Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 15 srp 2023 21:23

Přidám svůj názor. V podstatě souhlasím s Kurri17. Admine můžeš víc "vychovávat" diskutující?

Chápal jsem toto fórum jako platformu, kde se dá z ryze českého úhlu diskutovat na investiční témata.
Dával jsem zde tipy, z více oborů a druhů investování: long/short, krátko+dlouhodobé i spekulace. Každý ať si najde.

Dost mi vadí agresivní tón zde diskutujících a minimum respektu mezi investory. Což byl taky důvod, že jsem se odmlčel. S blbem se nehádám...

Na rozdíl od (většinou US) inv. fór zde panuje spíš útočná mentalita rivalů...
Což je pro maloinvestory naprostý nesmysl, nikdo z nás pro ostatní není konkurence.

K těm metrikám, nepamatuji se, kdy mi P/E pomohlo k inv. rozhodnutí. A naopak, odhad budoucího cash flow, SWOT, specifická schopnost firmy, popř. znalost účetnictví a matematiky mi zajistilo hned několik velmi dobrých investic. Potom ještě pevné nervy. Jak investovali ti hulváti, co tu pokřikují v 2007+8? 2000, za covidu? a v 90?

Investiční deník považuji za další "tajný tip"...njn nic není zaručený recept, ale P/E je ve světě financí metrika pro "jednoduché"...

Have Fun Investing
Glueless
P.S. naposled jsem:
prodal MAIN (houpačka), něco přes USD42, jak psáno ve vlákně MAIN.
Přikoupil RTX (dlouhod. inv)
Využil poklesu bank po krachu SVB (swing trade, už je prodáno v zisku)
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Investor007 » 16 srp 2023 08:57

Nějaké tipy na vyklesané růstové a dividendové akcie poslední doby?

Já sleduji a budu nabírat pod nákupkou O, ADC a přidám NNN. Přijde mi to jako celkem výhodná příležitost.

Nabíral jsem také TRP a NEE a pokud budou klesat, tak v tom budu pokračovat.

Kdyby se vydala dolů BAC, tak asi taky otevřu pozici. Mám v bankách poměrně deficit.

Z growth stocků by se mi líbily nějaké průmyslové akcie, ale vše mi přijde, že už uletělo.

Třeba se někdo s Fastcharts podělí o zajímavé tipy.

Pokud jde o diskuzi, tak u T trpím a VZ ředím po nižších kusech. Jsem docela silně demotivován do toho dále sypat. U PFE bych se asi nechal přesvědčit něco dalšího přibrat.

Největší radost mi v portfoliu dělá META, SPG a NFLX.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 16 srp 2023 12:45

Po několika letech dobrána pozice British American Tobacco plc (BATS @ LSE)
Naposledy upravil(a) Norgen dne 17 srp 2023 09:48, celkem upraveno 1 x.

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Kurri17 » 16 srp 2023 14:21

Investor007 píše:
16 srp 2023 08:57
Nějaké tipy na vyklesané růstové a dividendové akcie poslední doby?

Já sleduji a budu nabírat pod nákupkou O, ADC a přidám NNN. Přijde mi to jako celkem výhodná příležitost.

Nabíral jsem také TRP a NEE a pokud budou klesat, tak v tom budu pokračovat.

Kdyby se vydala dolů BAC, tak asi taky otevřu pozici. Mám v bankách poměrně deficit.

Z growth stocků by se mi líbily nějaké průmyslové akcie, ale vše mi přijde, že už uletělo.

Třeba se někdo s Fastcharts podělí o zajímavé tipy.

Pokud jde o diskuzi, tak u T trpím a VZ ředím po nižších kusech. Jsem docela silně demotivován do toho dále sypat. U PFE bych se asi nechal přesvědčit něco dalšího přibrat.

Největší radost mi v portfoliu dělá META, SPG a NFLX.

Vlastním Pfizer, takže bych akumuloval, cena kolem 35 je fajn . Covidové tržby už jsou sice pryč, ale jsem i tak Long. Navíc firma má A- S&P investiční rating. Teď sice vezmou dluh na akvizici Seagenu, ale maj to na 16 let a ročně by to mělo dělat 2B USD. Ale za mě jeden ze špičkové big pharma. Fair Value kolem 46 USD.

AT&T - mno, to je otazník sám pro sebe, tam taky krvácím, ale rozhodl se to "vysedět". Uvidíme jak to půjde dál s tou kauzou olověných drátů. Ale firma generuje volnou hotovost. Co je samozřejmě problém je jako u všech telekomů je drahá infrastruktura a dluh, kterého mají bohužel požehnaně. Ale mají za cíl ho snižovat a snižují. Z mých pozic jsem akumuloval ale jiné tituly.

RTX Corporation (Raytheon) - teď je čas k nákupu po propadu kvůli problému s motory Pratt& Whitney. Odhadli "škodu" na 0,5B volného cash flow, ale jinak je firma úplně v cajku. Má přes 185B zakázek, který musí dodat, takže cajk. Taky vlastním... Kolem 83 nákup boží, fair value = 91 USD...

UGI Corporation - utilita z Pensylvánie, vyplacející dividendu přes 100 let a jedna z mála ne li jediná generující volnou hotovost a s 1,8B USD hotovosti. Nyní pod 23 luxusní nákup.

Jinak utility vůbec jsou teď dole.

Tak zběžně a rychle pro inspiraci.
Naposledy upravil(a) Kurri17 dne 16 srp 2023 15:40, celkem upraveno 1 x.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 16 srp 2023 21:34

nejdřív mimo téma: osobně nesnáším cenzuru v jakékoliv podobě, tedy do limitů daných zákonem a slušným chováním, proto mi bylo hodně, jako FAKT hodně proti srsti, mazat těch pár příspěvků, které jedno z těchto limitů překročily. Raději slovní intervence než smazat a/nebo udělit BAN.

k investování: prázdniny mám bohužel jako každý rok cestovní, takže pendluju mezi třema místama a ač mám internet v mobilu, tak času na odpovídání nebo psaní je příšerně málo. A ve zbylém volném čase se snažím psát články, abyste měli Po, St a Pá něco investičního k večeři.

co koupit:
- osobně jsem navyšoval UGI, to je nyní za super cenu a v Utility sektoru je nyní na výběr hodně firem, protože dluhopisy sypou velký úroky, takže instituce se přesunuly tam a Utility sektor je ve výprodeji, takže teď je ta správná doba z tohoto sektoru vybírat a nakupovat.
- druhý sektor ve výprodeji ji BDC, protože "přeci problémy bank", jenže banky a BDC firmy jsou dost jiné věci, což mnoha investorům uniká, takže zde je výprodej také.
- kuřáci (MO a BMT/BAT) jsou nyní za super ceny, nikoliv však PM a ani PMČR, Altria navíc bude příště zvyšovat (sbírám tipy zda to zaokrouhlí na 1 dolar nebo ne 8-) )
- z dalších co nyní sleduju a jsou za dobré ceny: ENB, NRG, SWKS, BMY, PFE, VZ a T (telco sice super levné, ale co investice do 5G?), MMM (divi KING!) ... už když vidím ten seznam (celkově jsem prošel přes 20 firem), tak by to možná stálo udělat nějaký souhrn v článku (nic neslibuju, netuším zatím co bude o víkendu).

o fóru:
- ano správně, tohle fórum bylo založeno, abychom si mohli vyměňovat názory, tipy a zkušenosti a taky mě dost mrzí reakce, především Ladislava, který stál u mých začátků a vlastně mě k investování přivedlo jeho původní (dnes mrtvé fórum, bohužel jeho zásluhou), mám od něj dokonce podepsanou jeho knihu a to z 20.3.2020 (tedy v den kdy bylo koronavirové dno na trhu). Osobně se stále držím jeho původní myšlenky = "investuji na důchod", což on už bohužel zavrhl a namísto, aby si dnes dividend užíval, tak stále investuje dál.
- také mě mrzí reakce czhuntera, který zbytečně nechává cloumat jeho majestátem a namísto, aby narážky ignoroval a držel se tématu investic, tak zbytečně přikládá pod oheň
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 17 srp 2023 08:27

VSbrok píše:
16 srp 2023 21:34
- kuřáci (MO a BMT/BAT) jsou nyní za super ceny, nikoliv však PM a ani PMČR, Altria navíc bude příště zvyšovat (sbírám tipy zda to zaokrouhlí na 1 dolar nebo ne 8-) )
Nejenom Altria (MO), ale i Philip Morris International (PM) bude příští kvartální dividendu zvyšovat. Altria teď 24. 8. 2023, Philip Morris až 13. 9. 2023.
Můj tip je, že Altria z 0.94 na 0.98 USD, a Philip Morris z 1.27 na 1.30 USD, tak uvidíme ;-)

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 17 srp 2023 10:10

Investor007 píše:
16 srp 2023 08:57
Nějaké tipy na vyklesané růstové a dividendové akcie poslední doby?

Začala korekce, takže mimo již zmíněných, NNN, O, PYPL, BABA, STLAM, já prozatím čekám na trošku lepší sentiment..

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 17 srp 2023 18:06

Tenhle mesic jsem prikoupil O a QCOM.
Predtim jsem se par mesicu bavil zejmena postupnou likvidaci zbublinovatele (tedy vysoce vynosne) pozice NVDA ve prospech lepe nacenenych velkych firem vyplacejicich divi, ale zaroven rustovych..
Pfizer jsem prodal uz davno, nemastna neslana firma, EPS vzrostlo jen na covidu.
PYPL nadale spekulativne drzim, i CRWD, i nejaky vetsi kraviny v malych pozicich, neb neco z toho velmi dlouhodobe urcite vyhraje.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 18 srp 2023 00:44

Marek píše:
17 srp 2023 18:06
Tenhle mesic jsem prikoupil O a QCOM.
Dobrá volba. Po O taky po očku koukám, ale ještě vyčkávám. QCOM jsem bral do party v době, když byla ještě pod 50 USD :)

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 18 srp 2023 01:14

Pfizer je nyní BUY, cena po kovidu konečně klesla, DY vyskočil, výhled firmy pro letošek nic moc, ale od příštího roku už zas dobrý ... v pondělí článek ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět