Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 22 pro 2022 15:39

Okay můj názor je, že firma klesla o 75% z maxim, má 3,5x vyšší yield než za poslední 3 dekády a právě zvýšila dividendu po padesáté v řadě. Dividenda není aktuálně zcela krytá free cash flow na druhou stranu. Pokud bude EPS dál klesat, cena akcie bude asi dál klesat. Pokud se EPS začne zlepšovat, tato akcie 2x během mžiku a člověk se uzamkne na desetiletí do dvouciferných výnosů. Tak si sám vyber, který scénář se odehraje. Nikdo totiž jistě neví.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 22 pro 2022 15:47

Samozřejmě za názor děkuji i tobě, cením si každého jiného úhlu pohledu.

Jen teda musím podotknout, že informačně a podloženě je to dost podobné tomu, co mi odpověděl Glueless, a za co jsi se do něj navážel.

Tyhle informace jsou přesně ty snadno dostupné z IR webu, a ano, buď to půjde dál dolů nebo to může vystřelit nahoru = strčím nasliněný prst do vzduchu a nějak se rozhodnu.

Fakt mě spíš zajímá cizí názor, co si o společnosti myslí, ne co si přečtu v reportech, a kam si kdo myslí, že to půjde. Fakt jsem raději za názor typu "následující rok bude těžkej pro každýho, úroková míra sníží marže, FCF bude rok dva krvácet a společnost dostane na prdel, tak buď pojedou divi na dluh a nebo ji raději seknou."

S dalším názorem si můžu udělat ještě jiný obrázek, protože někdo může zmínit něco, nad čím jsem sám neuvažoval a co není nikde jinde napsáno a uvedeno. Je to o rozšiřování názorů a úhlu pohledu, což je přesně na těhle diskuzních fórech super, není to jenom o reportech a IR webech.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 22 pro 2022 16:00

On to podle me dobre vystihl Glueless. Firmy spojene s beznym odivanim/modou ted dost trpi.
Holt s inflaci zustava lidem v penezenkach mene penez a vzhledem k tomu, jak na zapade zijeme, tak jde o zbytny vydaj. Obzvlast pro stredni tridu, kterou to zasahlo nejvic. Luxusni zbozi se celkem drzi.

VFC jsem nesledoval, ale koukal jsme na trochu blizke HANESBRANDS. Problem jsou zasoby. Doslo k relativne prudke zmene nalad spotrebitele... A moda neni neco, co by drzelo hodnotu na sklade. Takze kratkodobe je pokles trzby i dost velka ztrata z neprodaneho zbozi. Casem se tomu asi prizpusobi?

Zatim kazdy dalsi revision miri smer dolu. Ale zase tam je ten optimismus, ze nasledujici fiskalni rok bude lepsi. Co nezkrachuje, casem zase pujde nahoru, IMHO. Otazkou kdy se ten trend zlomi.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 22 pro 2022 16:11

Super, děkuji moc za další názor, se kterým opět souhlasím.

Střední třída si teď na nějaký čas sedne na ruce a nebude utrácet za kraviny, které vlastně nepotřebuje... zejména pokud si není jistá tím, že si bude moct dovolit věci jako je nájem, energie a podobně. Ono až se ten dým převalí, tak známe lidi, a zase povalej do obchoďáků kupovat jak urvaný z řetězu. A je fakt, že naskladněný hadry (móda obecně), co se neprodávaj jsou kudla v zádech, viz. Dědoles a další...

Ale jakmile se trend zlomí, tak to pojede nahoru jak žiraza po baobabu.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 22 pro 2022 23:38

VFC je bitý právem, vedení přecenilo vývoj na trhu, nálady spotřebilů a inflační tlaky.
A ano, taky jsem to přehlídl a vlezl do toho, takže teď jsem dost pod vodou ...
S příkupem čekám na výsledky za další Q, takže osobně je u mě tahle pozice na čekačce co bude dál ... neprodávám a ani neředím, zatím.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 23 pro 2022 09:26

VSbrok píše:
22 pro 2022 23:38
A ano, taky jsem to přehlídl a vlezl do toho, takže teď jsem dost pod vodou ...
S příkupem čekám na výsledky za další Q, takže osobně je u mě tahle pozice na čekačce co bude dál ... neprodávám a ani neředím, zatím.
Za jakou cenu jsi do toho vlezl?
A koukám, že nemáš VFC v podpise, nebo krvacející koně tam raději neukazuješ? :)

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 pro 2022 10:09

Norgen píše:
22 pro 2022 16:11
Super, děkuji moc za další názor, se kterým opět souhlasím.

Střední třída si teď na nějaký čas sedne na ruce a nebude utrácet za kraviny, které vlastně nepotřebuje... zejména pokud si není jistá tím, že si bude moct dovolit věci jako je nájem, energie a podobně. Ono až se ten dým převalí, tak známe lidi, a zase povalej do obchoďáků kupovat jak urvaný z řetězu. A je fakt, že naskladněný hadry (móda obecně), co se neprodávaj jsou kudla v zádech, viz. Dědoles a další...

Ale jakmile se trend zlomí, tak to pojede nahoru jak žiraza po baobabu.
V recesi roku 2008, která byla nejhorší od 30.let si lidi na ruce nesedli a produkty firmy VFC kupovali dál ve velkém. I tentokrát některé jejich značky mají stále dvouciferný růst. Lidi nepřekvapivě budou například potřebovat montérky, školní batohy a zimní bundy, ať je recese nebo ne. Taky v tu dobu bylo stejné PE kolem 10 a kdo to tehdy koupil si zajistil 22% roční výnosy na dalších 14 let. Jediný velký problém je tak jejich hlavní značka Vans, silný Dolar a příliš vyrobeného zboží. A nehledal bych jen negativa, proč nekoupit. Pro příklad firma má inventář za 2,5 miliardy, tedy pokud to prodá, tak může splatit velkou část dluhu nebo koupit pětinu akcií v oběhu. Tržby v konstantní měně jsou stále nahoře o 2%, Nike už hlásí pokrok s prodejem přebytečného inventáře apod.

Tedy všichni víme, že VFC i celé odvětví je v problémech a čelí stejným věcem co VFC, někteří jsou na tom i podstatně hůře, třeba Adidas. OTÁZKA ale je, zda je akcie dostatečně dole, aby to reflektovala a poskytovala dobrý startovní bod pro mnoho dekád dvouciferných zisků a dobrý bezpečností polštář. V době, kdy je vše růžové moc hodnotových akcií nekoupíš. Doba skvělých nákupů obecně bývá, když firma čelí problémům. Zdravotní pojišťovny v pandemii, výrobci a distributoři léčiv a lékárny jako CVS nebo McKesson v době opiové krize. Johnson and Johnson v době žaloby kvůli talc powder. Microsoft a Apple v době stagnujícího růstu apod.

Aneb dividendového krále za PE 10 bez nějakého problému prostě nekoupíš. Ale výběr je dnes velký. Podle Morningstar byly jimi sledované akcie takto levné jen 5% času za poslední 2 dekády. Tedy pokud se necítíš komfortně s nákupem VFC, pak kup něco jiného. Protože jejich free cash flow plně nepokrývá dividendu a tedy připouštím, že bezrizikové to není.
VSbrok píše:
22 pro 2022 23:38
VFC je bitý právem, vedení přecenilo vývoj na trhu, nálady spotřebilů a inflační tlaky.
A ano, taky jsem to přehlídl a vlezl do toho, takže teď jsem dost pod vodou ...
Ano stejně jako dvě třetiny firem v USA. Ono se to zpětně dobře hodnotí. Kdyby jsi neměl v roce 2021 co prodávat a cena přepravy zboží by rostla o 10% měsíčně, přístavy na dlouhé týdny zavírány apod, objednal by jsi větší zásoby, nebo říkal zákazníkům nemám, běžte ke konkurenci? Pokus zvaný helikoptérové peníze, devalvace Dolaru o polovinu a všechen ten bordel okolo prostě vytvořil extrémně složité podmínky a vykolejil nejeden podnik. Zase je otázka, zda je to jen dočasné nebo trvalé. Jinak dvě třetiny propadu akcie VFC z maxim připadá na extrémní předřazenost akcie v posledních letech. Propad EPS o 35% nezakládá fundamentální důvod pro propad akcie o 75%.

Pokud jsi to koupil za PE 15 nebo níže, pak jsi dole maximálně o 35%, stále v normě letošní situace. Nic hrozného a nic výjimečného u akcií.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 pro 2022 10:23

volnicko píše:
22 pro 2022 16:00
On to podle me dobre vystihl Glueless. Firmy spojene s beznym odivanim/modou ted dost trpi.
Holt s inflaci zustava lidem v penezenkach mene penez a vzhledem k tomu, jak na zapade zijeme, tak jde o zbytny vydaj. Obzvlast pro stredni tridu, kterou to zasahlo nejvic. Luxusni zbozi se celkem drzi.

VFC jsem nesledoval, ale koukal jsme na trochu blizke HANESBRANDS. Problem jsou zasoby. Doslo k relativne prudke zmene nalad spotrebitele... A moda neni neco, co by drzelo hodnotu na sklade. Takze kratkodobe je pokles trzby i dost velka ztrata z neprodaneho zbozi. Casem se tomu asi prizpusobi?

Zatim kazdy dalsi revision miri smer dolu. Ale zase tam je ten optimismus, ze nasledujici fiskalni rok bude lepsi. Co nezkrachuje, casem zase pujde nahoru, IMHO. Otazkou kdy se ten trend zlomi.
Tržba je nahoře ne dole. A většina jejich produktů jako školní batohy, zimní bundy na horské výšlapy apod módě nepodléhají. Např. ty jejich zimní bundy jsou naprostá špička. Kupují se pro jejich patentované materiály, které jsou voděodolné a zároveň vzdušné. Ne pro módu. Tohle není H&M. Lidi co lezou na Everest nezajímá móda, ale aby neumrzli.

Za druhé toto tvrzení se nekryje s realitou recese v roce 2008, kdy lidé měli dalece méně peněz než dnes díky velké nezaměstnanosti, přesto VFC rostlo 2 roky ze 3 v té době a celkově firma prošla recesí dalece lépe, než S&P 500 a většina firem.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 pro 2022 11:12

Lockheet Martin adjusted EPS roku 2021 bylo $22,76. Cena akcie $333:
Tedy 333/22,76= PE 14,63
Akcie v době nákupu či doporučení Gluelessem se obchodovala o chlup za PE 15, neboli 15x TTM zisků. Od té doby je akcie dražší za vyšší PE, protože válka na Ukrajině přitáhla tradery a ti to vyhnali nad cenu vycházející z fundamentů.

Teď prosím Gluelesse, aby konečně dokázal jeho teorii, že cena akcie rovná se budoucím cash flow. Tak to tu pro jednou spočítej a dej vzorec, jak to ten trh dělá. Určitě nejsem sám, kdo je zvědavý, jak to funguje a jak ta cena $333 vycházela z budoucích cash flow. Pouč nás matematicky zaostalé, co neumíme Googlit. Přidej tvůj fundovaný odhad cash flow pro VFC na dalších 10 let. Protože já nevím, co bude příští rok, natož 10 let dopředu. Opět se nechám poučit, jak se to dělá.

Mě to přijde jako totální hloupost, protože cena akcie nemůže vycházet z něčeho co nikdo neví, jaké bude. Nikdo opravdu neví, jaké cash flow firmy budou mít v dalších 20 letech. Je to jen odhad a jak píše Greenblatt v té knize, co jsem dával odkaz, tak jen i malá odchylka od odhadu vytvoří zcela odlišné výsledky. Pak taky nikdo neví, jaká bude sazba na 10Y dluhopisu a tedy ani není jasné, jakou sazbou diskontovat. Dále pak říká, že analytici mají problém odhadnout EPS a cash flow na rok či dva dopředu, natož pak na dlouho dopředu. Pro příklad analytici se sekli u Kraft Heinz v odhadu cash flow na rok dopředu pro rok 2017 o 90%, další dva roky pak byli mimo o 49 a 33%. Jak tedy trh ocení akcii KHC podle budoucí cash flow na 10 a více let dopředu, když nemá ani sebemenší ponětí, jaké cash flow bude za 12 měsíců? K tomu je potřeba dodat, že drtivá většina analytiků pokrývá pouze dva roky dopředu a období 3-5 let pokrývá většinou hrstka analytiků i u těch nejznámějších firem. Budoucí cash flow na 10 a více let dopředu, pokud vím, nepokrývá nikdo. Trochu zvláštní, když na základě toho mají být oceněny všechny akcie a nikdo to nepokrývá. Ale zase ne moc zvláštní, když vezmeme v potaz, že průměrná doba držení akcií je dnes několik měsíců a tedy prakticky nikdo nebude držet akcii na dlouho, aby tu budoucí cash flow opravdu obdržel.

Zato letošní a loňské zisky víme naprosto přesně. Ocenit akcii podle dnešní EPS, cash flow a dividendy je velice jednoduché, je to matematika základní školy. EPSx15= cena akcie. Taky odhad na další 2 roky bývá celkem přesný a tedy případně v době náhlých změn může akcie místo TTM zisků sledovat spíše EPS na další rok či dva.

No a nakonec Fastgraphs vzal PE za posledních 20 let, za které se akcie LMT obchodovala, udělal průměr a výsledek je PE 16. Akcie se tedy prodávala v průměru za 16x aktuálních EPS. V praxi, jak to s průměry bývá tedy spíše PE 16 plus mínus 20%.
Pokud tedy budoucí cash flow zrovna neodpovídalo nějakou náhodou 16x EPS, pak je tvoje teorie na dost vratkých základech.

Některé firmy jako třeba Dominion mají tu korelaci mezi TTM EPS a cenou akcie naprosto zřejmou. Cena akcie byla nad 90% času kolem trhem definovaného prémiového PE 20 plus mínus 10%. Tedy v rozmezí 18x a 22x aktuálních zisků.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 23 pro 2022 12:00

czhunter píše:
23 pro 2022 10:23
Tržba je nahoře ne dole. A většina jejich produktů jako školní batohy, zimní bundy na horské výšlapy apod módě nepodléhají. Např. ty jejich zimní bundy jsou naprostá špička. Kupují se pro jejich patentované materiály, které jsou voděodolné a zároveň vzdušné. Ne pro módu. Tohle není H&M. Lidi co lezou na Everest nezajímá móda, ale aby neumrzli.

Za druhé toto tvrzení se nekryje s realitou recese v roce 2008, kdy lidé měli dalece méně peněz než dnes díky velké nezaměstnanosti, přesto VFC rostlo 2 roky ze 3 v té době a celkově firma prošla recesí dalece lépe, než S&P 500 a většina firem.
Psal jsem bezne odivani/moda. VFC ma velke mnozstvi znacek. Prodava v podstate cokoliv z obleceni.
Nejvetsi trzby ma z VANS, coz neni uplne znacka pro lidi, co lezou na Everest. Teda ne, ze by to same delal prumerny nakupujici North Face.

Kazdopadne pokud jsi zkoumal firmu a rikas, ze zasoby nejsou problem, tak proc ne, ja to nezkoumal. Jen jsem sdilel s cim ma problemy nekdo dalsi, kdo prodava hadry, coz mi prislo TROCHU blizke.

Ano, trzby se takrka nesnizily, spatne formalovano. Snizily se ocekavane trzby. Za rok zhruba o 1,5mld. Pokud skutecne firme neco lezi skladem, tak to muze byt problem.

Btw co na to Fastgraphs pred rokem.
Obrázek

Odpovědět