxického? To, že nemá po započtení hotovosti prakticky žádný dluh, to že generuje více zisků, než má většina firem na Forbes 500 listu tržby či market cap? Že patří ke zlomku firem světa, co mají AA rating? Nebo snad svým růstem, který deklasuje SPY?

Trochu to rozveď, to mě zajímá.

Já tu doporučoval přidat Metu na watchlist a upozorňoval na možnost výdělků u Mety, jakožto nejlevnější FAANG akcie již rok zpátky a vícekrát poté. Meta za P/E 9 byla v říjnu jasný kup. Jen se nikdy neví, jak dlouho expanze valuací k trendu bude trvat. Někdy je to 3 měsíce (META), jindy 7 let (McKesson).

Jinak na Gluelessovi mě strašně baví, jak tu strašně popírá, že cena akcií sleduje a je definována současným EPS a přitom každým příspěvkem tady to potvrzuje.

Jeho nákupy Lockheed Martin a LHX přesně za 16x současných zisků, pak koupí Metu podhodnocenou oproti letošním ziskům a 5Y průměrům, a pak se raduje jako mimino, že akcie vystřelí skoro přesně na 5Y průměr 22x letošních zisků.

BTW kolik jsi vypočítal Gluelessi součet všech budoucích cash flow pro Metu, LHX a LMT, že ti přišli zajímavé? Rád se nechám poučit, jaký byl tvůj proces určování všech budoucích cash flow těchto firem a že to vyšlo zrovna na 16x letošních zisků. To jsou ti vždycky takový náhody, jak si to vždycky sedne to P/E 15-16 se všema budoucíma cash flow, který nikdo neví, jaký budou.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Jack N. » 12 úno 2023 10:08

czhunter píše:
10 úno 2023 10:26

Co je na ní toxického? To, že nemá po započtení hotovosti prakticky žádný dluh, to že generuje více zisků, než má většina firem na Forbes 500 listu tržby či market cap? Že patří ke zlomku firem světa, co mají AA rating? Nebo snad svým růstem, který deklasuje SPY?
Trochu to rozveď, to mě zajímá.
Fejsbuk je toxický z hlediska produktu, finanční stránka je až na lití peněz do díry zvané Metaverse v současnosti v pořádku. Pro akcionáře by bylo lepší, kdyby Metakraviny vyčlenili do samostatné společnosti (tam si mohou hejly uředit / udluhovat do aleluja) a zaměřili se na větší výnos. Klidně mohou začít vyplácet dividendu, dostávájí se do maturitní fáze a silně pochybuji, že je čeká nějaký výrazný růst (kde furt brát nové uživatele ?). Další velké akvizice jako WhatsApp nebo Instagram jsou pasé, to jim antimonopolní úřady již nepovolí. A až jim za pár let někdo významný vleze do byznysu, naberou dráhu jako Téčko :-)

Co se týká jejich hlavního produktu, tak snad z bohulibého záměru spojovat lidi se stala monstrózní až obludná věc mající řadu negativních prvků. Algoritmus nastavený na vyvolávání disputací a konfliktů má společenské dopady, jejichž závažnost se plně projeví až v budoucnu. Méně odolné uživatele postupně uzavírá do osidel závislosti -> náběh na digitální demenci. Celkově hodnotím fejsbuk jako větší společenské riziko než cigarety nebo alkohol (tam jsou dopady známé).

Doporučuji třeba přednášku Josefa Holého Lapeni v Sociálních sítích:
https://www.youtube.com/watch?v=eh8LtlAZLmI

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 12 úno 2023 14:22

Jack N. píše:
12 úno 2023 10:08
czhunter píše:
10 úno 2023 10:26

Co je na ní toxického? To, že nemá po započtení hotovosti prakticky žádný dluh, to že generuje více zisků, než má většina firem na Forbes 500 listu tržby či market cap? Že patří ke zlomku firem světa, co mají AA rating? Nebo snad svým růstem, který deklasuje SPY?
Trochu to rozveď, to mě zajímá.
Fejsbuk je toxický z hlediska produktu, finanční stránka je až na lití peněz do díry zvané Metaverse v současnosti v pořádku. Pro akcionáře by bylo lepší, kdyby Metakraviny vyčlenili do samostatné společnosti (tam si mohou hejly uředit / udluhovat do aleluja) a zaměřili se na větší výnos. Klidně mohou začít vyplácet dividendu, dostávájí se do maturitní fáze a silně pochybuji, že je čeká nějaký výrazný růst (kde furt brát nové uživatele ?). Další velké akvizice jako WhatsApp nebo Instagram jsou pasé, to jim antimonopolní úřady již nepovolí. A až jim za pár let někdo významný vleze do byznysu, naberou dráhu jako Téčko :-)

Co se týká jejich hlavního produktu, tak snad z bohulibého záměru spojovat lidi se stala monstrózní až obludná věc mající řadu negativních prvků. Algoritmus nastavený na vyvolávání disputací a konfliktů má společenské dopady, jejichž závažnost se plně projeví až v budoucnu. Méně odolné uživatele postupně uzavírá do osidel závislosti -> náběh na digitální demenci. Celkově hodnotím fejsbuk jako větší společenské riziko než cigarety nebo alkohol (tam jsou dopady známé).

Doporučuji třeba přednášku Josefa Holého Lapeni v Sociálních sítích:
https://www.youtube.com/watch?v=eh8LtlAZLmI
Meta je toxická, zatímco ostatní americké big-cap firmy jsou zcela neposkvrněné a v pohodě... Dobrý vtip, Jacku. FB má řadu plusů, které opomíjíš či o nich nic nevíš, např. dobré, fungující a levné Marketplace.
Díky Facebooku jsme za posledních 10 let zorganizovali v ochraně české přírody víc věcí, než si dokážeš představit. Jiným způsobem by to nebylo možné provést a získali jsme data a manpower za zcela minimální peníze. Díky Facebooku.
Spousta lidí se našlo po letech, bez FB kolikrát nemožné.
Je celkově skvělý pro koníčkáře a zájmové skupiny.
V krizích dobře funguje jako charita, pokud je účet transparentní a ověřitelný (přispívání na fiktivní děti trpící rakovinou v Horním Banánistánu samozřejmě nemám na mysli, míra klamavé a podvodné reklamy je na druhou stranu na FB strašná).
Zuckerberg je docela v pohodě chlapík, stejně jako Gates. Vedle tržního manipulátora Muska nebo šikanéra vlastních zaměstnanců Bezose učiněné nevinňátko. O sviních typu McAffee ani nemluvím.

Zcela raději pominu ten divoký nápad s dividendou, META po 15 letech existence není matured firma a malý yield výměnou za daňově lukrativnější masivní buybacky a jistý punc image růstovky, to je šul-nul, děkuji pěkně, nechci.

Srovnávat škodlivost FB s chlastem může jenom člověk, který nikdy neměl ve svém okolí toxického, škodlivého notorika. FB ti těžko rozloží osobnost návykovými látkami nebo drasticky sníží kapacitu mozku dlouhodobou konzumací. Je to zcela WTF argument.

Prostě se ti ta firma morálně nelíbí - ale co nám po tom? Já zase třeba nemám rád Ebay, který se ke svým prodejcům chová jako k prašivému psovi. Ale Chuck Carnevale tuto firmu doporučuje, protože ho zajímá fundament a ne, koho která firma jak vykořisťuje.

Odpovědět