Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 16 led 2022 15:23

Na STAG jsem se taky díval, ale ten je cenově už mimo realitu a kompletně odtržený.

RIO jsem zvažoval ještě předtím než jeho cena vzrostla, ale nevzal jsem ho kvůli chystanému divi cutu. Možná to byla chyba. Rovněž takovou firmu nemám a rád bych měl více firem, které něco hmatatelného "produkují".

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 16 led 2022 21:31

minarjo píše:
07 led 2022 07:35
Doplním Vlastu, že pokud fakt chceš v ptf nadále mít jen dolary (při dominanci US titulů to dává smysl), tak na americké burze lze za USD ve formě ADR koupit všechny tři uvedené společnosti (tickery LIN, GSK, UL, všechny tři na americké burze NYSE). Pak je obchod i dividenda v USD, jen je třeba počítat s drobným ADR fee poplatkem bance emitující ty ADR za konverzi dividendy do USD (ale nic hrozného, typicky 0,5-1,5% z částky hrubé dividendy, vždy při její výplatě). Plus samosebou je třeba zvážit (tak jako u každé investice do zástupných cenných papírů) potenciální kreditní rizika emitující banky. Nicméně mnohým investorům to tolik nevadí, pokud mají převahu USA titulů a nechtějí kvůli pár evropským do ptf přidávat další měnu (odpadají jim další měnové konverze atd.). Třeba já to dělím na úrovni brokerů (v Lynx mám jen USD na US tituly apod.).
No právěže se snažím o opak: mít diverzifikované ptf jak růst/hodnota, sektory, regiony, tak i měny.
Bohužel v praxi nenacházím mimo USD dostatek podobně kvalitních příležitostí.

A když už něco je, tak mi to uletí, jak např. Henkel, z cca 70 na 80...

Ale když bude mít někdo tip, přihoďte.

díky
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 16 led 2022 21:35

Jack N. píše:
15 led 2022 09:34
První letošní nákupy - zvětšil jsem pozici u SBSW za 13$ a založil novou u BF-B za 67$.

SBSW (Sibanye-Stillwater) se mi hodně líbí, většina příjmů / zisku je z oblasti precizních kovů (platina, paladium, rhodium ...), těžba zlata je již minoritní. Vedení podniku v čele s Nealem Fronemanem provedlo akvizicí Stillwater Mining Company v roce 2017 mistrovský tah. Firma je nyní bez dluhu se slušnou hotovostní pozicí a plánuje další akvizice / rozvoj směrem k lithiu a niklu. Mírně / středně mi vadí Jihoafrický domicil, tohle vnímám jako větší nebezpečí než komoditní cykly - již jsem ale četl informace (dohady), že by časem chtěli hlavní listing v Kanadě či USA. Druha věc je, že zlato těží za vyšší náklady než je průměr těžařů, takže marže jsou nižší. Mohli by udělat spin-off zlata a "odemknout" tak hodnotu jádrového byznysu pro akcionáře.

Tak až se daří v roce 2022 !
Jacku,
mohu s mýlit, ale o SBSW jsem četl, že mají většinou "špatný" výběr v kovech: většinu toho, co těží se používá v klasických autech (ICE), katalyzátorech apod.
To lithium a Ni je tam okrajový.
Ale cena je tam pěkná.

držím palce

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 16 led 2022 21:39

[quote=Glueless post_id=11998 time=16423
[/quote]

No právěže se snažím o opak: mít diverzifikované ptf jak růst/hodnota, sektory, regiony, tak i měny.
Bohužel v praxi nenacházím mimo USD dostatek podobně kvalitních příležitostí.

A když už něco je, tak mi to uletí, jak např. Henkel, z cca 70 na 80...

Ale když bude mít někdo tip, přihoďte.

díky
Glueless
[/quote]
Ja chtel koupit eura, abych koupil Allianz, jenze mit jen jeden titul. Za dividendy bych dalsi akcii neporidil.
Tak jsem vzal zase dolary, uvidim jestli bych vzal ADR nebo holt Allianz nemel.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od JosephusMiller » 17 led 2022 10:57

něco si přejte, padá MSFT.... koupit nebo počkat, toť otázka :-)
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 213
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od volnicko » 17 led 2022 13:21

Pribral jsme nejakou Sberbank. Fundament velky dobry, politicka rizika velky spatny.. Tak jsem zvedav. :)

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Antoan » 17 led 2022 13:44

Zdá sa, že GSK bolo príliš veľké sústo pre Unilever...a nejak sa pridrhol. Aktuálne zaujímavých - 8% dole...

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od TomasV » 17 led 2022 18:25

Antoan píše:
17 led 2022 13:44
Zdá sa, že GSK bolo príliš veľké sústo pre Unilever...a nejak sa pridrhol. Aktuálne zaujímavých - 8% dole...
Tak se není čemu divit,že akcie jsou dole ,museli by zaplatit přes 68 miliard dolarů,to by znamenalo velké zadlužení někam kolem 6 net debt/Ebitda a ztrátu A ratingu,což v době zvyšování sazeb asi není dobrý nápad.Také se mluví o tom ,že budou prodávat divizi svých potravin a více se soutředit na zdraví ,krásu a hygienu.Tak velké akvizice většinou nejsou pro akcionáře dobré ,viz.třeba ATT nebo MO.

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Cyberguy » 17 led 2022 21:18

JosephusMiller píše:
17 led 2022 10:57
něco si přejte, padá MSFT.... koupit nebo počkat, toť otázka :-)
:roll:
Jak může dnes MSFT padat, když je burza v Americe zavřená?

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od JosephusMiller » 18 led 2022 07:29

Pardon, to bude tím mým želvím tempem :)
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Zamčeno