Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 26 říj 2022 10:51

Mam dotaz, firma Medtronic ma sidlo v Irsku, kdyz na Nyse (nebo kde mi nakoupi Lynx) koupim ticker MDT(plc), budu mit dan normalne 15% jako u ostatnich americkych akcii? Dik
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 27 říj 2022 10:57

Martin píše:
26 říj 2022 10:51
Mam dotaz, firma Medtronic ma sidlo v Irsku, kdyz na Nyse (nebo kde mi nakoupi Lynx) koupim ticker MDT(plc), budu mit dan normalne 15% jako u ostatnich americkych akcii? Dik
Daň se (krom vyjímek) počítá dle domicilu firmy...
Mám britské firmy koupené na NYSE a chodí mi to nezdaněné
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 27 říj 2022 11:57

StanikKolarik píše:
27 říj 2022 10:57
Martin píše:
26 říj 2022 10:51
Mam dotaz, firma Medtronic ma sidlo v Irsku, kdyz na Nyse (nebo kde mi nakoupi Lynx) koupim ticker MDT(plc), budu mit dan normalne 15% jako u ostatnich americkych akcii? Dik
Daň se (krom vyjímek) počítá dle domicilu firmy...
Mám britské firmy koupené na NYSE a chodí mi to nezdaněné
A kdyz tam je dan 12,5%, tak mi prijde dividenda nezdanena a ja ji zdanim jako treba SHEL. Dik
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 27 říj 2022 15:33

JosephusMiller píše:
25 říj 2022 16:45
Ideální čas k nákupům - soudě podle mrtvosti tohoto fóra, která nastává vždy při významných minimech. Korelace nebk kauzalita, nevím, ale funguje to.
Jo je to bohužel tak. Když se má nakupovat, tak drobný investor nenakupuje, a když se nemá nakupovat (2021), tak se kupovalo ve velkém. Často bohužel předražené firmy a z toho plynoucí dlouhodobá ztráta kapitálu.

Ideální čas asi teprve přijde. Současný medvědí trh měl na svých minimech stále nejvyšší PE v historii americké burzy během dna medvědího trhu.

Jen jednou v historii se PE z předraženého nedostalo do podhodnoceného teritoria pod PE 12 a to byl medvědí trh roku 2000. Také recese teprve přijde a s tím spojené propady EPS. Historie s 98% pravděpodobností říká, že na dně nejsme.

Každopádně i diskuze na Seeking Alpha je skvělý ukazatel, kdy nakupovat a kdy ne. Loni diskuze u Disney 98% příspěvků, jak je to úžasná firma, jak bude větší než Netflix, jak si zaslouží vysoké PE a dnes? 98% příspěvků, jak je to hrozná firma, jak se má vyhodit celé vedení firmy, jak už si nikdy nepustí film od Disney a nejradši by ukamenovali vedení za zmínku o LGBT komunitě. Těch 2% opozice byl Chuck Carnevale a já varující před šíleností valuace akcie Disney a nutnosti návratu k normálu. Samozřejmě za prudkého nesouhlasu zbytku osazenstva. Lekce doufám naučena. Nikdy nepřeplatit byť za nejlepší akcii je základní pravidlo.

Taky koukám, že firma B&G FOODS INC (BGS) byla snížena z Unsafe na Very unsafe u Simply Safe Dividends. Očekávají snížení dividendy jako výsledek 40% dluhu s proměnlivou sazbou a drtí je inflace. Tuhle firmu jsem viděl u několika lidí v podpisech. Čemuž teda nerozumím. Totálně odpadní firma nevalné kvality. 10 let klesajích marží i EPS, naopak dluh výrazně rostoucí, protože platí dividendu z dluhu, jelikož negenerují žádné cash flow polovinu času. Odpadní rating B- značí riziko bankrotu nad 30% a takovou firmu fakt v době rostoucích sazeb a vysoké inflace držet nechcete. Hlavní problém BGS jsou nekvalitní značky, které nemají loajalitu zákazníků. Nemohou tedy přenést inflaci svých nákladů na zákazníky, protože ti by při velkém zdražení přešli na jinou značku. Místo reklamních kampaní a propagací svých produktů raději platili vysokou dividendu. Takto se to nemá dělat.

Proto si pokládám otázku, zda opravdu na světě neexistují žádné kvalitnější firmy v potravinářském sektoru?
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 28 říj 2022 00:06

Já jsem měl BGS hodně rád, ale vím že jsem vlezl do divitrap...
Myslím že na bankrot to asi není, ale vysezení bude asi na delší dobu
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 213
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 28 říj 2022 13:20

Tak vidite, lidi proste jen cekaji s nakupy na prohloubeni medvediho trhu. :)
.
Za me prodej TWTR.
Nakup DOLE, WBD, SWKS, VZ, CMCSA, GOOG, META. Neco na spekulaci, neco na delsi drzeni. Treba se neco chytne.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 29 říj 2022 06:34

Do BGS jsem vlezl v 2021, kdy to vypadlo nadějně na obrat ... a o té doby jsem párkrát přiředil, aby to nevypadalo zas až tak blbě. Teď to asi zkusím přes -C prodat a bude ...

Ano, je stále hromada peněz mimo trh co čeká na "lepší ceny", jenže :!: páteční seance smazala poslední zbytky zářijového poklesu.

Většina "hlavních" firem již reportovala Q3 výsledky + odhady na zbytek roku ... a většině se inflace podařila a podaří přenést do cena (na zákazníka), tedy žádný velký problém na obzoru se nezdá.
Ano, technologické (růstové) firmy čekají menší růst, což Pan Trh nemilosrdně a ihned potrestal, což se na druhé straně u firem neplaticí dividendy nebo jen mizerné (META, GOOGL, AMZN) dalo čekat ... když jejich ocenění roste a padá s budoucím růstem. Takže pokud firma nesplní nebo zhorší výhled, tak ji prostě Pan Trh sejme.

Muselo by se v Q4 stát něco opravdu špatného, abychom šli na konci/na začátku příštího roku zase dolů. Až všechny ty prachy co čekají na pokles pochopí, že už dolů nepůjdeme, tak to bude pěknej fičák nahoru.

Glueless píše:
11 čer 2021 16:19
Dale mam prst na spousti u MAC, ktery jsem tady uz nejakou dobu propagoval (kolem 8usd). Ted na 17 vidim pekny profit take.
Tak už jsi přiředil?
https://investing.macerich.com/news-rel ... its-common
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od JosephusMiller » 29 říj 2022 09:16

VSbrok píše:
29 říj 2022 06:34

Muselo by se v Q4 stát něco opravdu špatného, abychom šli na konci/na začátku příštího roku zase dolů. Až všechny ty prachy co čekají na pokles pochopí, že už dolů nepůjdeme, tak to bude pěknej fičák .
Obecný předpoklad je globální recese, ne?
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 29 říj 2022 12:02

VSbrok píše:
29 říj 2022 06:34
Ano, technologické (růstové) firmy čekají menší růst, což Pan Trh nemilosrdně a ihned potrestal, což se na druhé straně u firem neplaticí dividendy nebo jen mizerné (META, GOOGL, AMZN) dalo čekat ... když jejich ocenění roste a padá s budoucím růstem. Takže pokud firma nesplní nebo zhorší výhled, tak ji prostě Pan Trh sejme.
Z casti urcite souhlas, ale naprikald u Googlu se ocekava ze pristi rok utrati cca 100mld za odkup svych akcii, letos to bude delat cca 5%, coz se da klidne brat jako dividenda nezatizena dani. Ja treba uz nepredpokladam, ze by se pocet akcii nekdy mel jeste zvysovat. V dobe nizkych sazeb si nemeli problem pujcit za vyhodnejsich podminek nez vetsina statu a podobnou situaci ocekavam az se znovu podari zkrotit inflaci. Verim, ze odmeny v podobe akcii/opci uz tenhle trend nijak nenarusi. Odkupy provadi na nejlevnejsich valuaci za velmi dlouhou dobu, po recesi se to pekne propise do EPS a v cene akcii se to pak jiste zohledni + to vypada, ze se jim do zisku prevrati cloud a muzeme videt jake FCF to prineslo MSFT.
JInak uz jsem zacal s velmi malou pozici v ASML, ktere uz se ale odrazilo zpatky, takze si zase pockam jestli se to podiva pod 400usd, ale nedivil bych se ani cenam kolem 300usd.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 30 říj 2022 15:22

JosephusMiller píše:
29 říj 2022 09:16
VSbrok píše:
29 říj 2022 06:34

Muselo by se v Q4 stát něco opravdu špatného, abychom šli na konci/na začátku příštího roku zase dolů. Až všechny ty prachy co čekají na pokles pochopí, že už dolů nepůjdeme, tak to bude pěknej fičák .
Obecný předpoklad je globální recese, ne?
Globální recese, dluhová krize desítek států, pád Eurozóny, insolvence USA a krachy zombie firem, díky rostoucím sazbám (20% firem v USA je zombie). Rozpad penzijních fondů na západě. Kolaps Japonska a jeho měny, kolaps realitního trhu v Číně, kolaps ocelářského průmyslu v Číně (25% oceláren snad už zavřelo krám).

Nejhorší nálada spotřebitelů, malých i středních podnikatelů v USA za celou dobu vedení těchto statistik (za 50 a více let). Předcházela všem velkým recesím i krachům na burze. Nejvyšší inflace v USA od roku 1980, kdy však změnili způsob počítání inflace. Podle původních výpočtů je inflace nad 20% a asi nejvyšší v historii USA. Centrální banky i vlády zahnané do kouta svým nepříčetným rozhazováním a před volbou zničit ekonomiku růstem sazeb a z toho plynoucí bankroty či nechat inflaci řádit po desetiletí. Americké ropné rezervy vyčerpané a na historických minimech, aneb jedna přírodní katastrofa nebo tvrdá zima a USA je po krk ve výkalech.

Nouriel Roubini to shrnuje dobře, co vše se může pokazit https://youtu.be/zr5-qwdKzc0

Také čím dál tím více top investorů očekává mrtvou dekádu pro akcie, například tady je skvělý rozhovor se Stanley Druckenmillerem, top investorem USA se 30% výnosy po dobu 30 let a ani jeden rok ve ztrátě. To se nepodařilo ani Buffettovi či Lynchovi. Je to expert na měny i ekonomiku a jak on říká, takové tištění peněz a deficity nemají v historii lidstva obdoby a může to mít fatální důsledky. Zatím teda stále očekává spíše lehčí recesi, nevylučuje ale i něco horšího, než 2009. https://youtu.be/IMeuzvzToPQ

Je potřeba si uvědomit, že finanční systém je rozbitý od roku 2007 a jen se lepí záplatou levných peněz a že už v základu měny založené na dluhu jsou jen experiment a matematicky určený ke kolapsu.

Každopádně pohled do historie říká, že po medvědím trhu roku 2000 trvalo 12 let být na nule a po roce 2007 trvalo 6 let být na nule na trvalo pro index a jen za cenu Biliónů Dolarů stimulů. Tedy nějaký fičák nahoru bych moc neočekával, spíše tu mrtvou dekádu. Index S&P 500 má stále vyšší P/S, než měl na vrcholu internetové bubliny. I P/E z letošního dna je nejvyšší v historii v porovnání s ostatními dny medvědích trhů. Na dno to zatím fakt nevypadá, spíše na další sucker rally. Za chvíli máme další zvýšení sazeb FEDu, výsledky FAANGT až na Apple špatné až katastrofa. Valuace stále extrémní. Microsoft se prodává za cenu ke cash-flow na úrovni vrcholu 2000 bubliny a poté se propadl o 60%.

Každopádně již nakupuji a pokud to spadne více, koupím více. Třeba kanadská banka Scotiabank se prodává za podobné PE jako měla na dně finanční krize a s yieldem 6,5%. Dividendoví králové VFC a SWK se propadli již více, než za velké recese roku 2008 a mají nevídané dividendy.

A jestli firma platí dividendu nebo ne, fakt nemá vliv. Walgreens dividendu platí a je dole až 42% YTD a třeba McKesson platí jen velice malou a je nahoře 59% YTD. VFC i SWK jsou králové a jsou dole o 60%. Startovní valuace a odolnost firmy k inflaci je mnohem důležitější, než to, zda firma za zisk koupí zpět akcie, nebo to vyplatí jako dividendu.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět