Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 08 říj 2020 20:57

ORCL jsem nejak mijel, jen me v posledni dobe zaujalo svym zapojenim do te TikTok sarady, spis by me zajimalo jak vidis treba ADOBE?
Btw IBM dneska vyrukovalo s tim, ze chce snad se svym cloudovym zamerenim jit do spin offu. To by mozna u spousty akcionaru, kteri na nej prave kvuli nemu spekuluji na rust znamenalo po ziskani novych akcii dumpnout ten legacy business?

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 08 říj 2020 21:22

Kamarad píše:
08 říj 2020 18:50
VSbroku, tvůj koment si beru dost osobně, protože se za zelený mozek považuji. Je ale dost dlouhý na to abych reagoval na všechny naprosto nepodložené argumenty v něm obsažené, které odpovídají článkům psaným bulvárním sloupkem. Ohledně aut, převážná část prodejů tvoří hybridy a ne čistě elektro auta. Slyšel jsi někdy o plných hybridech? Tzn. rekuperačních, které se do zásuvky nedávají, ale nabijí se při brzdění. Takto se dá jezdit do 4l. Mě to jako blbost opravdu nepřijde. Toyota Corolla se takto prodává za 700k, stejně jako Octavia ve stejném segmentu. U nás čistě elektro auta význam nemají, proto se jich prodá v řadu stovek za rok. Ale snížit emise na polovinu díky hybridu mě jako nesmysl nepřijde, Sorry jako.
Klidně se můžeme pobavit nad spotřebou ropy při dopravě a výrobě větrných elektráren, které mají životnost 25 let. Můžeme si klidně srovnat, kolik vyrobí za těch 25 let energie, a rozpočitat na každou vyrobenou kWh a porovnat s emisemi vyprodukovanými uhelnou elektrárnou třeba ve Chvaleticích. Není to vůbec složitý výpočet, ale výsledek asi známe.
Můžu pokračovat dále, třeba recyklace solárních panelů po jejich životnosti, ale asi to nemá smysl. Máš své závěry, které nejsou podloženy žádnými konkrétními daty a fakty.
Neměj mi to za zlé, ale nějak nevěřím, že hybrid (který není do zásuvky) může mít poloviční spotřebu. To jsou jen triky a výsledky nějakých normovaných rádoby objektivních měření. Když už bych do auta cpal navíc elektromotor, tak jedině s malou baterkou na dojezd cca 50-70km, jak to dělá Toyota. Pro určitou skupinu uživatelů (a ta není vůbec malá) to v konečném důsledku znamená, že cca 2/3 najetých kilometrů je na elektřinu (zdroj - Toyota).

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 08 říj 2020 21:27

Kamarad píše:
08 říj 2020 19:12
Pavel píše:
08 říj 2020 13:24
Maličko přispěju - mám blízko z názorům Gluelessa a doplním, že brzy nás čekají neméně velké výzvy - a to Asie a zejména Afrika. Jejich přelidněnost (=potáhnou do Evropy) a přístup k životnímu prostředí ve stylu "Dokud nebudeme tak bohatí jako vy (myšleno Evropa, Severní Amerika,...), tak se nebudeme omezovat o ohlížet na životní prostředí. Vy jste se taky neomezovali, když jste postupně bohatli."

Zkuste se někdy podívat na růst populace v zemích mimo Čínu a Indii za posledních 30 let. Hrůza (Egypt, Nigérie,...)

Lidstvo je nepoučitelné a dlouho ještě bude. Bude muset být mnohem hůř než teď, aby většina obyvatel přistoupila na dobrovolné omezování materiálních vymožeností.
Pavle, přelidnění je dost vážný problém. Ale řešení existuje. Nedávno jsem se tomuto tématu věnoval a něco málo si načetl (nebyly to bulvární články ale vědecké studie založené na empirických datech). Zajímavá byla nepřímá úměra mezi vzdělaností (primárně ženského pokolení) a počtem potomků. Čím vzdělanější sociální skupina byla, tím méně bylo potomků. Není to ta nejjednodušší cesta zastavit růst populace, zajistit vzdělání celé Africe, jen co je pravda. 🙂 ale ty tendence už lze pár let pozorovat.
Mýlíš se, tebou nastíněné řešení je podmíněno právě dramatickým vzestupem životní úrovně a už dnešní velikost populace je tak vysoká, že není možné pro tak velké počty Afričanů a Asiatů dosáhnout ekonomické úrovně Evropy. Tedy to není cesta.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 08 říj 2020 21:34

Marek píše:
08 říj 2020 20:17

Pavel: ano, prelidneni je dalsi kardinalni problem. Je vyborne pro akcionare, ale pruser pro planetu. Casem se dost mozna vyresi samo, az/jestli treti svety dostatecne zkulturni a zbohatnou (empiricka vazba s USA/EU). Myslim si, ze Asiaty (Africany) prilis precenujes z hlediska rozhledu. Oni vubec takhle neuvazujou, ze bychom jim neco upirali. Oni jsou proste bordelari a neresici vuci prirode odjakziva :) Nemaji to ani kde brat, mladi nemaji vzory a nektere kultury chovani k prirode vubec neresi. Overeno navstevou mnoha mezi Ameriky i Asie (v Africe jsem prozatim nebyl).
Mýlíš se, oni takhle uvažují (alespoň jejich elity), je to jejich mantra na všech možných celosvětových konferencích, kde se vyspělé státy snaží o celosvětově koordinovanou "ekologickou" politiku. Říkají - vy (vyspělé země) jste už planetu zplundrovali a zbohatli, a teď chcete po nás, abychom se omezovali.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Marek » 08 říj 2020 21:58

Pavel: elity mozna ano, ale obycejny obyvatel vi prd. Vetsina nezda ani svoji vlastni historii, natoz historii nekde na jinem kontinentu. Proste v Evrope to tam automaticky "pada", ci roste na penezovniku. Oni nam nic nevycitaji, pouze zavidi a chteji byt jako my. Na druhou stranu oni poslouchaji mnohem vice ty elity a (samozvane) autority. Tak mohou ten mindset od nich kdykoli nasat. Tady v Cechach nikdo nikoho neposloucha a kazdy s dirou do dupy ma vlastni hlavu (nemysleno negativne).
V zasade zcela souhlasim, ze je jich tolik, ze uz to neotoci. Ta lidska nadvyroba, nezamestnatelnost a neuzivitelnost je dost markantni. Snad male % schopnych ci stastnych lidi zbohatne (a i to % zde v dane mase neni nezanedbatelne mnozstvi). Na svete zkratka ani neni dost hodnotnych statku. Vetsina stejne lezi nekde v tropech, kde se neda poradne dychat a pracovat. Byt tam my Cesi, tak dopadneme stejne. Cesko je vlastne strasne bohaty sveta kraj (a my zde na foru resime hrozne knizeci a luxusni problemy :) )

Zpet zcela k tematu vlakna: dostal jsem chut na morgena (JPM). Z meho pohledu splnuje vsechny podminky pro postupnou akumulaci pozice. Predhodil jsem tu banku znamemu, co si libuje v analyzach, a souhlasi.

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 08 říj 2020 22:02

Pavel píše:
08 říj 2020 21:27
Kamarad píše:
08 říj 2020 19:12
Pavel píše:
08 říj 2020 13:24
Maličko přispěju - mám blízko z názorům Gluelessa a doplním, že brzy nás čekají neméně velké výzvy - a to Asie a zejména Afrika. Jejich přelidněnost (=potáhnou do Evropy) a přístup k životnímu prostředí ve stylu "Dokud nebudeme tak bohatí jako vy (myšleno Evropa, Severní Amerika,...), tak se nebudeme omezovat o ohlížet na životní prostředí. Vy jste se taky neomezovali, když jste postupně bohatli."

Zkuste se někdy podívat na růst populace v zemích mimo Čínu a Indii za posledních 30 let. Hrůza (Egypt, Nigérie,...)

Lidstvo je nepoučitelné a dlouho ještě bude. Bude muset být mnohem hůř než teď, aby většina obyvatel přistoupila na dobrovolné omezování materiálních vymožeností.
Pavle, přelidnění je dost vážný problém. Ale řešení existuje. Nedávno jsem se tomuto tématu věnoval a něco málo si načetl (nebyly to bulvární články ale vědecké studie založené na empirických datech). Zajímavá byla nepřímá úměra mezi vzdělaností (primárně ženského pokolení) a počtem potomků. Čím vzdělanější sociální skupina byla, tím méně bylo potomků. Není to ta nejjednodušší cesta zastavit růst populace, zajistit vzdělání celé Africe, jen co je pravda. 🙂 ale ty tendence už lze pár let pozorovat.
Mýlíš se, tebou nastíněné řešení je podmíněno právě dramatickým vzestupem životní úrovně a už dnešní velikost populace je tak vysoká, že není možné pro tak velké počty Afričanů a Asiatů dosáhnout ekonomické úrovně Evropy. Tedy to není cesta.
Ne Pavle, ty se mýlíš. Viz odkaz: https://www.google.com/publicdata/explo ... &ind=false
populace v například v Číně nedosahuje stejné životní úrovně jako v Americe, ale populace od roku 1992 roste pomaleji (od roku 99 pod 1%, nyní 0,5%. Dokonce i Indie je na 1% a klesá). Co je srovnatelné v obou státech je úroveň vzdělání (pokud již Čína vzdělaností USA nepřeskočily, čemuž bych se nedivil).
Prosím tě, pokud stále trváš na závislosti na ekonomické úrovni, dolož to fakty.
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 08 říj 2020 22:59

Kamarad: Asi jsi mě nepřesně pochopil, napsal jsi, že řešení existuje. Nenapsal jsi ale moc přesně jaké, jen jsi zmínil něco o zajištění vzdělání.

A já na to odpověděl, že zajištění vzdělání je podmíněno dramatickým vzestupem životní úrovně, což už při současných počtech nepovažuji za možné pro cca 6 mld. lidí.

Pokud dokládáš rychlost růstu populace v Číně a Indii, že je pod 1% ročně, tak to není odpověď na to, co říkám. Už současné počty obyvatel na planetě nedávají možnost pro všechny dosáhnout evropské životní úrovně. Proto mluvím o přelidnění.

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 09 říj 2020 10:35

Pavel píše:
08 říj 2020 22:59
Kamarad: Asi jsi mě nepřesně pochopil, napsal jsi, že řešení existuje. Nenapsal jsi ale moc přesně jaké, jen jsi zmínil něco o zajištění vzdělání.

A já na to odpověděl, že zajištění vzdělání je podmíněno dramatickým vzestupem životní úrovně, což už při současných počtech nepovažuji za možné pro cca 6 mld. lidí.

Pokud dokládáš rychlost růstu populace v Číně a Indii, že je pod 1% ročně, tak to není odpověď na to, co říkám. Už současné počty obyvatel na planetě nedávají možnost pro všechny dosáhnout evropské životní úrovně. Proto mluvím o přelidnění.
Pavle, já ti rozumím. Jen se ti snažím naznačit, že zajištění vzdělání není nutně závislé Na dramatickém vzestupu životní úrovně. Jak jsi psal. K tomu jsem ti uvedl příklad na Indii, kde je životní úroveň oproti USA mizivá, přesto klesá růst obyvatel k hodnotě USA a zároveň roste vzdělání. Tyto věci jdou ruku v ruce. Poté jsem tě vybídl, aby jsi mi doložil závislost mezi životní úrovní a zajištění vzdělání.
Dále si nejsem jist tvou připomínkou, že jsem zmínil něco zajištění vzdělání, ale neřekl nic o řešení. Tak tomu nerozumím, jako že by jsi rád, abych napsal kolik škol je potřeba postavit nebo nevím. 🙂
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 09 říj 2020 14:28

V poho Kamarade, asi o tom smýšlíme podobně, jen si to nedokážeme srozumitelně popsat, asi bychom to tu už neměli zaplevelovat.

Za sebe bych to ukončil jednoduchým sdělením, že už současný počet obyvatel na planetě v zásadním rozporu s možností, že by se jejich materiální životní úroveň byť jen přiblížila té evropské.

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 09 říj 2020 14:41

To rozhodně. 🙂 jediná rozumná cesta je opačně. Tedy Evropané by se měli materiálně uskromnit, což se nestane...
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Zamčeno