Etické investování

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Etické investování

Příspěvek od slon » 08 kvě 2020 09:03

Daniel píše:
07 kvě 2020 20:58
všiml jsem si, že se v hodně investičních produktech a fondech prosazuje čím dál víc vylučování nepopulárních sektorů jako alkohol, cigarety, energetika
řekl bych, že to mají spíš nařízený od politiků. Je tam nějaký poměr co a jak musí dodržet, ale detaily taky moc neznám

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Etické investování

Příspěvek od Glueless » 08 kvě 2020 16:29

slon píše:
07 kvě 2020 17:59
Daniel píše:
07 kvě 2020 11:42
K těm věznicím. Tam jsem narazil na to, že že brát vězení jako byznys má asi dost negativních důsledků a potvrzují to všemožná selhání a výpovědi pracovníků. Kritiku od vězňů beru s rezervou, protože tam těžko můžeme čekat nějaký objektivní názor, ale četl jsem několik delších článků od bývalých bachařů, kteří popisovali dost drsně, jak chování ředitele, který v podstatě řešil jen profitabilitu, ohrožovalo zaměstnance toho zařízení a nikdo se ani nesnažil řešit šikanu nebo násilí. Vězení samozřejmě nemá být žádný Disneyland, ale když je pět a půl hlídače na tisíc lidí, často může jít do tuhýho. Takže zatímco vězení vyplácelo tučnou dividendu, lidi se tam mlátili bez zásahu, bachaři se v podstatě báli ukázat a tu a tam někdo přišel sesbírat ty pobitý lidi, který ani nebylo možný ošetřit.
To je spíš selhání státního aparátu, který na ně jistě musí dohlížet. Imho bachaři to bude stejně objektivní názor jako ti vězni.. asi jako kdyby ses zeptal zaměstnance Amazonu jak se má ve skladu super. Na reklamách se tváří všichni jak super job to je a pak čteš recenze že jim měří vše, včetně toalety, na vteřiny. Kromě toho si myslím, že se vše vyvíjí a nepopírám, že k tomu co jsi popsal mohlo třeba dříve docházet.


Daniel píše:
07 kvě 2020 11:42
A ještě jedna zajímavá skupina - zbrojovky.
Pokud máš brokera DeGiro, tak tohle řešit nemusíš, protože tam si se zbrojovkama neškrtneš. Nevím jak Lynx či jiní brokeři. Tím pádem tuto skupinu neřeším, ale přijde mi to pokrytecké mi zakazovat investovat do firem kde stejně pracují normální lidi a v podstatě na tom vydělávají. Tyhle firmy mají stejně spousty omezení a kontrol komu kam co dodávat a stejně pak vidíš hordu Islamistů, kteří mají třeba jejich zbraně. No kdo jim ty zbraně tak asi dodal ? Ale to je podle mě debata která by neměla konce....
Tlakem na profitabilutu netrpi jen soukr. vezeni. Tady nepopisujes negativa soukr. vezeni, ale uplne stejne to vypada v nemocnici/tovarne/kancelarich/...
Staci regulovat pocet lidi/veznu/nemocnych na jednotku plochy, personalu. Bude to vsak drazsi.
A sorry, ale ti vezni by na tom meli byt nejhur.
Jeste me napadli domovy duchodcu.
Tzn kritika soukr.veznic je plane moralizovani
Nebo chces platit vyssi dane?
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Etické investování

Příspěvek od JosephusMiller » 20 kvě 2020 09:07

Hoj,

zjistil jsem, ze mi vylozene vadi pouze cigaretari - asi holt k tomu, ze ke koureni/kurakum mam vylozene negativni vztah - respektive vadila mi myslenka, ze ten prumysl vlastne financuju, kdyz realne bych mu pral aby zdechnul :-).

Naopak zbrojovky mi nijak zvlast nevadi (to byste museli premyslet jestli je eticke drzet JNJ protoze si jejich kremama vojaci mejou zakrvaceny ruce ), akorat ze s Lynxem si zadne nekoupim.

A ohledne "cistoty korporatu"... no, JAKAKOLIV firma je ochotna udelat pro zisko COKOLIV, at uz se snazi na verejnosti pusobit jak chce samaritansky. Ale to neresim.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Etické investování

Příspěvek od bulinak » 20 kvě 2020 09:25

JosephusMiller: Hele, ti cigaretari, ber to tak, ze ti vsichni kuraci financujou duchod, hned se s tim lip dejcha a min mi vadi ;-)
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Etické investování

Příspěvek od VSbrok » 21 kvě 2020 23:52

mě vždycky kuřáci na zastávkách a ulici vadili ... co mám MO, PM a PMČR, tak si v duchu říkám "jen kuř, jen kuř, někdo mi můj důchod zaplatit musí, hlavně že to nebudu já" :D

A tím to mám srovnaný ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Etické investování

Příspěvek od Daniel » 22 kvě 2020 12:52

VSbrok píše:
21 kvě 2020 23:52
mě vždycky kuřáci na zastávkách a ulici vadili ... co mám MO, PM a PMČR, tak si v duchu říkám "jen kuř, jen kuř, někdo mi můj důchod zaplatit musí, hlavně že to nebudu já" :D

A tím to mám srovnaný ;)
Jo, mám to podobně. Respektuju, že někdo chce kouřit, ale v mym okolí mi to neni příjemný. Dřív to bylo blbý i v restauracích a doteď jen tiše závidím kuřákům v práci, když tráví třetinu dne před barákem na cigárku. Tak si vždycky vzpomenu na dividendy a o dost líp se mi to snáší :)

Odpovědět