Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 25 led 2023 17:04

Chtěl bych koupit ADP Automatic Data Processing, projel jsem si výkazy a příjmy,EPS, čisté příjmy, atd. krásně roste, dividendy navyšují (12% v průměru za 10let).
A jen nevím jak přesně počítají payout ratio, je to jako třeba podniky: net cash flow provided by operating activities minus capex a co ještě abych dostal free cash flow?
Propady cen mi vždycky utekly, nechci už moc nových firem do ptf, ať v tom nemám guláš. Snad ještě jen LOW.
Diky
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 25 led 2023 18:46

Martin píše:
25 led 2023 17:04
Chtěl bych koupit ADP Automatic Data Processing, projel jsem si výkazy a příjmy,EPS, čisté příjmy, atd. krásně roste, dividendy navyšují (12% v průměru za 10let).
A jen nevím jak přesně počítají payout ratio, je to jako třeba podniky: net cash flow provided by operating activities minus capex a co ještě abych dostal free cash flow?
Propady cen mi vždycky utekly, nechci už moc nových firem do ptf, ať v tom nemám guláš. Snad ještě jen LOW.
Diky
Net cash flows provided by operating activities - Capital expenditures - Additions to intangibles + proceeeds from the sale of property, plant, and equipment and other assets (3100 - 174 - 379 + 34) pro 2022
Každopádně vstup do pozice bych přehodnotil..
Obrázek

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 27 led 2023 09:16

Scrooge_McDuck píše:
25 led 2023 18:46
Martin píše:
25 led 2023 17:04
Chtěl bych koupit ADP Automatic Data Processing, projel jsem si výkazy a příjmy,EPS, čisté příjmy, atd. krásně roste, dividendy navyšují (12% v průměru za 10let).
A jen nevím jak přesně počítají payout ratio, je to jako třeba podniky: net cash flow provided by operating activities minus capex a co ještě abych dostal free cash flow?
Propady cen mi vždycky utekly, nechci už moc nových firem do ptf, ať v tom nemám guláš. Snad ještě jen LOW.
Diky
Net cash flows provided by operating activities - Capital expenditures - Additions to intangibles + proceeeds from the sale of property, plant, and equipment and other assets (3100 - 174 - 379 + 34) pro 2022
Každopádně vstup do pozice bych přehodnotil..
Obrázek
Diky za doplneni.
Pri corona propadu jsem ADP jeste nesledoval, stejne jsem nic moc nekupoval (byl jsem vyjukanej). Budu se muset s zaplacenim nejake premie smirit.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 27 led 2023 16:35

Ano při propadech trhů jako byl v roce 2020 se kupují firmy jako ADP a ne odpad typu Shell, BMW, Wells Fargo, Lumen apod. Akcie typu Shell vám jednorázově sice mohou nějakou korunu vydělat, pokud načasujete se štěstím správně a trefíte dno a vrchol, ale na firmy s dlouhodobým stabilním dvojciferným růstem prostě nemají v jakémkoliv alespoň trochu dlouhodobém horizontu šanci. ADP je mnoha generační generátor bohatství a multimilionářů. Shell není a nikdy nebude, stejně jako každá pomalu rostoucí akcie koupená na dlouho. Matematika a složené úročení se nedá očůrat, stejně jako fyzikální zákony.

ADP je etalon kvality, přesto je P/E 29 dosti vysoké premium. Na trhu je dost kvalitních firem, které taky rostou kolem 10% a prodávají se pod P/E 15.

Já osobně nikdy nad modrou čárou nenakupuji, vždy je dost příležitostí koupit ve slevě. Jak vidíme na grafu až do pandemie, tak pod modrou čárou se daná firma prodávala každých několik měsíců. Od pandemie akciový trh vstoupil do mánie a bohužel výprodeje u ADP se zatím nekonají. Pokud není sleva, tak nenakupuji a raději počkám, nebo investuji jinde.

Každopádně při zkrácení úseku na 5Y vidíme, že je P/E přesně na průměru za 5 let a tedy zhruba neutrální valuace při uznání prémiového násobku. Taky jasně vidíme, že valuace jsou na stejno, jako v minulých letech a tedy vyšší sazby - nižší P/E valuace naprosto tady neplatí. Nejvyšší 10Y yield za 13 let a přesto P/E není ani o jedno procento níže, než bylo v poslední dekádě s nejnižšími sazbami za 80 let.

Pokud si ADP udrží svoji prémiovou valuaci, tak potenciální výnos vidíme na grafu číslo 2 a to kolem 12% ročně, odpovídající předpokládané rychlosti růstu. Stále to porazí index s přehledem. A pokud si ji neudrží, pak určitou paralelu vidím v roce 2008, kdy ze zcela stejné prémiové valuace kolem P/E 29 se akcie propadla o pouhých cca 27%, tedy méně než trh, nicméně akcie pak byla dalších 6 let prakticky mrtvé peníze.
adp.png
adp2.png
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 27 led 2023 16:58

Jack N. píše:
22 led 2023 10:07
U BMY je také zajímavé, že 8-10 let zpátky se obchodovala za PE ~20 při nulovém růstu EPS a 2% růstu dividendy - z hlediska těchto údajů byla cena vyloženě mimo. Současné ohodnocení (PE ~10) a růst EPS v dalších letech 5-6% pa (podle FG) dává akcionářům výrazně lepší vyhlídky. Z hlediska rozvahy je společnost po akvizici Celgene stále "středně" napákovaná (net debt / Ebitda = ~1,5x, pro porovnání třeba Pfitzer je na hodnotě ~0,85x), ovšem generuje dostatek volné keše pro snižování dluhu, slušnou dividendu a zpětné odkupy.
Tak to v akciovém trhu prostě chodí. Krátkodobě je trh iracionální a nakonec vyhrajou fundamenty a logika neboli oranžová čára ve Fastgraphs. Akcie BMY se stala kolem roku 2015 nájezdem spekulantů a lidí provozující The greater fool theory, snažící se vyhnat cenu akcie do nebe. Jedna špatná zpráva o selhání jednoho z testovaných léků v roce 2016 tento domek z karet podťala a zhroutil se přes noc a začal 3 letý medvědí trh, kdy naopak nastal opačný extrém a akcie byla velice podhodnocená a zcela ignorující, že BMY byla jedna z nejrychleji rostoucích firem na Wall Street v tu dobu. P/E na vrcholu bubliny bylo dokonce nad 30. Firma v tu dobu měla dokonce za sebou pár let propadů EPS. Nyní slušně roste a má P/E 10. Z extrému do extrému a proto jsem si jistý, že se BMY navrátí na P/E 15. I proto neprodávám, dokud cena akcie nebude alespoň $114, nebo dokud nezačne hrozit výrazný propad EPS.

I proto se nikdy neinvestuje podle grafu ceny, ale jen podle fundamentů. Graf ceny je patologický lhář.

I proto se nikdy nezavrhuje investice jenom proto, že byla poslední roky cena akcie v medvědím trhu a všude slyšíte, jak je daná akcie padající nůž, hodnotová past, mrtvé peníze a podobné srágory, kterých je internet plný. Pokud EPS roky roste a cena akcie roky klesá, pak je to často skvělá příležitost k nákupu. Viz. moje nákupy tabáku v roce 2020/2021 a nákup BMY v posledních letech s 14% ročními výnosy i přes to levné P/E.

Rating je A+. Dluh není a nikdy nebyl problém pro BMY.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 27 led 2023 17:35

Victor Nettoyeur píše:
21 led 2023 13:44
Podivej se do FASTgraphs jaky mel LOW poslednich par let divi rust, kdyz jsem to v rychlosti zkotroloval na SA, tak 5y yield on cost pro LOW je 3,53% (5y 19,47% CAGR, 10y 19,95% CAGR) pro BMY 5y yield on cost 3,52% (5y 6,88% CAGR, 10y 4,8% CAGR) + LOW odkupilo akcie za 5y cca -25%
Ano ale taky EPS rostlo 20% ročně a dostali pandemický boost. Nyní se očekává podprůměrný růst na další roky a tedy dividenda by měla zpomalit. Proto raději používám konzervativní odhad 12% ročně a ne 17-19% historický.

Pro jednoduchý výpočet yield on cost používám kalkulátor složeného úročení od vlády USA. Pokud někdo zná lepší nástroj, dělaný přímo na výpočet pro budoucí yield on cost, pak prosím odkaz sem.

https://www.investor.gov/financial-tool ... calculator

Tento kalkulátor ukazuje, že při startovním yieldu 2% u Lowe a konzervativním růstu divi 12% ročně, bude yield on cost za 10 let 6,21%. BMY mám yield kolem 4%, rostoucí trochu nad průměrem 6% ročně bude yield on cost za 10 let 7,16%. Tedy v tomto scénáři BMY stále povede po 10 letech. Taky nezapomeňme, že čím vyšší je yield, tím větší efekt má reinvestování takové dividendy a tedy přidá pár bodíků k dobru. Nicméně ještě větší rozdíl vidím pro Merck, díky stále dvoucifernému růstu EPS na další roky a 5Y 9,25% zvyšování divi. Zase tam mám yield on cost skoro 4% a tedy po 10 letech 9% růstu je to 8,9% yield on cost bez vlivu reinvestování.

Obojí jsou samozřejmě skvělé firmy a člověk neudělá chybu držením ani jedné. Jen ten Lowe si pořád říkám, jak mohou udržet ten post pandemický boom v tržbách a nedopadnout jako Target a desítky dalších podobných? Fakt budou lidi kupovat v hobby marketech jako šílení navždy i přes případnou recesi? Asi ne. Léky se budou prodávat i v recesi.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 27 led 2023 18:06

czhunter píše:
27 led 2023 17:35
Victor Nettoyeur píše:
21 led 2023 13:44
Podivej se do FASTgraphs jaky mel LOW poslednich par let divi rust, kdyz jsem to v rychlosti zkotroloval na SA, tak 5y yield on cost pro LOW je 3,53% (5y 19,47% CAGR, 10y 19,95% CAGR) pro BMY 5y yield on cost 3,52% (5y 6,88% CAGR, 10y 4,8% CAGR) + LOW odkupilo akcie za 5y cca -25%
Ano ale taky EPS rostlo 20% ročně a dostali pandemický boost. Nyní se očekává podprůměrný růst na další roky a tedy dividenda by měla zpomalit. Proto raději používám konzervativní odhad 12% ročně a ne 17-19% historický.

Pro jednoduchý výpočet yield on cost používám kalkulátor složeného úročení od vlády USA. Pokud někdo zná lepší nástroj, dělaný přímo na výpočet pro budoucí yield on cost, pak prosím odkaz sem.

https://www.investor.gov/financial-tool ... calculator

Tento kalkulátor ukazuje, že při startovním yieldu 2% u Lowe a konzervativním růstu divi 12% ročně, bude yield on cost za 10 let 6,21%. BMY mám yield kolem 4%, rostoucí trochu nad průměrem 6% ročně bude yield on cost za 10 let 7,16%. Tedy v tomto scénáři BMY stále povede po 10 letech. Taky nezapomeňme, že čím vyšší je yield, tím větší efekt má reinvestování takové dividendy a tedy přidá pár bodíků k dobru. Nicméně ještě větší rozdíl vidím pro Merck, díky stále dvoucifernému růstu EPS na další roky a 5Y 9,25% zvyšování divi. Zase tam mám yield on cost skoro 4% a tedy po 10 letech 9% růstu je to 8,9% yield on cost bez vlivu reinvestování.

Obojí jsou samozřejmě skvělé firmy a člověk neudělá chybu držením ani jedné. Jen ten Lowe si pořád říkám, jak mohou udržet ten post pandemický boom v tržbách a nedopadnout jako Target a desítky dalších podobných? Fakt budou lidi kupovat v hobby marketech jako šílení navždy i přes případnou recesi? Asi ne. Léky se budou prodávat i v recesi.
Kazdy se na to hold divame jinak, ja ti dava historicka data a ty nejspis vidis do budoucnosti, tak si reknes ze duopol v zemi, kde vlada hlasi nekolik dekad, ze kazdy si muze dovolit svuj dum neni zas tak udrzitelny biz. LOW a HD prodava jak pro nove stavby profikum (mozna prijde pokles) tak pro opravy hobikum (nechas si to spadnout na hlavu?). Davam ti prumerny rust za docela slusne obdobi a ty to zkrouhnes temer o pulku, ikdyz maji vyplatni pomer cca 30% a patri mezi nejlepsi divi kings a prosli si nekolik krizi ( rust 2010 20.37%, 2009 19.89%, 2008 18.84%). Pokud v pristich letech budou davat 12% tak to asi zvladnu, kdyz mi to naposledy navysili o 31%.
Ja zhruba asi vim jake vyhody ma farma (drzim JNJ, BMY, ABBV, PFE) ale zadna z tech firem nema tak zdravou divi jako LOW a nemyslim si, ze kdy bude mit kvuli znacnym nakladum na akvizice a soudni vylohy a lobby. btw BMY ma aktualne divi yield cca 3% coz je take jeho prumerny yield poslednich 5 let.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 27 led 2023 18:54

Do budoucnosti nevidím. Analytici ano a hlásí výrazně podprůměrný růst EPS a stagnující cash flow pro dalších pár let a to nepočítají s recesí.

Do budoucnosti nevidím. Za to vidím do minulosti a vidím docela velké propady EPS v recesi roku 2008 a 5-7 let pak byla akcie mrtvé peníze. Mohou nastat propady EPS i nyní? Zcela určitě ano.
( rust 2010 20.37%, 2009 19.89%, 2008 18.84%). Pokud v pristich letech budou davat 12% tak to asi zvladnu, kdyz mi to naposledy navysili o 31%.
Fastgraphs ukazuje růst o 5,9% pro rok 2010 a růst divi v roce 2011-12 je sice hezký, ale firma taky začínala s 9% výplatním poměrem roku 2007 a nyní má forward výplatní poměr 30% z pandemických boom zisků aka helikoptérových peněz. Mnoha firmám se tyto pandemické prodeje vypařili jako pára nad hrncem a vrátili se k trendu, třeba ten Target, který je taky vysoce kvalitní dividendový král. Tedy situace tehdy a nyní je krapet odlišná, minimálně výplatním poměrem 9 vs 30%.

Opět tedy nevidím důvod, proč by za konzervativního scénáře nemohl růst dividendy klesnout na 12% ze 17% a proč by nemohl nastat pokles prodejů k nějakému normálnímu trendu.

Kvalitu Lowe nepopírám, však jsem jí tu doporučoval v roce 2020, když prvně za 8 let klesla na P/E 15 a prvně za 8 let v tu dobu se dala koupit ve slevě a vydělala od té doby mého doporučení 37% ročně.

Když už jsi zmínil JNJ, tak ten má yield 2,68%, který roste jen 6% ročně a Fastgraphs ukazuje výnos u JNJ jen 6-8% na další 2 roky. Když už bych se něčeho zbavil, tak to bude JNJ. Šance na překonání indexu koupeného za levno v dlouhodobém horizontu je velice malá. Aneb cituji Buffetta, že minimální cílený výnos by měl být 10% ročně a to JNJ těžko dá.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 27 led 2023 19:40

czhunter píše:
27 led 2023 18:54
Do budoucnosti nevidím. Analytici ano a hlásí výrazně podprůměrný růst EPS a stagnující cash flow pro dalších pár let a to nepočítají s recesí.

Do budoucnosti nevidím. Za to vidím do minulosti a vidím docela velké propady EPS v recesi roku 2008 a 5-7 let pak byla akcie mrtvé peníze. Mohou nastat propady EPS i nyní? Zcela určitě ano.

Když už jsi zmínil JNJ, tak ten má yield 2,68%, který roste jen 6% ročně a Fastgraphs ukazuje výnos u JNJ jen 6-8% na další 2 roky. Když už bych se něčeho zbavil, tak to bude JNJ. Šance na překonání indexu koupeného za levno v dlouhodobém horizontu je velice malá. Aneb cituji Buffetta, že minimální cílený výnos by měl být 10% ročně a to JNJ těžko dá.
Ty vazne veris tomu, ze nekdo trefi predikce par let dopredu? Myslim, ze tam je uspesnost tech analytiku LOW na 1 rok predem cca 65%, to neni zadny terno, ale dejme tomu ze tak 2 roky predem docela vi. Takze bude recese a nebude se stavet a opravovat? OK, takze budou mit dalsich 5 let 10-12% CAGR? Tohle je na tehle valauci prijatelne a pokud to spadne o 10% tak fajn. Za poslednich 10 let porazili SPY o cca 300%, tak si muzou tuto dekadu dat trosku oraz;) Bohuzel netusim co bude dalsich par let porazet trh, ale me staci kdyz nebudu vyrazne ztracet.

Od JNJ necekam zadnou raketu, beru to jako dluhopis co ma lepsi rating nez vlada a 6-8% rust se mi zda prijatelnych, mozna prodam ten jejich spin off Kenvue, stejne jako jsem se zbavil VTRS od PFE a co tedkom Tencent distribuoval JD a Meituan, nechci z toho zase mit Zoo. Nedavno jsem prodal TEVU, aktualne to mam vse na cca 15% portfolia a beru to jako ciste defenzivni hru kde budu vyrovnavat volatilitu nadvazeneho techu kde mam cca 40% ptf. Prodaval jsem pak jeste DuPont a Shell a kvuli zalobe snizil podil ATVI. Od zacatku roku zatim zadne nakupy, tenhle rust je mimo a nedivil bych se 15% propadu.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 28 led 2023 12:53

Ano trefí. Krom pandemických roků 21 a 22, které dva roky nikdo dopředu vědět nemohl je úspěšnost nad 90% s přesností většinou mezi 1-7% od odhadu.

Celkem 29 analytiků sleduje tuto firmu jako živobytí a celkem to dělají dobře.
OK, takze budou mit dalsich 5 let 10-12% CAGR? Tohle je na tehle valauci prijatelne a pokud to spadne o 10% tak fajn.
Taky možnost, nebo něco horšího, jako recese 2008. Propad EPS v recesi 2008 o nějakých 50% a cena akcie o 50% taktéž z podobných valuací, jako jsou dnes. Akcie pak byla mrtvé peníze na dalších 5 let a 7 let po započtení inflace. Jejich CAGR pro EPS bylo pouhých 4% po 9 let mezi lety 2006-2014. V tomto scénáři Lowe mrtvé peníze do roku 2030.
Od JNJ necekam zadnou raketu, beru to jako dluhopis co ma lepsi rating nez vlada a 6-8% rust se mi zda prijatelnych
6-8% je celkový výnos, ne růst. Ten má být kolem 3-4%. Po započtení daní, kurzového rizika a inflace v ČR na tom máš garantováno, že nic nevyděláš v reálné kupní síle. Spíše proděláš. Když budu extrémně konzervativní a dám inflaci 3%, tak to je 3-5% roční výnos hrubého, tedy zhruba 2,81% reálný čistý výnos neboli zvýšení kupní síly. Pravidlo 72 říká 72/2,81= 25 let. S takovým výnosem budeš čekat 25 let, než si místo jednoho páru ponožek budeš moci koupit dva. A to se vyplatí.

Bohužel pro tebe jsi si vybral špatné big pharma posledních let. Což je co říci, vzhledem k většinou 90-100% úspěšností analytiků v tomto sektoru a tedy to bylo známo roky dopředu, kdo bude na tom dobře a kdo nedá ani inflaci.

EDIT:
A pokud chceš ekvivalent dluhopisu, pak Moneta nabízí stavebko se 7,1% úrokem, tedy zhruba na stejno jako JNJ a bez kurzového a tržního rizika.

https://www.moneta.cz/sporeni-a-investi ... ni-sporeni
analysts.png
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět