Pár otázek začínajícího investora

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od IG_Ronie » 22 úno 2021 15:26

A nemůže to být, jak psal Gixian na P2P foru - že to sice podléhá srážkové dani 15 % ze základu daně, ale ten je v případě emisního ážia O2 (z nějakého důvodu) nula? Proto se nedaní (a mluví o tom více zdrojů)?
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

emet
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 18 lis 2019 12:42

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od emet » 22 úno 2021 16:06

Pozor, myslím že se tu pletou dvě věci dohromady. Jedno je způsob placení daní a druhým je sazba (velikost) daně.

Daň může být zaplacená několika způsoby, např.:

1) srážkou při výplatě - tak se daní české dividendy
Citaze ZDP §38d
(2) U příjmů plynoucích z podílů na zisku uvedených v § 36, s výjimkou příjmů plynoucích ze zaknihovaných cenných papírů, je plátce daně povinen srazit daň při jejich výplatě,...
srážkou se dále může zdanit třeba mzda z DPP, úroky na spořícím účtu apod. V takovém případě je daň zaplacená a do daňového přiznání už se neuvádí. Případy, kdy se daň platí srážkou při výplatě, jsou uvedeny např. v $38d ZDP či v jiných ustanoveních. Nicméně u výplaty ážia se srážka v zákoně nikde nezmiňuje.

2) na základě daňového přiznání a ročního zúčtování - to je případ prodeje cenných papírů, zahraničních dividend a pod. a čehokoli dalšího u čeho nebyl zaplacena daň srážkou při výplatě.

Sazba daně s tím ale už nesouvisí, ta se vztahuje k druhu příjmu, nikoli způsobu jakým a kdy byl zdaněn.

Tedy výplata ážia je příjem podle §10, sazba daně je stanovena v §36, a protože není v §38d uveden jako příjem, jež se daní srážkou při výplatě (tzn. byl společností vyplacen v hrubé nezdaněné výši), měl by být dodatečně uveden v daňovém přiznání.

Ale nejsem daňový poradce, jen vysvětluju, jak ty paragrafy čtu a chápu já. Zatím mě nikdo nepřesvědčil o opaku. ;)
| T | MONET | CEZ | SP5 | SPG | MO | BTI | CSCO | INTC | ABBV | PFE | TELEC | WBA | KOMB | VTR | LEG | JNJ | EUDV | RDS.B | MRK | BMY | IEMA | IWDA |

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od Pavel » 22 úno 2021 22:13

emet píše:
22 úno 2021 12:59
Pavel píše:
05 úno 2021 08:06
Pro inspiraci - česká akcie O2 už několik let vyplácí "dividendu", která se skládá ze dvou složek. Jednou složkou je část zisku a druhou složkou je emisní ážio. A daní se 15% jen ta část, která odpovídá vyplacenému zisku.
Hele, nesouhlasím s tebou. Zákon o daních z příjmů v §10, odst. (1), písm. g) výslovně uvádí "vrácení emisního ážia" mezi ostatními příjmy a dále se o něm zmiňuje v §36 v části o zvláštní sazbě daně, že se daní 15% sazbou. Mi z toho tedy vyplývá, že vrácené emisní ážio zdanit musíš.
Hele, klidně nesouhlas. Psal jsem o reálné situaci, jak zdaňuje vyplácenou "dividendu" O2, která má za povinnost provést a odvést státu srážkovou daň 15%.

Větu "A daní se 15% jen ta část, která odpovídá vyplacenému zisku." jsem vztahoval ke zdanění u zdroje, tedy zdanění provedené emitentem O2.

onnline
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 07 led 2019 00:20

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od onnline » 04 dub 2021 11:12

Zdravím pánové.Predávam byt a cca do dvoch mesiacov by som mal mať k dispozícií 1 800 000kč na investovanie do akcií.Mojím cieľom je čo najvačší pasívny príjem z dividend(tzn.žiadne rastové akcie)ale zároveň aby dividendy boli bezpečné a portfólio čo najviac diverzifikované.Mám v pláne za 3/4 tejto sumy nakúpiť distribučné etf s mesačným vyplácaním dividend a to DIV, SDIV, SRET a REM (REM má divi kvartálne) a za zvyšok nakúpit jednotlivé akcie.Aký je vás názor na mnou vybrané etf?Nie je tam niečo "špatne" čo ja nevidím, prípadne ako by ste tie peniaze zainvestovali vy, vzhľadom k mojej stratégii (čo najvačší príjem z dividend)?

Investujem už štvrtý rok a nejaké portfólio už mám.Robil som si aktívny stockpicking ale prišiel som na to, že akcie ktoré som si vyberal obsahovali práve tieto etf-ka plus v týchto etfkách sú ešte ďalšie akcie ktoré portfólio ešte lepšie zdiverzifikujú.
T,GEO, PFE, SRET, DIV, SDIV, REM

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od minarjo » 04 dub 2021 11:32

Teda nevím, na všechny 4 etf jsem se schválně podíval na DY a grafy a všechna ve shodě jsou i na pětiletém grafu ve ztrátě, to bereš jako dobrou investici? To u silných dividendových akcií z indexů řekněme DJIA, FTSE100 či DAX, případně u nejznámějších REITs tedy neplatí... A i dividendový výnos mají mnohé akcie (třeba T, PM,MO, BP, Shell...) vyšší než těch cca 6-7% co mají tato ztrátová ETF.

onnline
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 07 led 2019 00:20

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od onnline » 04 dub 2021 11:38

Spadlo to koli korone a ešte sa to nevrátilo na predkoronové hodnoty (aspoň si to myslím).Výnos majú síce 6-7% ale predpokladám že keď firmy obsiahnuté v týchto etf obnovia dividendy na predkoronové úrovne tak pri súčastných cenách by mali mať výnos cca 13%.Mne ide primárne o pasívny príjem, hodnotu podkladového aktíva zase až tak neriešim, ale rád si prečítam názory skúsenejších.
T,GEO, PFE, SRET, DIV, SDIV, REM

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od MiHons » 20 dub 2021 10:49

Zdravím, nevím jestli to tu někde už bylo, ale doporučíte stránku kde sledujete ekonomické reporty firem dle kalendářních dnů, já to sleduji v tradingview a tam je to dost bída co se týče přehlednosti, existuje vůbec nějaká platforma/informační server kde je to takto pokupě?

Díky za tipy

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od slon » 20 dub 2021 12:21

https://www.investing.com/earnings-calendar/

ale stejně nakonec zjistíš, že nejlepší je registrovat si svůj email na webu u každé firmy co tě zajímá tak, aby ti nic neušlo.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od MiHons » 21 dub 2021 09:52

slon píše:
20 dub 2021 12:21
https://www.investing.com/earnings-calendar/

ale stejně nakonec zjistíš, že nejlepší je registrovat si svůj email na webu u každé firmy co tě zajímá tak, aby ti nic neušlo.
Díky ty maily přímo od firem mě nenapadli, moc díky :)

Odpovědět