Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Trdlajs
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 10 lis 2021 10:58

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Trdlajs » 17 lis 2021 18:05

Co říkáte na propad ROKU , bude to lepší?

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 18 lis 2021 19:06

Dokup: RIO, TDOC, SOFI
Nové pozice: DIS, TWTR
Stavím zoo.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 20 lis 2021 08:35

Nakup: ENB
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 20 lis 2021 14:39

Tak se nam vyrysoval moc pekny buythedip u Paypalu. V pondeli beru igelitky a razim na nakupy.
Razem jsem v teto bezdividendove spekulaci z asi +40% na -7%, ale na 95% to pujde brzy zase zpatky nahoru (argumenty k panice a vyprodeji jsou malo presvedcive).

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 23 lis 2021 13:31

Marek píše:
20 lis 2021 14:39
...z asi +40% na -7%, ale na 95% to pujde brzy zase zpatky nahoru...
to zní jako solidní sebeklam ;)
ukázkový příklad každé začínající prodělečné investice :lol:
Držím ti palce ať to otočí.

Glueless
P.S. a ano, mám jich taky pár "na skladě" :oops:
P.P.S. abych nebyl off topic: ten short TSLA skončil v zisku na SL.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 23 lis 2021 17:53

Vzal jsem ZM
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Daniel » 24 lis 2021 21:53

Tak tohle rozhodně nebude "investiční doporučení" pro každého, ale dneska jsem se hecnul vystoupit z komfort zóny a zkusit si znovu taktiku, která se mi už několikrát osvědčila. Vyhlížet clustery insider nákupů, rychle prostudovat a koupit, když mě něco zaujme. Mohlo ale jít o náhodu, protože to bylo jen několikrát - u NRZ, MAIN a EPRT, a to během korony. Tak z toho nechci dělat obecný závěry. Každopádně dneska jsem vzal GoHealth (GOCO) a bude to asi jízda. Obvykle si tohle dovoluju jen s 10 % portfolia. Jo a taky jsem nabral ten PayPal.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 26 lis 2021 17:22

Evidentně jste moje doporučení na Fastgraphs ignorovali. To vám velice gratuluji. Však ono se vám to vymstí dříve nebo později.

Paypal masivně předražený dokonce i k již tak velice předraženému historickému prémiovému PE. Férová cena Paypalu $105 při PE 23 odpovídajícímu rychlosti růstu firmy a pokud použiji průměr, za který se Paypal obchodoval posledních 6 let, tak to je 34 PE a tedy $156.

Tedy gratuluji k nákupu dipu za PE 45. To dělá Earning Yield 2% a tedy, pokud by jste byli jediný vlastník Paypalu a vlastnili 100% akcií a dostali 100% zisku firmy, tak dostane 2% výnosu ze své investice. To je vývar.

A kolikrát, že se Paypal vrátil ke svému historickému průměru PE 34? Zhruba 16x za posledních 6 let. Tedy vaše šance prodělat prašule a šance nakoupit levněji, než za PE 45 je tak velice vysoká.

Disney jsi mě taky neposlechl, že za PE 40 a $190 za akcii není dobrá akcie a výsledek známe.

Western Union za PE pod 9 a dividendu skoro 6% rostoucí 8% ročně posledních 5 let se mi jeví jako mnohem lepší investice. Alespoň do doby, dokud Paypal nebude levněji, než jeho férová cena. Do té doby ho nikdy nekoupím. Předražení masivně zvyšuje riziko investice a snižuje budoucí výnos, navíc se člověk plně nepodílí na růstu, který daná firma vygeneruje. Byť ani WU není bez vady, ale matematická šance na zisk je mnohem vyšší u WU.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od StanikKolarik » 27 lis 2021 21:02

Mám silně podstřelený technologický sektor, tak jsem se rozhlížel a dvě mouchy jednou ranou - můžu rovnou vstoupit i do "dohánění trendu 5G" - zahájil jsem pozici v Telefon AB L.M. Ericsson ADR (NYSE:ERIC)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 29 lis 2021 15:46

Jestli to byl czhuntere prispevek reagujici na me tak ja jsem 50% DIS jiz prodal na $175. Zbytek drzim dal, nakupka zde byla okolo $100 v nejtvrdsim lockdownu, tak kde je problem?

WU me nezajima, to je firma, ktera patri do 20. stoleti. Nevim o nikom, kdo tu sluzbu jeste pouziva (krom par vychcanych kamaradek me pritelkyne, ktere na filipinach ukazuji starym otylonum z kalifornie za WU prachy svoje frndy). Nebo je tam neco noveho, o cem bych mel vedet? Co svetu WU nabidne aktualniho ve 21. stoleti?

PYPL nakupky moc neresim, razim teorii, ze dobre a roustouci itech firmy svoje dipy vzdy brzy otoci na jeste vyssi ATH nez minule. To plati uplne plosne pro vsechny rostouci a moderni byznysy, tykajici se online plateb, it security, ecommerce, ekonferenci, autonomie, robotizace, metaverza, 5g atd. atd. Nakupovat v dipu predrazene firmy proste neni to same, co nakupovat v dipu prasive firmy (ala Wirecard), nebo riskovat na shitovych trzich v Brazilii, Cine...

Mym planem nyni je zaspekulovat na budouci rust metaverse, tedy bych rad prikoupil FB, NVDA uz nemusim, pozice je jiz obrovska, take jsem v nedavne dobe 2x nakoupil navazujici kryptomenu MANA (Decentraland) a nove i Crypto.com Coin. Pro dividendy budu sledovat rusky tezare, nektery energie a vsechny firmy, ktere budou nasledujici dekadu bezpecne kasirovat na x kolech vakcin.

Btw nakoupil jsem take Cignu, takze tve prispevky zcela jednoznacne neignoruji (byt se ridim jen necim) - naopak jsou velice zajimave.

Zamčeno