Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Tomasino
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 16 pro 2020 16:43
Has thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Tomasino » 26 črc 2021 21:29

Přemýšlím, jestli mám vzít 5 nebo 10 ks BABA.....Můžete mě prosím někdo trknout :D

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 26 črc 2021 22:08

Ja teda dneska taky jeste neco malo pridal na tcehy/baba, ale neco mi rika ze tady ty krvave lazne jeste chvili potrvaji. Vetsina zahranicnich investoru je velmi obezretna, nekteri americani dnes az fanaticky odmitaji cokoliv z Ciny a tak nejak ztracim prehled v tom o co presne te Strane jde. Vubec bych se nedivil, kdyby tam aktualni valuace i pres dobre vysledovky par let zustaly.

Tomasino
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 16 pro 2020 16:43
Has thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Tomasino » 26 črc 2021 22:21

Tak je to moje první akcie made in China. Nakonec jsem zobnul 5 ks na zkoušku, tak uvidíme.

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Drmla » 26 črc 2021 22:53

Já držel hned 3 edukační firmy z číny, které doslova pohřbili, takže jsem dost nasranej a nebudu od číňanů držet raději nic, když můžou politickým rozhodnutím pohřbít cokoliv lusknutím prstu

Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Silent » 27 črc 2021 08:49

Čína je neinvestovatelná, na západní trhy si chodí jenom pro kapitál, ale nemá v úmyslu tvořit jakoukoliv hodnotu pro akcionáře. Kupovat jejich akcie je pouze spekulace, že je od vás koupí někdo dráž, viz BABA kdy ani nevlastníte podíl z čínské společnosti, ale pouze ze společnosti se sídlem na kajmanech, která má s tou čínskou pouze nějaký právní vztah.

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 28 črc 2021 09:17

Silent píše:
27 črc 2021 08:49
Čína je neinvestovatelná, na západní trhy si chodí jenom pro kapitál, ale nemá v úmyslu tvořit jakoukoliv hodnotu pro akcionáře. Kupovat jejich akcie je pouze spekulace, že je od vás koupí někdo dráž, viz BABA kdy ani nevlastníte podíl z čínské společnosti, ale pouze ze společnosti se sídlem na kajmanech, která má s tou čínskou pouze nějaký právní vztah.
Nerad bych to tu zaplevelil, ale neda se to same rict o ADR? Akcionarska struktura ti dnes stejne malokdy zaruci rozhodovaci podil, hlasovat na valne hromade tak muze max nejaky velky (ETF) fond nebo agresivni aktivisticky akcionar.
Kdyz se podnik slozi, tak se nejdriv uspokoji banka a zamestnanci a majitele dluhopisu, na radoveho akcionare nezustane nic.
Ja posuzuju hodnotu firmy a podil na jejich ziscich, jako dostatecny duvod vlastnit jejich akcie, pokud navic vyplaci jeste dividendu, tak uz me tolik nezajima kde ma zrovna sidlo.
Jestlize firma neodkupuje sve akcie a vse to vrazi zpet do rustu, ktery se treba kazde 2-3 roky zdvojnasobi, tak on to pak ode me jeste rad nekdo koupi. Muze to byt klidne i nekdo z Ciny, kde to vetsina lidi duverne zna a jsou tam zatim vysazeni predevsim na nemovitosti a to co tam u nich vznika za bublinu je hodne daleko od toho co vidime u nas. Jestli se prepaleny US tech vyproda, tak mozna jeste rady ty fondy, co tedkom panicky vyprodavaji nakoupi levnou CN variantu nazpatek. Tahle hra "na hlupaka" co to koupi draz skvele funguje uz od te doby co clovek slezl ze stromu;)

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 28 črc 2021 10:02

(Jde o citaci z newsletteru Bulios, at tu myslenku nemusim smolit ja)
Byť se to asi vzhledem ke zotavování ekonomiky v letošním Q2 dalo čekat, technologičtí giganti Apple $AAPL, Microsoft $MSFT a Alphabet $GOOG předvedli Wall Street další bombastické výsledky, které nejenže porazily odhady analytiků, ale v některých ohledech byly i rekordní. Apple meziročně téměř zdvojnásobil svůj čistý zisk z 11,25 na 21,74 mld. $, Microsoft uzavřel fiskální rok s rekordním ziskem 60 mld. $ při příjmech 165 mld. $, čímž jasně vysvětlil, proč je teprve 2. firmou v historii USA s valuací přes 2 bil. $. Google zase předvedl famózní příjmy z digitální reklamy, které mu vynesly zisk masivních 18,53 mld. $ oproti 6,96 mld. $ z loňska. Jinými slovy, ti největší a nejziskovější se i nadále stávají stále většími a ziskovějšími, byť by jeden čekal, že se musí objevit nějaký strop. V tomhle kvartále tomu tak rozhodně nebylo.
Tedy zminene firmy si s cyklickym ladislavovskym pindanim opet vytrely rit, a argumenty o 3x predrazenosti jdou po pravidelnych rustech o 50, 100 i vice % pravidelne do kytek... Zajimave, ze nic nez spektakularni vysledky se od tech firem jiz neocekava (asi jako kdyz na Gretzkeho po 3 golech rvali, proc neda 4), a informace o rustu o desitky % je v optimismu ceny akcie jiz zapoctena, a roste jen Google, zbytek naopak pada v marastu geopolitickych ci kovidovych nalad... Ja kdysi zacinal de facto tak, ze jsem drzel jen Faangy, a pak jsem zacal coby protivahu nakupovat ropne ci automobilove akcie, coz byl fakt pitomy, nanicovaty napad, hlavne teda v prvnim pripade, i kdyz se tedy asi dividendove orientovanym akcionarum jevil rozumne.

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Drmla » 28 črc 2021 11:41

Ve spojení s FAAMG mě jenom napadá, jak velký potenciál k růstu ještě před sebou mají.

Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Silent » 28 črc 2021 11:48

Victor Nettoyeur píše:
28 črc 2021 09:17
Silent píše:
27 črc 2021 08:49
Čína je neinvestovatelná, na západní trhy si chodí jenom pro kapitál, ale nemá v úmyslu tvořit jakoukoliv hodnotu pro akcionáře. Kupovat jejich akcie je pouze spekulace, že je od vás koupí někdo dráž, viz BABA kdy ani nevlastníte podíl z čínské společnosti, ale pouze ze společnosti se sídlem na kajmanech, která má s tou čínskou pouze nějaký právní vztah.
Nerad bych to tu zaplevelil, ale neda se to same rict o ADR? Akcionarska struktura ti dnes stejne malokdy zaruci rozhodovaci podil, hlasovat na valne hromade tak muze max nejaky velky (ETF) fond nebo agresivni aktivisticky akcionar.
Kdyz se podnik slozi, tak se nejdriv uspokoji banka a zamestnanci a majitele dluhopisu, na radoveho akcionare nezustane nic.
Ja posuzuju hodnotu firmy a podil na jejich ziscich, jako dostatecny duvod vlastnit jejich akcie, pokud navic vyplaci jeste dividendu, tak uz me tolik nezajima kde ma zrovna sidlo.
Jestlize firma neodkupuje sve akcie a vse to vrazi zpet do rustu, ktery se treba kazde 2-3 roky zdvojnasobi, tak on to pak ode me jeste rad nekdo koupi. Muze to byt klidne i nekdo z Ciny, kde to vetsina lidi duverne zna a jsou tam zatim vysazeni predevsim na nemovitosti a to co tam u nich vznika za bublinu je hodne daleko od toho co vidime u nas. Jestli se prepaleny US tech vyproda, tak mozna jeste rady ty fondy, co tedkom panicky vyprodavaji nakoupi levnou CN variantu nazpatek. Tahle hra "na hlupaka" co to koupi draz skvele funguje uz od te doby co clovek slezl ze stromu;)
No vidím, že vlastně nevíš co vlastníš když kupuješ CN akcie, tak ti to zkusím vysvětlit. ;)

Problém není v ADR, ale ve VIE. Když si na US burze koupíš ADR např. evropské společnosti, tak banka vydávající ADR by měla mít uloženu akcii na kterou ADR vydává a ty nákupem onoho ADR prakticky vlastníš akcii (nebo jejich násobek) společnosti. Jelikož ale v číně zákon zakazuje či omezuje v některých oblastech možnost zahraničních (někdy i čínských) investorů vlastnit čínské akcie, byla vymyšlena "klička" s VIE. To spočívá v tom, že se např. na Kajmanských ostrovech založí společnost (prázdná schránka), která uzavře smlouvu s čínskou společnosti na nějaký nárok na její cashflow. A akcie této prázdné schránky se v USA "převedou" na ADR a prezentují se jako akcie čínské společnosti.

Je tedy obrovský rozdíl mezi vlastněním akcií US firem a ADR nečínských společností a mezi vlastněním akcií nebo ADR prázdných schránek na Kajmanech pouze nějakou smlouvou navázaných na číské společnosti, doufám, že to v tom vidíš. Protože co se třeba stane, až čína začne mít dost tohoto obcházení jejich regulací a zákonů prostřednictvím VIE? Zbyde ti podíl ve společnosti na Kajmanech která nic nevlastní, nic neprodává, nic nevyrábí - prakticky tedy nemá žádnou hodnotu. Takže tady nejde o žádné skládání podniku a uspokojování bank, nebo o hlasovací práva.

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 28 črc 2021 12:18

Silent píše:
28 črc 2021 11:48
No vidím, že vlastně nevíš co vlastníš když kupuješ CN akcie, tak ti to zkusím vysvětlit. ;)
Diky za popis, s VIE strukturou jsem obeznamen a je mi jasne, ze s ni prichazi vetsi riziko. ADR jsem daval jako priklad, ze v obou pripadech osobne nedrzis podil prislusneho podniku jako klasicky shareholder.
Jinak myslim plati co jsem napsal ohledne vyhod radoveho akcionare. S tim co Strana muze nebo nemuze zakazat asi nema smysl polemizovat a pokud by to po tolika letech stopla, Cina by se tak definitivne investicne odstrihla od okolniho sveta.

Zamčeno