Finanční plánování a rezervy

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Investor007 » 01 srp 2020 16:21

Rezervy se u lidí poměrně liší a každý to má jinak. Já osobně bych byl pod 1 mil. Kč hodně nervózní. Navíc se může objevit nějaký pozemek/byt, kde budu chtít investovat a budu potřebovat likviditu, tak toho na spořácích mám o něco více.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Glueless » 01 srp 2020 21:08

JosephusMiller píše:
01 srp 2020 15:49
Urcite zalezi na zivotni fazi. Jako student jsem mel rezervu na zakladce 5kc, na stredni 50kc a na vejsce 500 :-). Nastup do zamestnani, nizkej plat, dite, hyposka...rezerva cca 10 000,....
ted vidim jako rozumnou likvidni rezervu idealne 200-300 kkc pro rodinu,
V zadnem pripade nechci byt nucen v pripade nenadalych vydani (typu rozstrelim auto, rozpadnou se spotrebice, "musime" jet letecky na dovolenou ) nebo vypadku prijmu treba i kvuli ztrate zamestnani sahat na investice nebo si "zalevno pujcovat".
5-50-500: logaritmický nárust velikosti rezerv :-D

jsem překvapen, kolik dáváte do rezerv (200-300tKč)...

Proč nechceš být nucen si zalevno půjčit? Těch 200-300tKč ti bude několik let ležet a inflace ti každý rok sežere 2-3 %, složeným úročením pak přicházíš každý rok o víc a víc. Spořící účet ti to nevykryje.

Příklad: Jednou se mi rozpadl spotřebič a já okamžitě v prodejně na půjčku vzal nový a do cca 2 měsíců byl splacen, úrok minim, protože jsem čerpal jen o chvíli dýl, než bezúročné období.

Pokud nejsi zatížen několika půjčkami a máš jich pár splaceno, pak dostaneš dobrý úrok. Vhodné i pro případ, že potřebuješ na něco půjčit. Je lepší mít v registru několik půjček korektně splaceno než "čistý stůl".

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Michael » 03 srp 2020 15:33

Glueless píše:
01 srp 2020 21:08

Pokud nejsi zatížen několika půjčkami a máš jich pár splaceno, pak dostaneš dobrý úrok. Vhodné i pro případ, že potřebuješ na něco půjčit. Je lepší mít v registru několik půjček korektně splaceno než "čistý stůl".

G.
To mohu potvrdit tím, že nemám žádnou úvěrovou minulost jsem dostal horší podmínky v bance . Když jsem se ptal na důvod bylo mi řečeno, že i s dostatečným příjmem banka neví co muže očekávat. Tehdy jsem to nechápal, ale teď už mi to celkem logické.
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Ondřej » 03 srp 2020 20:52

Něco na tom bude. Třeba na YouTube borci co točí videa o pasivním příjmu a investování radí mladým Američanům, aby si pořídili kreditní kartu z důvodu co nejdřívějšího získání co nejvyššího úvěrového ratingu.

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Andrej » 03 srp 2020 21:31

Nedávno som podobnú otázku riešil s hypo poradcom a povedal mi, že to nie je až tak žhavé a nutné mať nejakú kreditku.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Ondřej » 03 srp 2020 21:38

Jasně Andrej, myslím že u nás a u vás je to jiné než v USA. Já se tento produktům co značí kredit vyhýbám. Byl jsem tak vychován, ovšem dnes je asi jiná doba a kdo ví co je nejlepší.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Pavel » 03 srp 2020 23:42

Ondřej píše:
03 srp 2020 21:38
Jasně Andrej, myslím že u nás a u vás je to jiné než v USA. Já se tento produktům co značí kredit vyhýbám. Byl jsem tak vychován, ovšem dnes je asi jiná doba a kdo ví co je nejlepší.
Nejlepší je mít kreditku, co s ní zaplatíš, z toho ti pošlou 1% na penzijní spoření (max. 500 Kč měsíčně). A každý měsíc včas splatíš útratu. Mj. si tím trénuješ disciplínu a máš vždy po ruce rezervu na nepředvídatelná vydání 8-)

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Sumo.cz » 04 srp 2020 10:18

Kéž by takovéto kreditky vydávala nějaká lidská banka. Já to vidím vždy jako lákadlo jak tě vobrat, když zrovna nebudeš v kondici. za mě by byl ideál kreditka z mé banky co by si na konci období strhla prachy z mnou určeného účtu a nějaké to % by mi mohla klidně vracet na to penzijko(klidně i jejich pokud tam bude nějaké zhodnocení)). Je to fér jak pro banku (dlouhodobě alokované mé peníze), tak pro mě(žádnej voser s hlídáním hrazení karty). Ale v ČR toto nečekám že během mého života bude.

Peníze si zásadně nepůjčuji a pokud mi to ztíží půjčku, je to ztráta banky. Brát si lednici schválně na půjčky abych měl nějaké score ukazuje jak špatně vyhodnocují banky riziko. Půjčím si 10 x 20 000 a splatím což má teda obrovský vliv na 5 000 000 hypo.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Investor007 » 04 srp 2020 10:23

Já smýšlel naprosto stejně. Teď mám kreditku snad u každé banky vyjma Unicreditbank, kde jsem ji nedostal (neptejte se mně proč). Měl jsem ji tehdy v plánu používat na míle, ale ty by zřejmě expirovaly jelikož je tady covid. Konkrétně např. 1% u Hello Bank, pak Mototechna karta s dalšími % na tankování. Někde mají jiné výhody jako KK u ČSOB Premium prodloužená záruka. Do toho mám v plánu přibrat Raiffeisenbank s jejich Mall kartou. Karty přidávají různé pojištění - např. cestovní (jsem pojištěn xkrát a vůbec za to neplatím). Pak tu máš osobní asistenci (spíše parodie). Co mi přišlo užitečné je asistence při poruše v domácnosti, kde pojišťovna KB prémiového účtu trumfla Allianz aroganty, kde jsem měl pojištěnu domácnost na celé čáře. Mohl bych pokračovat. Závěr je ale takový, že na dluh sice ano, ale CHYTŘE. Stojí to čas.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Pavel » 04 srp 2020 10:40

Sumo.cz píše:
04 srp 2020 10:18
Kéž by takovéto kreditky vydávala nějaká lidská banka. Já to vidím vždy jako lákadlo jak tě vobrat, když zrovna nebudeš v kondici. za mě by byl ideál kreditka z mé banky co by si na konci období strhla prachy z mnou určeného účtu a nějaké to % by mi mohla klidně vracet na to penzijko(klidně i jejich pokud tam bude nějaké zhodnocení)). Je to fér jak pro banku (dlouhodobě alokované mé peníze), tak pro mě(žádnej voser s hlídáním hrazení karty). Ale v ČR toto nečekám že během mého života bude.
Že by ti banka teoreticky mohla automaticky strhnout z běžáku to, co jsi na kreditce za uplynulý měsíc utratil, tak to mě netrápí.Vím že to musím udělat a klidně to 1x za měsíc udělám.

Odpovědět