Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 29 srp 2022 12:55

MiHons píše:
22 srp 2022 21:26

A bohužel jsem si i zobl SWK, ten propad se mi zdá moc velký, ale zde jsem se možná unáhlil, no každý den není posvícení :)
Hm, ja koupil SWK taky brzy, za 100.
Dalsi nakupy RIO a BNS.
Prodal jsem CAH a chystam se SHEL.
Co s MMM, pfas uz resi a bude je to stat dalsi penize, ale vetsi starost mam o zaloby kvuli spuntum. Kdyz budou resit vsechny (230 000), tak to bude zajimave. Je jasne, ze se to potahne, ale par uz odskodnili.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 30 srp 2022 12:11

Se SWK jsem na tom taky úplně stejně = nákup příliš brzy, no co, jak budou prašule, tak časem přikoupím, ale počkám na výsledky za další kvartál, uvidíme co předvedou v druhé polovině roku.

RIO bude těžit z růstu cen drahých kovů ... o RIO strach nemám.

3M jsem na vážkách, odprodej zdravotnického sektoru jim "rozváže ruce", tenhle segment je dlouhodobě táhl ke dnu. Takže ač jim klesne celkový zisk, tak si osobně myslím, že to bude ku prospěchu ... otázka je jak na to zareaguje Pan Trh.
Žaloby jsou problém pro všechny US firmy, navíc, když jim teď soud zatrhnul převod žalob do dceřinky ... kterou následně chtěli poslat do bankrotu. Ale je to v US, takže dříve či později se to vyřeší nějakým mimosoudním vypořádáním. Takže na druhou stranu tato nejistota by nám = dlouhodobým investorům, měla přinést možnost nakoupit akcie ve slevě.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od JosephusMiller » 01 zář 2022 16:34

3M a google finance podle ktereho je ted hodnota akcie 0 mi privodily lehky infarkt :-).... (vtipek k tomu co si o 3m ted mysli trh)
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 04 zář 2022 09:09

Jo s maximem až 100 miliard Dolarů pokuty a náhrad to nemusí být nutně vtípek. Divná to země ty USA. V ČR za smrt následkem pracovního úrazu je odškodnění 600 tisíc. V USA jim soud přiklepne 50 mega za ztrátu sluchu, kde ani nikdo nedokáže, že ty ochrané pomůcky skutečně nosili.
MiHons píše:
22 srp 2022 21:26

A bohužel jsem si i zobl SWK, ten propad se mi zdá moc velký, ale zde jsem se možná unáhlil, no každý den není posvícení :)
Od toho je margin of safety, bezpečností polštář. I když člověk netrefí dno, tak stejně na tom skoro nemá šanci dlouhodobě prodělat. Za 10-20 let bude úplně jedno, jestli jsi to koupil za $100 nebo $120. Také čím déle člověk drží, tím menší má startovní valuace vliv a růst EPS začne kralovat. A pak tu máme Dollar cost averaging. Při zdvojnásobení pozice bude průměrka blízko dna. Horší to má ten, kdo koupí za draho, bez bezpečnostního polštáře a čelí tak nenávratné ztrátě kapitálu či v nejlepším případě 5-10 let čekání na nulu. Příklady typu Paypal apod.

Stejně se nakonec ukáže, že se unáhlil každý se vším, protože stále máme nějakých 30-50% dolů na hodnoty posledních medvědích trhů. Stále je S&P 500 i po 20% propadu na hodnotách P/S, jaké měl index na samém vrcholu internetové bubliny v roce 2000. A z této hodnoty P/S v roce 2000 klesl trh o 50%. Stále je dnes trh velice předražený, dle výnosové křivky, inflace a průzkumu spotřebitelské nálady na 99% teprve přijde recese a mnohem větší propad akcií, než byl v červenci. Je to jen můj názor, nikomu ho nenutím, je však založen na historii.

Každopádně se stále držím svojí strategie koupit výhodně a držet, dokud se firmě dlouhodobě daří. To že občas to nevyjde podle představ, se holt stává.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 04 zář 2022 19:42

Martin píše:
29 srp 2022 12:55
MiHons píše:
22 srp 2022 21:26

A bohužel jsem si i zobl SWK, ten propad se mi zdá moc velký, ale zde jsem se možná unáhlil, no každý den není posvícení :)
Hm, ja koupil SWK taky brzy, za 100.
Osobně mám už delší dobu první vstup do SWK zadán a nastaven jako nákup za 70 USD/kus, tak uvidím, jestli to tam vůbec doleze. Když ne, tak nic, a když jo, tak v případě dalšího propadu můžu následně doředit.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 06 zář 2022 19:52

Od toho je margin of safety, bezpečností polštář. I když člověk netrefí dno, tak stejně na tom skoro nemá šanci dlouhodobě prodělat. Za 10-20 let bude úplně jedno, jestli jsi to koupil za $100 nebo $120. Také čím déle člověk drží, tím menší má startovní valuace vliv a růst EPS začne kralovat. A pak tu máme Dollar cost averaging. Při zdvojnásobení pozice bude průměrka blízko dna. Horší to má ten, kdo koupí za draho, bez bezpečnostního polštáře a čelí tak nenávratné ztrátě kapitálu či v nejlepším případě 5-10 let čekání na nulu. Příklady typu Paypal apod.

Stejně se nakonec ukáže, že se unáhlil každý se vším, protože stále máme nějakých 30-50% dolů na hodnoty posledních medvědích trhů. Stále je S&P 500 i po 20% propadu na hodnotách P/S, jaké měl index na samém vrcholu internetové bubliny v roce 2000. A z této hodnoty P/S v roce 2000 klesl trh o 50%. Stále je dnes trh velice předražený, dle výnosové křivky, inflace a průzkumu spotřebitelské nálady na 99% teprve přijde recese a mnohem větší propad akcií, než byl v červenci. Je to jen můj názor, nikomu ho nenutím, je však založen na historii.

Každopádně se stále držím svojí strategie koupit výhodně a držet, dokud se firmě dlouhodobě daří. To že občas to nevyjde podle představ, se holt stává.
[/quote]

u 3M se prozatím budu držet stranou, cena sice začíná být opravdu zajímavá, ale procházel jsem si tu žalobu od těch poškozených vojáků a za mě to dopadne mimosoudním vyrovnáním, spin off divize jim nepomůže, budou to muset hradit z matky a pokud bude recese, tak by nemusel zůstat free cash na navýšení dividendy, pokud 3M vypadne z aristokratů, tak ji čeká mnohem větší sešup dolů, jo dostat se na nějakých 95 USD to už by bylo zajímavější na spekulaci.

s SWK souhlasím, mám od nich mnoho nářadí a i kamarádi kolem, ty produkty jsou opravdu dobré poměr cena /výkon. Naštěstí jsem nakoupil pouze první balík a budu ředit ve 2 dalších nákupech prozatím hladiny 70 a 60 USD, ale rád bych počkal na další výsledky, jeden špatný kvartál mi problém nedělá, ale pokud bude trend pokračovat, začal bych mít obavy.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 06 zář 2022 21:50

MiHons píše:
06 zář 2022 19:52
u 3M se prozatím budu držet stranou, cena sice začíná být opravdu zajímavá, ale procházel jsem si tu žalobu od těch poškozených vojáků a za mě to dopadne mimosoudním vyrovnáním, spin off divize jim nepomůže, budou to muset hradit z matky a pokud bude recese, tak by nemusel zůstat free cash na navýšení dividendy, pokud 3M vypadne z aristokratů, tak ji čeká mnohem větší sešup dolů, jo dostat se na nějakých 95 USD to už by bylo zajímavější na spekulaci.
Pro mě je u 3M určitě zajímavá už i cena 110, netto DY 4.6% u Kinga, co zvedl dividendu posledních 64 let... tam bych neváhal přizobnout.
Navíc 110 bylo dno v březnu 2020, kdy trhy padaly jak přezrálý hrušky kvůli covidu.

A jak píšeš, u 95 bych případně udělal další dobrání. Uvidíme, kam až nám to sedne.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 15 zář 2022 21:38

Tak předražené software firmy začínají konečně korigovat v čele s ADOBE, dnes -17% To je krásně vidět, že lehce horší výsledky při špatném sentimentu na trhu a předražené akcii zapříčiní takový výprodej, raději bych koupil do portfolia Oracle, ale pokud půjde Adobe ještě trochu níže pod 300 USD, tak to už bude slušná příležitost.

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav » 16 zář 2022 06:09

US techno firmy by měly být koupeny až na konci medvědího trhu, pokud dosáhnou P/B 3 a P/S pod 3.
Ale ty levné techno firmy jako Intel, IBM, Micron, HP, Xerox jsou dost nemocné.
Microsoft ale může klesnout za pár let na P/B 3 a P/S pod 3.
Apple je šílená akcie, protože P/B 42 a P/S 6 k sobě nepasují. To dělá cizí kapitál : vlastní kapitál = 4,5 : 1
Já jsem spokojen s nemanipulovanými, nepopulárními techno akciemi Cisco Systems, Raytheon Techno. a Siemens, ale jde mi o dividendy a nepotřebuju růst kurzu.
MSFT-PB-hist.png

P/B u akcie Microsoft
P/S u akcie Microsoft
Přílohy
MSFT-PS-hist.png
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Silent » 17 zář 2022 07:45

MiHons píše:
15 zář 2022 21:38
Tak předražené software firmy začínají konečně korigovat v čele s ADOBE, dnes -17% To je krásně vidět, že lehce horší výsledky při špatném sentimentu na trhu a předražené akcii zapříčiní takový výprodej, raději bych koupil do portfolia Oracle, ale pokud půjde Adobe ještě trochu níže pod 300 USD, tak to už bude slušná příležitost.
Po Adobe taky pokukuju, ale první nákup bych viděl až tak kolem $250, jestli se tam dostane.

Odpovědět