Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 18 led 2022 10:37

Investor007 píše:
16 led 2022 15:23
Na STAG jsem se taky díval, ale ten je cenově už mimo realitu a kompletně odtržený.

RIO jsem zvažoval ještě předtím než jeho cena vzrostla, ale nevzal jsem ho kvůli chystanému divi cutu. Možná to byla chyba. Rovněž takovou firmu nemám a rád bych měl více firem, které něco hmatatelného "produkují".
Kde jsi cetl o divi cutu, teprve ji zacinam procitat a neni to tak, ze chteji mit payout ratio 40-60%? Za rok 2020 to tak psali a byli to tak, ze pak meli jeste specialku a dostali se na 73%.
Jestli je to blbost, tak se necham poucit, at vim jak to je.
Jinak na oficialnich strankach je ex-divi 10.3.22 zatim bez vyse dividendy, druha 11.8.22. V Lynxu udavaji divi 1,19USD.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 18 led 2022 16:33

JosephusMiller píše:
17 led 2022 10:57
něco si přejte, padá MSFT.... koupit nebo počkat, toť otázka :-)
Předplať si Fastgraphs za $15 a zobraz si v něm Microsoft a tvá otázka bude rychle zodpovězena. V kostce shrnuto, pokud jsi dlouhodobý investor a stačí ti výnos do 5% ročně pro dalších 5 let a nevadí ti potenciální risk korelace k férové hodnotě odpovídající zhruba 60% poklesu, pak klidně kupuj. Pokud jsi trader a jde ti jen o to, to rychle podojit, dokud to jde nahoru, pak kupuj.

Pokud jsi dlouhodobý a hodnotový investor a přijde ti 5% výnos při 10% inflaci málo, pak to nekupuj a kup něco lepšího.

Nechci ti nic říkat, ale dobu pro nákup Microsoftu si zaspal o 7 let. Teď budeš maximálně stádní ovce, co kupuje zrovna to, co jde nahoru a co kupuje každý, aby následně všichni šli na porážku.

Jen pro názornost, jak je to předražené. Kdyby jsi byl jediný vlastník Microsoftu a koupil 100% akcií za dnešní market cap a Microsoft vyplatil veškerý zisk jen tobě, pak by jsi dostal kolem 2% ročně. Takže opět si odpověz na otázku, zda ti přijde návratnost investice 2% dobrá či ne. Koupil by jsi nájemní byt, kdyby ti platil 2% z investované částky? Asi ne. Tak proč kupovat podnik, který vygeneruje 2% zisk s tvé investice.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Jack N. » 18 led 2022 18:45

Jacku,
mohu s mýlit, ale o SBSW jsem četl, že mají většinou "špatný" výběr v kovech: většinu toho, co těží se používá v klasických autech (ICE), katalyzátorech apod.
To lithium a Ni je tam okrajový.
Ale cena je tam pěkná.
držím palce
G.
Máš pravdu, automobilový průmysl je primární odběratel platiny a podobným kovů (resp. sloučenin) a dá se čekat postupné snižování. Využití je ale v řadě dalších oblastí a zde je naopak šance na růst. Budoucnost ukáže co a jak. Obecně této části podniku věřím výrazně víc než poměrně drahé težbě zlata.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 18 led 2022 18:47

Dneska jsem vzal při tom menším dipu startovací vzrorek v ADC, AMZN na swing a chystám se nakoupit SPY na swing pokud ještě půjde o trochu níž k 450-451. Všechno na co se podívám je ale pořád strašně předražené. Někdo zajímavé tipy?

Btw. docela lituji, že jsem nevzal více ATVI. V médiích rezonuje, že je bude kupovat MSFT.

Koukal jste se někdo po kasinu jako WYNN? Jsou docela domlácení, ale mohl by tam být potenciál. Otázka je kdy skončí korona. HLT a H už docela odlétly.
Naposledy upravil(a) Investor007 dne 18 led 2022 19:04, celkem upraveno 1 x.

jiri.sykora83
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 18 úno 2021 11:26

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od jiri.sykora83 » 18 led 2022 18:50



Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 18 led 2022 19:47

Investor007 píše:
18 led 2022 18:47
Někdo zajímavé tipy?
Btw. docela lituji, že jsem nevzal více ATVI. V médiích rezonuje, že je bude kupovat MSFT.
Kup vice ATVI, pokud veris, ze to koupi za 95usd tak mas "jistych" 15%:)

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 18 led 2022 19:49

Mám nákupku 60 USD, nechce se mi kazit. Psychologický neduh :-).

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 18 led 2022 21:54

Pote, co jsem cetl o earningsech namornich prepravcu (a zaroven cetl, ze maji spolu kartel, ktery je legislativne zarucen snad do roku 2024) tak pokukuju po firmach jako ZIM, alternativne snad Maersk. Prvni ma yield jako dividend trapy, druhy naopak neplati vubec nic. Coz je dost funny pac ZIM je nedavne IPO a Maersk veteran.

Moc hezky to dnes koupil Gazprom, bez nehoz se Evropa stejne neobejde, a Nornickel, kteremu Putin zaridil moc pekny record day dip :D

Kupuje ted tyhle veci (Rusaky a containerare) tady nekdo?

P.S. popularni dividendovy REIT IRM za posledni mesic skoro -15%

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 19 led 2022 09:05

Investor007 píše:
18 led 2022 18:47
Koukal jste se někdo po kasinu jako WYNN? Jsou docela domlácení, ale mohl by tam být potenciál. Otázka je kdy skončí korona. HLT a H už docela odlétly.
Proč se nepodíváš sám? https://youtu.be/Mort8yKjwOM

Velice volatilní zisky, velice volatilní cena akcií, dividendová historie děs, prostě relativně mizerná dlouhodobá akcie. Pro spekulanty ale možná dobrá. Malý tip od Chucka, akcie kasin sledují více cash flow než EPS, takže je důležité sledovat cash flow než earnings.

Jedno z pravidel Benjamina Grahama - firma nesmí ani jeden rok za posledních 10 let být ve ztrátě. To WYNN nesplňuje. Pro konzervativní investory vyhnout se obloukem.

Existují stovky lepších firem aktuálně za dobrou valuaci, tak mi to nepřijde lákavé.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 19 led 2022 09:08

Právě, že jsem se na to díval. Primárně bych raději ale šel do něčeho jako H, HLT, nebo MAR, ale ty už bohužel odletěly.

Ty stovky lepších firem se v každém případě velmi obtížně hledají. Včerejších menších dipů by to chtělo více.

Zamčeno