Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 19 úno 2023 18:49

Marek píše:
19 úno 2023 16:55
Projížděl jsem si na FG některé svoje oblíbené/v merku firmy a jako bezpečné nákupy s polštářkem mi nyní vycházejí akcie Medtronic, CVS a Lowe's. Má někdo názor na vítěze? :lol:
Já bral Medtronic (chybička u domicilu a mam 25% daň).
LOW mám taky v hledáčku + ADP, ale čekám na poklesy.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 213
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 19 úno 2023 20:15

Marek píše:
19 úno 2023 16:55
Projížděl jsem si na FG některé svoje oblíbené/v merku firmy a jako bezpečné nákupy s polštářkem mi nyní vycházejí akcie Medtronic, CVS a Lowe's. Má někdo názor na vítěze? :lol:
Z nich vsazim na CVS. Bral jsem tehdy pod sedesat, ale uz je jina doba a vcelku se mi libi i za tech 90. Jestli prikoupim, to jeste nevim.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 21 úno 2023 16:14

Jo CVS jsem taky bral pod 60 a prodal za 100 kvůli splacení marginu. Rád bych dříve nebo později koupil zpět. Je to 4. největší firma v USA podle tržeb pro rok 2021 a tedy 4. na Forbes listu. Má o 50% větší tržby, než giganti typu Microsoft nebo Alphabet. Ale zase mnohem menší marže logicky. Celkově velice slušně řízená firma v defenzivním sektoru a roste rok za rokem.

Medtronic bude ale dlouhodobě asi bezpečnější investice, protože do lékáren se cpe hodně konkurence včetně Amazonu a velkých supermarketů typu Walmartu. Na výrobu špičkových zařízení pro nemocnice jen tak každý nemůže a mají to jištěné desítkami tisíc patentů.

Lowe's a Home Depot se začíná potvrzovat moje domněnka o zpomalovaní těch pandemických prodejů. Home Depot právě hlásil výsledky a slabota. Je to 7. čtvrtletí v řadě s propadem prodejů (objemů), které maskují zvyšováním cen. Něco jako tabákové firmy. Věci pro barák ale nejsou návyková droga, tedy lidi to přestanou kupovat mnohem dříve při této strategii. Taky mají velkou inflaci v nákladech a musí zvyšovat mzdy.

Viz. článek https://www.wsj.com/articles/home-depot ... eid=yhoof2

Zdá se, že doba 18% růstu pro Home Depot a Lowe je věc minulosti pro minimálně pár dalších let a klasická poučka minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů bude tady celkem platit. HD dokonce očekává pokles EPS pro rok 2023, což by byl první pokles od roku 2010. Zase by to mohlo časem vytvořit zajímavé výprodeje spekulanty a tradery.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 23 úno 2023 14:00

No to jsem si málem dal, koupit Lowe's s takovýma mizernýma vyhlídkama. Mohl to být do portfolia další stagnant typu Legget & Platt, a to nechci. Raději bych při dnešních cenách zobnul třeba 3M, které má dle Fastgraphs lepší růstové vyhlídky. Na druhou stranu LOW má mnohem lepší růst za posledních 20 let než 3M, LEG nebo Medtronic a dokonce i lepší, než CVS. Dále sleduji železnice NSC, které se taky vracejí na kupní hladinu. No, budu trhy asi pár dní sledovat z povzdálí a pak se rozhodnu.
No a dle analytiků na SA i grafů na FG se jako jasná tutovka jeví banka JPM (přestože Ladislav zde bude nadále podporovat ten svůj shit Wells Fargo, který cyklicky padá jako kámen a v horizontu posledních 20ti let nevydělal investorům snad ani vindru). Zde jsem už dost plně naložen a celkem v pěkném zisku. Navíc se mi ty analýzy jeví až divně moc svorně růžovo zelené, což pokládám za varovný signál :)

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 23 úno 2023 15:57

Marek píše:
23 úno 2023 14:00
No to jsem si málem dal, koupit Lowe's s takovýma mizernýma vyhlídkama. Mohl to být do portfolia další stagnant typu Legget & Platt, a to nechci. Raději bych při dnešních cenách zobnul třeba 3M, které má dle Fastgraphs lepší růstové vyhlídky. Na druhou stranu LOW má mnohem lepší růst za posledních 20 let než 3M, LEG nebo Medtronic a dokonce i lepší, než CVS. Dále sleduji železnice NSC, které se taky vracejí na kupní hladinu. No, budu trhy asi pár dní sledovat z povzdálí a pak se rozhodnu.
No a dle analytiků na SA i grafů na FG se jako jasná tutovka jeví banka JPM (přestože Ladislav zde bude nadále podporovat ten svůj shit Wells Fargo, který cyklicky padá jako kámen a v horizontu posledních 20ti let nevydělal investorům snad ani vindru). Zde jsem už dost plně naložen a celkem v pěkném zisku. Navíc se mi ty analýzy jeví až divně moc svorně růžovo zelené, což pokládám za varovný signál :)
akcie železnic v USA klesají kvůli přírodní katastrofě v OHIO, už je hromadně žalují, tak pozor, vlak tam vykolejil a místo, aby zlikvidovali náklad ekologicky, tak ho nechali vyhodit do povětří, chemikálie, které způsobují rakovinu a lidi už mají zdravotní problémy, to bývá v americe dost drahé, stalo se to přímo NSC tak opatrně

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-64659795

já bych chtěl do ptf přidat UNP, tak doufám, že to stáhne ceny i u ostatních společností 8-) 8-)

Samozřejmě nakonec poškozené vyplatí a pojede se dál jako vždy..

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 28 úno 2023 09:30

MiHons píše:
23 úno 2023 15:57
akcie železnic v USA klesají kvůli přírodní katastrofě v OHIO, už je hromadně žalují, tak pozor, vlak tam vykolejil a místo, aby zlikvidovali náklad ekologicky, tak ho nechali vyhodit do povětří, chemikálie, které způsobují rakovinu a lidi už mají zdravotní problémy, to bývá v americe dost drahé, stalo se to přímo NSC tak opatrně

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-64659795

já bych chtěl do ptf přidat UNP, tak doufám, že to stáhne ceny i u ostatních společností 8-) 8-)

Samozřejmě nakonec poškozené vyplatí a pojede se dál jako vždy..
To je právě případ, kdy je trh iracionální a je to příležitost k nákupu. Pokud teda nevidíš jedno vykolejení vlaku jako navždy nižší zisky pro železnice.

Nějaký analytik o tom mluvil na CNBC tuším. NSC je pojištěný pro tyto případy a v poslední jejich velké havárii byla spoluúčast kolem $80 milionů a to tam i umírali lidi. NSC má roční free cash flow $2,5B. Tedy pro NSC je to jako plivnutí do oceánu. A pokud kvůli potenciální náhradě pár desítek milionů spadne market cap o 7 miliard, tak to není adekvátní reakce.

EDIT: Tak to nebylo na CNBC, ale článek
https://thedeepdive.ca/norfolk-southern ... ilment-be/

kde rozebírají případné náklady a srovnávají to s velkou srážkou dvou vlaků této firmy v roce 2005, kde zemřelo 9 lidí a 250 lidí bylo ošetřeno pro otravu chlorovodíkem. Celkem se náklady nepokryté pojištěním tehdy vyšplhaly na cca $50 milionů. Dnes v Ohiu je to mnohem menší incident, ale zase je inflace, takže Bank of America odhaduje jednorázový dopad kolem $40-50 milionů. Opět pro firmu s 2,5 miliardy free cash flow jsou to drobné. Propad akcie o 7 miliard je silně přehnaný a prvně po hodně dlouhé době by mohli být železnice zajímavá koupě. Tedy ty nákladní. Osobní přeprava v USA v podobě Amtraku je totální katastrofa a na chvostu rozvinutého světa a jen tiše závidí Číně v pokroku. Osobní doprava v USA prý ani nemá přednost a čeká na nákladní vozy, co je blokují. No kocourkov, ale co jiného od USA čekat.

Železniční nákladní doprava v USA je světová špička v efektivitě a maržích, osobní je zase ostuda USA. Naštěstí jí vlastní stát... Asi jako v ČR. Výdělečné firmy se zprivatizují a prodělečné se nechají státu. Kapitalismus si to umí zařídit pěkně. A pak ještě lidi čekají na trati, až projede nákladní vlak miliardáře Buffetta. :lol:

Když už padla řeč na vlaky, tak loni mě docela překvapilo, že divoký západ v USA ještě neskončil. Desítky železničních nákladních vozů v Kalifornii je denně vyloupeno ozbrojenými skupinami a ukradeny z nich zásilky od Amazonu, Fedexu apod a následně vyhazován obalový materiál na koleje.

Jako kdo z tohoto záběru pozná nejbohatší zemi světa s nejmocnější armádou a policií, tak je borec. Spíš jsou to záběry jak někde z Indie nebo chudinské Afriky. Asi nikdy mě nepřestane udivovat, jaká žumpa ty USA vlastně jsou, pokud člověk teda nebydlí v nějaké bohaté a oplocené čtvrti a nemá to štěstí být v top 20%.
https://youtu.be/hhGrHlPGmng
Naposledy upravil(a) czhunter dne 28 úno 2023 12:01, celkem upraveno 3 x.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 28 úno 2023 10:09

Marek píše:
23 úno 2023 14:00
No to jsem si málem dal, koupit Lowe's s takovýma mizernýma vyhlídkama. Mohl to být do portfolia další stagnant typu Legget & Platt, a to nechci. Raději bych při dnešních cenách zobnul třeba 3M, které má dle Fastgraphs lepší růstové vyhlídky. Na druhou stranu LOW má mnohem lepší růst za posledních 20 let než 3M, LEG nebo Medtronic a dokonce i lepší, než CVS. Dále sleduji železnice NSC, které se taky vracejí na kupní hladinu. No, budu trhy asi pár dní sledovat z povzdálí a pak se rozhodnu.
No a dle analytiků na SA i grafů na FG se jako jasná tutovka jeví banka JPM (přestože Ladislav zde bude nadále podporovat ten svůj shit Wells Fargo, který cyklicky padá jako kámen a v horizontu posledních 20ti let nevydělal investorům snad ani vindru). Zde jsem už dost plně naložen a celkem v pěkném zisku. Navíc se mi ty analýzy jeví až divně moc svorně růžovo zelené, což pokládám za varovný signál :)
Legget & Platt je cyklická firma a tedy má období stagnace a pak období růstu. V mezičase člověk má 5% yield, který se za 14 let proměnil v 16% yield on cost při reinvestování. Ideální to koupit na dně cyklu, když je firma právě ten stagnant a je recese. Od roku 2008 LEG 12,36% CAGR a SPY 9,82% CAGR. Tedy v jednom z nejlepších býčích cyklů pro indexy v historii stále nadvýnos LEG o skoro 3% oproti indexu a 4x takový celkový dividendový výnos. V dobách, kdy bylo vše růžové a lidi platili P/E kolem 24 to budou mrtvé peníze na dost dlouho.

A ono si moc nevybereš, 3M čelí až 100 miliardám soudních výdajů. Nakonec to bude méně, ale i tak je to hodně ve srovnání k jejich free cash flow. Jejich free cash flow půjde ještě hodně dlouho na splátku těchto náhrad a dluhu, který si na to budou muset vzít a drtí je inflace. LOWE je zase náchylné na propady realitního trhu, kdy po roce 2008 to byly mrtvé peníze skoro na dekádu a to jenom díky tomu, že FED tisknul biliony a to jim pomohlo být "jen" za cca 8 let na nule při započtení inflace a daní. Na druhou stranu kupujeme na 10 a více let a to by měla vysoká kvalita firmy vyhrát nad pár lety slabšího růstu a recese.

Microsoft byl stagnant rostoucí jen 4-6% v průměru po dekádu a nikdo ho nechtěl ani za P/E 10. Občas ti stagnanti umí vydělat jmění při správné valuaci, pokud ta stagnace je dočasná a ne trvalá.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Jack N. » 05 bře 2023 09:02

Minulý týden jsem přibral JNJ a PFE. Ceny na ročních minimech jsou libové a naopak dividendové výnosy na maximech. Nejsou to společnosti na svižné zbohatnutí, kdo chce rychlé prachy, nechť investuje do Palantiru, Pelotonu, Roku, Shopify, Sofi, Tattooed Chef atd. :lol: (ironie).
U JNJ a PFE očekávám výkon ~10% pa, jejich plus je mimo jiné nízká beta, někdy i nízká korelace s vývojem SP500.

V únoru jsem přikoupil SBSW, to je jízda na horské dráze, dále "klasiku" BTI, DEO, MDT a nakonec i AQN. Ti to přehnali s expanzí a růstem dividend, ve spojení s nízkým výhledem na letošní rok je trh velmi přísně potrestal. Lze to i chápat jako příležitost na odvážnější investici do otočky.

Jinak mě od začátku roku potěšila řada společností s ohlášením vyšších dividend, vedou menší-střední fosilní těžaři: CPG +25%, CTRA +33% (speciálky ale budou nižší ve prospěch zpětných odkupů), VET +25%, WCP.CA +32%.
Mimo tento sektor ohlásili vyšší divi (meziročně) ADM +12,5%, BTI +6%, CNI +7,8%, CSX +10%, DEO +5%, NRG +7,9%, NWE +1,8%, PEP +10%, TAP +7,9%, TRP +3%, VST +16%, WMB +5%. Nižší divi bude u těžařů RIO a SBSW, tam je nutné s variabilitou počítat. GOLD vyplatí sq, ale bez speciálky.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 06 bře 2023 11:58

ADM mám a pokaždé mne naštve že jsem ho tenkrát nekoupil víc
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 12 bře 2023 11:34

Jack N. píše:
05 bře 2023 09:02
U JNJ a PFE očekávám výkon ~10% pa, jejich plus je mimo jiné nízká beta, někdy i nízká korelace s vývojem SP500.
To jsi docela optimista. JNJ dal 10% pa leda v dobách růstu nad 6% a při nákupu pod P/E 14 s následnou expanzí nad P/E 16 při prodeji. Dnes se očekává jen růst o 3% ročně nepočítaje soudní náhrady, kterým čelí za desítky miliard. Tedy spíše kolem 7% pa dlouhodobě je reálné a tudíž není vůbec zajímavé.

Dost bych se divil, že by na celém trhu nebyla ani jedna akcie rostoucí nad 3% ročně a prodávající se za P/E 15 nebo méně a stejně kvalitní jako JNJ.

Betu nikdy nikdo z nejlepších investorů, co jsem kdy četl jejich knihy a sledoval jejich desítky přednášek, nebral jako důležitou věc k zohlednění. Naopak označují celý ten koncept za nesmysl a volatilitu za zdroj budoucích zisků a vítanou věc.

A i akcie s nízkou beta jako JNJ nebo Bristol Myers jim nebrání v propadu o 25% u JNJ a 39% pro BMY, jakožto max drawdown posledních 5Y. Pokud mi vadí volatilita, nemám co dělat v akciích. A jestli se mi propadne akcie o 25% u JNJ nebo 33% jakožto průměr S&P 500 od roku 1950 je rozdíl pouhých 8%.
Since 1950, the S&P 500 index has declined by 20% or more on 12 different occasions. The average stock market price decline is -33.38% and the average length of a market crash is 342 days. However, and this part is critical, the bull markets that follow these crashes tend to be strong and last much longer.
BTW přešel jsem na prémiovou verzi Fastgraphs a původní základní verzi předplacenou do 12.9. přenechám za 700 Kč. Více info přes soukromé zprávy.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět