Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 04 čer 2023 21:23

Jo, vidim to stejne vcetne toho, ze to je taky jedna z mych nejvetsich pozic.
Valuace je super + sektor, kam se spousta lidi/fondu nehrne, coz by mohlo vynos spis zvysovat nez snizovat. Ta valuace je IMHO nastavena na dlouhodoby pokles zisku.

Ale vidim tam i mouchy.

- Kuraku ubyva a ubyvat bude, klesajici prodeje zatim kompenzuji rostouci marzi (vyssi cenou). Nepujde to tak ale navzdy.
- Otazkou, jak to dopadne s produkty nove generace. Casem ten byznys bude v plusu, ale jestli z nej dokazou dostat tolik penez jako z beznych cigaret, jestli novym znackam budou zakaznici stejne loajalni... Tezko rict.
- Prijde mu, ze treba ten vstup s NG produkty nezvladaji tak dobre jako PMI.
- Valka jim nepomohla (Ukrajina/Rusko).
- BTI nejvic poskodili americke tazeni proti mentolovym cigarum.
- Maji vcelku velky dluh, coz neni idealni, pokud za nej budou casem platit vic. Na druhou stranu dluh je dobre rozlozeny v case a z velke casti zafixovany.

Holt zalezi, jak rychle budou padat ty prodeje (kusy). Posledni cisla myslim nepusobily uplne idealne.

Tomasino
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 16 pro 2020 16:43
Has thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Tomasino » 06 čer 2023 12:51

Zdravím,
jeden takový rychlý dotaz. Mám Degiro a IB. Chtěl jsem po poklesu koupit BTI a přemýšlím, přes koho koupit a jaký ticker. Co jsem zatím načetl, Degiro tuto akcii nemá na Green listu. Tudíž budou mi účtovat 30 % daň z divi? IB nevím.....
Je výhodnější držet formou ADR v USA nebo radši koupit tuto akcii třeba v Amsterodamu?
Díky moc za reakce, hledal jsem odpovědi a moc jsem toho nenašel...
T.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 06 čer 2023 14:42

Ahoj,
BTI drzim na NYSE pres Degiro a dividenda mi chodi nezdanena. Divi mi tedy chodi v dolarech a platim drobny poplatek, protoze jde o ADR. Neni to nic hrozneho.
Kdybys kupoval v Londyne, tak musis jednorazove zaplatit drobne kolkovne (taky nic hrozneho, pokud drzis dlouhodobe) a taky ti bude chodit nezdanena divi, jen v librach.

Hadam, ze v Amstru zase dostanes eura.

Takze vlastne vse je ok, rozhodni se podle toho, v cem chces dostavat divi, pripadne jakou mas menu a kde mas jake poplatky.
Ja bych napriklad pres Degiro nekupoval v dolarovem svete ve vetsim objemu, pokud jiz dolary na konte nemas. 0,25% za konverzi mi prijde zbytecne. Tedy na NYSE bych radsi kupoval pres IB.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 06 čer 2023 16:03

Tomasino píše:
06 čer 2023 12:51
Zdravím,
jeden takový rychlý dotaz. Mám Degiro a IB. Chtěl jsem po poklesu koupit BTI a přemýšlím, přes koho koupit a jaký ticker. Co jsem zatím načetl, Degiro tuto akcii nemá na Green listu. Tudíž budou mi účtovat 30 % daň z divi? IB nevím.....
Je výhodnější držet formou ADR v USA nebo radši koupit tuto akcii třeba v Amsterodamu?
Díky moc za reakce, hledal jsem odpovědi a moc jsem toho nenašel...
T.
BTI kupuji na německé burze pod tickerem BMT. Obejde se tak kolkovné 0,5% z investované částky a zároveň se tak drží pravá akcie společnosti. ADR nekupuji, není to pravá akcie a nevidím důvod vlastnit poukázky u pochybných společností jako je Citibank, které jen tak tak přežily finanční krizi roku 2008.

Akcie je v EUR a dividenda pak chodí v GBP a nedaněná.
volnicko píše:
04 čer 2023 21:23

- Kuraku ubyva a ubyvat bude, klesajici prodeje zatim kompenzuji rostouci marzi (vyssi cenou). Nepujde to tak ale navzdy.
Navždy ne, podle Morningstar má BTI 25 let na přechod na nové produkty a Altria 20 let. Stále dost času.

Marže BTI není rostoucí. Čistá marže je zhruba pořád stejná posledních 16 let, stejně tak hrubá marže se nezvýšila od roku 2019, naopak lehce klesá.
- Prijde mu, ze treba ten vstup s NG produkty nezvladaji tak dobre jako PMI.
BTI je lídr trhu ve vapování a PM v nahřívaném tabáku, který je zdá se o něco populárnější. Jakožto akcionář do tabáku si rád vyzkouším kvalitu jejich produktů. U IQOS od PM mě ale dost překvapila cena zařízení, která je kolem 1500 Kč i více a tedy od záměru si to vyzkoušet jsem upustil. Mají i jednorázovou e-cigaretu za 150 Kč, tak zkusím tu. Když o tom teď tak přemýšlím, tak jsem zvědavý, jak pochodí se zařízením za 1500 Kč na rozvojových trzích, kde to je klidně týdenní nebo měsíční výplata. Tam budou muset mít dvojí ceny a prodávat to se ztrátou, jinak to nevidím.
- Valka jim nepomohla (Ukrajina/Rusko).
Dopad je v jednotkách procent, nic situaci měnícího.
- BTI nejvic poskodili americke tazeni proti mentolovym cigarum.
První mentolový ban byl v EU a dopad minimální. Stejné očekávám i v USA. Lidé přejdou na jinou příchuť a jede se dál. Stejné pak platí i pro Altriu, kde mají taky desítky procent prodaných cigaret mentolových.
- Maji vcelku velky dluh, coz neni idealni, pokud za nej budou casem platit vic. Na druhou stranu dluh je dobre rozlozeny v case a z velke casti zafixovany.
Dluh mají malý, v roce 2022 jen 2,7x EBITDA, letos to bude asi pod 2,5x EBITDA a klesá každý rok od akvizice Reynolds v roce 2017. Tomu odpovídá i rating BBB+, který bude dříve nebo později zvýšen na A-, až se dluh sníží na hodnoty před akvizicí. Většina trhu má dnes horší rating a více dluhu.

Každopádně Philip Morris je kvalitnější firma díky lepším maržím, lepšímu ratingu a lepšímu přechodu na nové nikotinové produkty a tedy PM by měl být největší pozice v portfoliu a BTI jako doplněk. Protože máme vlastnit nejkvalitnější dostupné firmy a lídry v oboru. Bohužel to se na tomto fóru moc nepraktikuje a roky se tu propaguje odpad typu Shell, AT&T a podobné perly.
Naposledy upravil(a) czhunter dne 06 čer 2023 19:04, celkem upraveno 4 x.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Tomasino
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 16 pro 2020 16:43
Has thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Tomasino » 06 čer 2023 17:37

Díky moc pánové, nakonec jsem se zařídil dle návodu czhunter....

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 06 čer 2023 18:56

Dobrý je, že libra poklesla a člověk tak kupuje vlastně levněji, než kdy předtím v přepočtu na Koruny a kolik akcií člověk dostane za svoje Kč.

BTI jsem kupoval v roce 2020 a začátek roku 2021 a i přes velký propad ceny letos je to stále kolem 10% ročně s reinvestováním a zhruba nastejno s S&P 500 při 6x tak vysokém dividendovém příjmu. Ve stejnou dobu kupovaný Philip Morris má výnos kolem 15% ročně. Zdaleka nejlépe je na tom ale Imperial s 20% ročními výnosy bez reinvestování a kolem 11% yield on cost. Ale ono se tohle pořád mění a nemá smysl to moc sledovat. Třeba na podzim před začátkem propadů byl výnos od BTI 24% ročně a Imperial nějakých 30% CAGR. Aneb jak říká Peter Lynch, akcie mají historicky v průměru rozdíl 50% mezi 52 týdenním maximem a minimem a akcie prostě jsou volatilní a jednou je výnos takový a potom makový. Akcie jsou mnohem více volatilní, než si většina lidí uvědomuje a tedy i generovaný nerealizovaný výnos se dramaticky mění často z měsíce na měsíc. Proto se vždy snažím zaměřit na fundamenty firmy a graf ceny akcie spíše ignoruji.

Jinak PM historicky se propadá jen někam k P/E 13-14 a pak jde opět nahoru a dnes má zhruba stejné P/E, jako při mých nákupech na podzim 2020. Tedy někde kolem $88 plánuji dokončit pozici u PM, což je P/E kolem 14. Jakožto lídr v oboru a s hodnocením managementu od Morningstaru "Exemplary" by to měla být hlavní tabáková pozice v portfoliu i přes vyšší valuační násobek. Kvalita především...

Když tu padla řeč o ADR a s tím spojeným OTC trhem, tak loni jsem si všimnul fakt propastného rozdílu mezi vývojem ceny ADR u BTI a OTC u Imperial Brands versus jejich protějšky pravé akcie obchodované v Evropě. Kdy třeba ten Imperial měl cenu akcie na americkém OTC trhu stejnou a stagnující mezi lednem 2021 a zářím 2022, zatímco pravá akcie na Německé burze za stejnou dobu vzrostla o 25%. Podobné můžeme vidět na grafu ADR u BTI (USA) vs BATS a BMT (Londýn a německá Xetra). ADR bylo nahoře mezi 1.1.2021 a 31.12.2022 jen o 2%, zatímco pravá akcie o 19%. Dost by mě zajímalo, co bylo příčinou. Jestli to je čistě pohybem měn, nebo čím?

U pravé akcie se to podle mě nestane, protože arbitráž by to vyrovnala a taky opravdu BMT vs BATS neboli stejná akcie na burze v Londýně a v Německu jsou prakticky stejné vývojem ceny. I v 5Y horizontu ukazuje google rozdíl jen 1% mezi Londýnem a Xetrou a 6% rozdíl mezi ADR a akcií v Londýně na domácí burze. Člověk držící ADR by si tak výrazně pohoršil oproti pravým akciím. Každopádně kde jde koupit pravé akcie nekupuji náhražky ve formě ADR nebo částečných akcií.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 06 čer 2023 19:12

czhunter píše:
06 čer 2023 16:03
Marže BTI není rostoucí. Čistá marže je zhruba pořád stejná posledních 16 let, stejně tak hrubá marže se nezvýšila od roku 2019, naopak lehce klesá.
"klesajici prodeje zatim kompenzuji rostouci marzi (vyssi cenou)"
Je to tak, jak pisu. Navysuji cenu cigaret a tim kompenzuji klesajici prodeje. Tedy marze z cigaret roste.

Cigarettes (bn sticks)
2022: 605
2021: 637
2020: 638
2019: 668
2018: 701

Z pohledu marze cele firmy to muze byt jinak, pac maji i jine naklady nez naklady na vyrobu cigaret. Taky tam je kategorie novych produktu, ktera je zatm v minusu.
Ale teda Operating Margin 2018-42,2%, 2022-44,9%, odhad pro 2025 46,3%.
czhunter píše:
06 čer 2023 16:03
Dopad je v jednotkách procent, nic situaci měnícího.
Ano, dopad v jednotkach procent. Tedy nepomohlo jim to.
czhunter píše:
06 čer 2023 16:03
Stejné očekávám i v USA. Lidé přejdou na jinou příchuť a jede se dál. Stejné pak platí i pro Altriu, kde mají taky desítky procent prodaných cigaret mentolových.
Zasah disproporcne zasahne BTI, pac ma nasobne vetsi podil na trhu nez Altria.
Vetsina zakazniku prejde na jiny nikotin, nemusi to byt nutne ale u stejne znacky.
Cast kuraku omezi/zrusi koureni.
Mentolove cigarety byly dobry nastroj, jak ziskat nove kuraky, pac pretlucou tu hnusnou uvodni chut.
V USA frcely mentolove vic nez v EU.

Ale tohle uz je v cene samozrejme odrazeno.
czhunter píše:
06 čer 2023 16:03
Dluh mají malý, v roce 2022 jen 2,7x EBITDA, letos to bude asi pod 2,5x EBITDA a klesá každý rok od akvizice Reynolds v roce 2017. Tomu odpovídá i rating BBB+, který bude dříve nebo později zvýšen na A-, až se dluh sníží na hodnoty před akvizicí. Většina trhu má dnes horší rating a více dluhu.
Dluh maji velky, spousta penez, ktera holt bude muset jit na splatky dluhu misto akcionarum. Ale neni to zadna tragicka hruza, kde by snad hrozilo nesplaceni, to se shodneme. Dluh maji vetsi nez konkurentni (vyrazne), dluh maji o neco vetsi nez prumer SP500 (ale mozna mam stara cisla).
Ano, splaceji to rychle. To je dobra zprava.
czhunter píše:
06 čer 2023 16:03
Každopádně Philip Morris je kvalitnější firma díky lepším maržím, lepšímu ratingu a lepšímu přechodu na nové nikotinové produkty
PMI je lepsi predevsim kvuli lepsimu prechodu na nove nikotinove produkty. Souhlas, je to kvalitnejsi firma. Ale taky draz nacenena, proto jsem kupoval levnejsi BTI. Holt bezna volba investoru.
---
Jeste poznamka. BTI se obchoduje normalne na NYSE, jako spousta jinych ADR. S OTC to IMHO moc nesouvisi (ale rad se necham opravit). Je to je servis pro potencialni americke investory. Arbitraz zde probiha neustale. U neceho jsem to kdysi resil a Londyn byl o chlup levnejsi, pac kolkovne.
Taky preferuji originalni akcie, ale ten rozdil je maly, pokud resime normalni pratelske zeme. Spis pak jeste koukam, jak mi to na ktere burze u brokera drzi marze, jak chci inkasovat divi apod.
Ale pokud chce nekdo treba Cinu, tak tam bych bral urcite v HK.

Zadny rozdil ve vykonu ADR BTI a BATS byt nemuze, je to jedna a ta sama akcie, jen jinak zabalena. Viz
https://www.bat.com/group/sites/UK__9D9 ... e/DO9FKEYN
Rozdil je pouze pri inkasovani dividend, kdy za divi zaplatite za kazdou akcii u BTI 0.005 dolaru. Tedy za 50 let 1 dolar, per akcie, pokud bude divi 4xrocne.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 06 čer 2023 19:45

Altria je druhá v mentolu v jednotkách procent podílu v podílu na trhu za BTI u dat z roku 2019, jak je to dnes nevím. Každopádně disproporčně to BTI nezasáhne. Oba mají velký kus prodejů z mentolu, protože je oblíbený převážně u černochů, kteří byli po desítky let cíleni reklamou na mentolové cigarety a preferují právě mentol. Ban mentolu v EU firmu prakticky nezasáhl v dlouhodobém horizontu a stále se jim povedlo prakticky zdvojnásobit EPS firmy od zákazu mentolu v EU.

Dluh velký nemají. 2,5x EBITDA je v dnešní době normální dluh a PM má dokonce kolem 3x a horší i quick a current ratio a to dělají ještě drahou akvizici za více, než je celý dluh u BTI. Firma taky generuje skoro 9B ve free cash flow za rok a má přes 10% dluhu v cash. Tedy čistý dluh je menší. Taky úrok z dluhu vzrostl od roku 2017 o 60% ale free cash flow o nějakých 120%, tedy dluh na akvizici Reynolds se vyplatil podle mě.

PM je lepší lepšími maržemi a klíčovími ukazateli jako je lepší návratnost kapitálu jako je ROIC, ROE, ROA a tedy je to kvalitnější firma s větší pricing power a takové jsou dlouhodobými vítězi. Kvalitní zelenina je taky naceněna dráže, než shnilá zelenina, přesto si koupím radši tu kvalitu. Ta mentalita kupovat shnilou zeleninu, že je naceněna levněji je u akcií cesta mít portfolio plné odpadu. Pokud se tedy bavíme o 6+ let časovém horizontu.

A zas ten tvůj průměr S&P 500. Sám jsi psal, že 24% z S&P 500 je 5 firem a ty mají často nula dluhu a více hotovosti, než dluhu, tedy průměr je tím výrazně zkreslen a reálná firma v S&P 500 je na tom hůře.

Každopádně British American Tobacco je krásná ukázka neefektivnosti trhu, kdy akcie byla předražená o desítky procent v bublině tabáku kolem roku 2016 a dnes je podhodnocená o desítky procent. Ať mi to zastánci efektivnosti trhu vysvětlí. To by mě vážně zajímalo, jak byl trh v roce 2016 efektivní a jak je efektivní dnes oceněním akcie na třetinu P/E S&P 500.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 06 čer 2023 20:06

czhunter píše:
06 čer 2023 19:45
Altria je druhá v mentolu v jednotkách procent podílu v podílu na trhu za BTI u dat z roku 2019, jak je to dnes nevím. Každopádně disproporčně to BTI nezasáhne.
British American Tobacco controls a whopping 66% share of the menthol market, while Altria holds a 26% share and Imperial has an 8% share, according to a report from Bernstein analyst Callum Elliott.

Tedy VYRAZNE vyssi podil BATS. Altria ma zaroven vyssi trzy v USA. Zbytek je holt matematika.
czhunter píše:
06 čer 2023 19:45
A zas ten tvůj průměr S&P 500. Sám jsi psal, že 24% z S&P 500 je 5 firem a ty mají často nula dluhu a více hotovosti, než dluhu, tedy průměr je tím výrazně zkreslen a reálná firma v S&P 500 je na tom hůře.
IMHO srovnani ma smysl spis mezi konkurenty na trhu. Ale holt jsem reagoval na tve tvrzeni, proto i SP500. Jinak souhlasim s tim, ze tohle je proste ve statistice problem.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 06 čer 2023 22:10

Tomasino píše:
06 čer 2023 12:51
Zdravím,
jeden takový rychlý dotaz. Mám Degiro a IB. Chtěl jsem po poklesu koupit BTI a přemýšlím, přes koho koupit a jaký ticker. Co jsem zatím načetl, Degiro tuto akcii nemá na Green listu. Tudíž budou mi účtovat 30 % daň z divi? IB nevím.....
Je výhodnější držet formou ADR v USA nebo radši koupit tuto akcii třeba v Amsterodamu?
Díky moc za reakce, hledal jsem odpovědi a moc jsem toho nenašel...
T.
Měl jsem BAT původně zakoupen v Německu jako BMT:XETRA a i tam mi divi chodila v GBP nezdaněná, ale aktuálně už mám delší dobu přestěhováno a následně dokupováno v Londýně jako BATS:LSE. Už nějaký čas nakupuji akcie na primárních/domovských burzách.

Osobně ADR nemám, raději kupuji přímo akcie.

Odpovědět