Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 07 čer 2023 09:00

Ty akcie jsou naprosto shodné. Není důvod to kupovat na domovské burze za poplatek 0,5% navíc.

BMT ISIN: GB0002875804
BATS ISIN: GB0002875804

Je to naprosto identická akcie jenom prodávaná na dvou různých burzách.

viz.:
https://www.boerse-frankfurt.de/equity/ ... c/key-data
https://www.londonstockexchange.com/sto ... mpany-page

Naprosto stejný cenný papír. ADR naproti tomu není stejný a nemá ani stejný 5Y výnos, má horší 5Y výnos o cca 8%, tedy děláš dobře, že poukázky na akcie nekupuješ.

Přestěhovat se byla chyba a škoda poplatků, co ti tím vznikly. Já začínal kupováním v Londýně a díky 0,5% kolkovnému a poplatku za každou burzu v Degiru přešel na německou burzu. Tedy právě naopak no.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 07 čer 2023 09:47

volnicko píše:
06 čer 2023 20:06
IMHO srovnani ma smysl spis mezi konkurenty na trhu. Ale holt jsem reagoval na tve tvrzeni, proto i SP500. Jinak souhlasim s tim, ze tohle je proste ve statistice problem.
Ano srovnání má hlavně cenu mezi konkurenty a daným sektorem a podle Simply Safe Dividends má BTI malý dluh na tabákovou firmu viz screen a menší, než hlavní konkurent Philip Morris. BTI má taky dramaticky menší výplatní poměr a zbyte mu tak mnohem více peněz na investice či splátku dluhu.

Obrázek
"klesajici prodeje zatim kompenzuji rostouci marzi (vyssi cenou)"
Je to tak, jak pisu. Navysuji cenu cigaret a tim kompenzuji klesajici prodeje. Tedy marze z cigaret roste.

Z pohledu marze cele firmy to muze byt jinak, pac maji i jine naklady nez naklady na vyrobu cigaret. Taky tam je kategorie novych produktu, ktera je zatm v minusu.
Ale teda Operating Margin 2018-42,2%, 2022-44,9%, odhad pro 2025 46,3%.
Slyšel jsi někdy o hrubé marži? To se od tržeb odečtou náklady na výrobu prodaného zboží aneb cost of goods sold. Pokud by rostla jen cena produktu a náklady na výrobu zůstali stejné, pak by tato hrubá marže musela zákonitě růst. Jak vidíme z grafu, tak dlouhodobě opravdu roste, ale taky má dlouhé období stagnace. Například mezi lety 2011 a 2017 hrubá marže dokonce klesla. Stejně tak v roce 2022 je nižší, než v roce 2020. Tedy náklady na výrobu rostly rychleji, než zvyšování ceny produktu. I přesto EPS firmy v těchto obdobích stagnace hrubých marží rostlo. Vysvětlení tedy nebude růst marží a zvyšování cen. Je to tedy buď níže v řetězci na straně snižování nákladů nebo zpětným odkupem akcií. BTI mělo více akcií v oběhu v roce 2017 než v roce 2011 a tedy to je ze hry taky. Bude to tedy hlavně o snižování nákladů firmy procentuálně k tržbám.

Obrázek

Obrázek
Jeste poznamka. BTI se obchoduje normalne na NYSE, jako spousta jinych ADR. S OTC to IMHO moc nesouvisi (ale rad se necham opravit). Je to je servis pro potencialni americke investory. Arbitraz zde probiha neustale. U neceho jsem to kdysi resil a Londyn byl o chlup levnejsi, pac kolkovne.
Souvisí to s tím, že Imperial Brands je dostupný jen na OTC a nemá ADR.
Taky preferuji originalni akcie, ale ten rozdil je maly, pokud resime normalni pratelske zeme. Spis pak jeste koukam, jak mi to na ktere burze u brokera drzi marze, jak chci inkasovat divi apod.

Zadny rozdil ve vykonu ADR BTI a BATS byt nemuze, je to jedna a ta sama akcie, jen jinak zabalena.
ADR není akcie, je to poukázka na akcii. Jako Dolar není zlato, jen poukázka na zlato.

Rozdíl být může a je.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zcela jasně vidíme horší výnos u 5Y i 2Y u ADR vs pravé akcie v nominálních hodnotách. Zcela jasně vidíme i jiný průběh grafu, kdy Imperial šel nahoru v Evropě po dva roky stabilně a u OTC byl stagnující a vyhoupl se až v závěrečných měsících.

Stejně tak graf u BTI vs BMT má zcela jiný průběh mezi lety 2021 a 2023 a dramaticky horší výnos mezi lednem 2021 a prosincem 2022 i v 5Y horizontu. Napadá mě jedině pohyb kurzů měn, ale zase BMT vs BATS neboli akcie v EUR a GBP jsou prakticky identické jak výnosy, tak grafy vývoje cen.

Arbitráž podle mě může probíhat pouze v případě, že můžeš koupit akcii na jedné burze a prodat jí na burze druhé, kde by byla dražší. Jako když můžeš akcii ČEZu koupit na Pražské burze a prodat jí na RM-systému. Docela bych si tipnul, že nemůžeš koupit ADR a prodat ho v Londýně a stejně tak nemůžeš Imperial koupený na OTC trhu v USA prodat v Londýně. Tedy by arbitráž nebyla možná. Ale nikdy jsem toto nezkoumal, ale loni mě to právě zarazilo, že na Seeking Alpha píšou články, jak je Imperial stagnující akcie, zatímco jsem věděl, že mi tam roste o 30% CAGR. Tak jsem to začal porovnávat a výsledek je na grafech výše.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 07 čer 2023 10:54

czhunter píše:
07 čer 2023 09:47
Ano srovnání má hlavně cenu mezi konkurenty a daným sektorem a podle Simply Safe Dividends má BTI malý dluh na tabákovou firmu viz screen a menší, než hlavní konkurent Philip Morris.
Altria, ITC, Japan Tobacco, Imperial Brands maji nizsi dluh. Debt/ebidta u PMI je po akvizici srovnatelna. Dle marketscreener byla 2022 2,89, u BTI 2,97. Odhad pro 2023 je potom 2,55 vs 2,72. Kazdopadne jsou to cisla ze screeneru (brat s rezervou.

Tolik k "Většina trhu má dnes horší rating a více dluhu."
czhunter píše:
07 čer 2023 09:47
Slyšel jsi někdy o hrubé marži? To se od tržeb odečtou náklady na výrobu prodaného zboží aneb cost of goods sold. Pokud by rostla jen cena produktu a náklady na výrobu zůstali stejné, pak by tato hrubá marže musela zákonitě růst. Jak vidíme z grafu, tak dlouhodobě opravdu roste, ale taky má dlouhé období stagnace. Například mezi lety 2011 a 2017 hrubá marže dokonce klesla. Stejně tak v roce 2022 je nižší, než v roce 2020. Tedy náklady na výrobu rostly rychleji, než zvyšování ceny produktu. I přesto EPS firmy v těchto obdobích stagnace hrubých marží rostlo. Vysvětlení tedy nebude růst marží a zvyšování cen. Je to tedy buď níže v řetězci na straně snižování nákladů nebo zpětným odkupem akcií. BTI mělo více akcií v oběhu v roce 2017 než v roce 2011 a tedy to je ze hry taky. Bude to tedy hlavně o snižování nákladů firmy procentuálně k tržbám.
Dostatecne jsem popsal vyse. Klesaji jim prodeje cigaret, zvysuji ceny. Tedy marze na cigarete roste. To bylo cele sdeleni. Ze maji investice a jine produkty, naklady na chod firmy, naklady na dluh. To muze dat o OM, NM jiny obrazek. Dle grafu, co sdilis, tak jim lehce roste operacni margin.
czhunter píše:
07 čer 2023 09:47
Souvisí to s tím, že Imperial Brands je dostupný jen na OTC a nemá ADR.
Pardon, tady mas pravdu. Ja jsem prehledl, ze zminujes i Imperial Brands.
czhunter píše:
07 čer 2023 09:47
ADR není akcie, je to poukázka na akcii. Jako Dolar není zlato, jen poukázka na zlato.
Ano, je to poukazka na akcii. V tomto pripade 1:1 (obcas to nabalikuji i jinak). Rozdil v cene nebude, dokud se domnivame, ze ty poukazky jsou 100% kryte. Ja pochybosti nemam. Srovnani dolar vs zlato je v tomto mimo. ;) Z mnoha duvodu, ktere zrejme tusis.

Jinak u par likvidaci ADR jsem uz byl, vzdy jsem mel moznost prevest tu akcii na domaci trh, ale nevim, zda to je pravidlo. Kazdopadne ja nejak neoorduju za ADR, jen pisu, ze to je pro me ok, pokud tam jsou jine duvody. Vyhnul bych se ADR potencialne znepratelenych zemi. Ale to mozna plati na akcie obecne.

Koupit rezidentem ADR a prodat jako akcii na jinem trhu pokud vim nejde. Ostatne snadno to nejde ani kdyby oboje byla akcie. Ale tady staci, ze to umi aspon nekdo. Hadam, ze treba banky, ktere to ADR vydavaji maji tu moznost.

K tem grafum. Je to dano pohybem kurzu. Euro za poslednich pet let k dolaru oslabilo zhruba o ten rozdil. Drobny rozdil muze byt dan tim, ze dnes skonci obchodovani v Londynu driv nez v New Yorku. V grafech ale bude oboje jako 7.6. :)
Obrázek

Nebo jeste jinak aktualni cena v premarketu BTI je 32,58.
Aktualni cena v Londyne je 2623, kurz pak USD / GBP 0.8039 -> 2623/0,8039=32,62

Tedy cena je stejna, ke zmene by tedy mohlo dojit pouze za predpokladu, ze predtim platily investori za ADR premii 7%. Coz se tedy muzeme podivat na cisla pred peti lety a uvidime ze nikoliv.

Coz tedy i odpovida na otazky
a) jaka rizika trh vidi u tohoto ADR
b) jestli je dlouhodoby rozdil ve vykonu
c) zda je potencialne mozna arbitraz

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 07 čer 2023 14:07

volnicko píše:
07 čer 2023 10:54
Dostatecne jsem popsal vyse. Klesaji jim prodeje cigaret, zvysuji ceny. Tedy marze na cigarete roste. To bylo cele sdeleni. Ze maji investice a jine produkty, naklady na chod firmy, naklady na dluh. To muze dat o OM, NM jiny obrazek. Dle grafu, co sdilis, tak jim lehce roste operacni margin.
Graf je hrubá marže, která nic z toho nezapočítává. Jsou to tržby za prodané zboží mínus náklady na výrobu zboží ve formě surovin a platu zaměstnanců.

The cost of goods sold (COGS) is the sum of all direct costs associated with making a product. It appears on an income statement and typically includes money mainly spent on raw materials and labour. It does not include costs associated with marketing, sales or distribution.

Náklady na dluh, náklady na chod firmy či distribuci produktu tam vůbec nejsou zahrnuty. Ty jsou až v operační a čisté marži.
Altria, ITC, Japan Tobacco, Imperial Brands maji nizsi dluh.

Debt/ebidta u PMI je po akvizici srovnatelna.
To mají a taky nekupovali druhou největší tabákovou firmu v USA jako BTI, tedy je to pochopitelné. Guru Focus ukazuje debt to EBITDA u PM na 3.9x k březnu 2023, zatímco BTI 2,7x a Altriu 2,3x, tedy PM je na tom o dost hůře. Dluh k EBITDA taky není jediný ukazatel dluhu a například v current a quick ratio nebo debt to capital či debt to equity je na tom BTI často lépe, než i třeba ta Altria.
Srovnani dolar vs zlato je v tomto mimo. ;) Z mnoha duvodu, ktere zrejme tusis.

Jinak u par likvidaci ADR jsem uz byl, vzdy jsem mel moznost prevest tu akcii na domaci trh, ale nevim, zda to je pravidlo.
Tak obecně platí, že je lepší držet něco pravého, než poukázku na něco pravého někým zpravovanou a kdo může krachnout. Tak to bylo i myšleno zlato vs Dolar krytý zlatem a má to být brané s nadsázkou. Pokud jsi důkladně celou strukturu ADR a případné vypořádávání v případě krachu vydávající banky nastudoval, pak v pohodě, jinak se ADR vyhnout.

Byl už jsi někdy u likvidace banky, která ADR vydala a u které máš tvůj závazek na akcie? Na to hlavně narážím. Když krachne broker, akcie se mi převede na účet jiného brokera. Když krachne banka vydávající ADR, tak to bude určitě více komplikované. Pokud je likvidováno jen ADR, tak vydávající banka převede pravou akcii z jejího držení do tvého držení. To nerozporuji.

Že to bude pohybem kurzů měn taky nerozporuji, jen mě teda udivuje, že EUR a GBP se vešlo do 1% rozdílu v 5Y horizontu a má prakticky stejný vývoj grafů obou akcií poslední 2 roky. Že by byl měnový pár EUR-GBP pořád tak v tandemu mi přišlo divné, ale asi to tak bude. Každopádně, proč to komplikovat další měnou v podobě USD, která jak vidíme dost zamíchá s výnosem v měně akcie. Taky pokud koupím v USD, prodám v USD a reinvestuji do jiné akcie v USD, pak jsem měl ten horší výnos si myslím. Pro stejný bych to musel převést na EUR hned po prodeji nebo za podobný kurz později, což pak nedává smysl to vlastnit v USD jako ADR v první řadě a můžu to mít v EUR rovnou.

Co se týče toho mentolu, tak tady je celkový podíl mentolu v USA a je to jak vidíme 37% ze všech prodaných cigaret. S tím, že jsou hlavně populární u Afroameričanů, kteří byli po desetiletí speciálně cíleni reklamami na mentol.

Obrázek

Cituji článek z Reuters:

While Jefferies foresees a ban happening, the brokerage does not expect it to take place until 2026 at the earliest. It added BAT can weather the impact even though over 30% of its overall group profit comes from U.S. menthol.

BAT said that evidence from other markets, including Canada and the EU where similar bans have been imposed, demonstrate little impact on overall cigarette consumption.

Sám BAT tvrdí, že evidence z jiných trhů, kde byl zakázán mentol ukazuje na minimální dopad na spotřebu cigaret.

Modelové studie ukazují na pokles 15% kouření v období 40 let, pokud bude zákaz implementován, nic dramatického doufejme.
British American Tobacco controls a whopping 66% share of the menthol market, while Altria holds a 26% share and Imperial has an 8% share, according to a report from Bernstein analyst Callum Elliott.

Tedy VYRAZNE vyssi podil BATS. Altria ma zaroven vyssi trzy v USA. Zbytek je holt matematika.
Jo článek jsem našel. Taky je tam napsáno, že to je jen odhad jednoho analytika a za druhé, než podíl na trhu je důležitý podíl na celkovém zisku a prodejích. Tady já zase budu citovat ratingovou agenturu Moody’s:

Among the companies with the most exposure are British American Tobacco (BAT) and Altria Group, according to Moody’s. Through its subsidiary, Reynolds American Inc., BAT generates approximately 20 percent to 25 percent of its operating profits from menthol cigarettes. Altria Group Inc. generates approximately 20 percent of its sales from menthol cigarettes.

Tedy v první řadě Jefferies tvrdí 30% všech zisků, Moody's zase 20 až 25%. Články jsou od sebe asi měsíc. Je to jak jedna bába povídala a každý článek říká něco jiného. Pokud to nemá BTI ve své výroční zprávě, tak jsou to stejnak jen dohady a odhady.

A k druhé části citace, tržní podíl v mentolu může být výrazně vyšší, ale zase firma neprodává jen v USA a celkový podíl na zisku společnosti bude hodně podobný. Je to matematika jak píšeš. Altria má jediný trh a tedy i přes menší podíl na trhu v mentolu bude dopad na celkové prodeje srovnatelný s BTI, protože BTI prodává na dalších 150+ trzích nedotknutých banem.

Ale všechny ty články mají jedno společné a to slovo approximately a po hodině hledání jsem nebyl schopný najít jediný graf či článek ukazující podíl na trhu s mentolovými cigaretami.

Každopádně pro zachování serióznosti by se muselo přesně najít ve výročních zprávách celkový podíl mentolu prodaného v USA na celkovém zisku a tržbách pro British American Tobacco a Altriu a porovnat to takto. Porovnání pouze v market share v USA není vypovídají pro celkový vliv na ziskovost skupiny. No a do toho se mi pouštět nechce dost možná to ve zprávě ani nespecifikují.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 07 čer 2023 16:02

czhunter píše:
07 čer 2023 14:07
Graf je hrubá marže, která nic z toho nezapočítává. Jsou to tržby za prodané zboží mínus náklady na výrobu zboží ve formě surovin a platu zaměstnanců.
Ano, pod chodem firmy jsem myslel platy zamestnancu treba. Ale opet, uz jsem to taky psal nekolikrat. Me slo jen o to, ze jim klesaji prodeje cigaret a holt to kompenzuji vyssi cenou. Na tom se shodneme, ne? Cisla jsem daval. K GM/OM/NM jsem se nechtel zbytecne vyjadrovat. Ostatne verim, ze o tom vis vic.
czhunter píše:
07 čer 2023 14:07
To mají a taky nekupovali druhou největší tabákovou firmu v USA jako BTI, tedy je to pochopitelné. Guru Focus ukazuje debt to EBITDA u PM na 3.9x k březnu 2023, zatímco BTI 2,7x a Altriu 2,3x, tedy PM je na tom o dost hůře.
Vsak netvrdim opak. :) A ano, zadluzeni lze urcite merit vice zpusoby. Ja bral cisla ke konci 2022. Tedy pokud ukazuje guru focus k breznu 3,9, tak to bude pravda, ze PMI je vice zadluzena firma. Holt zrovna utratili 16mld nebo kolik. Ja mam pak pravdu, ze zbytek sektoru ma mensi dluh.
czhunter píše:
07 čer 2023 14:07
Tak obecně platí, že je lepší držet něco pravého, než poukázku na něco pravého někým zpravovanou a kdo může krachnout. Tak to bylo i myšleno zlato vs Dolar krytý zlatem a má to být brané s nadsázkou. Pokud jsi důkladně celou strukturu ADR a případné vypořádávání v případě krachu vydávající banky nastudoval, pak v pohodě, jinak se ADR vyhnout.
Ano, proto jsem ke srovnani se zlatem prilis nevyjadroval, je to mimo a ten pribeh oba zname. :)
V principu taky radsi primo akcie, ale jak jsem psal vyse. Nekdy muze byt individualni duvod, proc volit jinak.
Trh zjevne ceni riziko spojene s timto konkretnim ADR zhruba na nulu.
Jinak ja volil treba ADR Turkcell a PBR. At nemusim resit exoticke meny (divi) a burzy, pokud toho tam neplanuji mit vic.
U likvidace banky, ktera vydava ADR jsem nebyl, pochopitelne. Pokud se bude likvidovat Citibank, tak tohle bude ten nejmensi problem. Kazdopadne safe to je, banka je jen custodian, ne vlastnik. To uz bych na trhu nemohl verit nicemu. ETF, brokerum apod.
czhunter píše:
07 čer 2023 14:07
Co se týče toho mentolu, tak tady je celkový podíl mentolu v USA a je to jak vidíme 37% ze všech prodaných cigaret. S tím, že jsou hlavně populární u Afroameričanů, kteří byli po desetiletí speciálně cíleni reklamami na mentol.
czhunter píše:
07 čer 2023 14:07
Among the companies with the most exposure are British American Tobacco (BAT) and Altria Group, according to Moody’s. Through its subsidiary, Reynolds American Inc., BAT generates approximately 20 percent to 25 percent of its operating profits from menthol cigarettes. Altria Group Inc. generates approximately 20 percent of its sales from menthol cigarettes.
Je to dost no, jak jsem psal. Kazdopadne cena to jiz odrazi, ostatne muze to byt jeden z duvodu, proc od roku 2017 cena klesla. Ale jiste jsou i jine a dulezitejsi.
Souhlasim, ze nez na objem ma smysl koukat na zisk z nich, tedy toto je lepsi pohled. Diky za ty cisla.

czhunter píše:
07 čer 2023 14:07
Že to bude pohybem kurzů měn taky nerozporuji, jen mě teda udivuje, že EUR a GBP se vešlo do 1% rozdílu v 5Y horizontu a má prakticky stejný vývoj grafů obou akcií poslední 2 roky. Že by byl měnový pár EUR-GBP pořád tak v tandemu mi přišlo divné, ale asi to tak bude. Každopádně, proč to komplikovat další měnou v podobě USD, která jak vidíme dost zamíchá s výnosem v měně akcie. Taky pokud koupím v USD, prodám v USD a reinvestuji do jiné akcie v USD, pak jsem měl ten horší výnos si myslím. Pro stejný bych to musel převést na EUR hned po prodeji nebo za podobný kurz později, což pak nedává smysl to vlastnit v USD jako ADR v první řadě a můžu to mít v EUR rovnou.
Jo, je trochu nahoda, ze v horizontu peti let se EUR-GBP skoro nezmenilo. Euro s librou koleruje vic nez s dolarem, holt "bezpecny pristav" je ten dolar.
"Taky pokud koupím v USD, prodám v USD a reinvestuji do jiné akcie v USD, pak jsem měl ten horší výnos si myslím."
Ne, na mene v tomto nezalezi, vynos bude stejny. Pokud bude stat akcie stejne v EUR a posili dolar, tak USD cena akcie klesne, ale zase ti vzroste menovy zisk. Ostatne Degiro to cloveku i pocita, konkretni na BTI tam mam takto par tisic eur.
Nebo vysvetlim jeste jinak. Korunova cena BTI je na vsech burzach v kazdou chvili zhruba stejna, aspon pokud tam je dost likvidity a burza je otevrena.

Jinak ja vetsinou investuji v dolarech, takze dostavat divi v dolarech mi vyhovuje vic nez v librach. Zaroven mi v USA vic pujci proti akciim, kdybych potreboval, nez v Londyne. Ale ze vseho nejvic mi to je asi v tomto pripade BTI fuk.

adventura
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 21 bře 2020 14:45

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od adventura » 07 čer 2023 20:37

Ahoj, funguje vám zadání orderu na xetre na BMT na IB. Mne to píše clearing issues a pozice jdou jenom zavírat...

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk


xgabri
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 04 dub 2020 14:35

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od xgabri » 08 čer 2023 08:15

Ahoj,

taky nemohu zadat prikaz na BMT na IB.

Psal jsem dotaz na podporu a ve zkratce mi odepsali, ze nelze otvirat nove pouze.
Please note that BMT under the exchange IBIS is put under closing only due to clearing issues which means you can only close the position in this stock. In these circumstances, IBKR will allow the client to close an existing position, but will not accept orders which either serve to open a new position or increase the existing position.

You can trade the same ISIN under the exchange LSE which is denominated in GBP.

Kind regards,
Nikunj S
IBKR Trade Desk

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 08 čer 2023 08:37

xgabri píše:
08 čer 2023 08:15
Ahoj,

taky nemohu zadat prikaz na BMT na IB.

Psal jsem dotaz na podporu a ve zkratce mi odepsali, ze nelze otvirat nove pouze.
Please note that BMT under the exchange IBIS is put under closing only due to clearing issues which means you can only close the position in this stock. In these circumstances, IBKR will allow the client to close an existing position, but will not accept orders which either serve to open a new position or increase the existing position.

You can trade the same ISIN under the exchange LSE which is denominated in GBP.

Kind regards,
Nikunj S
IBKR Trade Desk
Tohle se mi právě v minulosti stalo u některých titulů zakoupených na XETRA, pro které to byla víceméně "okrajová" burza se zanedbatelnou likviditou, tak jsem odtud postupně odlifroval dané tituly na jejich primární listingy. V minulosti jsem to tam s vidinou menšího poplatku nakoupil, ale nyní vidím, že z pohledu dlouhodobého držení to pro mne při těch pár nákupech absolutně nemá smysl řešit a raději se podobným překvapením vyhnu a volím hlavní domovskou burzu. Takhle se mi tam např. nechtěně objevilo i HSBC, které mi v roce 2020 převedli z EURONEXT Paris do Německa, protože proběhl delisting na dané burze.

adventura
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 21 bře 2020 14:45

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od adventura » 08 čer 2023 08:42

Na Degiru BMT to normálně jde koupit....

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk


adventura
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 21 bře 2020 14:45

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od adventura » 09 čer 2023 11:21

Tak jsem si kvůli BMT na xetre založil xtb, ale tam to taky nemůžu najit

Odpovědět