Turbulence 2020 a naše portfolia

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od czhunter » 30 dub 2020 16:35

Odstřihl jsem tu diskusi v Shellu do samostatného tématu...
(stanikkolarik)

Ondřej píše:
30 dub 2020 13:10
Tak nějak jsem to nečekal nebudu lhát že ano. Proto se omlouvám všem, kteří na základě mého názoru snad také investovali (pokud to nebylo za dvacku pak asi ok:-D). Já osobně nedávno také přikupoval a nyní je Shell má největší pozice v portfóliu. Na druhou stranu mi to připadá, že vedení firmy chce raději uškudlit na dividendě, aby nemuselo tak rapidně snižovat náklady čímž si snad zajistí do budoucna slušný růst ovšem podrobně jsem to ještě nestudoval a věřím, že na SA těch článků bude habaděj. Pokud tentokrát akcie klesnou opět pod 20$ už váhat s dalším nákupem nebudu, samozřejmě pokud někde vyškrábnu do té doby hotovost.
Já to čekal, protože platit dividendy a zpětný odkup akcií na dluh nejde donekonečna. Proto jsem tu už v březnu psal, že nebudu kupovat value traps v podobě ropných firem jako Exxon a Shell a proto místo ropáků mám v portfoliu za $17 USD koupený Hannon Armstrong Sustainable Infrastructure Capital, Inc. (HASI). Jeden z mála dobrých tipů Brada Thomase za posledních 6 měsíců :lol: Budoucnost bude patřit moderním zdrojům energie, ne ropě. A i když tu bude ropa ještě dlouho, tak nevidím jediný důvod, proč by i nadále neměl ropný sektor patřit k nejhorším investicím.

Do 10 let chce navíc Čína prodávat jen elektrická auta. A jelikož je Čína největší automobilový trh na světě, tak se budou muset i ostatní automobilky přizpůsobit, nebo zaniknou. A Čína není sama, stejný cíl má i UK a další země. Čína také vyvíjí nové solární panely, zabudovatelné přímo do povrchu dálnic, díky čemuž se tisíce kilometrů dálnic promění v elektrárny. Kdo někdy byl v Asii a okusil to jejich hrozné ovzduší, tak pak pochopí, proč je to důležité pro Čínu i bez globálního oteplování. Stačí 100k město a dusíte se jak v plynové komoře.

Aby toho nebylo málo, tak jedna čínská firma tento měsíc oznámila, že hodná vybudovat obrovskou továrnu na solární panely, která 9x zvýší světovou roční výrobní kapacitu panelů v Gigawatt hodinách. Také na rozdíl od zažitých mýtů, je dnes solární a větrná energie levná a dokonce levnější než uhlí, které vždy patřilo k nejlevnějším zdrojům energie. Proto zastávám stejný názor, jako BlackRock, největší správce aktiv na světě, který zastává názor, že změna proběhne mnohem rychleji, než si většina myslí.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Ondřej » 30 dub 2020 21:28

Ano, čekal jsem že zrovna ty se ozveš a tak ti jen přeju, aby ti vše i nadále vycházelo. Jelikož v energetice pracuji tvůj názor nesdílím.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Pavel » 30 dub 2020 22:58

Ondřej píše:
30 dub 2020 21:28
Ano, čekal jsem že zrovna ty se ozveš a tak ti jen přeju, aby ti vše i nadále vycházelo. Jelikož v energetice pracuji tvůj názor nesdílím.
Ondro v klidu, ať si czhunter dál plácá, jak všechno tušil nebo věděl předem včetně jeho mouder o zlatě, které už dávno podle něj mělo vystřelit k výšinám ale plácá se stále kolem 1700 USD. Nebo jak Čína bude za 10 let prodávat jen elektromobily (sotva zrušili nesmyslně vysoké dotace, prodeje dramaticky propadly), které si jejich majitelé přes noc budou dobíjet ze solárních panelů zabudovaných v silnicích a další fantasmagorie. Jeho investování je jiné, uvažování také a třeba mu jeho tip Hannon Armstrong Sustainable Infrastructure Capital, Inc. (HASI) o tržní kapitalizaci 2mld. USD přinese žádoucí výnosy.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Marek » 30 dub 2020 23:42

Na druhou stranu, tohle fórum potřebuje oponenturu jako koza drbání, třeba i leckdy přechytralou a drzou (on takový Ladislav z druhé strany barikády, zarytě hájící své provarové EU akcie bez zjevné budoucnosti, provokuje podobně, když např. dnes přirovnával lidi, kteří na základě zklamání Shellku prodávali, k opicím). Czhuntera zde nemá rád asi nikdo, a poté, co jsem jednou otevřel citaci jednoho z jeho sybilistických příspěvků zvoláním 'věděls ho*vno', je asi jasné, že já a on na společnou dovolenou na Filipíny nikdy nepojedem.

Nelze ovšem přehlížet, že další tradiční bašta místního myšlenkového směru, Shell, rapidně opadla jak na ceně, tak na dividendě (tedy můžeme hovořit o celkové ztrátě kapitálu, a o její bezpečnosti již nemůže být ani řeč, protože již nesplňuje ani tu bezpečnou dividendu v řádu alespoň desítek let). Podobně zle si vede mnoho dalších titulů z čela souboru společného portfolia (které se hemží: cigaretami, ropou, costumer staples, REITy), špatně si průběžně vede i většina měsíčních tipů z newsletterů.

Měl by zde dostávat prostor bez nějakých připomínek o "plácání", pokud jsou jeho příspěvky aspoň trochu prospěšné a drží se tématu (nedávno např. napsal velmi dobrý příspěvek do vlákna "Co je dobré přikoupit", či jak se ten thread jmenuje). Nelžeme si do vlastní kapsy: mnoho investorů zde má velké ztráty, tipy z newsletterů moc nevycházejí, řekl bych, že společně poněkud underperformujeme. V takové situaci je nezbytně nutné přijímat i kontra-názory. Czhunter by nás mohl na oplátku osvěžit do detalů svého portfolia a investičních myšlenkových chodů. Mně osobně by to zajímalo, co jsem tak pochopil z průběžně psaného, půjde o směsici drahých kovů, komodit, spekulativních a růstových akcií.

Snad nejsem moc kritický. Ale dnes jsem v Excelu trochu tabulkoval a počítal a zjistil jsem, že kdybych pro zde objevenou "dgi" strategii neopustil svou původní "růstovou - kupovat sexy trendy věci, moc to neřešit a hlavně nechtít dividendu", seděl bych teď v černých číslech.

Angry young shareholding!!! :D

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od mnam84 » 01 kvě 2020 00:15

Mnoho má velké ztráty? a na to jsi přišel jak? mnoho si vede špatně opět tvuj dojem nebo fakt? radši se zaměř na argumenty, ačkoli to tady nikoho z nás netěší, tak nikdo neprodává, tudíž žádné ztraty nejsou, a zároven asi většina jako já je ochotno mít tu investici v dobe dobré i době horší. Ty tu na základě nějakého newsletteru, kde jsou jen základní informace, ale hlavně jen kratké horizontu, soudíš co vychází a co ne.... To hodně vypovídá.

to co jsi řekl je takové plácání akorát, přesně kvuli takovým jsem radši přestal přispívat do společného portfolia.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od StanikKolarik » 01 kvě 2020 02:09

mnam84 píše:
01 kvě 2020 00:15
Mnoho má velké ztráty? a na to jsi přišel jak? mnoho si vede špatně opět tvuj dojem nebo fakt?
tak já třeba své portfolio považuju momentálně za dost "v řiti"...
Ale beru to tak, že jsem aspoň levně nakoupil a tím se mi zkrátí doba než to vysedím. Ale fakt pohled na ty červené čísla mne fakt drásá (no dobře, hlavně to, že mi v těch červených číslech hoří většina mého majetku)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od mnam84 » 01 kvě 2020 02:36

Jenze pohled na cervene je furt akorat tak pokles, nikoli ztrata. Taky mam cast portfolia v cervenem, ikdyz teda ne vetsinu, tak me ale nebavi poslouchat lidi typu marka, co dokazi rici na zaklade jedne tabulky a par mailu a casove rady par mesicu co je spatne v portfoiu. A uz vubec netusi nakuoni ceny, dobu nakupu jednotlivych pozic jednotlivych lidi, natoz aby se koukli na fumdamenty jednotlivyvh firem... To by pak clovek zjistil ze Shell je na tom relativne dobre, ale rozhodli se pro tento postup. Takovy XOM je na tom hure, ale rozhodli se pro jiny postup, ktery muze byt v konecnem dusledku horsi.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od VSbrok » 01 kvě 2020 02:46

Tož v dipu bylo mé ptf -60%, dnes jsem na -17% a 36% ptf už mám v průměru +14%.

Před propadem jsem uprodal po časovém t(r)estu 4 pozice, které se mi již bohužel nepodařilo koupit zpět za nižší ceny, jelikož propad a následný růst byl tak rychlý ... než jsem stihl zareagovat tak ceny byly postatně výš než za kolik jsem prodával. :cry: ... viz. např. JNJ, 2016 nakoupeno za 111, prodáno za 129 a než jsem se rozkoukal, tak byl za 150 :o :shock:

Takže jsem neprodělal, oproti původní nákupní ceně, ale na druhou stranu jsem ani nevydělal, protože jsem nestihl koupit zpět :?

Já si rád přečtu každý názor, pokud má hlavu a patu, tak si z něj něco odnesu :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Pavel » 01 kvě 2020 07:55

Podle mého názoru (Marku), je jistě potřeba mít zde pestré názory, ale jen takové, které dávají smysl, tedy jsou solidně vyargumentovány. Jinak jsou to bláboly a balast, který nás zatěžuje a odvádí zbytečně pozornost. Proto je potřeba se k takovým názorům stavět čelem i za cenu, že jejich autor pak zareaguje nenávistnou odpovědí.

Tedy konkrétněji k czhunterovi. Když si zalistuješ trochu dozadu a podíváš se na jeho argumentaci ke skvělému investování do zlata, tak uvidíš podivné či účelové grafy, které když někdo opraví nebo doprovodí komentářem (a to nejen já), tak už na ně czhunter není schopen reagovat. Podobné je to s jeho názorem, že v takovéhle krizi jako je ta současná, cena zlata vystřelí nahoru. To psal už před několika týdny a měl kuriózní vysvětlení o tom, že na úplném počátku krize ještě cena zlata neroste, protože bohatí musí prodávat zlato na pokrytí marginů. Tenhle názor nijak nevyargumentoval ani neukázal na historických datech. Bylo to jen plácnutí a zjevně minimálně v této krizi tomu tak není.

Další věc - když píše o HASI jako o jednom z mála dobrých tipů Brada Thomase za posledních 6 měsíců. Opět plácnutí bez jediného argumentu. Proč bychom měli věřit zrovna tomuto investorovi? Proč bychom mu měli věřit právě u tohoto tipu, že je skvělý? Kde bere czhunter odvahu (či drzost) hodnotit, že právě tento jeho tip je jeden z mála jeho dobrých tipů?
Naposledy upravil(a) Pavel dne 01 kvě 2020 08:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Pavel » 01 kvě 2020 08:09

Co se týká poklesu ceny RDS a dalších akcií, je to rozhodně nemilé. RDS zvládl mnoho desítek let nesnižovat dividendu a přežil mnohé krize. Věřili jsme tedy, že zvládne i tuto krizi, zejména když má solidně diverzifikované portfolio (nejen prostá těžba ropy). Holt management měl jiný názor a raději dividendu výrazně snížil. Teprve čas a vývoj ceny ropy ukáže, jestli to bylo správné rozhodnutí, jestli stálo za to poškodit si pověst své dlouhodobě neklesající stabilní dividendy (XOM a CVX zatím drží a třeba i udrží).

Většina zdejších investorů zažila jen rostoucí období (snad jen s výjimkou koncem roku 2018) a tak je logicky rozčarována, když vidí jak akcie poklesly. Ale právě proto je zde tak zdůrazňována zásada Buy and Hold. Já osobně jsem zatím postižen pouze poklesem dividendy u Shellu, jinak vše funguje normálně, některé dividendy byly navýšeny, akcie neprodávám (nebo prodám a obratem nakoupím jiné).

Osobně když vidím dopady korona viru na celosvětovou ekonomiku, tak si myslím, že americké akcie jsou až překvapivě cenově zpátky. Není si na co stěžovat a buďme trpěliví:-)

Odpovědět