Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 04 lis 2022 19:09

minarjo píše:
04 lis 2022 11:55
Zde na fórech (nejen v tomto vlákně) mě "baví" špičkování mezi panem Ladislavem a @czhunterem, kde to vždy vypadá, jakoby Ladislav vybíral už "odumírající" plazivé akcie a @czhunter ty suprové výnosné. Nefandím ani jedné straně, protože jak to tak mnohdy bývá, pravda je někde mezi. Proto, aby to bylo vyvážené, mě pobavilo dnešní zjištění týkající se tipu od @czhunter zde v tomto vlákně dne 20.8.22, a to na pojišťovnu Lincoln National Corp (LNC). Jen v tomto týdnu tento jeho horký tip klesl z cca 54 USD za akcii na nějakých současných 35 USD, tedy sešup cca -35 % za pár dní, od začátku roku je pak výnos už horší jak -50 %. Fakt super tip :D - proto mnohdy je lepší se držet sice nudných a méně rostoucích, zato osvědčených a dividendově stálých firem, no ne? Nemusí pochopitelně jít jen o firmy zmiňované panem Ladislavem, takových bude víc, ale zde s LNC byl opravdu @czhunter vedle jak ta jedle, pokud se tedy ještě nestane zázrak.
Ono tech jim propagovanych akcii popadalo ted dost. Lec to je udel tech, co se neboji a sve tipy takto sdileji. Tez se mi spousta pozic cervena. Kazdopadne diky vsem za tipy, czhunterovi obzvlast... Dava toho sem dost. :)

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od minarjo » 05 lis 2022 08:17

Aby to nebylo pochopeno špatně, já proti @czhunter a jeho tipům nic nemám, naopak je mi jeho odlišný přístup i sympatický. Zde jsem nechtěl srovnat jeho a pana Ladislava, jako spíše přístupy, které zastávají. Tedy zda raději investovat do na první pohled "těžkopádných" firem z hlavních světových indexů, které každý zná a které jsou s pravidelnou léty prověřenou dividendou - u těch špatné kvartální výsledky způsobují pokles typicky do 10 % (krize pak nižší desítky procent) a vrací se zpět celkem svižně. A nebo do těchto ne tak známých, potenciálně více růstových, kde ale Q výsledky pošlou akcii do mínusu o více než třetinu za jediný den, no a krize klidně o tři čtvrtiny a více do mínusu za jediný krizový rok. Tento přístup je prostě "jiný", může být dlouhodobě výnosnější, ale také naopak se může povést takových propadáků odchytit více a potom z takových poklesů kurzů nezotaví portfolio investora ani rychlejší růst dividend.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od JosephusMiller » 06 lis 2022 11:37

volnicko píše:
04 lis 2022 19:09
minarjo píše:
04 lis 2022 11:55
Zde na fórech (nejen v tomto vlákně) mě "baví" špičkování mezi panem Ladislavem a @czhunterem, kde to vždy vypadá, jakoby Ladislav vybíral už "odumírající" plazivé akcie a @czhunter ty suprové výnosné. Nefandím ani jedné straně, protože jak to tak mnohdy bývá, pravda je někde mezi. Proto, aby to bylo vyvážené, mě pobavilo dnešní zjištění týkající se tipu od @czhunter zde v tomto vlákně dne 20.8.22, a to na pojišťovnu Lincoln National Corp (LNC). Jen v tomto týdnu tento jeho horký tip klesl z cca 54 USD za akcii na nějakých současných 35 USD, tedy sešup cca -35 % za pár dní, od začátku roku je pak výnos už horší jak -50 %. Fakt super tip :D - proto mnohdy je lepší se držet sice nudných a méně rostoucích, zato osvědčených a dividendově stálých firem, no ne? Nemusí pochopitelně jít jen o firmy zmiňované panem Ladislavem, takových bude víc, ale zde s LNC byl opravdu @czhunter vedle jak ta jedle, pokud se tedy ještě nestane zázrak.
Ono tech jim propagovanych akcii popadalo ted dost. Lec to je udel tech, co se neboji a sve tipy takto sdileji. Tez se mi spousta pozic cervena. Kazdopadne diky vsem za tipy, czhunterovi obzvlast... Dava toho sem dost. :)
Souhlas, respekt kazdému, kdo sem prispiva tipy, obvzlast, kdyz jde sam s kuzi na trh a nakupy realizuje.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 06 lis 2022 19:23

czhunter píše:
30 říj 2022 15:22
Globální recese, dluhová krize desítek států, pád Eurozóny, insolvence USA a krachy zombie firem, díky rostoucím sazbám (20% firem v USA je zombie). Rozpad penzijních fondů na západě. Kolaps Japonska a jeho měny, kolaps realitního trhu v Číně, kolaps ocelářského průmyslu v Číně (25% oceláren snad už zavřelo krám).

Nejhorší nálada spotřebitelů, malých i středních podnikatelů v USA za celou dobu vedení těchto statistik (za 50 a více let). Předcházela všem velkým recesím i krachům na burze. Nejvyšší inflace v USA od roku 1980, kdy však změnili způsob počítání inflace. Podle původních výpočtů je inflace nad 20% a asi nejvyšší v historii USA. Centrální banky i vlády zahnané do kouta svým nepříčetným rozhazováním a před volbou zničit ekonomiku růstem sazeb a z toho plynoucí bankroty či nechat inflaci řádit po desetiletí. Americké ropné rezervy vyčerpané a na historických minimech, aneb jedna přírodní katastrofa nebo tvrdá zima a USA je po krk ve výkalech.
Kdybych měl investovat jen dle tohodle, tak asi, abych zítra všechny akcie prodal a peníze dal za 5 % na spořící účet :?
Teď jsem viděl video s prognostikem Staňkem a přepadla mě slušná deprese :roll:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 07 lis 2022 16:52

No a ja zase koupil podle czhuntera Cignu a jsem +50% a porad je zde zrejme prostor k rustu. No ale vzal jsem i nejake dalsi, jako LEG, nebo BLK, ktere se solichaji kolem jebu nebo mirne spadly.

U Ladislava neni spatne ani tak celkove portfolio jako naprosta neschopnost argumentace a odpovedi na logicky polozene dotazy, na ktere pravidelne navazuje svymi kolovratkoidnimi ctrl c/v odpovedmi a modrymi barvickami. (Ted zrovna nevim, jestli to dela ve velkem primo tady, uz mne ta jeho aktivita na netu splyva.)
Napr. nam porad logickou argumentaci neodpovedel, proc drzi ta prasata z Wells Fargo. Takova podvodna, underperformujici a celkove nesympaticka banka s podprumernym byznys modelem a nedavnym velkym krachem ve financni krizi.

Misto toho se popadesate dozvidame, jak krachne Microsoft a Apple, protoze maji vysoke PE, PB ci PS values (firmy doposud rostouci mimoradnym tempem vedle napr. WFC).

Takze radeji si zde poslechnu jizlive-kriticke a pro nekoho mozna investicne nepohodlne komenty od czhuntera, ktere prinejmensim nevypadaji, ze jsou okopirovany z/do 50ti ruznych for a vicemene dynamicky reaguji na deni na trhu. Czhunter take pise o novych a novych akciich, Ladislav je v podstate nastrceny bot :)

Amon
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 08 lis 2022 12:27

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Amon » 08 lis 2022 13:49

VSbrok píše:
06 lis 2022 19:23
czhunter píše:
30 říj 2022 15:22
Globální recese, dluhová krize desítek států, pád Eurozóny, insolvence USA a krachy zombie firem, díky rostoucím sazbám (20% firem v USA je zombie). Rozpad penzijních fondů na západě. Kolaps Japonska a jeho měny, kolaps realitního trhu v Číně, kolaps ocelářského průmyslu v Číně (25% oceláren snad už zavřelo krám).

Nejhorší nálada spotřebitelů, malých i středních podnikatelů v USA za celou dobu vedení těchto statistik (za 50 a více let). Předcházela všem velkým recesím i krachům na burze. Nejvyšší inflace v USA od roku 1980, kdy však změnili způsob počítání inflace. Podle původních výpočtů je inflace nad 20% a asi nejvyšší v historii USA. Centrální banky i vlády zahnané do kouta svým nepříčetným rozhazováním a před volbou zničit ekonomiku růstem sazeb a z toho plynoucí bankroty či nechat inflaci řádit po desetiletí. Americké ropné rezervy vyčerpané a na historických minimech, aneb jedna přírodní katastrofa nebo tvrdá zima a USA je po krk ve výkalech.
Kdybych měl investovat jen dle tohodle, tak asi, abych zítra všechny akcie prodal a peníze dal za 5 % na spořící účet :?
Teď jsem viděl video s prognostikem Staňkem a přepadla mě slušná deprese :roll:
===
Nejhorší je smrt z vyděšení. :-)
Průběžně nakupuji a držím vybrané tituly skoro 30 let. A to včetně období finanční krize, či období prasknutí internetové bubliny. Za tu dobu i přes chyby, kterým se nikdo nevyhne, jsem ve vysokých procentech kurzového zisku s vysokým pravidelným pasivním příjmem z dividend.
Nikdo totiž zatím nevymyslel nic klidnějšího, stabilnějšího a bezpečnějšího, než strategii KUP A DRŽ - a využívej "složeného úročení" při reinvesticích dividend, pravidelně přehodnocuj své investice a neboj se prodat cokoliv, co přináší neuchopitelné, těžko řiditelné riziko.
Já mohu doporučit těchto 12 základních pravidel:
1. Zaměřit se na fundamentálně kvalitní (téměř nezničitelný) podklad s pravidelně vyplácenou rostoucí dividendou. SuperSWAN.
2. Naučit se "stock picking" a věnovat se pravidelnému přehodnocování fundamentu držených podkladů.
3. Domicil USA, Kanada, Velká Británie (z několika dobrých důvodů, včetně stability kapitalistického systému, legislativy, dostupnosti kvalitních titulů a informací o nich, způsobu a výše zdanění dividend). Tedy žádná kontinentální Evropa a riziková exotika. Měnové riziko není u daných tří měn fatální problém, je jen třeba se s ním naučit pracovat. Stejně jako s kurzem CZK/USD. Já obchoduji vše zásadně v USD.
4. Nepodělat se, když to klesá a umět správně dokoupit (pokud nejedete dle strategie pravidelných investic).
5. Umět odprodat, pokud to výrazně vyrostlo (s ohledem na časový test, popř. možnost zrealizovat daňovou ztrátu) a pokud hrozí výrazná korekce.
6. Nekupovat sice kvalitní, ale dlouhodobě předražené (vysoce oceněné) tituly typu KO nebo MSFT. Pro ty se otevírá "kouzelná skála" jednou za mnoho let (naposledy např. březen 2020). A naopak nekupovat sice kvalitní a levné, ale zároveň takové tituly, které představují velké nebo těžko uchopitelné (odhadnutelné) a řiditelné riziko. Nyní například MMM, které má na krku soudní spory ohledně chráničů uší. Nebo MO.
7. Neobchodovat při panických výprodejích a euforických růstech. Na těch člověk obvykle nejvíce tratí.
8. Zkusit využít vypisování put opcí a zlevnit tak dokupování. Zároveň ale nedělat cokoliv složitějšího, čemu člověk dostatečně nerozumí nebo to nedokáže uřídit.
9. Nepřehánět to s diverzifikací. Což neznamená držet všechna "vejce" v jednom košíku. Ale umět si vybudovat takové portfolio, které člověk dokáže uřídit. Platí, že méně je více a vše je třeba udržovat co nejjednodušší.
10. Pozor na brouka, banku, způsoby a zpoplatnění všech nezbytných transakcí. Nejsem příznivce vysokých poplatků, ale také zbytečně neriskuji u low-cost poskytovatelů. Stejně tak ale např. nekupuji dolar se šílenými poplatky/náklady českých bank. Každá služba má svou adekvátní cenu a riziko.
11. Platit daně a nepřidělávat si zbytečné problémy, popř. neočekávané náklady na jejich řešení.
12. Zbytečně nešetřit na kvalitních informačních zdrojích a službách, které jsou obvykle placené. Informace jsou to nejcennější zboží, které znám.
===
BTI, ENB, VZ - navždy.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 08 lis 2022 16:04

Ne nejhorší je smrt z nepřipravenosti, aneb svět je plný mrtvol lidí, co si mysleli, že se nic nemůže stát. I přesto, že celá historie lidstva se něco dělo téměř pořád. Už nevím kdo to řekl, ale je to trefné.

Posledních 30 let byl jeden velký býčí trh. Tedy z toho nejde nic usuzovat. To jsi stále mlíčnák, co ještě nic neviděl, na rozdíl od lidí typu Druckenmiller, kteří investují 50 a více let a zažili pravý medvědí trh, celý dluhový cyklus a kolaps měn.

Například tento týden jsem našel článek na Forbes, že dvě třetiny REIT v 70.letech zkrachovali, kvůli vysokému dluhu a situaci té doby - rostoucí inflaci a úroků za kolapsu cen nemovitostí v roce 1973. Kolik pumpovačů REITs typu Brada Thomase tohle na férovku napíše? Ani jeden.

3. proč ne kontinentální Evropu? Třeba Adidas a ANHEUSER BUSCH vypadají slibně po těch výprodejích. Určitě se dá najít i tady. Jinak UK čelí enormní krizi, kdy je přeceňována na zemi rozvíjejících se trhů a miliony lidí míří do chudoby. Do stability má UK hodně daleko. Koukal jsem na rozhovor s předsedou centrální banky, kdy říkal, že byli hodiny do kolapsu trhů bez jejich zásahu a čeká nejdelší recesi v historii země. Také s tím měnovým rizikem nesouhlasím. Není to tak dávno, kdy byl Dolar za 15 Kč, tedy risk skoro 50% ztráty z dnešních hodnot. Taky Druckenmiller loni řekl, že prvně v historii se bojí pádu Dolaru jako rezervní měny díky jejímu extrémně špatnému řízení ze strany centrální banky i politiků. To je enormní měnové riziko.

Zbytek souhlasím, hezky napsáno.

Na závěr přidám trochu toho pesimismu ve formě rozhovoru s Charlie Mungerem, kde říká, že ještě budeme prosit "jen" za recesi podobnou 70. letům (hodně špatné časy) a ne něco horšího typu 30. let. (deprese, extrémismus, války). Pro hodně lidí asi bude překvapením, že i tito dva dlouhodobí býci Buffett a Munger poslední dva roky varují před tím, co se děje. Jak sami říkají, tištění peněz nikdy v historii lidstva nedopadlo dobře a nedopadne ani nyní. Jen neví kdy. Munger taky očekává pád dnešních fiat měn na nulu do 100 let. Dle mě je hodně velký optimista. Při pohledu na vývoj dluhu mezi lety 2008-2022 bych se divil, kdyby to politici těch 100 let ještě udrželi. Exponenciální růst je mrcha. Nic nic a pak bum konec.

https://youtu.be/PXUQJgDha6o
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 08 lis 2022 16:52

minarjo píše:
04 lis 2022 11:55
Zde na fórech (nejen v tomto vlákně) mě "baví" špičkování mezi panem Ladislavem a @czhunterem, kde to vždy vypadá, jakoby Ladislav vybíral už "odumírající" plazivé akcie a @czhunter ty suprové výnosné. Nefandím ani jedné straně, protože jak to tak mnohdy bývá, pravda je někde mezi. Proto, aby to bylo vyvážené, mě pobavilo dnešní zjištění týkající se tipu od @czhunter zde v tomto vlákně dne 20.8.22, a to na pojišťovnu Lincoln National Corp (LNC). Jen v tomto týdnu tento jeho horký tip klesl z cca 54 USD za akcii na nějakých současných 35 USD, tedy sešup cca -35 % za pár dní, od začátku roku je pak výnos už horší jak -50 %. Fakt super tip :D - proto mnohdy je lepší se držet sice nudných a méně rostoucích, zato osvědčených a dividendově stálých firem, no ne? Nemusí pochopitelně jít jen o firmy zmiňované panem Ladislavem, takových bude víc, ale zde s LNC byl opravdu @czhunter vedle jak ta jedle, pokud se tedy ještě nestane zázrak.
Čau. Buffett má správné tipy kolem 60%. Zhruba 40% mu nevyjde. V investování stačí být správně kolem 51% času, stejně jako u kasina.

Ano LNC tip se zatím nepovedl, díky nové CEO čistící účetnictví a dělající nějaké odpisy apod. Nutno dodat, že i pojišťovny pod Berkshire odepsaly tento kvartál $1B a dopadli jako LNC. Pokud tobě letos nic nespadlo o 30%, tak ti gratuluji, jsi špička a jeden z mála.

Je období vysoké volatility a akcie padají o 20-30% běžně. Už jsi zapomněl na Target, Facebook apod.? Firmy špičkové kvality a stejnak. Volatilita je zdroj budoucích zisků. Když koukneš na Lincoln zpátky 20 let, tak měl mnoho pádů o 50 a více procent a vždy to rychle dorovnal s výnosy nad 20% ročně. Povíme si tedy za 5 let jo.

No a když už jsi u LNC nezapomeň zmínit moje ostatní tipy z loňska a pozice v mém portfoliu, které jsou na historických maximech a desítky procent nahoře YTD a 1Y - Bristol Myers, Merck, Cigna, Unum a Reinsurance Group of America. Taky British Tobacco je na tom dobře. K tomu přidej moje varování nad valuacemi Disney, Paypal, Netflixu, Microsoft, Apple a indexů a dojdeš k tomu, že celkově jsem až tak špatně neradil a moje portfolio je letos nahoře stále 7% v konstantní měně. Kdo by přišel o 30% u LNC, tak by se zase vyhnul propadu o 30% u MSFT či mohl shortovat Disney, jak jsem loni radil a mít snadný double. Já jsem spokojen. Nebýt smůly v podobě Stanley Black and Decker a MWP, tak jsem letos nahoře dvouciferně. Navíc je na každém, udělat rozhodnutí, co koupit. Já tu vždy dával jen tipy na kvalitní firmy za zajímavé valuace v daný čas. Tipy na další výzkum a potenciální zařazení na watchlist. Nikomu neříkám jdi a teď tohle hned kup, půjde to jen nahoru.

Tedy pro tvojí informaci Prudential jsem opravdu prodal ale nakonec koupil Walgreens za $30. Když jsem tu cenu viděl, neodolal jsem. Přišlo mi to jako super kup za $43 a najednou vidím cenovku $30. Byl to v tu dobu lepší kup než LNC díky stabilitě prodejů lékáren v recesi a s potenciálním výnosem nad 50% ročně na další 3 roky, tedy ještě lepší, než LNC v tu dobu. Jak se říká I dodged the bullet u LNC.
Jen v tomto týdnu tento jeho horký tip klesl
Nebyl to můj horký tip. Byla to jen hlasitá úvaha o mojí rotaci mezi dvěma pojišťovnami, o které zvažuji.
od začátku roku je pak výnos už horší jak -50 %


Ještě, že mě minulé hrozné výnosy vůbec nezajímají. Mě zajímají jen budoucí výnosy. Díky tomu jsem u hodně firem vydělal balík navzdory mnoha letům předchozích klesajících cen a rádoby hodnotovým pastím podle ovcí na Seeking Alpha typu tabákové firmy v roce 2020 či pojištovna Unum group. V té době u Unum 20 let nulových zisků pro akcionáře a já mám 65% ročně od mého nákupu u této akcie. A fakt mě vůbec nezajímalo, že v době mého nákupu byla akcie 80% dole z maxim. Klesající cena akcie znamená klesající riziko a vyšší budoucí výnos. Víš. Alespoň teda u firem se stabilními tržbami a zisky.

Když už tě tu mám, jakožto zastánce efektivních trhů, jak si vysvětluješ pokles ceny akcie u Unum Group (UNM) o 80%, aby následně akcie zase vzrostla o 200%? Když EPS i dividenda firmy byla stabilní, naopak rostla a vlastně se ve firmě nic nedělo. Jak se tohle v efektivním trhu může dít. A ostatní akcie jakbysmet. Facebook, Intel, Taiwan semiconductors, dosaď si co chceš. Jak to zapadá do teorie efektivních trhů?
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Amon
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 08 lis 2022 12:27

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Amon » 08 lis 2022 17:02

Nikde jsem nenapsal, že se nic nemůže stát. Naopak.
===
30 let býčí trh? To je naprostý nesmysl. Asi jsi nezažil dvě poslední krize, o nichž rozhodně nikdo nehovořil jako o býčím trhu. :-)
===
Proč ne kontinentální Evropu? Na jedné straně vedeš pesimistické řeči o mrtvolách, na druhé se nebojíš investovat v Evropě? To je zvláštní kontrast.
Chce to asi více se seznámit s tím, jaké jsou prognózy vývoje hospodářství EU. A eurozóny. Jestli jede něco pod kytičky, tak je to právě tento segment. Nikoliv dolar. Uvažovat o pádu největší rezervní měny nemá moc smysl. To dělají jen doomsayeři, kteří se tím dobře živí. Pokud ale takovou možnost považuješ za reálnou, tak si kup místo akcií ovce, a odstěhuj se s nimi do hor mimo civilizaci. :-)
===
Ale co by tě "mlíčňák" poučoval. :-) Zatím co já to 30 let "jen" dělám, ti chytřejší a zkušenější o tom hlavně čtou. :-)
BTI, ENB, VZ - navždy.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 08 lis 2022 18:11

Ano je to býčí trh od roku 1982 přerušený krátkými epizodami poklesů. Podívej se na Shillerovo PE indexu S&P 500 a pak mluv. Naposledy se podívalo na PE 15 v roce 1987 a od té doby jde v průměru jen nahoru. Narozdíl od historie. V roce 1982 bylo něco kolem 7, tedy jak říkám, nic jsi opravdu za 30 let nezažil. Jen 40 letý býčí trh poháněný růstem dluhu, změnou důchodového systému v USA, generací baby boomers a 40 let klesajících sazeb.

Jaké poslední dvě krize? U pandemie se vrátily akcie na nová maxima za pár měsíců a ve velké recesi za 6 let. To je historicky nic. Jedny z nejlepších vůbec. 1929-1986 nulové zisky pro indexy v inflačně očištěných číslech. 1966-1994 nulové zisky dokonce v nominálních číslech. 28 let. Přidej 5-15% inflaci v té době a udělej si obrázek. Fakt, kdo investuje jen posledních 30 let nezažil nic než boom a býčí trh s malými dipy v trendu. Pokud teda neinvestoval v Japonsku s jeho 25 let dlouhým medvědím trhem jako důsledek tištění peněz v 80.letech a Evropě, která stagnuje od internetové bubliny. Tento 40 letý trend se dle top investorů americké historie jako je Druckenmiller a Munger může brzo otočit díky extrémní a radikální monetární a fiskální politice těch pošuků politiků a centrálních bankéřů. V ČR z 50mld. deficitů na 400mld. v době rekordně malé nezaměstnanosti a stále dobré ekonomiky v ČR. Nemusím snad říkat, jak špatně to může dopadnout a nedivil bych se, kdyby byl 1B deficit v další recesi. Jak říká Druckenmiller v tom rozhovoru, za 20-40 let úroky z dluhu sežerou většinu rozpočtu USA a schopnost USA zvládnout dnešní mladou generaci. Dluh USA k HDP v roce 1980 byl 34% a dnes 121% s oficiálními odhady nad 600% do konce staletí.

V Evropě se fakt investovat nebojím, pokud jde o kvalitní nadnárodní firmy, co rostou. Jaký je rozdíl, jestli je nadnárodní firma na třeba 100 trzích a má sídlo v USA nebo Německu? Rozdíl tam není. Je to jen sídlo. Geografický podíl v tržbách má větší význam. Ale je fakt, že v Evropě je těch rostoucích firem jako šafránu a v USA je větší výběr. Ale najít se dá. Třeba Adidas si po 85% propadu ceny akcie klidně koupím. Firma to špatná není. Unilever, BUD taky dobré firmy a obrovští giganti za dobré valuace. Abych to shrnul, neinvestuji do Evropy, ale do firmy se sídlem v Evropě a to jsou dvě odlišné věci. A třeba britská burza letos výrazně převyšuje tu americkou. Dobře pro mě, mám dost firem z UK a hlavně Imperial Tobacco dělá radost. 31% YTD plus 10% dividenda pro 41% výnos jen tento rok. Byla to hrbolatá cesta od roku 2020, kdy jsem Imperial Tobacco koupil, ale vyplatilo se držet. A je to i takové poučení. Koupil jsem všechny 4 velké tabákové firmy v roce 2020 a začátkem 2021 a nejvyšší výnos o velký kus má paradoxně ta jediná, co snížila dividendu. Imperial Brands. 31% roční výnosy oproti 17-20% výnosům u zbylých tří. NArozdíl třeba od BGS měla totiž firma stále silné fundamenty a dividenda byla krytá i před snížením. Šlo spíše o odcházející CEO rozvazující ruce novému CEO a napravení nesmyslné dividendové politiky této firmy za její doby.

A víš Minarjo, když se moje první pozice i Imperialu koupená v roce 2019 propadla v roce 2020 o 28%, díky snížení dividendy a panickému výprodeji neefektivního trhu, tak jsem ztrojnásobil pozici a vydělal na tom balík. Místo brečení, že se to propadlo o třetinu, jako ty u LNC. Nakonec jsem měl pravdu. Poslední se směje naposled. A to většinou ten, kdo se řídí fakty a né dohady.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět