Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Drmla » 07 led 2021 10:20

Já tomu sice moc nerozumím, ale co píše czhunter mi dává jako laikovi smysl. Ať už se to týká přepálených valuací nebo úvah o dolaru.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 07 led 2021 13:04

Czhunter ma vseobecny prehled, ale vyziva se v hyperbolach, vse schvalne amplifikuje do krajnosti a rad si "hraje s cisly" (pouziva presne takove casove useky, jake se mu argumentacne hodi do kramu), a vidi veci prilis cernobile, coz devalvuje jeho kredit. Neco podobneho predvadi na Stanislavove FB strance o pasivnim prijmu uzivatel Vaclav Pisk, s tim rozdilem, ze misto o zlatu mluvi o Bitcoinu (aniz by pripoustel existenci negativ); vlastne bych se nedivil, kdyby se jednalo o jednu a tutez osobu.

Co se roku 2021 tyce, this time it is (really) different. Nebo mne opravte, jestli nekdy v historii nastala stejna kombinace zoufaleho tisku penez v kombinaci s mimoradnou medialni masazi vsech druhu investovani/spekulovani na socialnich sitich? Pak je spolu s boomem stredni tridy v prelidnene JV Asii jasne, ze se meni (drahnou) valuace klasickych aktiv a leti vse, co se nedevalvuje a neni pribite.

Samozrejme to neni zdrave ani bezpecne ci jednoduche investicni prostredi, jak jsem vcera psal na FB v debate Vltava Fundu, bojim se nakupovat kvuli soucasnym valuacim, a bojim se zaroven nenakupovat kvuli ujizdejicimu vlaku.

Ten LMT, o kterem tu mluvite, predstavuje jednu z poslednich levne ocenenych "velkych" akcii v USA, asi diky negativni konotaci jejich prim. businessu. Casem se odlepi i on, tak jako se odlepi CSCO, INTC, GILD a dalsi firmy s dobrym rustem zisku ale blbym vibe.

P.S. 100% v akciich zde nema zcela jiste nikdo, tak jakapak kua plna expozice. Nebo nekdo z nas tady bydli pod mostem?

Disclaimer: mam barak, les, akcie, krypto, dluhopis, stribro a starozitnosti, ale akcie mam ze vseho nejradeji, protoze se jedna o jedine opravdu pracujici penize.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 07 led 2021 15:17

Glueless píše:
06 led 2021 18:55
Martin píše:
06 led 2021 11:48
Glueless píše:
05 led 2021 19:45


Já šel po CHL, ale ten skok (+10 %) na mě přišel o den dřív...
v noci jsem vzal NOC ;)
G.
A není ten DY 2% málo Antone....nebo proč jsi NOC bral??
Byla noc ;)
Mají všechno, co chci: je to silně krize+covid rezistentní, mají slibný růst (mají před zavedením nového stroje: B21), odráží se od resistance, levný fundament.

A ke všemu se nerad přidávám do těch nadopovaných "raket", co (podle mě) skončí jako silvestrovská rachejtle. Mnoho povyku, velká záře, rychlý vzlet a bum a ticho a tma...

Možná jsem mimo, ale čekám rotaci od rachejtlí k hodnotovému fundamentu. Momentum je z historie vždy dočasné, fundament vždy na delším horizontu vede.
G.
Ok jestli mas NOC projety.
Neverim, ze by LMT sel do kopru.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 07 led 2021 15:23

JosephusMiller píše:
06 led 2021 21:22
Martin píše:
06 led 2021 08:28
Michael píše:
06 led 2021 08:15



LMT kde na Fio ? Lynx Degiro LMT GD mi koupit nejde.
Ano na Fio...
Taky jsem o tom premyslel (nakup LMT na Fio) - ale ma to smysl, mit tam jen jeden USD titul? Az budou chodit divi v dolarech... co s nima? Prevod na czk? Nebo prevod (jak?) z Fia k jinemu brokerovi, kde bych mel vetsinu usd titulu?
Uz jsem to nekde psal, dalsi pojisteni 20000 EUR,na Lynxu zbrojare nekoupim, pripadne koupim ceske akcie.
Divedendy vybirat nebudu, nakupuju teprve dva roky a chci divi reinvestovat. K dividendam poslu dalsi USD a akcie prikoupim nebo naredim.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 07 led 2021 17:50

Martin píše:
07 led 2021 15:17
Glueless píše:
06 led 2021 18:55
Martin píše:
06 led 2021 11:48


A není ten DY 2% málo Antone....nebo proč jsi NOC bral??
Mají všechno, co chci: je to silně krize+covid rezistentní, mají slibný růst (mají před zavedením nového stroje: B21), odráží se od resistance, levný fundament.

G.
Ok jestli mas NOC projety.
Neverim, ze by LMT sel do kopru.
ale uznávám, že LMT je taky dobrá (možná i lepší) volba

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 07 led 2021 18:15

Koupil jsem KMB, pravděpodobně na trade.
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 07 led 2021 19:18

V malym dipu prikoupeno 3M. Nic lepsiho ted nejak nevymyslim...

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 08 led 2021 12:38

Marek píše:
07 led 2021 19:18
V malym dipu prikoupeno 3M. Nic lepsiho ted nejak nevymyslim...
Ja premyslim zleva, zprava a nevim. Nove akcie, co bych chtel jsou na maximech a redit kdyz mam nektere akcie 10-50% v plusu .....jak to delate? Lezi mi dolary na Lynxu a nic. Zpetne kdyz se podivam, tak v březnu jsem se "podelal" a nedelal skoro nic, pak kdybych v dubnu sahnul na sporak a nakoupil akcie, tak jsem si rikal, ze to pujde urcite dolu a nic. Pred koncem roku prisla vakcina a jelo se nahoru, takze zase nic. Jakmile bych ted nakoupil nove akcie, tak to samo praskne a poleti to dolu.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od JosephusMiller » 08 led 2021 14:03

Martin píše:
08 led 2021 12:38
Marek píše:
07 led 2021 19:18
V malym dipu prikoupeno 3M. Nic lepsiho ted nejak nevymyslim...
Ja premyslim zleva, zprava a nevim. Nove akcie, co bych chtel jsou na maximech a redit kdyz mam nektere akcie 10-50% v plusu .....jak to delate? Lezi mi dolary na Lynxu a nic. Zpetne kdyz se podivam, tak v březnu jsem se "podelal" a nedelal skoro nic, pak kdybych v dubnu sahnul na sporak a nakoupil akcie, tak jsem si rikal, ze to pujde urcite dolu a nic. Pred koncem roku prisla vakcina a jelo se nahoru, takze zase nic. Jakmile bych ted nakoupil nove akcie, tak to samo praskne a poleti to dolu.
Mam stejne pocity, dej vedet az nakoupis, at vime az to poleti dolu :-)
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 08 led 2021 14:10

No já kupoval od března každý měsíc až do listopadu. Po pravdě. když jste poslali v březnu nebo dubnu newsletter, že doporučujete počkat, jak se situace vyvrbí či jako tip Exxon, tak jsem si newsletter od IG okamžitě odhlásil. Místo rozumného vysvětlení, proč nepanikařit a proč nakupovat kvalitní tituly, byl email plný neslušných výrazů a nic přínosného.

Když akcie co sleduju a chci sletí z $50 na $10, tak na co bych čekal?
"Podělat" se není z čeho, když máš vytipované kvalitní firmy.

Byť jsem měl být ještě více agresivní a koupit na malý margin. No v říjnu jsem si ho konečně aktivoval na Degiru a dost přikoupil a šťastně pro mě to bylo přesně před vakcínou a jsem 15-50% nahoře na těchto nákupech a margin jsem splatil levnější korunou, takže dalších pár % k dobru.

Od vakcíny již nenakupuji vyjma sem a tam příležitostí co vykouknou. Třeba Iron Mountain koupeno v listopadu za $25,70 a prodáno v prosinci za $30 s nějakých 18% zisku. Dále pak Bristol myers squibb přikoupeno, které je stejné jako před 6 měsíci, přesto, že revenue za 2020 je nahoře 38%, divi 10% a akcie jen 2% za 2020. Klasický fat pitch jaký má Buffett rád, proto také přidal BMY do Berkshire portfolia v Q3.

Aktuálně především vyčkávám. Korekce akciového trhu je v průměru každých 6 měsíců, takže kdo si počká se dočká.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Zamčeno