Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Andrej » 10 lis 2020 13:54

DeGiro priemerný poplatok 0.55€ za US mi nepríde tak veľký a dá sa tiež nakupovať od 1ks. Celkom dobre sa to aplikuje u spoločností ako JNJ, MMM, ...
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 10 lis 2020 14:02

To už je trochu OT a vícekrát omílané - každý nákup i prodej u Degiro je zároveň konverze z EUR do USD. Jinak ten poplatek je pořád cca 2x tak vysoký jak u IB a vyšší jak 0 u bezpoplatkových. Za mne je samozřejmě v tolerovatelné (pokud to srovnám s ČR) rovině. Jinak přesně tuhle taktiku u JNJ, AMZN, MSFT, AAPL apod. jsem měl na mysli. Jak jsem začínal jsem při prvním dipu napálil plnou pozici a to byla docela chyba.

Vojta
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 29 bře 2020 19:32

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Vojta » 10 lis 2020 14:59

Investor007 píše:
10 lis 2020 14:02
Jak jsem začínal jsem při prvním dipu napálil plnou pozici a to byla docela chyba.
S tímhle jsem měl první dva roky taky docela problém, než jsem se naučil poplatky u FIA vnímat trochu jinak :)

Až trochu pomine hype po vakcíně, přemýšlím o vstupu do DAI, M, GE nebo LHA. Názory?
CZK:AVAST,CEZ,KOFOL,KOMB,TELEC,VIG
EUR:EUNL,R6C3,VZLE
USD:AAPL,ARKG,BIIB,C,CVS,DB,EPD,ESPO,GE,GILD,HASI,HPQ,NHI,NOK,OTGLY,PLTR,PRNT,TAK,VGT,WFC

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 10 lis 2020 15:46

Má někdo odvahu jít do BABA, nebo ZM? Jestli to ještě více klesne asi přizobnu. Pandemie hned tak nikam nepůjde a návyky zůstanou.

U obou mám ale obavy z toho jak rychle nabyly na síle, tak že ji můžou taky pozbýt. + vliv Číny (viz ANT)

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 10 lis 2020 17:48

BABA přikupuji frakce.
Stavím zoo.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 10 lis 2020 18:35

Investor007 píše:
10 lis 2020 13:40
Martin já to dělám úplně stejně - čekám. Nejhorší je podle mého do toho vpálit plnou pozici na nynějších cenách. To už pak nedoředíš a bagholduješ (jiní tenhle pojem nazývají pobíráním dividend z fundamentálně silné akcie u které nezáleží na její momentální kupní ceně). Dle mého je nejlepší ředit po dipech pěkně postupně i s menším počtem akcií.
tohoto jsem se zbavil tím, že střádám v průběhu roku a až je to investovatelná částka, udělám nákup toho, co je v té dané situaci nejlepší volba. Někdy vysoký výnos, jindy nízký výnos,ale rychle rostoucí atd., (ne)oblíbený sektor...

Neřeším KDY (když mám nastřádáno)
Řeším jen CO (dle fundamentu, technické an., vy(pře)vážení portfolia, psychologie davu atd).

Jednou za čas si projdu portfolio a zhodnotím, zdali se původní inv.myšlenka naplnila a jestli mám s titulem trpělivost. Pak buď nechám nebo střelím a koupím další titul.

Ale ten prodej VTR jsem fakt blbě načasoval :roll:

Bagholding beru jako daň vyššímu výnosu akcií nad dluhopisy a spořícím účtem. Beru to, že musím zlepšit vybírání.
Vyhrává ten, kdo dá víc gólů. Tzn. sleduju si poměr Win-Loss. Kdybych na to neměl žaludek spořím na "vkladní knížku".

G.
P.S. abych nebyl off topic: PFE se jako "zachránce světa" potápí druhý den za sebou...podle mě je to nákup
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 10 lis 2020 18:43

Martin: to je presne to casovani ktere je vicemene jak hod korunou:

Nakoupis
• vcas (cena jde kratkodobe nahoru): omg, ten muj aim! Haloo, Berkshire...?!
• prilis brzy/pozde (cena jde kratkodobe dolu): omg, jsem sam sobe za vola!

Nenakoupis
• nastesti (cena jde kratkodobe dolu): muzes se vratit k variante a) nebo taky ne
• bohuzel: sh1t, ujel mi vlak!!!

Necasuj, necasuj, necasuj, at se z toho nezblaznis...

:D

Osobne to beru tak, ze v urcitym bode stabilizace/normalizace ekonomiky (pozitivni newsy z healthcare, ustup lockdownu, navrat cen ropy do normalu, navrat entertainmentu a cestovani) proste snizim cetnost nakupu o 50-70%, a vrhnu se docasne na nejaky jiny aktiva (ci se vratim ke staremu dobremu cestovani...)
Proste tak nejak verim tomu, ze temer libovolny nakup mezi breznem a [kdovi, kdy] 2020/21 bude za 2-4 roky vniman jako velmi dobry vstup "za temna".

M.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 10 lis 2020 18:45

Investor007 píše:
10 lis 2020 15:46
Má někdo odvahu jít do BABA, nebo ZM? Jestli to ještě více klesne asi přizobnu. Pandemie hned tak nikam nepůjde a návyky zůstanou.

U obou mám ale obavy z toho jak rychle nabyly na síle, tak že ji můžou taky pozbýt. + vliv Číny (viz ANT)
BABA, GOOGL ano

ZM určitě ne.
Pro mě je ZM nafouklá bublina. Aplikace je používaná davy, moderní, ale ziskovost neospravedlní valuaci (násobky).
P/E=523 (dle Mstar)
Kromě toho, že ta aplikace není nic světoborného, navíc konkuruje slonům (CSCO, MSFT) ti je rozdupou. Zatím dvojnásobí zisky každý rok, jak dlouho ale toto udrží?

Každý může, kde chce, ale v případě ZM opatrně.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 10 lis 2020 18:48

Samozřejmě ZM i BABA by pro mně byly jen swing. Taky mám větší obavu ze ZM a to už je pokud máme ve hře Čínu co říct. Chtělo by to nějaký headline o ANTu, nebo jiný ban ať to hodí pořádný dip. GOOGL je bohužel stále moc vysoko.

Opět mám klasické dilema jestli nabrat AMZN teď okolo 3.050 hranice, nebo počkat co se stane před EOD.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od mnam84 » 11 lis 2020 08:04

Vojta píše:
10 lis 2020 14:59
Investor007 píše:
10 lis 2020 14:02
Jak jsem začínal jsem při prvním dipu napálil plnou pozici a to byla docela chyba.
S tímhle jsem měl první dva roky taky docela problém, než jsem se naučil poplatky u FIA vnímat trochu jinak :)

Až trochu pomine hype po vakcíně, přemýšlím o vstupu do DAI, M, GE nebo LHA. Názory?
Já chci tedka z Daimleru vystoupit, aby to bylo aspon s malým ziskem. Nemyslím si že automobilky nabízí vyšší výnos než jiné odvětví. A zaroveň vyhlidky do dalších let si také nemyslim, že jsou lepší než jinde.

Zamčeno