Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 213
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 23 pro 2022 12:15

czhunter píše:
23 pro 2022 11:12
Teď prosím Gluelesse, aby konečně dokázal jeho teorii, že cena akcie rovná se budoucím cash flow. Tak to tu pro jednou spočítej a dej vzorec, jak to ten trh dělá. Určitě nejsem sám, kdo je zvědavý, jak to funguje a jak ta cena $333 vycházela z budoucích cash flow. Pouč nás matematicky zaostalé, co neumíme Googlit. Přidej tvůj fundovaný odhad cash flow pro VFC na dalších 10 let. Protože já nevím, co bude příští rok, natož 10 let dopředu. Opět se nechám poučit, jak se to dělá.
Pokud te skutecne zajima ocenovani, tak doporucuji blog Damodarana. Ten nechava nahlednout pod poklicku docela dost. Byvaji tam i odkazy na spreadsheety, FCFF u nej hraje pro pocitani PV hlavni roli.
Pokud teda neva, ze to je technictejsi nez Fastgraphs..
https://aswathdamodaran.blogspot.com
czhunter píše:
23 pro 2022 11:12
Akcie v době nákupu či doporučení Gluelessem se obchodovala o chlup za PE 15, neboli 15x TTM zisků. Od té doby je akcie dražší za vyšší PE, protože válka na Ukrajině přitáhla tradery a ti to vyhnali nad cenu vycházející z fundamentů.
Vyssi PE muze znamenat proste jen vyssi ocekavany rust. S valkou vzrostla poptavka po produktech LMT.. Poptavka se jeste plne nepreklopila ani do zavaznych objednavek vzhledem k tomu, jak narocna a specificka vec to je. Az budou mit objednavky, tak to uvidis v nejakem jejich bufferu v reportu, tak to je u zbrojaru bezne. Nebo jinak... V EPS pro dalsi dva roky nekde ve fastgraphs to fakt neuvidis.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 23 pro 2022 12:43

Děkuji všem za názor na VFC. Zatím to nechám, uvidím kam se to bude hnout, a mezitím se podívám po něčem jiném, když bude vhodná chvíle.
volnicko píše:
23 pro 2022 12:00
VFC ma velke mnozstvi znacek. Prodava v podstate cokoliv z obleceni.
V.F. Corporation má aktuálně "pouze" 13 značek, které jsou rozdělené do 3 kategorií: "Outdoor", "Active" a "Work".

Obrázek

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 23 pro 2022 23:59

czhunter píše:
23 pro 2022 10:09
Pokud jsi to koupil za PE 15 nebo níže, pak jsi dole maximálně o 35%, stále v normě letošní situace. Nic hrozného a nic výjimečného u akcií.
Kupoval jsem trošku níž, takže "jen" -17 % :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 06 led 2023 14:24

17% to je dobrý. To je běžná volatilita trhu. A VFC mělo krásnou 17% rally od minim. Kdo se nebál udělal dvouletý výnos indexů za týden nebo dva.

Tento týden jsem narazil na zajímavé akcie Re-Max (RMAX). Klasické IPO, tedy prodělalo peníze všem co koupili od roku 2013 do dnes. Cena už ale dost vyklesala na velice levné PE a dividenda je pěkných 5%. Taková málo známá small cap firma. Loni jen jeden článek na SA pro představu.

Koupil jsem Verizon, je velice levný historicky a dividenda 7% je lákavá. Navíc firma je historicky lepší firma než T po desetiletí a má nejlepší pokrytí v zemi, něco jako O2 u nás, kdy to byl jediný použitelný operátor v ČR mimo města. Byť zbytek v kvalitě pokrytí VZ docela dohání.

Malý update o zlatě. GLD už je jen necelá 2% v hrubém bez dividendy za SPY v 5Y. A obojí deklasuje tulipány AKA Bitcoin aneb mnoho povyku pro nic.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 06 led 2023 18:25

czhunter píše:
06 led 2023 14:24
Malý update o zlatě. GLD už je jen necelá 2% v hrubém bez dividendy za SPY v 5Y. A obojí deklasuje tulipány AKA Bitcoin aneb mnoho povyku pro nic.
Nebo se na to muzes podivat i jinak ze...
Přílohy
DCA.JPG

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 07 led 2023 13:05

To je co jako? Graf bez popisků je k ničemu. DJI vs gold tady.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 led 2023 14:01

czhunter píše:
07 led 2023 13:05
To je co jako? Graf bez popisků je k ničemu. DJI vs gold tady.
To je srovnani, jak by dopadlo mesicni DCA na BTC, DOW a zlato v prubehu 5 let.
Data se muzou predkladat mnoha zpusoby, takze kdyz vidim jak nekdo rika ze jde CSCO nebo Nikkei 20 let bokem, tak ma sice pravdu, ale pravidelnym nakupem by jsi byl uz davno v zisku.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 07 led 2023 14:49

Aha, takže měsíční nákupy zvýšily zisk na DJI o 300-400% během dvou let. To se mi nezdá. Nebo jak mám ten graf číst.

To, že dollar cost averaging zvyšuje výnos indexů v období medvědích trhů a krachů na burze jako po roce 1929 se ví dávno. Je to i v knize Inteligentní investor, jestli se nepletu. Málokdo by ale 30 let dollar cost průměroval v Nikkei a měl z toho velké prd většinu času aby po 30 letech vydělal pár procent. Ten trh byl 20 let v sestupném trendu s občasnými bear market rally. Tedy 20 let by jsi měsíčně průměroval a 20 let byl každý rok chudší a chudší. To by odradilo prakticky všechny investory od průměrování a vzdali by to dříve nebo později. Aneb průmeroval by jsi do roku 2043, kdyby šel trh dolu celou dobu i přes průměrování? Pochybuji
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 led 2023 17:47

czhunter píše:
07 led 2023 14:49
Aha, takže měsíční nákupy zvýšily zisk na DJI o 300-400% během dvou let. To se mi nezdá. Nebo jak mám ten graf číst.

To, že dollar cost averaging zvyšuje výnos indexů v období medvědích trhů a krachů na burze jako po roce 1929 se ví dávno. Je to i v knize Inteligentní investor, jestli se nepletu. Málokdo by ale 30 let dollar cost průměroval v Nikkei a měl z toho velké prd většinu času aby po 30 letech vydělal pár procent. Ten trh byl 20 let v sestupném trendu s občasnými bear market rally. Tedy 20 let by jsi měsíčně průměroval a 20 let byl každý rok chudší a chudší. To by odradilo prakticky všechny investory od průměrování a vzdali by to dříve nebo později. Aneb průmeroval by jsi do roku 2043, kdyby šel trh dolu celou dobu i přes průměrování? Pochybuji
Pokud najdes jiny nastroj, tak to zkus overit, ja jiny neznam.
Jde mi jen o to, ze se tu ohanis tulipanama, kde probehl jeden bubble-burst cyklus a ignorujes nezanedbatelne mnozstvi BTC hodleru, kteri jsou uz treba 10 let skalopevne presvedceny fundamenty a pravidelne nakupuji nehlede na cenu. Ta je sice znacne volatilni, ale za delsi obdobi se zhodnoceni jen stezi neco vyrovna a ja do par let ocekavam dalsi opakovani cyklu, po kterem se tu nejspis opet vratime k tulipanum;)

Stejne tak muze byt nekdo, kdo videl do japonske ekonomiky a nepretrzite to tam solil a kdyz to bylo levne tak jeste pritlacil.
Obrázek

Kdyz se vratim k nedavnemu tematu IPO, treba akcie Amazonu si prosla docela slusnou horskou drahou. Bezos, ktery videl do sveho podniku nejlip se o tu aktualni cenu nemusel starat, zajimala ho hlavne vysledkove cisla a proto je se svou rodinou asi jediny, kdo ty akcie tak dlouho drzel. Pak me jeste napada treba Bill Miller, ktery drzi i BTC a kvuli tomu zhodnoceni mu tu celkove dela cca 80% osobniho majetku.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 12 led 2023 23:24

Jo k tulipánům se vrátit můžeme. Já jsem obecně otevřený všem možnostem a nic nezavrhuji. A máš pravdu, dokonce jsem viděl pár videí o crypto miliardářích a milionářích, kteří přišli loni o většinu majetku, ale stále jsou 100% all in crypto a přikupují. Zda je to chytrá volba se uvidí. Já bych teda většinu majetku v kryptu nikdy neměl. Spíše mi připomínají gamblery, kteří měli jeden šťastný zásah na začátku a nyní chtějí vyhrát zpátky prohrané peníze.

Jen jsem to tu uvedl jako zajímavost, že BTC výnos 5Y je jen 18% a zaostává vlastně za vším krom královny tulipánů Cathie Wood. Ta za 5Y dokonce prodělala 22%. Antihodnotové investování se nevyplácí, blue chip hodnotové investování je stoletím prověřená cesta k finanční nezávislosti.

Mě se osobně velice líbí příběh Ronalda Reida. Pracoval na benzínové pumpě nebo jako údržbář či uklízeč a přesto zemřel s majetkem $8M. Celý život žil skromně a kupoval kvalitní blue-chip akcie a držel je na dlouho. Nepotřeboval k tomu opce, krypto, IPO a podobný chujoviny.
https://www.smooth.com.au/lifestyle/jan ... r-fortune/

V tom článku jako bych četl o sobě :lol:
First of all, he was “unbelievably frugal,” according to his lawyer.
Ronald used to park really far away from any destination to spare himself having to pay for parking.
Ronald parkoval daleko od cíle cesty, aby ušetřil za parkovné a byl neskutečně skromný.

Stejné dělám já. Nikdy jsem za parkovné neplatil. Raději přejdu celou Prahu pěšky, než bych platil 80 Kč za hromadnou nebo parkování :lol:

A funguje to. Mám 70% míru úspor a slušné jmění v akciích.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět