Co mi chybí na burze

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od minarjo » 21 pro 2021 10:35

Mnoho českých akcií (nižší desítky) již sice není na hlavní české burze BCPP, ale stále zůstávají (i když s dost malou likviditou, což pro investice v řádu mnoha let podpořené dividendou u řady titulů tolik nemusí vadit) na druhé české burze, tedy RM Systém (dostupné přes Fio eBrokera). Namátkou třeba Pražská energetika (jako doplnění k ČEZ pro ty co věří v dlouhodobý trend vyšších cen elektřiny a chtějí i firmu městskou, nejen státní ČEZ), nebo třeba Selgen, kdo chce něco ze zemědělství (a šlechtění plodin), Cukrovar Vrbátky z potravinářského průmyslu či Metrostav ze stavebního. Ono je toho hodně, viz https://www.rmsystem.cz/kurzy-online/akcie/volny-trh
To je volný trh, kde jsou zejména ty české tituly, co už nejsou na BCPP (plus k tomu pár známých zahraničních, které lze takto koupit za Kč). Ale lze tam přepnout i na oficiální trh a i tam je pár kousků mimo hlavní burzu, třeba Karoseria.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od StanikKolarik » 21 pro 2021 16:13

Jsem se na to díval a DY:
Metrostav 2,35%
Vrbátky 4,59%
PRE 2,47%
Selgen jsem nedohledal
to není marné
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od ravo » 22 pro 2021 11:31

minarjo píše:
21 pro 2021 10:35
Namátkou třeba Pražská energetika (jako doplnění k ČEZ pro ty co věří v dlouhodobý trend vyšších cen elektřiny a chtějí i firmu městskou, nejen státní ČEZ)
PRE v roce 2020 prodalo 5864 GWh elektřiny, z toho vyrobilo jen 36 GWh. PRE nemá elektrárny, PRE není obdoba ČEZ, ale Bohemia Energy! Když jsou vyšší ceny elektřiny, tak tu elektřinu nejen dráž prodají, ale taky dráž koupí. Kdo věří v dlouhodobý trend vyšších cen elektřiny, musí investovat do firem, které vlastní elektrárny.

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od ravo » 22 pro 2021 14:10

Cargill - roční tržby přes 100 mld. USD ;)
Koch Industries - roční tržby přes 100 mld. USD ;)
Lego - kluci, netvrďte mi, že si nechcete hrát na burze s Legem :P
PPF :twisted:
Agrofert :twisted:

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od minarjo » 23 pro 2021 13:34

StanikKolarik píše:
21 pro 2021 16:13
Jsem se na to díval a DY...
Selgen jsem nedohledal
Nejlepší koukat přímo na RM Systém, kde jsou nejen aktuální kurzy na RMS a hloubka trhu, ale i zprávy a dokumenty daných firem. Třeba zemědělský Selgen zde:
https://rmsystem.cz/akcie-1815-selgen
Kdo je patriot, pro toho tyto firmy dávají smysl, ono i jakž takž rostou. Ale fakt to není na časté obchodování, protože hloubka trhu a tím i likvidita je malá, spread nákup-prodej je u některých těchto CZ akcií i přes 5%, takže vhodné spíše jen na víceleté držení kvůli divi a/nebo růstu, resp. pro dobrý pocit ze spoluvlastnictví něčeho českého, známého.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od volnicko » 23 pro 2021 19:26

Mne chybi TikTok respektive ByteDance.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od JosephusMiller » 26 pro 2021 17:01

ravo píše:
22 pro 2021 11:31
minarjo píše:
21 pro 2021 10:35
Namátkou třeba Pražská energetika (jako doplnění k ČEZ pro ty co věří v dlouhodobý trend vyšších cen elektřiny a chtějí i firmu městskou, nejen státní ČEZ)
PRE v roce 2020 prodalo 5864 GWh elektřiny, z toho vyrobilo jen 36 GWh. PRE nemá elektrárny, PRE není obdoba ČEZ, ale Bohemia Energy! Když jsou vyšší ceny elektřiny, tak tu elektřinu nejen dráž prodají, ale taky dráž koupí. Kdo věří v dlouhodobý trend vyšších cen elektřiny, musí investovat do firem, které vlastní elektrárny.
To zase ne, PRE sice nema elektrarny ale ma distribuci, tj rozvodny a skutecne tu infrastrukturu vlastni... tj je obdobou CEZ distribuce, ktera taky zadne elektrarny nema. Do PRE bych take klidne investoval, jen je otazka, jaky vlastne maji potencial k rustu - mozna ze vyuziji green deal k staveni vlastnich zelenych zdroju, mozna ne.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: PRE a ČEZ

Příspěvek od ravo » 27 pro 2021 15:23

JosephusMiller píše:
26 pro 2021 17:01
To zase ne, PRE sice nema elektrarny ale ma distribuci, tj rozvodny a skutecne tu infrastrukturu vlastni... tj je obdobou CEZ distribuce, ktera taky zadne elektrarny nema. Do PRE bych take klidne investoval, jen je otazka, jaky vlastne maji potencial k rustu - mozna ze vyuziji green deal k staveni vlastnich zelenych zdroju, mozna ne.
PRE je obdobou ČEZ distribuce, ale ne ČEZ. A koupit si na BCPP můžeš ČEZ, ne ČEZ distribuce. Jo, ČEZ distribuce je dcera ČEZ, ale to není podstatné. Podstatné je, že skupina ČEZ si tu elektřinu vyrobí sama, a pak už je celkem irelevantní, zda ji prodá na burze s elektřinou firmám jako PRE (s infrastrukturou) nebo Bohemia Energy (bez infrastruktury), nebo zda ji skrz ČEZ distribuce prodá přímo koncovým zákazníkům. Já jsem reagoval na argumentaci cenou elektřiny, a tedy opakuji, že PRE bude při vyšší ceně elektřiny elektřinu dráž prodávat, ale i dráž kupovat.

Kdežto ČEZ ji bude dráž prodávat, kupovat ji nebude a jde o to, zda náklady na její výrobu mu vzrostou méně, nebo více než tržby. Protože jestli je růst ceny elektřiny tažen růstem cen uhlí, plynu a emisních povolenek, tak předpokládám, že uhelné a plynové elektrárny :( :shock: :cry: , kdežto jaderné, vodní, solární a větrné elektrárny :D :) 8-) .

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od StanikKolarik » 27 pro 2021 21:13

minarjo píše:
23 pro 2021 13:34
StanikKolarik píše:
21 pro 2021 16:13
Jsem se na to díval a DY...
Selgen jsem nedohledal
Nejlepší koukat přímo na RM Systém, kde jsou nejen aktuální kurzy na RMS a hloubka trhu, ale i zprávy a dokumenty daných firem. Třeba zemědělský Selgen zde:
https://rmsystem.cz/akcie-1815-selgen
Kdo je patriot, pro toho tyto firmy dávají smysl, ono i jakž takž rostou. Ale fakt to není na časté obchodování, protože hloubka trhu a tím i likvidita je malá, spread nákup-prodej je u některých těchto CZ akcií i přes 5%, takže vhodné spíše jen na víceleté držení kvůli divi a/nebo růstu, resp. pro dobrý pocit ze spoluvlastnictví něčeho českého, známého.
díky, tohle jsem našel taky, ale mne právě zajímá ta dividenda protože já mám skoro čistě dividendově zaměřené ptf (růstovky mám celé 4 tituly co mi dělají 1,62% PTF a z toho dva tituly jsou "divicuty")
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Co mi chybí na burze

Příspěvek od ravo » 28 pro 2021 15:27

StanikKolarik píše:
27 pro 2021 21:13
díky, tohle jsem našel taky, ale mne právě zajímá ta dividenda
Máš tam zprávu "SELGEN, a. s. - VÝPLATA DIVIDEND ZA ROK 2020". V ní se píše "Celková výše dividendy ( podíl na zisku ) představuje částku 22 996 400,- Kč před zdaněním." Na str. 24 výroční zprávy za rok 2020 se dočítáme, že počet akcií je 114 982. 22 996 400 / 114 982 = 200 Kč na akcii. DY? 200 / 4700 = 4,26 %. Anebo 200 /4300 = 4,65 %. Anebo... Za poslední 2 roky se cena pohybovala mezi 4000 a 5400.

Odpovědět