Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 16 pro 2023 15:16

Victor Nettoyeur píše:
13 pro 2023 16:42
Letos jiz temer vse prodali, aktualni pozice dela cca 0,03% portfolia.
Ano, Buffett už není, co býval. Prodal stabilní pojišťovnu za (vyjma pandemického dna) dekádu levnou valuaci, zrovna v době, kdy má rekordní zisky. Jen od jeho prodeje v Q2 doručila akcie 16% výnos.

Kupuje za to extrémně cyklickou firmu OXY, která má poloviční zisky, než před 17 lety a dividenda taky poloviční. No uvidíme, co bude lepší pozice 10 let odteď. Svůj tip mám 8-) .

0,03% porfolia zní málo, ale on má skoro vše v top 5 pozicích a zbytek jsou prostě malé pozice.
Kurri17 píše:
13 pro 2023 22:39
@hoodoo - souhlasím s tebou! czhunterovi se spíš nadává, ale sluší se mu PODĚKOVAT!
Hele nadávají tak 2-3 lidi, kteří ale tvoří většinu příspěvků tady. Pak je tu mnoho dvojích účtů, kdy mají tyto účty 1-3 příspěvky za celou dobu a vždy proti EV, proti renewables či proti Fastgraphs. IP adresy by hned prozradily, ke komu tyto účty patří, ale já tu přístup k IP nemám. Jsou to ale falešné účty.

Po pravdě 20x tolik lidí mi osobně poděkovalo za Fastgraphs a jak skvělý nástroj to je, než tu nadává (z jejich neznalosti).
Kurri17 píše:
13 pro 2023 22:39
Normálně jsem k nějakým systémům skeptický ale tenhle je opravdu revoluční a nejdůležitější na tom je, že opravdu vychází z principů hodnotového investování a spoluautor je člověk s 50 lety zkušeností s
Jak jsem psal tento rok v tématu obecná diskuze, tak grafy EPS existují od roku 1933 od firmy Securities Research Co (https://www.securities-research.com/). Jejich web je bohužel blokovaný pro Evropany a jde se na něj dostat jedině pomocí VPN služby s IP v USA. Jejich grafy používal i Peter Lynch a firma Fidelity, pro kterou Lynch vedl jeho fond, měla celé oddělení pro analýzu těchto grafů. Lynch ve své době vedl nejvýnosnější podílový fond světa a tak zcela jistě ví, o čem mluví.

Tady je důkaz z jejich Facebooku:
Obrázek

A tady je bezplatná verze PDF jejich 50 letého grafu firem v DJI 30
https://webshare.cz/#/file/QAEfVSF83J/d ... t-book-pdf

Pro ukázku tady je 50 letý graf JNJ. Zelené je EPS, modré cena akcie a červené jsou dividendy.
Okamžitě vidíme, že dividenda sleduje EPS v čase. Také jasně vidíme, že cena akcie sleduje zisky firmy(EPS). Občas je podhodnocená, občas drahá, ale pokud jsme nakoupili v roce 1978 za férovou cenu a držíme do roku 2022, tak náš kapitálový výnos bude přesně odpovídat růstu EPS dané firmy plus dostaneme dividendu. V průběhu času cena akcie přesně kopíruje růst zisků a zisk akcinářů taktéž. 2% grower vám nikdy nepřinese 50 let 20% zisků a 20% grower vám nikdy nepřinese 2% zisky na 50 let. Prostá matematika.
Obrázek

Pak tu od nich mám 100 letý graf DOW 30:
opět jasně vidíme, že dividenda kopíruje EPS indexu v průběhu času. Také jasně vidíme, že cena indexu DJIA (modrá), jasně kopíruje Earnings (zelená). Tedy pokud se koukneme na 100 letý růst EPS Dow a 100 letý kapitálový výnos Dow, tak to bude prakticky identické plus nějaký malý rozdíl v násobku P/E.

Obrázek

Tady je odkaz na stažení, kdy je pro lepší čitelnost lepší si to pořádně přiblížit
https://imgur.com/Fp7S6a5

Tedy jak už jsem kdysi říkal, Chuck nevynalezl kolo, jen vzal co už existuje 100-150 let a přetvořil to do moderní, interaktivní podoby v podobě Fastgraphs. Pak to pomocí psaní na Seeking Alpha rozšířil do světa a udělal populární a dostupné pro nás, drobné investory. Kdo nevidí korelaci mezi EPS a cenou akcie v průběhu času, tak má obrovské klapky na očích a trvá si na svém, fakty nepodloženém vnímání reality. Jako Ládík, který říká, že na EPS nezáleží.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 16 pro 2023 16:27

hoodoo píše:
13 pro 2023 17:56
FG bych jednou chtěl pořídit, mimo to se mi ještě líbí simplywall. No ale zatím těžko ospravedlnitelný doma, na investice zbývají jen drobný. Je to pro mě jenom koníček. Tak se vždycky aspoň rád podívám, jak s tím toolem pěkně pracuješ, jak je to užitečný.

Ale co mě potěšilo, tak z toho tvého seznamu jsem i bez FG dokázal vytipovat a koupit akcie jedné firmy a to Berry global. Firma, co nepřitahuje moc pozornost a přitom její výrobky máme v ruce, nedivil bych se, že každý den. Různé obaly na kde co. Vytipoval jsem si ji ještě předtím, než se začala objevovat u různých youtuberů jako horký tip, takže jsem na ní 30% v zisku a pořád není valuačně i výhledem nezajímavá.
Chuck pokrývá velké množství (stovek) firem v jeho pravidelných videích na Youtube kanálu Fastgraphs. Tedy dá se pro inspiraci, při malých částkách, koukat jen na jeho videa a časem, až portfolio povyroste, si předplatit.
A ono v praxi stačí jedna, díky Fastgraphs, nekoupená předražená akcie a člověku se zaplatí předplatné samo. Třeba takový Glueless, kdyby neprodal část Mety hluboko pod 5Y průměrem, reprezentovaným modrou čárou, tak by měl na 10 let předplatné FG jako nic. Hloupé chyby stojí velké peníze v akciovém trhu a Fastgraphs na tyto velké chyby často velice výrazně upozorňuje a tak se brzo zaplatí sám.

Berry Global jsem zas neznal já a Kurri mi jí nedávno přivedl na radar, když se právě objevila v tomto seznamu top stabilních firem.

Obrázek

Pokud tedy kouknu do FG na tuto firmu, tak:
1. firma rostla úctyhodných 18% v průměru za posledních 10 let. Růst postupně zpomaluje na očekávaných 9% na další 2 roky.
2. akcie se v průměru obchodovala za PE 14, kdy ale prvních 5 let se prodávala výrazně dráže a od pandemie je zase naopak trvale podhodnocená.
3. Analytici sledující tuto firmu mají 66% času 2 letý odhad EPS správně a 33% času firma naopak má výsledky ještě lepší. Je tam tolerance plus mínus 20% u 2Y odhadů a 10% u 1Y odhadů. Tedy 100% času měla firma EPS přesně podle odhadu analytiků plus mínus 20% a to dva roky dopředu.
4. hned vidím, že firma začala platit dividendu v roce 2023 a to $1 na akcii. Podrobnější údaje o dividendě jsou v sekci Performance, kde se dozvím yield on cost, počet celkem obdržených dividend, zvýšení či snížení pro každý rok, průměr rychlosti růstu dividendy v čase atd.
5. hned vidím prvotní přehled o zadlužení firmy v podobě ratingu BB+, který je teda junk a preferuji investment grade, ale budiž. Dle TEV - total enterprise value taky vidím, že mají kolem 8 miliard dluhu. Kdy mají 8 mld. market cap a 8 mld dluhu pro 16 mld. TEV. Jsou to docela vysoká čísla zadlužení, tedy důkladný průzkum je potřeba.

Když se kouknu na 7 letý graf, tak hned na první dobrou vidím, že akcie byla jasně předražená v roce 2017. Konkrétně předražená o nějakých 30% oproti férové ceně P/E 15. Naopak byla velmi podhodnocená v roce 2020 a to až o více než 50%.

Obrázek

Jak se to promítlo do výnosu akcionářů:
Kdo koupil předražené v roce 2017, tak měl do dnes roční výnos pouhých 3%. Investovaných 10 tisíc vzrostlo na 12 tisíc.
Obrázek

Kdo naopak koupil za 40% discount v roce 2020, tak měl 18% roční výnosy a 10 tisíc vzrostlo na 18 tisíc. Ta samá firma, ta samá rizikovost investice, přesto výnos akcionářů byl dramaticky rozdílný.

Asi každý známe tu hloupou frázi "Time in market beat market timing". Zde jasně vidíme, že to není pravda. Člověk, který investoval o 3 roky kratší dobu, vydělal 3x tolik zisku. Časování trhu na základě valuací funguje docela spolehlivě a nákup za levno či draho má dramatické dopady na střednědobé výnosy, viz tento příklad u Berry Global.

Obrázek

Aneb hodnotové investování funguje, fungovalo a bude fungovat, ať se nám média snaží namluvit pravý opak. Jen to musí být pravé hodnotové investování jak podle Buffetta, aneb do rostoucích firem prodávaných za rozumné valuace, jinak známé jako GARP investování.
Naposledy upravil(a) czhunter dne 27 pro 2023 17:59, celkem upraveno 1 x.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 17 pro 2023 20:08

Pokud se najde nekdo, kdo kupoval JNJ pri IPO, tak si nejspis na zhodnoceni nestezuje;) https://www.fool.com/investing/2022/10/ ... -much-now/

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 22 pro 2023 11:46

Musím se opravit. Fastgraph nezdražil premium účet. Zapomněl jsem na slevový kupón, se kterým jsem předplácel. Fastgraphs k mé chybě přispěl, kdy v létě oznámil zdražení některých služeb a neuvedl kterých. Tedy dost amatérismus z jejich strany a to mě spletlo.
Victor Nettoyeur píše:
17 pro 2023 20:08
Pokud se najde nekdo, kdo kupoval JNJ pri IPO, tak si nejspis na zhodnoceni nestezuje;) https://www.fool.com/investing/2022/10/ ... -much-now/
To každopádně. V reálu ale 99,99% lidí to prodá po pár letech pro krátkodobé zisky. Kniha "100 to 1 in the Stock Market" to popisuje docela přesně. Mimochodem v knize říkají, že pro 100x investované částky v období 40 let je potřeba roční výnos 12%.
Jak v knize píší, tak většina těchto 100x akcií však měla dlouhá období, kdy nevydělaly nic. Některé se třeba prvních 25 let neposunuly nikam a pak bum, 100x. I proto většina lidí to vzdala mnohem dříve.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 01 led 2024 10:15

Obrázek
Z trochu jineho soudku, Carvana je z grafoveho hlediska pro 2024 tezce zrala na short - nebo mi unika neco, co nevim a z FG nevyctu? Z hlediska ziskovosti je ta firma prozatim tezky odpad.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 03 led 2024 09:27

Nevidis tam zisky po roce 2025, ktere jsou pro takovou firmu klicove. A teda ja bych u takove firmy nechtel odhadovat zisky/ztraty, ta presnost nebude dobra.
Takze asi zalezi, jestli veris tomu, ze Carvana ma nakladovou vyhodu proti jinym prodejcum na trhu a ze dovede konsolidovat obri trh.

Ja nastudovano nemam.

Ciste k shortu.
- Je tam vysoky podil shortu na floatu, to ma sve rizika (teoreticky squeeze).
- Loni na tom shortari par miliard dolaru prodelali.
- Neracionalne vysoka cena se muze drzet docela dlouho, tak pozor na fee za shortovani. Zatim je teda nizko, ale loni jsem amatersky nepohlidal naklady na shortovani AMC, takze i pres pokles ceny to byl ztratovy obchod.
- Vyhoda, ze by to pro tebe byla hadam jen mala cast portfolia, tedy i kdyz se cena zpetinasobi, tak nemusis nutne ten short uzavirat.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 03 led 2024 13:28

Marek píše:
01 led 2024 10:15
Z trochu jineho soudku, Carvana je z grafoveho hlediska pro 2024 tezce zrala na short - nebo mi unika neco, co nevim a z FG nevyctu? Z hlediska ziskovosti je ta firma prozatim tezky odpad.
Nevýdělečné firmy mi nesmí do portfolia. Jak řekl Graham, tak ani jeden rok ve ztrátě za posledních 10 let je doporučeno pro konzervativního investora. Na trhu jsou tisíce ziskových firem, tedy nevidím moc důvod investovat do prodělečných firem.

Každopádně od Chucka Carnevala z jeho videí vím, že ceny akcií prodělečných firem většinou sledují tržby, místo EPS. Tedy graf tržeb je základ pro jejich analýzu. Protože graf EPS nám neřekne zhola nic.

Graf tržeb Carvany:
Obrázek

Tedy z grafu tržeb Carvany vidíme, že doba pro shortování byl rok 2021, kdy se cena akcie výrazně odtrhla od tržeb a šla do velké bubliny. Nyní je akcie aktuálně podhodnocená, tedy shortovat bych nedoporučoval.

Jak vidíme vpravo vedle grafu, tak průměr P/S od roku 2018 je 0,86x (oranžová čára) a nyní se akcie prodává za 0,51x tržeb. Tedy výrazně levněji. Ten průměr je však dost zkreslen tou bublinou v roce 2021, tedy ta akcie v reálu dlouhodobě spíše sleduje P/S někde kolem 0,65-0,71x. Dal jsem teda 0,71x do grafu a pokud odhady analytiků budou správné a v roce 2026 se Carvana bude prodávat za 0,71x tržeb, tak to máme roční výnosy 22%. Tedy shortovat nedoporučuji, taháš tu za kratší konec. Akcie je aktuálně podhodnocená proti historii a očekává se růst tržeb. Ta akcie taky zhruba 10x ode dna a tedy shortování podhodnocené akcie může být smrtící.
volnicko píše:
03 led 2024 09:27
Nevidis tam zisky po roce 2025, ktere jsou pro takovou firmu klicove. A teda ja bych u takove firmy nechtel odhadovat zisky/ztraty, ta presnost nebude dobra.
U tržeb je přesnost 100% hit nebo beat od roku 2018 u odhadu na dva roky dopředu. U zisků je to 100% miss, ale jak říká Chuck, u nevýdělečných firem je to skoro vždy o tržbách. Každopádně jako zastánce diskontování veškeré budoucí cash flow na 20 let dopředu by jsi měl být schopen odhadnout zisk firmy na pouhé dva roky dopředu. Třeba Glueless vyleze z díry a vypočte nám cash flow Carvany na 30 let dopředu a podle toho ocení akcii.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 04 led 2024 15:09

Rusell 2000 small cap index se nám pomalu mění na Rusell unprofitable & zombie index.

Obrázek

Ostatně jako celá ekonomika USA. Zombifikace je za posledních 25 let značná. Víc a víc firem vydělává jen na úroky na jejich dluh a existují jen díky levnému dluhu.

Osobně se mi mnohem více líbí S&P 600 small cap a S&P 400 mid cap. Firmy přidané do tohoto indexu musí být ziskové. Tyto dva indexy jsou taky dobrý zdroj inspirace, do čeho investovat. Obsahují hodně dobrých firem, které většina drobných investorů nezná, respektive jsou mimo jejich radar. Například v Evropě známý provozovatel bankomatů Euronet, dále firma Brinks, která převáží a ukládá peníze pro banky, bankomaty, ukládá cennosti do svých trezorů a založená roku 1859. Akcie Brinks měla například v roce 2023 výnos 56% a stále je podhodnocená. Jak už to bývá, tak small a mid cap mají mnohem více dluhu a mnoho násobně více dluhu s pohyblivou úrokovou sazbou a tak jim celkově vyšší sazby a růst sazeb posledních měsíců nesvědčí.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 21 led 2024 16:06

Obrázek
Znacny EPS drop v updatu vyhledu Ocka, co myslite, bude to velky problem pro cenu takove akcie?
V zasade to mam jako dluhopis, mesicni divi je prijemna...

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 22 led 2024 07:55

Marek píše:
21 led 2024 16:06
Obrázek
Znacny EPS drop v updatu vyhledu Ocka, co myslite, bude to velky problem pro cenu takove akcie?
V zasade to mam jako dluhopis, mesicni divi je prijemna...
Používáš špatnou metriku, EPS se u REITs nepoužívá kvůli odpisům, přepni si na FFO/ AFFO

Odpovědět