Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 13 úno 2023 13:21

Jack N. píše:
12 úno 2023 10:08
Doporučuji třeba přednášku Josefa Holého Lapeni v Sociálních sítích:
https://www.youtube.com/watch?v=eh8LtlAZLmI
Diky, super prednaska. Ostatne jako vetsina z toho kanalu.
Meta je v mnohem skutecne priserna spolecnost.

Mam sice nejake meze, ale jinak tohle jako investor prilis neresim, ostatne mam tabak nebo REITy na americke veznice. Nakupuju to, kde myslim, ze vydelam.
Pokud se nase spolecnost shodne, ze je to prilis nebezpecna vec, tak to ma regulovat stat. Pak by ale investor nemel zbytecne knucet, ty hrozby se tam vznasi a musi s nimi pocitat.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 13 úno 2023 16:34

Jo z pohledu produktu Facebooku to je docela škodlivá věc, to jo. Já to bral z hlediska firmy, ale tušil jsem, že máš asi na mysli produkt.

Tak rok či dva zpátky jsem na téma sociálních sítí viděl nějaký dokument. Od zavedení Facebooku a spol výrazně vzrostl počet sebevražd mladých, počty masových střílení, počty mladých potřebujících terapie a léčbu mentálních problémů apod.

Je to závislost jako jiná, jen místo kouření je dnes neustálé prohlížení mobilu a toho dokonalého světa sociálních sítí. Spousta mladých bohužel nepochopí, že většina toho tam je jen falešná fasáda a ne realita. Upravený fotky, půjčený drahý auta, dovolené na dluh apod.

Bohužel morálně čistých firem v USA moc není. Celý jejich business je založený na vykořisťování zbytku světa pro profit. A tak třeba Nike dlouhé roky používalo vědomě otrockou práci dětí. Takový fastfood a sladké nápoje pak vydělávají přímo na smrti. Třeba tady popisují epidemii cukrovky a úmrtí v Mexiku díky Coca-Cole

https://youtu.be/hqnUohxXV0I

Tady zase popisují celosvětovou epidemii obezity díky fastfood řetězcům z USA. Pro zajímavost, McDonald dává 10x tolik soli a tuků do burgerů v Indii, než v EU, protože mnoho rozvojových zemí nechrání svoje spotřebitele, jako EU. Proto nemám rád jen negativní řeči o EU. Lidi nevidí, co se děje jinde a jak to vypadá, když by nás EU nechránila silnými pro spotřebitelskými zákony. Stejně tak třeba McDonald cílí na děti v Brazílii již od útlého věku, aby je udělal závislé po celý život.

https://youtu.be/uEJwbGBrXfk

Pak tu máme zločiny ropných společností. Jedna z nejhorších byla způsobena firmou Texaco, dnes Chevron. Dokonce se tomu říká Černobyl Ekvádoru. Asi největší ropná ekologická katastrofa historie. Texaco chtělo větší zisky, tak místo vracení odpadních látek zpátky pod zem, jako se to má dělat to pumpovali na povrch. A způsobili obrovskou ekologickou katastrofu. Narazil jsem na to v roce 2020, kdy jsem zvažoval koupi akcií Chevronu. Teď dekuji nechci. CEO řekl, že planeta dřív zamrzne, než by Ekvádor odškodnili. Do takových šmejdů investovat nechci. 70B na buyback mají, ale odškodnit svoje zločiny se jim nechce. No a takový Shell platil politiky v Nigérii, aby stříleli do lidí, protestujících proti vykořisťování a ničení životního prostředí Shellem. A dostali za to pokutu pár milionů. Totální výsměch.

https://youtu.be/ikneKQAeUp0

Je to těžký no, celý kapitalismus není nic jiného, než vykořisťování spodních 90% pro blaho top 10% populace. Je i pár výjimek. Zrovna včera jsem koukal na video o úspěchu Dicks Sporing goods, maloobchodní firmy prodávající sportovní zboží. Dříve prodávali i zbraně pro lovecké účely. Jednou bylo u nich zakoupenou zbraní provedeno masové střílení a firma se pak rozhodla, že zbraně prodávat úplně přestane, i přes docela velký dopad na jejich zisky. Občas to dobro vyhraje no. Většina z nás by nikoho nezabila, vlastnit Shell, který nechává vraždit lidi už vadí málokomu. Co oči nevidí...
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 13 úno 2023 17:10

Projel jsem můj watchlist a pár podhodnocených akcií jsem stále našel, byť většina výprodejů je aktuálně pryč i přes FED stále zvyšující sazby.

Spekulanti se hrnou do akcií před bankrotem a prodávají některé defenzivní akcie.

Tedy třeba Buffettovo Kroger, obchodní řetězec je v medvědím trhu a po dvou letech opět nabízí 13-20% roční zisky při 92% úspěšnosti analytiků. Docela hodně o něm přemýšlím, protože je to slušná kvalita a nabízí i 13% CAGR zvyšování dividendy posledních 15 let.

Tabák a to konkrétně British American Tobacco docela vyklesal i přes stabilní a rostoucí EPS i dividendu. Plánuji přidat manželce do portfolia. Má hrozně ráda dividendy.

Výrobce hraček Hasbro je na 52 week low i přes stabilní EPS a silný odhad růstu na další roky. Taky asi zajímavá akcie na podrobný průzkum.

A to je tak všechno. Zbytek cca 120 firem prakticky všechny zpátky na 5Y P/E průměrech a výprodeje moc nejsou. Leda tak Walgreens, CVS a Comcast.

Tedy zbytek spíše čekání na další sešup dolů a vymazání této šílenosti posledních týdnů a až budou navrátivší spekulanti zase oškubáni. Zase se obávám, že většina peněz retailu přitekla až zase na konci jako u Ark a nyní jsou docela oholeni u věcí typu Bed Bath and Beyond. Jinak tato firma je krásná ukázka, jak firma může ze skvělých výsledků padnout do bankrotu za pouhých 7 let. Ladislavovo koupit a držet navždy tady moc nefungovalo. Když už jsme u toho. Akcionáři Googlu, nebojíte se, že ChatGPT teď udělá Googlu to samé, co udělal Google Yahoo a pošle Google do propadliště dějin? Co jsem ChatGPT zběžně zkoumal, tak je to fakt věc. Krom odpovědí na otázky to umí programovat, psát emaily, kreslit obrázky dle zadání a mnoho dalšího. Třeba to umí vzít výroční zprávu nějaké firmy a udělat z ní výtah nejdůležitějších bodů. Google totálně selhal v představení jejich AI verze a proto ten sešup dolů poslední dny. Jak jsem tu před rokem Markovi psal, ani Google fakt není zcela bezpečná investice. Nikdy nevíme, kdy přijde další Nokia moment. A jak ukazuje třeba příklad BlackBerry, často je to otázka 2-3 let od 50% market share k prakticky 0% market share.
Přílohy
bbby.png
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav » 13 úno 2023 20:14

Cuz Hunter z Ostravy
'''Bed Bath and Beyond ... Ladislavovo koupit a držet navždy tady moc nefungovalo.'''

Známý český value investor Ladislav Konečný z Berouna by nekoupil meme akcii ''Bed Bath & Beyond'' na stálo ani na jeden rok.

Ale sympatická slova publikuješ dnes o tom, že jsou zločinné firmy: Nike, Coca Cola, Chevron, McDonalds.
Měl bys napsat celý seznam podle tebe zločinných firem, aby nikdo z tohoto fóra jejich akcie nekupoval.
A byly by tam jistě firmy: Amazon, Apple, Nestle, Nike, Glencore, Goldman Sachs, Moodys, Starbucks. Snad i Volkswagen a Deutsche Bank.
.
Naposledy upravil(a) Ladislav dne 14 úno 2023 10:34, celkem upraveno 1 x.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 13 úno 2023 21:51

Ten hype okolo AI je tedkom docela zajimavy pravda. Ja se priznam, ze jsem to nezkousel protoze se mi tam nechtelo davat sve cislo. Nevim jesti to uz jde nejak obejit?
Z tech omezenych informaci co jsem tak videl demo v Bingu, tak si moc nedovedu predstavit jak by to melo znicit business model Google. Pokud se vetsina uzivatelu zasekne na tech vygenerovanaych odpovedich a nejde na stranky tak to pro MSFT asi zadna velka vyhra neni ne?:) Pokud to ale umi mnohem lepe vyhledat tu "nejlepsi" stranku, ktere muzu verit tak si stejne ten zdroj chci procist. Je asi vic nez jasne ze Google search uz tedkom muze ten svuj obrovsky podil jenom ztracet, ale jak rychle a o kolik se ten podil snizi nedokazu odhadnout a divil bych se, kdyby vsichni ti prodavajici vedeli jaka situace bude za rok. Nepochybne to ale vylepsi jejich kancelarske produkty a nejspis i Azure.
Alphabet je v podstate AI firma, takze bych se divil kdyby se nedokazala ucinne branit, jen maji velky zaber a spousta veci skonci v supliku. Pokud uz by nerostla 20% tak s tim ohodnocenim, ktere tedkom ma vubec nemusi, protoze je tam pravdepodobne naceneno tak 7-10%?
Odhaduji, ze to co bude pomalinku ztracet na reklame (leze mu tam take Apple, AMZN) muzou dostat zpatky na cloudu, ktery by mel byt uz pristi rok v zisku a tam se jedna o podobne marze jak na reklame.
Vubec zle taky nevypadaji ty jejich telefony, treba take casem neco kapne z Waymo. Rozhodne je neodepisuji a je dobre, ze jim jde nekdo po krku alespon snizi naklady a prestanou se tam flakat;)

btw Shell jsem prodaval i kvuli te Nigerii, vubec jsem o tom nevedel a nahodou jsem na to byl nedavno upozorneny. U BP byla Deepwater Horizon uz tak nejak na hrane, ale uz je v ptf taky nemam. Spousta kostlivcu se da vyhrabat treba i na farmacky a spoustu jinych oboru, uvidime kolik se toho jeste casem dozvim a jak moc mi to bude vadit.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 14 úno 2023 13:14

Google má P/E 20 a tedy je naceněn podle Petera Lynche na 20% růst EPS. Firmy rostoucí 7-10% nemají cenu většinou větší než P/E 15. Ale jo, i tak vzhledem k násobku indexu a prozatímní dominanci Googlu to špatná valuace asi není.

A jak píšeš, získat z toho peníze nebude pro Microsoft tak jednoduché, jak to má Google v jeho hledání. Monetarizace bude problém, protože ChatGPT na tvoje otázky nenabízí odkazy na stránky třetích stran, ale rovnou ti na otázku odpoví. Zrovna včera jsem koukal na rozhovor s CEO Microsoftu a ten tam říká, že vyhledávání je nejvýdělečnější business na planetě a je velice nadšený, že do tohoto sektoru chtějí proniknout a vzít to Googlu. A je taky pravda, že ta prezentace AI Googlem byla prostě propadák a proti velice sebevědomé prezentaci Microsoftu to byla fraška. I proto ta reakce trhu poslední dny. Jak to však dopadne si nedokážu vůbec předvídat. Bude to zajímavé klání gigantů. Ironie na tom je, že to bylo založeno jako neziskovka a byl mezi zakladateli i Elon Musk, který viděl potenciální hrozbu tohoto AI a věci jako manipulace lidí apod a proto to chtěl mít jako neziskovku a open source chcete li. Tedy vstup Microsoftu byl pravý opak, než bylo původně zamýšleno.

Zničit business model to může snadno. Nyní musíš pro dotaz jít na Google, tam zadat dotaz a pak ti vyjede seznam stránek, kde to často ani neodpovídá tvému dotazu, nebo je tam mnoho dalšího balastu, kterým se musíš prohrabat. Takto si rovnou třeba v Excelu zadáš dotaz revenue Apple a hned ti to vyjede odpověď. Většina lidí bych si tipnul bude preferovat dostat odpověď hned, místo se proklikávat mnoha stránkami a hledat to někde mimo vyhledávač.

A není to jen o vyhledávání, to je absolutní špička ledovce. Například tam řekneš, že chceš vytvořit graf s těmito a těmito daty a ChatGPT ti ho vytvoří. Nebo za tebe napíše email, článek, nakreslí obrázek dle tvého zadání apod. Třeba řekneš, že chceš obrázek opice jedoucí na kole, co má v ruce doutník a AI ti ten obrázek nakreslí, jako by byl od špičkového malíře. Tedy ani nepotřebuješ například Google vyhledávání obrázků v mnoha případech. Umí ti i napsat báseň podle tvého zadání a nekonečno dalších možností. Podle mnohých to v dalších 10 letech nahradí profesi novinářů. Nebo třeba takovou zákaznickou podporu. Taky umí programovat a nebo dokonce opravit tvůj kód. Tedy ti do budoucna napíše aplikaci podle tvého zadání nebo i webovou stránku.

Jako dopodrobna jsem to taky nestudoval, ale vypadá to fakt jako velká revoluce v mnoha oblastech.

No a Nokia byla 2 roky pozadu za Apple v představení smartphone, stejně tak i Blackberry ve smartphonu s foťákem a bez fyzické klávesnice, jestli si to dobře pamatuji a přestali existovat. Ono pád v tech je často otázka být pozadu o rok či dva. Víc není často potřeba.

A ano počin Shellu v Nigérii nebyl fakt podle morálních hodnot. Taky ten BP věděl o problémech s jejich vrtem a nejednal a nechal to zajít do obrovské ekologické katastrofy. No a big pharma si účtuje velké sumy za své léky, tedy chudí a chudé země umírají na snadno léčitelné nemoci typu tuberkulózy, protože big pharma si účtuje 100x výrobních nákladů u mnoha léků. No a třeba takový příběh insulinu, který jeho tvůrci věnovali farmaceutickému průmyslu a stalo se oproti jejich záměru obrovskou dojnou krávou je taky hodně smutný a zajímavý příběh vykořisťování. Ale je to podstata moderního kapitalismu a ten původní, tedy sloužit spotřebiteli a komunitě se prakticky vypařil. Kapitalismus typu Baťi, který se staral o zaměstnance i komunitu a těžili z toho všichni. Celá společnost, ne jen top 1% miliardářů.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 14 úno 2023 14:00

Z toho co jsem slysel, tak do toho MSFT nedaval sve nasyslene penize, ale jen poskytl sve cloudove kapacity. Pro ne to tedy zadna velka ztrata byt nemuze, spis to zatim vidim jako velkou trefu do cerneho at uz se jim to podari zmonetizovat jakoukoli cestou.
Aktualne je to vyhledavani velmi drahe a predpokladam tedy, ze az to spusti do ostreho provozu tak uz to nejak promyslene mit budou jinak by OpenAI byla jen docela draha hracka. Pokud budou jen prodavat API, tak zase ztrati MSFT/Bing tu hlavni vyhodu a co nevidet jim do toho poleze kdejaky vyhledavac.
Skutecnost ze to spouste lidem usetri cas je super, ja tu jen narazel na to, jak to ohrozuje GOOGL biz, tzn vyhledavani/reklama. Me osobne nestaci vygenerovana odpoved, kdyz nevim na jakem zaklade jsem ji dostal, rad bych v Bingu videl minimalne zminku o tom, ze napriklad "odhadovany rust EPS na dalsi 3 mesice..." cerpa v prvni rade z konferencniho hovoru k akcionarum te firmy a ne z nejake konsensu od analytiku, ktery se muze co mesic menit. Ucelem dle meho je, aby si ten uzivatel musel udelat proklik na stranky, jinak jen stezi dostanou desatky od tech zadavatelu reklamy. Napr AMZN ma nyni velmi dobrou pozici v tom, ze se na jejich stranky chodi primarne nakupovat, proto ma ten prodejce za sve penize nejvetsi uspesnost zacileni a navratnost.
Genericke clanky a falsovani diplomek me k prodeji Google akcii asi nedonuti;) Alphabet si napr. u Apple musi docela slusne platit to, ze tam jsou jako hlavni vyhledavac neco podobneho ocekavam u Samsungu, pokud by je chtel MSFT od tohodle odstrihnout, musel by je preplatit nebo spolehat na to, ze si svou kvalitou vyhledavani zajisti prizen tech uzivatelu a pujdou tam dobrovolne.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od JosephusMiller » 15 úno 2023 20:07

Jen bych doplnil, ze to nebude umet "kdejaky vyhledavac". To co to rádobyAI dělá, je velmi hrubou a drahou silou udržovaný a kontrolovaný model, který jednak vlastníci nikomu nedají, druhak bude extrémě drahý na údržbu a neustálou kontrolu.

Tudíž ho budou provozovat a profitovat z něj pouze dinosauři typu msft, google..
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 19 úno 2023 11:58

Victor Nettoyeur píše:
14 úno 2023 14:00
Z toho co jsem slysel, tak do toho MSFT nedaval sve nasyslene penize, ale jen poskytl sve cloudove kapacity.
Kdepak, Microsoft investoval i peníze. Naposledy prý $10B, ale není to veřejná informace. ChatGPT říká o $1B investici v roce 2019. Což jsou drobné pro Microsoft, ale Yahoo mělo nabídku koupit algoritmus pro Google hledání za 1 milión a odmítlo :lol:
Skutecnost ze to spouste lidem usetri cas je super, ja tu jen narazel na to, jak to ohrozuje GOOGL biz, tzn vyhledavani/reklama. Me osobne nestaci vygenerovana odpoved, kdyz nevim na jakem zaklade jsem ji dostal
"
Ohrožuje to biz na základě toho, že lidé už nebudou chodit na stránky Google pro hledání a mnoho dalších věcí. Tak jako přestali chodit na web Yahoo po vytvoření Googlu.

Tady to jeden chlápek na Youtube naprosto přesně trefil v jeho videu What happened to Google search? Říká tam, čeho jsem si taky všimnul. Je stále těžší něco na Googlu najít, stále více reklam a stále více nepřesných výsledků a plno balastu. Jak tam říká, dnes něco najít na Googlu, tak často musíte na konec dotazu zadat Reddit. Jinak to najde jen reklamy nebo blbosti... https://youtu.be/48AOOynnmqU
Google hledání tam označuje za dinosaura internetu a má asi pravdu. Tak jako adresář Yahoo byl dinosaur před Googlem a lepší produkt ho rychle nahradil.

Pokud nevíš, na základě čeho jsi danou odpověď od AI dostal, nic ti nebrání se zeptat na zdroj. Schválně jsem se zeptal, zda Microsoft investoval do OpenAI a jakou částku a pak i na zdroj dat. ChatGPT odpověděl a hned dal i link na oficiální zprávu od Microsoftu. Tedy není problém se AI zeptat, na základě čeho ti odpovídá. Stejně, jako když mluvíš s člověkem.
Alphabet si napr. u Apple musi docela slusne platit to, ze tam jsou jako hlavni vyhledavac neco podobneho ocekavam u Samsungu, pokud by je chtel MSFT od tohodle odstrihnout, musel by je preplatit nebo spolehat na to, ze si svou kvalitou vyhledavani zajisti prizen tech uzivatelu a pujdou tam dobrovolne.
Ano a Apple již pracuje na vlastním vyhledávacím algoritmu a tedy dost pravděpodobně vykopne Google search ze všech Apple produktů a nahradí ho svým a rázem je možný propad zisků Googlu o 20 a více procent.

Docela dobře problematiku AI shrnuje Coldfusion ve svém videu "Google panikaří". Krásně tam popisuje, jak Google byl lídr v AI, ale jejich kostrbatost a přílišná opatrnost jim sebrala vedení. Aneb IBM styl.
https://youtu.be/Nh5i5obZ8OY
Ukázka taky od Coldfusion co vlastně nová AI umí
https://youtu.be/0uQqMxXoNVs

Tady je zase ukázka jejich další podsekce a to AI generující obrázky podle zadání nazvanou Dall-E 2.
https://youtu.be/fuDbpn8aZr8

Taky ChatGPT má rekord v získání prvních 100 milionů uživatelů jen za 2 měsíce. Nic jiného se tomu ani nepřiblížilo. Asi jim nevadí zadat kód z sms a ty dvě vteřiny, co to trvá a mají tak přístup již nyní.
ff.png
ff.png (146.72 KiB) Zobrazeno 702 x
Podle autora Gmailu zničí ChatGPT business Googlu do dvou let a dá ho na úroveň žlutých stránek jako věc minulosti. Za mě to nebude tak rychle, protože jak říkáš, zatím to vyžaduje velký výpočetní výkon a není to moc ekonomické. Vtipné je, že právě AI může optimalizovat kód a udělat to dostupnější a rychlejší.
gmail.png
gmail.png (72.73 KiB) Zobrazeno 702 x
chat.png
chat.png (52.1 KiB) Zobrazeno 702 x
Pak jsem si rovnou řekl o překlad do češtiny... Taky zvládlo na jedničku.

Obrázek

Začíná to připomínat Terminátora. Už jen chybí, aby to mělo přístup ke zbraňovým systémům...
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 19 úno 2023 16:55

Projížděl jsem si na FG některé svoje oblíbené/v merku firmy a jako bezpečné nákupy s polštářkem mi nyní vycházejí akcie Medtronic, CVS a Lowe's. Má někdo názor na vítěze? :lol:

Odpovědět