Nezdaněná dividenda

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Peťan
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 28 lis 2020 22:04
Has thanked: 3 times

Nezdaněná dividenda

Příspěvek od Peťan » 06 čer 2021 22:46

Zdravím,

potřeboval bych maličko poradit.

Valstním pár akcií Energy Transfer LP (ET), z které mi chodí kvartálně dividenda. Nicméně tu dividendu obdržím vždy čistou, bez 15%ního zdanění.

Ještě podotknu, že akcie nakupuju přes prostředníka Revolut a broker se jmenuje DriveWealth.

Pídil jsem se po tom, co se stalo. Nejdříve mi bylo řečeno, že se dividenda zdaní s prodlením (delay), potom, když se tak po pár měsících nestalo a já kontaktoval znovu jak support na Revolutu, tak na DriveWealth, mi bylo oběma institucemi řečeno, že je to vlastně zodpovědnost toho druhého, v jakém stavu mi dividenda chodí, takže mrtvý bod...

Nakonec ještě po dalších pokusech ve vedení dialogů se zákaznickou podporou mi vpálily, že se jedná o "return of the capital", a tudíž to danění nepodléhá. Nicméně faktem je, že je to klasická dividenda, vyplácená 4x do roka, tak tomu moc nerozumím.

Dividendy od ostatních společností, které mám na platformě Revolut mi chodí zdaněny korektně.

Mohl by mi někdo poradit jak a zda-li má toto cenu řešit? Jako, aby šlo nějak zařídit správné očištění dividendy o daň.

Děkuji.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od VSbrok » 06 čer 2021 23:37

Ach jo, meleme to tu furt dokola. NEKUPOVAT LP nebo MLP firmy!!!
Podléhají speciálním USA zákonům, které nemají oporu v českém daňovém řádu.

Buď tedy rád, že jsi se "trefil" a dividenda Ti chodí s 0% daní, tak sis mohl vybrat firmu, která daní 40-50%, ale daňově uznatelných v ČR je jenom 15%, takže zbytek bys vyhodil z vokna :?

Revolut a ani DriveWealth Ti nepomohou, je to prostě dle USD zákona :idea:
Takže do DAP příští rok prostě uvedeš hroubou dividendu a do zaplacené daně nulu. To je vše.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od minarjo » 07 čer 2021 10:43

VSbrok má v základu pravdu, mám ale obavy, že stržení 0% v USA u (M)LP je z pohledu občana ČR horší než těch 40-50% - v takové situaci by aspoň bylo v USA splněno, takto ale ne. Tedy si současně zahráváš s americkou finanční správou IRS, protože jako držitel LP akcií jsi spoluvlastník společnosti, nikoliv "jen" akcionář jako u akcií (jak už z názvu napovídá limited partnership) a to je jaksi právně i daňově komplikovanější, nelze to nejen daňově vztáhnout celé do ČR atd. Tedy z toho vyplývají (nejen) daňové povinnosti na území USA, a to ne zrovna příjemné. Tedy jediná dobře míněná rada: ZBAV SE toho LP, než to začne kvůli větším objemům americký IRS řešit. A už nikdy žádné jiné MLP či LP firmy nekupuj, to jedině že by sis řádně právní a daňovou legislativu USA v této oblasti prostudoval, to prostě nejsou akcie, ale spoluvlastnické podíly. Česká analogie: jako by ses stal spoluvlastníkem třeba nějakého s r.óčka či komanditní společnosti, ne jen akcionářem a.s. Pak neřešíš ani tak dividendy, jako celkový daňový podíl ve výši svého podílu na dané firmě... Je to složitější, detaily neznám a ani radši nechci znát :).
Já když chci něco na burze koupit, tak první věc je zjištění, zda vůbec jde o akcii akciové společnosti (tedy třeba v Británii plc., v USA corp, Inc. apod), nebo o jinou právní úpravu (fond ETF, trust Reit, nebo právě prodej podílů LP, MLP...). Poslední dvě jmenované hned vylučuji.

Peťan
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 28 lis 2020 22:04
Has thanked: 3 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od Peťan » 07 čer 2021 19:10

Dobře, moc děkuji, pánové, za odpovědi a vysvětlení. Holt chybama se člověk učí, děkuji. :)

Pátral jsem, ale na nic moc jsem nepřišel. Všude jsem akorát narážel na fakt, že LP společnosti - jejich dividendy - jsou daňeny 39,6% - čili ne můj případ. Dále pak, že při příjmu nad 1000$ p.a. z dividend (což bych splnil) je v USA potřeba daňový poradce a při příjmu z LP se pak přechází do nějakého komplikovanějšího režimu, jen jsem nepobral, zda-li je myšleno 1000$ čistě jen příjem dividend z LP, nebo celkový příjem dividend zahrnující i dividendy z ostatních společností.

Dejme tomu teda, že shary teď se ziskem prodám, jak říká minarjo, nicméně nějaké ty dividendy, nezdaněné, od nich už mi přisly (je to cca asi 25$ :) ). Stačí když to na konci roku jen uvedu do českého DAP tedy, nebo mi bude hrozit něco jako, teďko plácnu nesmysl, že nějaký aktivní úředník na toto poukáže a budu muset zpětně například vyplňovat americké DAP, nebo platit nějakou pokutu, nebo mi zabaví majetek :D, atd...?

Můžete mi někdo poradit, nebo nasměrovat na nějakou studnici vědomostí ohledně tohoto tématu, abych svou situaci uvedl do pořádku? Rád bych to měl vše korektní a neřešil zbytečně nějaké problémy způsobené svou neznalostí.

Díky moc ještě jednou.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od minarjo » 07 čer 2021 20:11

V ČR dodanit (téměř nulová daň je i u jiných společností, třeba 80/20 company, nejznámější je asi Phillip Morris Int., PM) a dál snad nic nebude třeba řešit, to by bylo třeba spíš u větších objemů.
Naposledy upravil(a) minarjo dne 11 čer 2021 06:37, celkem upraveno 1 x.

Peťan
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 28 lis 2020 22:04
Has thanked: 3 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od Peťan » 09 čer 2021 19:23

OK, tak tedy moc děkuji za vzdělání a pomoc. :)

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od VSbrok » 13 čer 2021 04:02

IRS by to řešil až při výnosu z podílu nad 1000 USD, takže s 25 dolky jsi vcelku fpoho a snad se nenajde žádnej IRA ouřada aktivista, aby to řešil. :roll:

Takže pryč a s tím, buď rád, že se ziskem a už jen klasiku akcie ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od Glueless » 15 čer 2021 11:40

VSbrok píše:
06 čer 2021 23:37
Ach jo, meleme to tu furt dokola. NEKUPOVAT LP nebo MLP firmy!!!
Podléhají speciálním USA zákonům, které nemají oporu v českém daňovém řádu.

Buď tedy rád, že jsi se "trefil" a dividenda Ti chodí s 0% daní, tak sis mohl vybrat firmu, která daní 40-50%, ale daňově uznatelných v ČR je jenom 15%, takže zbytek bys vyhodil z vokna :?

Revolut a ani DriveWealth Ti nepomohou, je to prostě dle USD zákona :idea:
Takže do DAP příští rok prostě uvedeš hroubou dividendu a do zaplacené daně nulu. To je vše.
Pokusím se o pohled z jiného úhlu, nikoliv o flame:

MLP a LP jsou entity, které daní 39,6 % a nejedná se o vyjímku, ale o sdružení zdanění za firmu a za akcinoáře, tzn. daníš jednou, ale víc. Ostatní "normální" firmy (C-corp) daní jednou svůj zisk (což "nevidíš") a pak ještě zdaní akcionáře (nákup-prodej, dividendy apod.), pokud akcionář nesplní několik podmínek: vlastnit v daňově odkloněném účtu apod. (platí pro občany USA a pár spřátelených států).

Ve výsledku, tě to pak vyjde nastejno, jsi poslední v řadě a jestli daní firma 1x a ty 1x nebo tě zkásnou 1x moc, jsi na stejno.

Úplně bych je nezahazoval, protože jsou si podobné REITům, kde také nedaní na úrovni firmy, za podmínky rozdělení zisku mezi akcionáře a mají vyšší divi (obvykle).

Problém vidím v alternativních brokerech, kteří neošetří držení akcie/podílu firmy a neposkytnou dobrý servis.

Glueless
P.S. sranda je, že v každém státu ti vyplatí jinou distribuci (nikoliv dividendu), podle toho, kolik tam firma vydělala a ty ji musíš danit v každém státu zvlášť, od určité hodnoty samozřejmě :D
A ještě si distribucí snižuješ pořizovací cenu, protože je to návrat kapitálu, nikoliv divi, tzn. při prodeji si musíš upravit nákupku o to, co jsi dostal (a považuješ za divi).
Jednoduché, ne? :lol:
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od Glueless » 15 čer 2021 11:58

Peťan píše:
07 čer 2021 19:10
Dobře, moc děkuji, pánové, za odpovědi a vysvětlení. Holt chybama se člověk učí, děkuji. :)

Pátral jsem, ale na nic moc jsem nepřišel. Všude jsem akorát narážel na fakt, že LP společnosti - jejich dividendy - jsou daňeny 39,6% - čili ne můj případ. Dále pak, že při příjmu nad 1000$ p.a. z dividend (což bych splnil) je v USA potřeba daňový poradce a při příjmu z LP se pak přechází do nějakého komplikovanějšího režimu, jen jsem nepobral, zda-li je myšleno 1000$ čistě jen příjem dividend z LP, nebo celkový příjem dividend zahrnující i dividendy z ostatních společností.

Dejme tomu teda, že shary teď se ziskem prodám, jak říká minarjo, nicméně nějaké ty dividendy, nezdaněné, od nich už mi přisly (je to cca asi 25$ :) ). Stačí když to na konci roku jen uvedu do českého DAP tedy, nebo mi bude hrozit něco jako, teďko plácnu nesmysl, že nějaký aktivní úředník na toto poukáže a budu muset zpětně například vyplňovat americké DAP, nebo platit nějakou pokutu, nebo mi zabaví majetek :D, atd...?

Můžete mi někdo poradit, nebo nasměrovat na nějakou studnici vědomostí ohledně tohoto tématu, abych svou situaci uvedl do pořádku? Rád bych to měl vše korektní a neřešil zbytečně nějaké problémy způsobené svou neznalostí.

Díky moc ještě jednou.
první věc: nejedná se o dividendy, ale o distribuci zisku, což není slovíčkaření, vysvětleno níže. Jsi něco jako spolumajitel družstva se všemi právy a povinnostmi.
Danit je tvoje povinnost, tzn. pokud to neudělal broker (je to špatný broker) a musíš si to zařídit ty.
Poradce mít nemusíš, je na to formulář a není zas tak složitý. Na konci roku ti ET pošle výpis, kde máš všechny podstatné informace. A ano, je dlouhý a nepřehledný ;)

Proč je rozdíl divi a distribuce? Protože distr. snižuje nákupní cenu (účetně). Tzn. při prodeji musíš snížit o obdržené distr. svoji cenu a zaplatíš tak daň ze zisku.

Ad zdanění distribuce: uvědom si, že jsi podnikal v US a nezaplatil daň z podnikání (proto tak vysoká daň=39,6 %, je to součet korporátní daně a daně akcionáře). Všechny normální firmy (C-corp) to dělají automaticky za tebe. MLP, LP a REIT nikoliv.

Ale pokud toho nemáš mraky (nevím, kde má US berňák nastavenou trigger), tak asi projdeš bez povšimnutí. Ale s US IRS opravdu není sranda a umí si svoje požadavky vymoci.

Glueless
P.S: víš jaké jsou dva nejhorší zločiny v US?
.
.
.
vražda US prezidenta a neplacení daní :!: :lol:
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od Glueless » 15 čer 2021 16:28

Peťan píše:
09 čer 2021 19:23
OK, tak tedy moc děkuji za vzdělání a pomoc. :)
ještě mě napadla varianta: stejný obor podnikání, ale klasická firemní struktura (C-corp), nabízí se výměna za: KMI, ENB apod.
Každá z nich (včetně ET) mají své "mouchy", ale v sektoru Energy, Industry: Midstream to jinak nejde, navíc s takovou divi :-)

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět